Jump to content

Атеисти питају вернике

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

Већ сам на једној теми ставила ову причицу, али ево је и овде:

dada

Близанци у материци разговарају:

- Да ли верујеш у живот после рођења?

- Наравно, сигурно постоји нешто након рођења.

Можда смо овде баш зато да се припремимо на живот

после рођења.

- То је глупост. Нема живота после рођења. Како би

тај живот уопште изгледао?

- Не знам тачно, али уверен сам да ће бити више

светла и да ћемо моћи ходати и јести својим устима.

- То је потпуна глупост. Знаш да је немогуће трчати.

И јести својим устима, па зато имамо пупчану врпцу.

Кажем ти, после рођења нема живота.

- Пупчана врпца је прекратка. Уверен сам да постоји

нешто после рођења. Нешто посве другачије него ово

што живимо сада.

- Али нико се није вратио од тамо. Живот се после

рођења завршава. Осим тога живот није ништа друго

него постојање у уској и мрачној околини.

- Па не знам баш тачно како изгледа живот после

рођења, али ћемо у сваком случају срести нашу

маму. Она ће затим бринути за нас.

- Мама?!? Ти верујеш у маму, па где би по твоме та

мама била?

- Свуда око нас, наравно. Захваљујући њој смо

живи, без ње не бисмо уопште постојали.

- Не верујем! Маму нисам никада видео, зато је јасно

да не постоји.

- Да могуће, али понекад, када смо потпуно мирни,

можемо је чути како пева и милује наш свет. Знаш,

уверен сам да живот после рођења заправо тек

започиње...

smej.gif Cim sam procitao prva dva reda mogao sam i sam da zavrsim pricicu :bla:. Nisam ni morao da citam dalje, ali svakako je lepa pricica samo ne znam sta ona dokazuje i kakvu ja pouku treba da izvucem. Svakako je ocigledno na sta ciljas ali za mene tu nema mesta logici. t4431

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поштујем све што кажеш и мислиш, али се не слажем са тобом. dada

Sa kim?

Са Гилетом.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Posto vidim da imate odgovor na svako pitanje, voleo bih da znam: odakle vam ti odgovori, kako mozete sa tolikom sigurnoscu i odlucnoscu da dajete odgovore na ovakva pitanja, da li znate ili da li ce te ikada saznati da je to sto mi govorite 100% tacno?

dada

Izuzetno, ovakvu prostodusnost nisam video nigde skoro - da neko tako pita, a da nije zlonameran...

Odakle znamo?

Vera nije prosto i samo ucenje (iako naravno i to jeste), nego pre svega iskustvo licnog dozivljaja, odnosno zivi susret zivoga coveka sa zivim Bogom, kao sto se i covek sa covekom uzivo srece...

Bog i ja smo se sreli licno - ovu recenicu odmah ce rado da ti potvrdi svako od ljudi sa kojima ovde pricas...

Kako? E to je ono sto je tesko objasniti recima, pa je bas zato i potreban neposredan licni dozivljaj - SUSRET...

Kad covek jednom susretne Boga uzivo, onda mu vise ne treba nikakvo objasnjavanje i dokazivanje, ne postoji nacin da ga neko ubedi u nesto drukcije, jer je osecaj susreta sa zivim Bogom apsolutno jedinstven, ni sa cim drugim uporediv... t4431

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Posto vidim da imate odgovor na svako pitanje, voleo bih da znam: odakle vam ti odgovori, kako mozete sa tolikom sigurnoscu i odlucnoscu da dajete odgovore na ovakva pitanja, da li znate ili da li ce te ikada saznati da je to sto mi govorite 100% tacno?

Izuzetno, ovakvu prostodusnost nisam video nigde skoro - da neko tako pita a da nije zlonameran...

Odakle znamo?

Vera nije prosto i samo ucenje (iako naravno i to jeste), nego pre svega iskustvo licnog dozivljaja, odnosno zivi susret zivoga coveka sa zivim Bogom, kao sto se i covek sa covekom uzivo srece...

Bog i ja smo se sreli licno - ovu recenicu odmah ce rado da ti potvrdi svako od ljudi sa kojima ovde pricas...

Kako? E to je ono sto je tesko objasniti recima, pa je bas zato i potreban neposredan licni dozivljaj - SUSRET...

Kad covek jednom susretne Boga uzivo, onda mu vise ne treba nikakvo objasnjavanje i dokazivanje, ne postoji nacin da ga neko ubedi u nesto drukcije, jer je osecaj susreta sa zivim Bogom apsolutno jedinstven, ni sa cim drugim uporediv... :)

t4431  smej.gif  :bla:  dada

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поштујем све што кажеш и мислиш, али се не слажем са тобом. t4431

Pa nisam ni mislio da u pogledima na smisao zivota mozemo ikako da se slozimo 89898989898989
напротив, верујем да се слажемо потпуно, само не знам да ли смо то отелотврили још.

па да видимо:

јел твоја поента живота да бринеш о некоме, да ти је/буде стало?

ако је тако, онда је наш смисао исти, само је приступ другачији.  dada

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Posto vidim da imate odgovor na svako pitanje, voleo bih da znam: odakle vam ti odgovori, kako mozete sa tolikom sigurnoscu i odlucnoscu da dajete odgovore na ovakva pitanja, da li znate ili da li ce te ikada saznati da je to sto mi govorite 100% tacno?

dada

Izuzetno, ovakvu prostodusnost nisam video nigde skoro - da neko tako pita a da nije zlonameran...

Odakle znamo?

Vera nije prosto i samo ucenje (iako naravno i to jeste), nego pre svega iskustvo licnog dozivljaja, odnosno zivi susret zivoga coveka sa zivim Bogom, kao sto se i covek sa covekom uzivo srece...

Bog i ja smo se sreli licno - ovu recenicu odmah ce rado da ti potvrdi svako od ljudi sa kojima ovde pricas...

Kako? E to je ono sto je tesko objasniti recima, pa je bas zato i potreban neposredan licni dozivljaj - SUSRET...

Kad covek jednom susretne Boga uzivo, onda mu vise ne treba nikakvo objasnjavanje i dokazivanje, ne postoji nacin da ga neko ubedi u nesto drukcije, jer je osecaj susreta sa zivim Bogom apsolutno jedinstven, ni sa cim drugim uporediv... t4431

Pazi, evo ja sam hriscanin a nikada se nisam sreo (licem u lice) sa Bogom, odnosno ne kao sto sam se sreo sa nekim covekom, recimo. Naravno, neki trenutak kad je Gospod nasao za shodno da razlije svoju blagodat na mene zbog svoje milosti (a ne mog "zasluzenja") bi mogao da se protumaci kao "susret" ali to ipak nije "licem u lice" ili se bar ja ne bih usudio da to tako nazovem.

Mi hriscani upravo zato imamo "veru", to jest mi verujemo u Gospoda iako Ga neki od nas "nikada nisu videli", kao i nadu. Zasto bi verovali i nadali se ako smo 100%, uvek i u svakom trenutku sigurno u sve? Onda bi to mogli da nazovemo ne "verujem" nego "znam" i ne "nadam se" nego "siguran sam".

Jos bi se usudio da kazem da kod mene, malovernog, je obicno ljubav prema Hristu ta koja "vuce za rukav" veru i koja radja nadu, i drago mi je da je tako, a ne suprotno, da recimo verujem jako puno a da Gospoda ne ljubim (ap. Pavle: mogu da imam i vere i nade beskonacno ali ako ljubavi nemam - nista sam").

Sa druge strane, mi jedemo naseg Boga (bukvalno), kroz sv. Evharistiju se sjedinjujemo sa Njim (i sa svima drugima), a to je apsolutno cudesna stvar, nositi u sebi Gospoda i zajedno sa drugima koji Ga nose sacinjavati Njegovo telo, i to je u mom slucaju apsolutno najblize necemu sto bi se moglo nazvati "susret licem u lice".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Uros

Ne vidim potrebe za ovakvim "pametovanjem", jasno je sta sam rek`o, i to na sasvim lagan i razumljiv nacin, tako da i oni koji o tome ne znaju nista mogu da shvate ove reci - naime, jedinstven i ni sa cim uporediv osecaj "obitavanja Bezgranicnog u srcu" (naslov je i knjige, ako ne znas), odnosno, drugim recima - iskustvo obitavanja Duha zivotvorca i Njegove blagodati u coveku, iskustvo nezamenljivo necim drugim, apsolutno jedinstveno po svemu... nemoguce je da ovakvo iskustvo nisi imao, a vernik si...

O ovome svedoce svi nasi veliki podviznici i svedoci vere, citaj starca Siluana, sv. Simeona Novog Bogoslova, koga god hoces...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поштујем све што кажеш и мислиш, али се не слажем са тобом. 0110_hahaha

Pa nisam ni mislio da u pogledima na smisao zivota mozemo ikako da se slozimo 89898989898989
напротив, верујем да се слажемо потпуно, само не знам да ли смо то отелотврили још.

па да видимо:

јел твоја поента живота да бринеш о некоме, да ти је/буде стало?

ако је тако, онда је наш смисао исти, само је приступ другачији.  :)

Pa na neki nacin, ako ti mislis da je tako, to mi samo potvrdjuje koliko je verovanje u natprirodno ustvari bespotrebno i suvisno

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Uros

Ne vidim potrebe za ovakvim "pametovanjem", jasno je sta sam rek`o, i to na sasvim lagan i razumljiv nacin, tako da i oni koji o tome ne znaju nista mogu da shvate ove reci - naime, jedinstven i ni sa cim uporediv osecaj "obitavanja Bezgranicnog u srcu" (naslov je i knjige, ako ne znas), odnosno, drugim recima - iskustvo obitavanja Duha zivotvorca i Njegove blagodati u coveku, iskustvo nezamenljivo necim drugim, apsolutno jedinstveno po svemu... nemoguce je da ovakvo iskustvo nisi imao, a vernik si...

O ovome svedoce svi nasi veliki podviznici i svedoci vere, citaj starca Siluana, sv. Simeona Novog Bogoslova, koga god hoces...

Nije pametovanje nego moje iskustvo. Ne smem da se usudim da kazem da sam doziveo to sto ti pricas i sto su svakako doziveli oci koje spominjes (citao sam, naravno, na hiljadama mesta; da i ne govorimo o isihastickom sozercanju nestvorene svetlosti), mozda u naznakama, ali i to u "naznakama" je neopisivo iskustvo.

Ot: inace mislim da je ovo odlicna tema za raspravu, razlika izmedju blagodati i susreta, mozda blagodat i jeste upravo susret.

Uglavnom, kapiram da oni koji o tome ne znaju nista ce da ocekuju da se ne znam sta neverovatno desi ako probaju da poveruju, a mislim da nije dobro imati takva ocekivanja. Takodje, mislim da je bitno naglasiti da se ne radi ni o kakvim "ekstatickim stanjima" nego naprotiv, o stanju neizrecivog mira, tisine i spokoja, sto kad samo kazemo "to je neopisiv osecaj" se ne podrazumeva.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja bas mislim da se to podrazumeva, jer ateisti naravno ne reaguju na nesto drugo nego na subjektivni osecaj i posmatranje, a ovaj forum je sasvim dovoljno ozbiljan da se lepo vidi da niko ne potencira nikakva "ekstaticka iskustva", bas naprotiv... zato sam i imao u vidu taj unutarnji dozivljaj neopisivog mira, i bas to sam jasno i rekao...

I ne razumem kako to razdvajas susret i blagodat?

Bez blagodati nema susreta, sad je pitanje u kojoj je meri dozivljavamo...

U svakom slucaju, jedinstvenost i neopisivost tog osecaja i dozivljaja naseg unutarnjeg susreta sa Bogom je takva da se on nikad ni sa cim ne moze da zameni ili pobrka... otud nama ovakva sigurnost kad razgovaramo o ovakvim pitanjima - iz licnog i zivog iskustva...

Ovo je ujedno i odgovor na Giletovo pitanje...

voleo bih da znam: odakle vam ti odgovori, kako mozete sa tolikom sigurnoscu i odlucnoscu da dajete odgovore na ovakva pitanja

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

A da sigurnost nije malo i zbog nedokazivosti mnogih elemenata.

То би значило да сви редом свјесно и отворено лажемо (што је управо прича антитеиста још "во времја оно") не би ли у тој шаради и превари стекли неку корист. Та би теорија имала смисла да смо ми сви редом на овом форуму некакви оснивачи и вођи секте, само што чланове овог форума чине само прости вјерници.

Нема неке логике зашто те онда сви "лажемо"...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...