Jump to content

Епископ крушевачки Давид: Добри човек у Срба, бесребреник Владета

Оцени ову тему


Препоручена порука

Много хтео

много започео, и остварио,

час смрти није га

ни прекинуо ни омео!

 

 

Наш пријатељ и брат, доктор и проницатељ, научник и просветитељ, хећим целокупне Југе и Земљине шарабаре двадесетог и двадесетпрвог века, целебни столпник и бесребреник Владета, израчио је овога јутра из своје телесне летелице и оталасао Небеском Лекару душа и телеса наших. Он сав и целовит, и опет свесебепотрошен на наше свакојаке и сваковрсне потребе и недуге и шарабрље.

Сабор Архијереја Српске Цркве поверио му је благослов да може загледати у душе и самих архијереја, свештенства и монаштва, и у душе све њихове верне деце.

Тако дакле и душу једног од деце, коју је он својевремено опслужио у манастиру Крки проницањем до у сами свилени чвор њезин, камо је долазило до битовнога загушења.

И још је ревносно и годно васпитавао и оцеломудривао младе снаге црквенога нам просветилишта.

Лично је жеђао за монашком келијом, својом омонашеном душом и у садушју са својом омонашеном сапутницом.

Имали смо благослов, насуштије и наитије да пребродимо сва његова писанија, да се нађемо у броју теолошких сабеседника и саветника његових, да нас повеже са Вергилијем, као и да у датом тренутку отрезни део пастве нами поверене.

Он није био ликвидатор трезвењског или ниптичког или филокалијског богословља, поготово не личности и драгоценог искуства преподобног Јована Лествичника, већ сабеседник, симвиотичар и гарант његов; дакле истога тога богословља.

Лекар бесребреник је отишао небеском Лекару; један од прилога за његов епитафион нека буде и овај наш:

 

Наш лекар је умро

да, умро је наш брат.

Знамо да се то јутрос догодило,

као што знамо и да око нас

наставља да бесни болести рат!

Или:

Међу нама почива

савршени познавалац свих људских од искона душа,

према томе и човека Србина.

 

Епископ крушевачки Давид

http://www.eparhijakrusevacka.com/2018/09/04/dobri-covek-u-srba-besrebrenik-vladeta/


View full Странице

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Поуке.орг инфо рече

Лично је жеђао за монашком келијом, својом омонашеном душом и у садушју са својом омонашеном сапутницом.

 

 

Ово нисам знала.

"Ја сам сакупљач необичних ствари. Нека други сакупљају значке и марке. Ја сакупљам дане, часове и тренутке. " - Мирослав Антић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...