Jump to content

POKAJAO SE Bivši direktor Fejsbuka: "Programirani ste. A mojoj deci ne dajem da koriste TO ZLO"

Оцени ову тему


JESSY

Препоручена порука

Društvene mreže su opasne i prete da unište društvo, tvrdi jedan od bivših direktora najpopularnije društvene mreže na svetu "Fejsbuk".

 
Čamat Palihapitija
Foto: youtubeČamat Palihapitija
share_v1_pintrest_gray_ico.pngshare_v1_facebook_gray_ico.png

Čamat Palihapitija, bivši izvršni direktor kompanije "Fesjbuk", rekao je da oseća "ogromnu krivicu" zbog svog rada na "alatima koji cepaju materijal od kojeg je satkano društvo", pa se tako pridružio rastućem broju kritičara ovog giganta društvenih medija, prenosi "Gardijan".

 

On je bio potpredsednik odeljenja za rast broja korisnika Fejsbuka, dok nije dao ostavku 2011. godine. Njegova kritika nije usmerena samo na Fejsbuk već na čitav "onlajn ekosistem".

- Te kratkoročne povratne sprege, pokrenute dopaminom, koje smo mi stvorili uništavaju način na koji društvo funkcioniše - rekao je on, misleći na onlajn interakcije među kojima je "lajkovanje".

- Tu nema civilnog diskursa, nema saradnje, tu su dezinformacije i izmenjene istine. A to nije samo američki problem - ne radi se o ruskim reklamama. Ovo je globalni problem - rekao je on u govoru koji je održao u novembru u Poslovnoj školi Stenford.

Palihapitija je opisao jedan incident u Indiji, gde su objavljene poruke o kidnapovanju koje su delile na Vatsapu i na kraju dovele do linčiovanja sedam nedužnih ljudi.

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 To je ono s čime imamo posla. I zamislite ekstremnu situaciju gde loši glumci mogu da izmanipulišu veliki broj ljudi da učine sve ono što vi želite. To je samo stvarno, stvarno loša situacija - rekao je bivši direktor.

On je rekao da pokušava da što manje koristi Fejsbuk i da njegovoj deci "nije dozvoljeno da koriste to sr*nje".

Ipak, on smatra da je kompanija "Fejsbuk" učinila i mnoga dobra dela.

Palihapitija je pozvao svoju publiku na "preispitivanje" svog odnosa prema društvenim medijima.

- Vaše ponašanje, vi to ne shvatate, ali vi se programirate... Sada morate čega ćete se odreći, koliko ćete zadržati svoju intelektualnu nezavisnosti - rekao je on.

Njegovi komentari su usledili ubrzo nakon što je Šon Parker, bivši suosnivač "Fejsbuka" kritikovao način na koji kompanija "iskorišćava ranjivost ljudske psihologije" stvaranjem "petlje od potrebe za povratnim spregama socijalne potvrde".

http://www.blic.rs/vesti/svet/pokajao-se-bivsi-direktor-fejsbuka-programirani-ste-a-mojoj-deci-ne-dajem-da-koriste/cey38z6

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...