Jump to content

Однос хришћанства према хомосексуалности

Оцени ову тему


Ronald

Препоручена порука

Пре сат времена, GeniusAtWork рече

Хомосексуалност постоји у природи. Тако да је прича природно-неприродно бесмислена.

Homoseksualni akt postoji u prirodi. Homoseksualnost na psiholoskom nivou kao kod ljudi ne mozes da dokazes

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Натан рече

Кад се мало напнем, па размислим, код хомосексуалности је генерално највећи проблем што је одвратна хетеро мушкарцима, мој је утисак и лични осећај, и то је мислим једини разлог за сву халабуку око тога, одбрамбени механизам, а сва ова прича природно-неприродно је тражење оправдања за став. Нарочито је лицемерно од стране нас верника када запнемо - грех, па грех! А дај ми једног који није имао сексуални однос пре брака, што је, ако ћемо да бројимо, више пута од хомосекс. осуђено у св. Писму, на које се стално нешто позивамо.

Пустимо мучене хомиће да се боре или живе са својим грехом, видиш да смо ми ''нормални'' гори од њих. Ко не верује, нека се спреми, зачешља, изађе у град, па ће да види. Содом је свуда око нас, а ми се ухватили само за педере. 

Не знам зашто сам ти ово испричао, али нека.. =)  

Razlika je u tome kada nešto što je diskutabilno u osnovi ima nameru da dobije institucionalnu formu.Svi znamo da postoje paralelne veze,neverstvo u braku i sl.ali nismo videli da su npr.ti muškarci izašli na ulicu da traže da se to institucionalno potvrdi,odnosno da bude opšteprihvaćeno.Možda ima i onih koji bi ozakonili poligamiju,ali eto nemamo te zahteve,računa se da to nije deo našeg kulturnog obrasca,iako je za neke kulture to karakteristično.

  • Свиђа ми се 1

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Ekatarina_mala рече

ja tu nista ne bih osporila... ali bih opet pitala po cemu je pederastija gori greh od rukobluda, alkoholizma... iz ugla hriscanstva

pa ne pričamo uopšte o tome niti tvrdimo da je neki drugi greh manji od pederastije, odnosno da je pederastija najgori greh.

jednostavno tema je takva da pričamo o jednom grehu i niko se nije posebno ostrvio na homoseksualce.

ono što mene drži uporno u ovoj diskusiji je što se pokušava zaključiti da greh nije greh, a ne da me pederastija posebno uznemiruje.

uznemirujeme pokušaj menjanja istina vere, a ne sam greh kao takav. čak sam (iskreno) vrlo empatičan prema ljudima koji imaju taj problem jer je sigurno vrlo komplikovano živeti sa tim. ali to što sam empatičan u vezi njihovog statusa u crkvi ne znači da se saglašavam sa promenom učenja crkve. već se zalažem za eventualne moguće moduse kako poboljšati njihovo evidentno odbacivanje.

  • Свиђа ми се 1

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, dragisa рече
  пре 22 минута, Orion рече

ja jedini problem u celoj ovoj priči vidim taj što homoseksualni ljudi učekuju promenu učenja crkve o tome da li je to greh ili nije greh i time suštinski ne postoji prostor za nekakvo rešenje.

zato sam i pitao da li je h. važnije da bude deo tela hristovog ili da se izmeni učenje cerkve o tome da je to greh.

neko će reći pa kako neko može da bude deo tela hristovog ukoliko je po učenju crkve on u grehu ali ja sam siguran da bi se našli načini i formulacije da se to prihvati, ono što sam pak gotovo 100% siguran jeste da crkva nikada neće izmeniti učenje da to nije greh.

dakle ukoliko bi postojala spremnost obe strane da zaista nađu rešenje ono bi se po mom mišljenu nalazilo u prostoru sve do onoga da crkva ne može reći da to nije greh a da istovremeno prihvata h. u punom kapacitetu (možda čak i kao sveštenike) ali na žalost ovde se insistira upravo na tome da crkva mora da kaže da to nije greh a to se desiti neće.

Прочитај више  
Прочитај више  

Da, i meni se čini da sve ide u tom pravcu.

Panaret je nekad ovako pisao:

  пре 22 минута, Orion рече

Ја у потпуности прихватам учење Цркве да је у питању грех, али се питам да ли постоји  дубље богословско објашњење грешне суштине хомосексуалности или се све своди на речи апостола Павла "да мужеложници неће ући у Царство Божије" и библијску причу о судбину Содома...

A sad piše sasvim drugačije:

  пре 22 минута, Orion рече

То чиним ради благословеног дијалога, а што се мене лично тиче ја знам да хомосексуалност није грех, ни као привлачност нити као пракса, па ми у том смислу ничија сагласност није потребна. 

ja ovo jedino mogu da shvatim u smislu da on razume učenje crkve ali ga lično ne prihvata. što samo po sebi može i nemora biti sporno ( i ja imam neka lična razmišljanja u kojima se ne slažem u potpunosti sa crkvenim (do duše) poretkom (ne i učenjem)). ali koliko smo kompetentni da zahtevamo izmenu učenja (ili poretka)?

Па ово је глупо што си овако извадио... Управо цитирано указује да сам и некад тражио смисао таквог црквеног става... И у фрагментима сам описао какав сам пут превалио док нисам дошао до садашњег става... О томе да сам променио мишљење кроз подвиг сам писао и на овој теми... 

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Панарет рече

Па ово је глупо што си овако извадио... Управо цитирано указује да сам и некад тражио смисао таквог црквеног става... И у фрагментима сам описао какав сам пут превалио док нисам дошао до садашњег става... О томе да сам променио мишљење кроз подвиг сам писао и на овој теми... 

dobro pitanje ostaje isto, dakle učenje crkve si prihvatao, sada ga ne prihvataš i lično smatraš da te ne obavezuje, da li smatraš sebe kompetentnim da zahtevaš promene pošto pretpostavljam da želiš da promeniš to učenje crkve?

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, Orion рече

али се питам да ли постоји  дубље богословско објашњење грешне суштине хомосексуалности

Nema, to je priroda, priroda zabaguje negde, kao sto su dusnik i jednjak jedan pored drugog (da se lakse udavis kad jedes), kao sto mozgu treba krv, a krv ga unistava, kao sto svako porodicno ima neki organ slab, kao sto se neko rodi s autizmom, neko s niskim krvnim pritiskom, nekome losi zubi, nekome se iskrivi kicma, neko se rodi s talentom, neko bez, itd.

Priroda nije savrsena, i nije ni stvorena ni evoluirala da bude savrsena, samo da se replicira. Samo one organizme koji se uspesno repliciraju mozemo videti danas. Savrseno ne postoji. S tim u vezi, homoseksualizam je evolutivni corsokak, i nije jasno zasto se javlja.

Bogoslovski potpada valjda pod teodiceju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, dragisa рече

dobro pitanje ostaje isto, dakle učenje crkve si prihvatao, sada ga ne prihvataš i lično smatraš da te ne obavezuje, da li smatraš sebe kompetentnim da zahtevaš promene pošto pretpostavljam da želiš da promeniš to učenje crkve?

Желим да се Истина јасније види. 

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Иван ♪♫ рече

Homoseksualni akt postoji u prirodi. Homoseksualnost na psiholoskom nivou kao kod ljudi ne mozes da dokazes

 

Postoji medju domacim ovnovima, ne samo homosexualno ponasanje vec i iskljucivi odnos izmedju ovnova u prisustvu zenki. 8% domacih ovnova upraznjava penile- anal odnos. Normalno da kod zivotinja ne postoji sexualna orijentacija, ali zivotinje nemaju razvijen taj nivo svijesti.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, Нифада рече

Razlika je u tome kada nešto što je diskutabilno u osnovi ima nameru da dobije institucionalnu formu.Svi znamo da postoje paralelne veze,neverstvo u braku i sl.ali nismo videli da su npr.ti muškarci izašli na ulicu da traže da se to institucionalno potvrdi,odnosno da bude opšteprihvaćeno.Možda ima i onih koji bi ozakonili poligamiju,ali eto nemamo te zahteve,računa se da to nije deo našeg kulturnog obrasca,iako je za neke kulture to karakteristično.

То је нешто друго, ја сам се осврнуо само на ону духовну страну и фарисејство које провејава код вајних хришћана кад год је актуелна ова хомо прича.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Ronald рече

Postoji medju domacim ovnovima, ne samo homosexualno ponasanje vec i iskljucivi odnos izmedju ovnova u prisustvu zenki. 8% domacih ovnova upraznjava penile- anal odnos. Normalno da kod zivotinja ne postoji sexualna orijentacija, ali zivotinje nemaju razvijen taj nivo svijesti.

Da li kod ovnova postoji hijerarhija parenja? To sto su zenke prisutne ne mora nista da znaci.

Ali, sve jedno, ne moze se povuci emotivna paralela sa covekom.

Jer da je puko zadovoljenje i oslobadjanje od napetosti u pitanju, pojmovi hetero i homo ne bi ni postojali.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, dragisa рече

ali da bi se govorilo o Istini moraš prvo videti Istinu. 

jesi video Istinu? Spasitelja?

Он је у Писму (има много што учини Исус а што није стало у књиге) и у Причешћу свима нама дат.

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Иван ♪♫ рече

Da li kod ovnova postoji hijerarhija parenja? To sto su zenke prisutne ne mora nista da znaci.

Ali, sve jedno, ne moze se povuci emotivna paralela sa covekom.

Jer da je puko zadovoljenje i oslobadjanje od napetosti u pitanju, pojmovi hetero i homo ne bi ni postojali.

Konkretno kod domacih ovnova njih 8% nema odnose sa zenkama, iskljucivo homo odnosi. To je razlika u odnosu na druge vrste. Imas i kod bonobo mnogo bisexualnih veza, ali tamo zenke koriste period parenja, dok ostalo vrijeme provode sa zenkama. E sad ne mozemo povuci paralelu sa ljudima, jer mi razvijamo mnogo slozenije veze, emotivne veze, i imamo najkompleksniju kulturu koja odnose cini u potpunosti drugacijim od poredjenja sa zivotinjama.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Панарет рече

Он је у Писму (има много што учини Исус а што није стало у књиге) и у Причешћу свима нама дат.

jeste zato smo eto svi redom bogoslovi, teolozi i opitni svetitelji

jasno mi je ali hvala na iskrenom odgovoru. 

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Ronald рече

Konkretno kod domacih ovnova njih 8% nema odnose sa zenkama, iskljucivo homo odnosi. To je razlika u odnosu na druge vrste. Imas i kod bonobo mnogo bisexualnih veza, ali tamo zenke koriste period parenja, dok ostalo vrijeme provode sa zenkama. E sad ne mozemo povuci paralelu sa ljudima, jer mi razvijamo mnogo slozenije veze, emotivne veze, i imamo najkompleksniju kulturu koja odnose cini u potpunosti drugacijim od poredjenja sa zivotinjama.

prvi gugl rezultat:

Hijerarhija između mužjaka zasniva se na starosti i veličini rogova pa dominantni mužjak ima najveće rogove. Među mužjacima česte su borbe za teritorij, ženke ili ritualne borbe koje ugl. završavaju bez ozljeda.  http://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=45961

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...