Jump to content

Која је разлика између галаксија?


Аристарх

Препоручена порука

пре 7 минута, Ђорђе Пожарев рече

Dali bi mu preporucio nekog psihologa ili bi mu poverovao?

Људи баш лепо причају, нашли су се на теми, оваква убацивања су баш безвезе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Ђорђе Пожарев рече

Zamisli kada bi ti neko rekao


Dali bi mu preporucio nekog psihologa ili bi mu poverovao?

Замисли када би неко писао глупости које везе са темом немају.

Да ли би му препоручио неког психолога или би му поверовао?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, kordun рече

kada bi imali kvazar na daljini od 20  000 svjetlosnih godina od nas, bio bi jednako sjajan kao nase sunce

Претера га  :D 

Када би најсјајнији квазар кога смо открили био на 10 парсека од нас, значи отприлике 33 светлосне године, онда би сијао као наше Сунце  :) 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 54 минута, GeniusAtWork рече

Претера га  :D 

Када би најсјајнији квазар кога смо открили био на 10 парсека од нас, значи отприлике 33 светлосне године, онда би сијао као наше Сунце  :) 

u pravu si, greskom sam uvecao za hiljadu puta, nije namjerno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 19.8.2018. at 6:10, Branka62 рече

Ništa ne razumem, u celom postu, osim ovoga.:((

Ne znam gde si ti u mom postu, sem kod Peculiar Galaxsys, video ( direktno ) pominjanje gravitacije. Al ajde – nije bitno.

Da probam opet;

1.   Različiti početni uslovirazličite su mase oblaka od kojih se formiraju galaksije, različite su ugaone brzine kojima oblaci rotiraju…

 Evo, da dodam – različiti su položaji, unutar oblaka, tačaka u kojima slučajnom fluktuacijom dolazi do povećane gustine a I nekada se, u gasu, formira samo jedno takvo mesto a nekada više njih.

Sve to utiče na gravitacione sile ( njihov intezitet, pravac I smer ) kojima se delići gasa privlače.

Veća ugaona brzina ( rotacije ), veća spljoštenost.

 2.   Interakcija sa drugim galaksijama

 Tokom života, galaksija može da interaguje sa nekom drugom  - tako nastaju Čudne galaksije ili čak da se direktno sudari sa drugom, manjom, koja prodje kroz nju - tako nastaju Prstenaste galaksije.

 3.    Starost galaksije

 Tokom života, usled rotacije, galaktički gas ( od koga I nastaju zvezde ) će se sve više spljoštiti u pravcu ose rotacije ( kao što je I Zemlja spljoštena na polovima ) a I povećava se verovatnoća jače interakcije i verovatnoća sudara sa drugim galaksijama.

Sve ovo sami I napisala.  Dobro, u malo više:blush: šturom obliku.

 Zapravo, po obliku, postoje 3 osnovna tipa galaksija – nepravilne, sferne I eliptične a sve ostale su samo varijacija na istu temu.

I još sam te posavetovala da ukucaš naziv svake od vrsta, koje si dao na slici, i lepo ćeš naći objašnjenje. Doista ih ima sijaset ( osim tih sa slike )

Ниси схватила моје питање, имамо на Википедији нпр. релативно тешко прихватљиве идеје о разлогу зашто су галаксије баш таквих облика. За разлику од чланака о геоцентризму и хелиоцентризму, где знамо да је хелиоцентризам доказан модел овде то не можемо да урадимо. Галаксије имају категорије по којима се деле, по Хабловом дијаграму.

Обзиром да се деле на врсте које имају различит и упечатљив геометријски облик. Мене интересује која спољашна сила доводи до таквих особених облика галаксија, притом су све на различитим локацијама.

Ако сам те добро схватио, ти мислиш да старост галаксије, интеракција са другим галаксијама и гравитација између сунчевих система. Обикује изглед галаксије тако што се сунце кроз своје године мења, па онда можемо рећи да се тако и галаксије мењају и временом попримају другачији облик и састав (своју класификацију) који је прикладан за ту старост галаксије ???

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Аристарх рече

Ниси схватила моје питање

Ama jesam. Jedino ako si nešto drugo hteo da pitaš ali si napisao ovako kako si napisao.:D

 

пре 2 минута, Аристарх рече

релативно тешко прихватљиве идеје о разлогу зашто су галаксије баш таквих облика

Što je teško prihvatljivo?

пре 3 минута, Аристарх рече

хелиоцентризам доказан модел

Pa sad....

пре 4 минута, Аристарх рече

овде то не можемо да урадимо

Zašto ( ako zanemarim ono dokazan )?

пре 5 минута, Аристарх рече

и упечатљив геометријски облик

( Vizuelno ) eliptične i spiralne se ne razlikuju uvek baš tako upečatljivo.

 

пре 7 минута, Аристарх рече

Мене интересује која спољашна сила доводи до таквих особених облика галаксија

To su ti svi i objašnjavali. "Unutrašnje" gravitacione sile su pre svega odgovorne. Samo ako dve galaksije prodju relativno blizu ( ili se sudare ), onda se može govoriti o "spoljašnjim silama. Ali to su, opet, gravitacione sile.

 

пре 11 минута, Аристарх рече

притом су све на различитим локацијама

Ovo ne razumem - kakve veze ima njihova lokacija?

 

пре 15 минута, Аристарх рече

Ако сам те добро схватио, ти мислиш да старост галаксије, интеракција са другим галаксијама и гравитација између сунчевих система. Обикује изглед галаксије тако што се сунце кроз своје године мења, па онда можемо рећи да се тако и галаксије мењају и временом попримају другачији облик и састав (своју класификацију) који је прикладан за ту старост галаксије ???

Ovo ti je malo konfuzno, ali da pokušam;

Nije u pitanju moje mišljenje, već na osnovu svega što danas znamo ( u astronomiji/astrofizici i fizici ), galaksije nastaju od gasnih oblaka, pod dejstvom gravitacionih sila. Kao i kod svakog tela/sistema tela, kakvo će dejstvo sila izazvati, zavisi ne samo od te sile, već i od početnih uslova - mase i brzine ( ovde ugaone brzine, jer se radi o rotaciji ), u početnom trenutku ( u trenutku kada je sila počela da dejstvuje ). Sve se u prirodi kreće (menja), pa tako i oblik galaksija. Ako je galaksija udaljena od drugih, te promene su spore ali se ipak dešavaju.

 

Meni, zapravo, nije jasno zašto je tebi čudno što različite galaksije imaju različite oblike. Neuporedivo čudnije bi bilo da su sve istog.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo ga i masonski film o stvaranju galaksije - a zapravo samo teorijski model u obicnom racunaru koji je predstavljen kroz pokretne slike.

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 21.8.2018. at 13:31, Branka62 рече

Meni, zapravo, nije jasno zašto je tebi čudno što različite galaksije imaju različite oblike. Neuporedivo čudnije bi bilo da su sve istog.

On 21.8.2018. at 13:31, Branka62 рече

Ovo ne razumem - kakve veze ima njihova lokacija?

Није мени ништа неприхватљиво у физици, када се види, примени, докаже...  Иако морам признат, да сам на почетку проучавања астрономије очекивао а је све уређено по златном пресеку.

Но, оно што ме збуњује је то, да су јако лепо обликоване са јасним геометријским разликама!!! што мене одбија од класичне гравитације како је @kordun  рекао, превазишли смо гравитацију Њутна и Ајнштајна и данас се држимо Фајнамана који је доказан у ЦЕРН, мсм. због њега су направили ЦЕРН. ЗАто сам мислио да ти говориш о старости звезда које се временом мењају упоредо са снагом која изазива промене у гравитацији.

Ако би класификацију галаксија упоредили са класификацијом боја светлости у целом спектру светлости. Тада би имали распоред галаксија у свемиру одређен тачно по геометрији облика галаксија (не броја звезда или боја). Ако то замислимо, имали би јасне девијације облика галаксија на местима која се граниче спиралне и елиптичке галксије. А такву поставку галаксија немамо, већ су насумично распоређене у неком шаблону који се не може повезати са гравитацијом, али се нагађа да има везе са врстом звезда...

On 21.8.2018. at 13:31, Branka62 рече

Ovo ti je malo konfuzno, ali da pokušam;

Nije u pitanju moje mišljenje, već na osnovu svega što danas znamo ( u astronomiji/astrofizici i fizici ), galaksije nastaju od gasnih oblaka, pod dejstvom gravitacionih sila. Kao i kod svakog tela/sistema tela, kakvo će dejstvo sila izazvati, zavisi ne samo od te sile, već i od početnih uslova - mase i brzine ( ovde ugaone brzine, jer se radi o rotaciji ), u početnom trenutku ( u trenutku kada je sila počela da dejstvuje ). Sve se u prirodi kreće (menja), pa tako i oblik galaksija. Ako je galaksija udaljena od drugih, te promene su spore ali se ipak dešavaju.

Да али се развијају, ове слике које ми гледамо су слике галаксије како су изгледале од пре више милијарди година. Модел предвиђања како данас стварно изгледа нека галаксија, која је удаљена много светлосних година, је нешто што не умемо да направимо. Зато сам навео да је хелиоцентризам доказан модел који можемо применити било где. Али за разлику од хелиоцентризма, целовит облик наше галаксије нисмо узрочно дефинисали, исто као што нисмо и целовит облик осталих галаксија дефинисали узрочно.

On 21.8.2018. at 13:31, Branka62 рече

( Vizuelno ) eliptične i spiralne se ne razlikuju uvek baš tako upečatljivo.

Ал ако узмемо нпр. прстенасти тип галаксије, види се разлика.

800px-One_ring_to_rule_them_all.jpg

On 21.8.2018. at 13:31, Branka62 рече

Ama jesam. Jedino ako si nešto drugo hteo da pitaš ali si napisao ovako kako si napisao.:D

Могуће да се у почетку нисмо добро разумели, астрофизичари прете развој галаксија и видимо на делу многе трансформације или настајање нових звезда, старих звезда... Мене буни:

Како то свако довољно велико тело у соларном систему има исти геометријски облик. Са тиме да имамо пар прстенастих стуктура сачињених од астероида, који су разних облика и налазе се у сунчевом систему... 

Док неке галаксије имају облике као астероиди код нас. Али се види из телескопа, да се заправо ради о спајању две галаксије. Значи немају спирални облик, који се очекује због међу-односа самих сунчевих система унутар галаксије (која изгледа као вир, оклоп од пужа по златном пресеку...). На крају крајева, кад се две планете сударе, опет се формира одговарајући облик као лопта, нисмо нигде пронашли планету или месец који је нпр. правоугаоног облика.

Јер планете увек заузимају тај облик, ја бих због гравитације и кретања, очекивао да тако буду уређене и све галчаксије. Мсм. шта може бит галаксији да заузме такав облик, а има 50 милијарди сунчевих система у себи.

Зато је мени чудно да проналазимо галаксије које се нису судариле а имају јако неправилан облик са неким специфичним карактеристикама које су по Хаблу добиле своју класификациону групу.

On 19.8.2018. at 6:23, GeniusAtWork рече

https://www.sciencealert.com/we-might-finally-know-how-galaxies-get-their-strangely-specific-shapes

Овде кажу да смо са Јапаснком технологијом осматрања свемира, 2018 године, добили чврсте доказе, да се густо језгро у галаксији, може формират без сударања галаксји. Тако што може да настане велик број звезда у срцу галаксије. Што значи да галаксија сама од себе може да створи себи нови облик, тј. да настане велик број нових звезда у неком наизглед хаотичном облику галаксије. 

Да ли ово може обликовати прстенасту галаксију?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Аристарх рече

Није мени ништа неприхватљиво у физици, када се види, примени, докаже... 

Mislim da si ti prenebregao najvažnije delove mog poslednjeg posta.

1.Kada sam na tvoje »...хелиоцентризам доказан модел« napisala: » Pa sad...«, i na drugom mestu: »... ako zanemarim ono dokazan ....«, nije to bilo tek tako – tek da nešto napišem. Nema u fizici, astronimiji.... niti u bilo kojoj nauci ( osim matematike ) ništa što je dokazano. Tako da, čak i da zanemarim prva dva uslova - videti, primeniti i ostavim samo poslednji – dokazati, tebi, izgleda, u fizici ništa nije prihvatljivo.:0205_whistling: Samo što su ti objašnjenja nekih pojava ( manje više ) jasna i to ti je prihvatljivo a ono što ti nije jasno, to ti je neprihvatljivo. Ne ide to tako.

2.Na jednom mestu sam napisala » na osnovu svega što ( u astronomiji/astrofizici i fizici ) danas znamo...«

Podrazumeva se, i to u svim naukama a ne samo u astronomiji/astrofizici i fizici, da na početku svake rečenice u kojo se iznosi neko tvrdjenje, stoji » na osnovu svega što danas znamo«. Samo što se to ne piše. Suviše bi komplikovalo tekst.

Tako da je tvoje očekivanje da je u astronomiji ( ili bilo kojoj nauci ) sve uredjeno po »zlatnom preseku«*, potpuno neosnovano. Očekivao si od astronomije nešto što niti jednoj nauci ( osim donekle matematici )nije svojstveno.

*Nadam se da je ovaj »zlatni presek« samo način tvog figurativnog izražavanje.

пре 5 часа, Аристарх рече

Ако би класификацију галаксија упоредили са класификацијом боја светлости у целом спектру светлости.

Ali zašto bismo to radili? Spektar EM zračenja je kontinuiran - beskonačno je mnogo frekvencija ( talasnih dužina ) koje sadrži. Broj nama poznatih galaksija je konač.

пре 5 часа, Аристарх рече

Ако то замислимо, имали би јасне девијације облика галаксија на местима која се граниче спиралне и елиптичке галксије.

Nije »put« eliptična – spiralna ili obrnuto (obavezan ) smer u evoluciji galaksija. Ovo je kao da tražiš devijacije oblika ljudskih bića na mestima na kojima se graniče muškarci i žene.:)

пре 5 часа, Аристарх рече

А такву поставку галаксија немамо, већ су насумично распоређене у неком шаблону који се не може повезати са гравитацијом,

Odakle ovo da se ne može povezati sa gravitacijom?

пре 5 часа, Аристарх рече

целовит облик наше галаксије нисмо узрочно дефинисали, исто као што нисмо и целовит облик осталих галаксија дефинисали узрочно.

Nismo! Ali pročitaj ponovo tačku 2. sa početka posta.

пре 5 часа, Аристарх рече

Ал ако узмемо нпр. прстенасти тип галаксије, види се разлика.

Eto ti ga sad! Pre par postova sam nastanak prstenasth galaksija objasnila kao konkretni primer za tvoje pitanje » Zašto galaksije imaju različite oblike?«  a ti ih sada vadiš kao keca iz rukava!

пре 5 часа, Аристарх рече

Док неке галаксије имају облике као астероиди код нас

Dobro i? Jesi li pogledao klip koji sam dala o Red Nugget?

пре 5 часа, Аристарх рече

нисмо нигде пронашли планету или месец који је нпр. правоугаоног облика

Nismo pronašli ni kockaste galaksije. 

пре 5 часа, Аристарх рече

Зато је мени чудно да проналазимо галаксије које се нису судариле а имају јако неправилан облик са неким специфичним карактеристикама

Neko, mislim Kordun, tije napisao za Nepravilne. Šta je još uvek čudno?

Koje su to specifične karakteristike?

пре 5 часа, Аристарх рече

Што значи да галаксија сама од себе може да створи себи нови облик, тј. да настане велик број нових звезда у неком наизглед хаотичном облику галаксије. 

Pitanje nije upućeno meni al kad sam već » u radionici«.

Galaksije  i stvaraju »same od sebe« svoj oblik. Dejstvom gravitacionih sila medju delićima galaktičkog gasa a zatim i zvezda. Tek kada se, makar koliko toliko, formiraju bar dve galaksije, one se mogu sudariti ili na neki drugi način interagovati ( ali opet gravitacionim silama ) i dati neke nove oblike galaksija.

пре 5 часа, Аристарх рече

Да ли ово може обликовати прстенасту галаксију?

Jedino ako bi u središtu bio neki masivni objekat. Koji bi usisao materiju iz okolini. ( Ovo je samo moje mišljenje. Ne znam šta kažu astronomi koji se bave galaksijama. )

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 41 минута, Branka62 рече

Mislim da si ti prenebregao najvažnije delove mog poslednjeg posta.

1.Kada sam na tvoje »...хелиоцентризам доказан модел« napisala: » Pa sad...«, i na drugom mestu: »... ako zanemarim ono dokazan ....«, nije to bilo tek tako – tek da nešto napišem. Nema u fizici, astronimiji.... niti u bilo kojoj nauci ( osim matematike ) ništa što je dokazano. Tako da, čak i da zanemarim prva dva uslova - videti, primeniti i ostavim samo poslednji – dokazati, tebi, izgleda, u fizici ništa nije prihvatljivo.:0205_whistling: Samo što su ti objašnjenja nekih pojava ( manje više ) jasna i to ti je prihvatljivo a ono što ti nije jasno, to ti je neprihvatljivo. Ne ide to tako.

2.Na jednom mestu sam napisala » na osnovu svega što ( u astronomiji/astrofizici i fizici ) danas znamo...«

Podrazumeva se, i to u svim naukama a ne samo u astronomiji/astrofizici i fizici, da na početku svake rečenice u kojo se iznosi neko tvrdjenje, stoji » na osnovu svega što danas znamo«. Samo što se to ne piše. Suviše bi komplikovalo tekst.

Tako da je tvoje očekivanje da je u astronomiji ( ili bilo kojoj nauci ) sve uredjeno po »zlatnom preseku«*, potpuno neosnovano. Očekivao si od astronomije nešto što niti jednoj nauci ( osim donekle matematici )nije svojstveno.

*Nadam se da je ovaj »zlatni presek« samo način tvog figurativnog izražavanje.

1. Хелиоцентризам је доказан, током свемирских истраживања и слања сонди. И за разлику од посматрања галаксија, унутар нашег сунчевог система је време потребно за опит ситуације у складу са нашим временом на земљи. Мсм. ми не рачунамо време по ширењу свемира него покретању наше планете око сонца.

2. Ја сам тада, стварно очекивао фибоначијев низ и мало фрактала код мањих небеских тела или фракталног обликовања површине елипсоидних тела. Осим донекле у амтематици??? хаха, па ја сам се увек сукобио са професором око његове тезе да физика-астро физика, без математике има само корице књиге.

Зашто мислиш да хелиоцентризам није доказан модел?

пре 46 минута, Branka62 рече

Ali zašto bismo to radili? Spektar EM zračenja je kontinuiran - beskonačno je mnogo frekvencija ( talasnih dužina ) koje sadrži. Broj nama poznatih galaksija je konač.

Навео сам као пример, да би јасније схватила питање. Спектар ЕМ зрачења јесте континуиран алинема бесконачно много фреквенција. Јасно су подељене у категорије. Док број познатих галаксија није коначан. Стално нове откривамо...

пре 48 минута, Branka62 рече

Nije »put« eliptična – spiralna ili obrnuto (obavezan ) smer u evoluciji galaksija. Ovo je kao da tražiš devijacije oblika ljudskih bića na mestima na kojima se graniče muškarci i žene.:)

Хаха, није због судара галаксија зато поменух сударе небеских тела унутар сунчевог система.

пре 51 минута, Branka62 рече

Odakle ovo da se ne može povezati sa gravitacijom?

Па зато што нису подељене као ЕМ таласи. У јасном пределу спектра. Мсм. то смо примера ради упоредили. А гравитација између галаксија има утицај на облик суседне галаксије, негде ипак имамо неправилан облик али немамо суседну галаксију довољно близу. Мсм. онај чланак о јапанским телескопима је доказао да звезде могу експанзивно да настану и преобликују галаксију.

пре 53 минута, Branka62 рече

Pre par postova sam nastanak prstenasth galaksija objasnila kao konkretni primer za tvoje pitanje

Овако си рекла, ал ти нисам искористио тов аргумент да те демантујем у овој изјави. Већ сам нагласио да се неке галаксије не сударају већ саме од себе поприме тај облик.

On 19.8.2018. at 6:10, Branka62 рече

 Tokom života, galaksija može da interaguje sa nekom drugom  - tako nastaju Čudne galaksije ili čak da se direktno sudari sa drugom, manjom, koja prodje kroz nju - tako nastaju Prstenaste galaksije.

У праву си, имамо нпр. поларне-прстенасте галаксије. Којих смо избројали око 150. Ту се види да настају сударањем, али ми немамо временски преглед као у нашем сунчевом систему, и ово питање (шта обликује галаксије) и даље мучи астрофизику.

1 hour ago, Branka62 рече

Neko, mislim Kordun, tije napisao za Nepravilne. Šta je još uvek čudno?

Koje su to specifične karakteristike?

Први пост...

On 18.8.2018. at 9:37, Аристарх рече

Пронашао сам једну слику где су разврстане

Извор слике :https://twitter.com/cj_bora/status/859441106747969536Srodna slika

1 hour ago, Branka62 рече

Galaksije  i stvaraju »same od sebe« svoj oblik. Dejstvom gravitacionih sila medju delićima galaktičkog gasa a zatim i zvezda. Tek kada se, makar koliko toliko, formiraju bar dve galaksije, one se mogu sudariti ili na neki drugi način interagovati ( ali opet gravitacionim silama ) i dati neke nove oblike galaksija.

Тако је, па видиш да од старости сунца зависи колко ће прашине бити у галаксији и колика ће снага гравитације да буде. Зато ти рекох пре да сам те тако схватио, јер би у супротном морала да буде сила од споља, мсм. изван галаксије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

пре 12 минута, Аристарх рече

Зашто мислиш да хелиоцентризам није доказан модел?

 

Nije suština mog pisanja ( na početku posta - tačke 1 i 2 ) u priči o heliocentričnom sistemu. U prirodnim naukama ne postoji dokaz. Postoji samo potvrda. Tih potvrda može biti manje ili više, i  svaka od tih potvrda može imati veću ili manju "težinu". Trenutno važeće objašnjenje neke ( bilo koje/svake ) pojave, kolko sutra može da se odbaci ili modifikuje, ako dodjemo do novih podatak ( koji nisu u saglasnosti sa objašnjenjem pojave koje danas imamo ). Zato se podrazumeva da ispred svakog tvrdjenja stoji ( neizgovoreno ) Na osnovu svega što danas znamo.

Kada pročitaš Zvezde/galaksije/planete... nastaju tako što...., tu zapravo piše Na osnovu svega što danas znamo, zvezde/galaksije... nastaju tako što.... 

пре 32 минута, Аристарх рече

Спектар ЕМ зрачења јесте континуиран алинема бесконачно много фреквенција.

jooojKako ovo zamišljaš?

 

пре 34 минута, Аристарх рече

Јасно су подељене у категорије.

Spektar EM zračenja jeste podeljen na različite vrste ali em u okviru svake vrste imamo kontinuiran spektar - beskonačno mnogo frekvencija, em nema oštre granice izmedju dve susedne vrste. 

пре 39 минута, Аристарх рече

Док број познатих галаксија није коначан. 

Znači, trenutno nam je poznato beskonačno mnogo galaksija?:)))

To što nove otkrivamo, ne znači da ih znamo beskonačno mnogo.

Citiraš me

пре 42 минута, Аристарх рече

Nije »put« eliptična – spiralna ili obrnuto (obavezan ) smer u evoluciji galaksija. Ovo je kao da tražiš devijacije oblika ljudskih bića na mestima na kojima se graniče muškarci i žene

i taj citat komentarišeš rečenicom

пре 43 минута, Аристарх рече

Хаха, није због судара галаксија зато поменух сударе небеских тела унутар сунчевог система.

Nadam se da si nešto drugo hteo da citiraš U protivnom...... :scratch_head:

 

пре 46 минута, Аристарх рече

Па зато што нису подељене као ЕМ таласи

Nisu, i ne mogu biti. Al to smo, nadam se apsolvirali.

пре 48 минута, Аристарх рече

А гравитација између галаксија има утицај на облик суседне галаксије,

Pa naravno - ako su dovoljno blizu. Ali da bi jedna galaksija uticala na drugu galaksiju, valjda prvo te dve galaksije moraju da se formiraju.

пре 50 минута, Аристарх рече

негде ипак имамо неправилан облик али немамо суседну галаксију довољно близу

Ko je rekao suprotno? Ta to ti je Kordun upravo i objašnjavao.

пре 51 минута, Аристарх рече

Мсм. онај чланак о јапанским телескопима је доказао да звезде могу експанзивно да настану и преобликују галаксију.

Članak o "japanskim teleskopima" nije članak o japanskim teleskopima, već o tome da su astronomi potvrdili da eliptične galaksije ne moraju nastati samo u sudaru dve spiralne ( kako se do skora pretpostavljalo

пре 56 минута, Аристарх рече

доказао да звезде могу експанзивно да настану и преобликују галаксију.

Ne znam za ovo ekspanzivno ali znamo, od ranije - pre "japanskih teleskopa", da u galaksijama nastaju zvezde i da zvezde, naravno, svojom gravitacionom silom dejstvuju.

1 hour ago, Аристарх рече

али ми немамо временски преглед као у нашем сунчевом систему

Ne znam šta ovo znači:stadaradim:

1 hour ago, Аристарх рече

јер би у супротном морала да буде сила од споља, мсм. изван галаксије.

A koja sila i kako je "stvorila" sunca?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Аристарх рече

Зато је мени чудно да проналазимо галаксије које се нису судариле а имају јако неправилан облик са неким специфичним карактеристикама

Ovo je rečenica zbog koje sam te pitala: Koje specifične karakteristike? Tu govoriš o galaksijama nepravilnog oblika a ne uopšte o vrstama galaksija.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...