Jump to content

Vazdušni rat na Bliskom istoku: uništenje iranske bespilotne letelice, napadi izraelske avijacije na sirijske i iranske baze, obaranje izraelskog F-16 i turskog T129

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 минут, Milan Nikolic рече

Да ли је могуће да су Турци оволико дрски да мењају име улице испред Америчке амбасаде у Анкари, у име ,,Маслинова гранчица", по имену операције у Сирији где Турци уништавају Курде којима су Американци заштитници?

Drski, ne drski, fakat je da niko ne moze da im brani da nekoj svojoj ulici daju ime koje `oce. Tako da ne vidim u tome bas nista sporno.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Grizzly Adams рече

WTF? :)

Teosreći "Zejtin Dali Harekati". 12:smeha:

Brate, ja sam uveren da u NATO postoji centralno regultorno telo pri PSYOPS koje nadeva imena vojnim operacijama. Posle "plemenitog nakovnja" je sve dozvoljeno...

YYFdoycX_400x400.jpg

vCDpY3FX_400x400.jpg

tsk_zeytin_dali_harektinda_sehit_olan_ik

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Милан Ракић рече

Brate, ja sam uveren da u NATO postoji centralno regultorno telo pri PSYOPS koje nadeva imena vojnim operacijama. Posle "plemenitog nakovnja" je sve dozvoljeno...

Има, зове се CNN. :smeh1:

Њима поред ових дебила са ТВ не требају ПСАЈОПС... Да видиш ових дана одушевљење "навијачима" из Северне Кореје. Да не поверујеш...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Милан Ракић рече

Teosreći "Zejtin Dali Harekati". 12:smeha:

12:smeha:

Idi bre, ozbiljna je tema, nemo` da nas zesmejavas... em sto sad meni moz` da pukne nogara... :smeh1:

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Drski, ne drski, fakat je da niko ne moze da im brani da nekoj svojoj ulici daju ime koje `oce. Tako da ne vidim u tome bas nista sporno.

Није спорно никоме сем Курда у Турској. Замисли Курда који треба нешто да има са Америчком амбасадом у Анкари, где иде или шта треба да напише као адресу, да напише ,,Маслинова гранчица", име војне операције због које сахрањују на десетине Курда сваки дан.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Milan Nikolic рече

Није спорно никоме сем Курда у Турској. Замисли Курда који треба нешто да има са Америчком амбасадом у Анкари, где иде или шта треба да напише као адресу, да напише ,,Маслинова гранчица", име војне операције због које сахрањују на десетине Курда сваки дан.

To sto sad kazes je vec neka druga bajka. Valjda ti je jasno da tamo svi redom jedni drugima udaraju neki prc. Turcima to nesto bas nije islo do sad, jer su ih - iz svima dobro poznatih razloga - Rusi natakarili nekoliko puta zestoko, em ih i dalje drze pod nogom. Pa ko vele - "ako vec ne mozemo drugima, aj` bar onda Kurdima da pi....mo uz vetar". Jer je, politicki gledano, promena imena ove ulice upravo to - pi....nje uz vetar.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jedna mapa sa vojnog foruma, koja ide u prilog tvrdnji da je F-16i oboren od strane dalekometnog sistema S-200 (SA-5), jer je, prema ovoj situaciji, to jedini PVO sistem koji je uopste mogao da dobaci tako daleko, i to vrlo velikom brzinom.

Na donjoj slici: SA-2 (s-75 Dvina, Volhov), SA-3 (S-125 Neva, Pecora), SA-5 (dalekometni S-200, daleki predak S-300/400), SA-17 (BUK-M). Tu je i jedan polozaj kratkodometnog sistema Pancir S-1. Ovaj "20 km no SAM zone" su delovi okupirane Golanske visoravni, gde, po ranijem dogovoru nije smeo da bude postavljen niciji sistem PVO (ni Izraelski, ni Sirijski).

Prema donjoj zutoj liniji (ako je gadjano sa tog polozaja) cilj je pogodjen na daljini od 140 km, a prema gornjoj (drugi polozaj) na 160 km. S-200 ima krajnji domet negde oko 250 km, a u kasnijim verzijama cak i preko 300 km.

Uocite da je avion pogodjen i pao duboko u Izraelskoj teritoriji.

...

DV2koj1XcAAzgsd.jpg

https://www.mycity-military.com/Aktuelna-vojna-desavanja-u-svetu/Rat-u-Siriji-2018-godina_228.html

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

[ANALIZA] Sirijsko obaranje F-16I: Da li je ugrožena vazdušna premoć Izraela?

Obaranje višenamenskog borbenog aviona F-16 koje se dogodilo 10. februara ove godine, bio je prvi zvanično priznati borbeni gubitak aviona RV Izraela još od 1983.godine, ujedno i prvi gubitak njihovog vojnog vazduhoplova od 2006. Avion je uništen usled dejstva sirijske protivvazduhoplovne odbrane ali Izraelci, kao ni samo Sirijci, u početku nisu pružili mnogo detalja o ovom incidentu.

Međutim, narednih dana su u medijima objavljivane različite informacije vezane za ovu temu, neke su dolazile od nezvaničnih, neke od poluzvaničnih ili zvaničnih izvora, mnoge su bile veoma kontradiktorne, i samo njihovom pažljivom analizom se može zaključiti šta je moguće da se pretprošle subote dogodilo na nebu Bliskog istoka.

DSC01769.jpg
Krstreća raketa Delilah na izraelskom F-16 / Foto: Aleksandar Milošević

Medijima su citirali reči pilota oborenog aviona, njima su se obraćali komandant RV Izraela, izraelsko ministarstvo odbrane, neimenovani sirijski vojni zvaničnici, ruski stručnjaci za protivvazduhoplovnu odbranu, svi su oni imali svoje verzije i mišljenja o ovom, jednom od najžešćih vazduhoplovnih okršaja Izraela i Sirije koji se desio poslednjih decenija.

Dosta novih podataka preneo je ruski list “Izvestija“, izvor informacija je potražen i u Generalštabu sirijske vojske dok je izjavu ovo mediju dao i bišvi komandant snaga Protivvazduhoplovne odbrane Rusije, general-potpukovnik u penziji Aleksandar Gorkov. Iz sirijskog Generaštaba rečeno je da je 10. februara protivvazduhoplovna odbrana pre svega imala zadatak da odbije napad krstarećim raketama (lansirane su navodno moderne KR Delilah dometa 250 km) i da glavne mete nisu bili izraelski avioni koji su svoje rakete lansirali van sirijskog vazdušnog prostora.

4.jpg
Sirijski Pancir-S1 tokom vežbovnih aktivnosti.

Ovo su navodno potvrdili i ruski vojni izvori kao i predstavnici vojno-industrijskog kompleksa. Neimenovani sirijski oficir rekao je da je u prvom napadu oboreno 8 od 11 krstarećih raketa a u drugom 5 od 7. Takođe navedeno je i da je pogođeni izraelski avion bio jedini koji je ušao u vazdušni prostor Sirije, izvor međutim nije precizirao kako je izvršeno dejstvo PVO niti kojim raketnim sistemom je to urađeno. Napomenuto je da je sirijska PVO samostalno dejstvovala, bez pomoći Rusije, ali je rekao i da su ruski stručnjaci radili na obnavljanju tehničke spremnosti raketnih sistema S-125, S-200 i Buk, kao i da su na njima obučavali sirijske vojnike.

Izvori “Izvestija“ iz sirijskog i ruskog vojnog vrha govore o tome da je RV Izraela i tri dana pre, dakle 7. februara, preduzelo borbene akcije kada su njihovi avioni povredili vazdušni prostor Sirije i s 8 raketa dejstvovali na Nacionalni naučni centar kod grada Salamia u provinciji Hama. Tom prilikom je sistemima PVO (pre svega Pancir-S1) oboreno 6 raketa dok su dve pogodile pomenutu zgradu ali nije bilo veće materijalne štete.

143473_294046774_Co4SFYbWEAAjmS4.jpg
Detalj sa vežbe sirijske PVO 2011. godine. Na fotografiji se vidi dejstvo RS PVO Buk pored kojeg sesistemi Osa i Pancir.

Komentarišući šta se dogodilo 7. i 10. februara, ruski general u penziji Aleksandar Gorkov rekao je da su krstareće rakete veoma teški ciljevi za gađanje, da za to moraju biti dobro obučene i uvežbane posade PVO sistema, da mora da postoji komandovanje koje mora biti centralizovano i na visokom nivou. Ocenio je da je PVO Sirije, obarajući 19 od 26 ciljeva pokazala visoku efikasnost od skoro 80procenata.

Izraelci se nisu baš potrudili da prikažu rezultate napada, na jednom video snimku se videlo uništenje kamiona u kome se navodno nalazila iranska zemaljska stanica za kontrolu bespilotnih letelica stacionirana u vazduhoplovnoj bazi Tijas (T4). Sirijci su odgovorili da na tom aerodromu nema Iranaca i da je pogođen lažni cilj.Na video klipu dejstva se vidi da to vozilo nije bilo sakriveno niti maskirano što zaista može ukazati da je bila u pitanju obmana.

27750298_10216117143347231_5489625615897
Rekonstrukcija položaja raketnih sistema PVO Sirije iz 2012. godine / Foto: ausairpower

S druge strane izraelski mediji preneli su da su napadi bili uspešni i da je uništena gotovo polovina sirijske PVO. Međutim iz Izraela se ovakve ili slične informacije plasiraju već godinama unazad a ipak se pokazalo da sirijska PVO ne samo da postoji, nego da je sada sposobna i da uzvrati, i to relativno efikasno. Ipak treba reći da je tome doprinelo i postavljanje raketnih sistema S-300 i S-400 PVO Rusije, njihovih osmatračkih radara i sistema za protivelektronska dejstva (primer Krasuha-4). Imamo i zvaničnu informaciju da je ruska PVO umrežena s sirijskom pa joj tako može pružati komandno-informacionu podršku.

Televizija Al Arabija objavila je informaciju da je 10. februara u Siriji oštećen i jedan izraelski F-15 za koji se navodi da je otpisan. Pojedini zapadni i izraelski mediji preneli su tada da je posada F-15 zaista imala prinudno sletanje ali nije bilo više detalja. Drugi, pre svega sirijski izvori navode da su tom prilikom oštećena i dva F-16. Pojavio se i podatak da je formacija u kojoj se nalazio oboreni F-16 ipak brojala 8 aviona (po nekim izvorima 9) a ne samo tri kako je prvobitno javljeno.

27788912_2029155194019807_57266291491278
Mapa koja pokazuje udaljenost položaja sirijskih PVO sistema S-200 od mesta pada izraelskog F-16I.

Posada izgubljenog aviona je ranjena, teže povrede zadobio je pilot dok je njegov kolega brzo pušten iz bolnice. Novinska agencija Hadashot objavila je transkripte analize misije u kome pilot govori da je posada bila veoma fokusirana na izvršenje zadatka, da je potom usledila eksplozija nakon koje je izgubljena kontrola a piloti su znali da su pogođeni. Avion je postao neupravljiv i vrlo brzo posada je donela odluku da napusti avion.

Pilot je potvrdio da se raketa PVO sistema aktivirala na određenoj udaljenosti od aviona koji je oštećen šrapnelima. Smatra da su on i njegov kolega imali veliku sreću što raketa nije direktno pogodila avion jer bi u tom slučaju posada sasvim sigurno poginula. Postavlja se međutim pitanje kako je to posada bila koncentrisana na izvršenje zadatka ako znamo da se avion vraćao sa misije a na osnovu svega iznesenog očigledno je da je avion pogođen na nebu Izraela na čiju teritoriju je i pao. Takođe ako se zna mesto pada F-16, potom i da je posada morala brzo da napusti avion kao i to gde su položaji raketnih jedinica PVO, može se zaključiti da je Sufa vrlo verovatno teško oštećena sistemom S-200.

13920420000416_PhotoI.jpg
Sistem S-200 u naoružanju PVO Irana. Smatra se da su Rusija i Iran pomogli Sirijcima da poboljšaju operativnost ovog sistema i da dodatno obuče sirijsku PVO u njegovom efikasnijem korišćenju.

Izraelski nacionali dnevni list Yediot Aharonot pisao je o tome da je jedan od uzroka gubitka aviona je to što je posada letela na visini od svega 3000 metara a RV Izraela je saopštilo da je oborena Sufa najverovatnije pogođena najsavremenijim raketnim sistemom PVO Sirije, Bukom. Međutim izjava pilota o tome da su brzo morali da napuste avion, zatim mesto pada aviona koje je bilo duboko na izraelskoj teritoriji kao i udaljenost najbližeg mogućeg položaja PVO Sirije na kome se nalazi sistem Buk, su činjenice koje ne govore tome u prilog.

To da su pilot i operater naoružanja morali odmah nakon zadobijanja povreda i oštećenja aviona, da se katapultiraju, negira i prvo pretpostavku da je avion leteo oštećen desetinama kilometara. Poslednje informacije koje je saopštilo RV Izraela a koje je preneo izraelski Kanal 10 je da postoji mogućnost da su sistemi za zaštitu aviona imali kvar te posada nije mogla da aktiviranjem elektronskih protivmera izbegne da se raketa PVO sistema nađe u blizini njihovog aviona.

https://tangosix.rs/2018/21/02/analiza-sirijsko-obaranje-f-16i-da-li-je-ugrozena-vazdusna-premoc-izraela/

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 2/12/2018 at 19:16, Grizzly Adams рече

А Израелци своје бомбардовање да зову "Лептирићу шаренићу"... :))

Ти људи су стварно болесни у главу. :(

Pa bolje nego milosrdni andjeo! 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Trifke рече

Pa bolje nego milosrdni andjeo! 

Србин кад смисли-нема даље

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Милан Ракић рече

Ovo su navodno potvrdili i ruski vojni izvori kao i predstavnici vojno-industrijskog kompleksa. Neimenovani sirijski oficir rekao je da je u prvom napadu oboreno 8 od 11 krstarećih raketa a u drugom 5 od 7.

Pancir... :)))

...

1029265597.jpg

https://sputniknews.com/military/201611301048023040-russia-brazil-pantsir-purchase/

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Милан Ракић рече

ali je rekao i da su ruski stručnjaci radili na obnavljanju tehničke spremnosti raketnih sistema S-125, S-200 i Buk, kao i da su na njima obučavali sirijske vojnike

Inace, dok se Rusi nisu umesali, a ko je samo malo pratio ovih par godina vesti, ovi su bili duplo golo - samo samcato rasulo i nered. Naravno da su uzeli da ih treniraju, kad ovi bre ne nose ni slemove kako treba, kamoli da rukuju ovim PVO komplikacijama u brzinskoj bitki.

Sto se tice IAF-a, stigla ih je ta njihova nadmena samouverenost - ucinci su katastrofa mali, a sad su platili i sa 2 skupa i moderna aviona.

пре 3 часа, Милан Ракић рече

može se zaključiti da je Sufa vrlo verovatno teško oštećena sistemom S-200

Ovo je bilo jasno cim se pojavila ova mapa u boji, i onaj snimak sa prosle strane, `de avion pada uspravno, kao kamen, sto znaci da ga je zbidzilo nesto mnogo jako i brzo. A to je, naravno, najveci uzas za IAF, jer S-200 prakticno potpuno ukida svaku mogucnost da neko prosto udje u Sirijski VAP i radi sta `oce. A nesto mnim, sve mi se cini da je ovaj F-16 gadjan namerno tako da padne duboko u Izraelskom VAP (tj. da je posada sa komandirom bila Ruska, ne Sirijska), jer je time psiholosko-vaspitni ucinak koji su Rusi ovim postigli prakticno upetostrucen.

пре 3 часа, Милан Ракић рече

pilot govori da je posada bila veoma fokusirana na izvršenje zadatka, da je potom usledila eksplozija nakon koje je izgubljena kontrola a piloti su znali da su pogođeni

"Svi sto gube se ljute, to je poznata stvar..." :)))

 

  • Волим 1

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...