Jump to content

Програмирање - лекција бр. 1

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 11 минута, Grizzly Adams рече

Мора да имаш јеврејски компјутер, не ради суботом... ;)

Ma nije nego sam se stekovala kad sam ga kupovala pa umesto Meka, sad ovaj vergla li vergla. hahahhahah

Htedoh reci, nije kompjuter jevrejski nego gazdarica :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Владимир Миливојевић рече

Да, ентерпрајз се плаћа или се краде. Комјунити је бесплатан за до 5 девелопера у фирми која нема профит већи од милион долара годишње. Скините комјунити и обавезно отворите акаунт - мејл адресу код Микрософта на хотмејлу или лајву и после покретања комјунити едиције пријавите се горе десно са том адресом. Све је бесплатно заувек само што ће вам понекад поново тражити необавезно логовање са микрософт налога.

Хммм...

Нисам се логовао, само преузео. И инсталирао је ентерпрајз без тражења картице за плаћање, без услова. Фрее :)

Мислиш да ће ме ограниче за који дан?

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Elem, DONE! Dobila sam "Pomaze Bog" :)

Medjutim, meni dosta stvari nije jasno iz onog tekstica za koji si nam ostavio link.

Sad ne znam da li da ista pitam ili da idemo samo, pa ce mi se usput kaz'ti?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

//  je za jednan red teksta?

/* text */  a ovo ako hocu vise redova teksta?

I to mora tako. Znaci ne mogu nikada imati // i onda dole nadovezati Jevandjelje?

Ovo dalje nista ne razumem...

A C# console application must contain a Main method, in which control starts and ends. The Main method is where you create objects and execute other methods.

The Main method is a static method that resides inside a class or a struct. In the previous "Hello World!" example, it resides in a class named Hello. You can declare the Main method in one of the following ways:

Sta je console? Sta je glavni metod? Kakva je razlika izmedju klasa i stukture (koja, koliko sam razumela sadrzi dve ili vise podbaza, strukturica koje bi trebale biti iste velicine (ovo sam proguglala)) i gde se sve to vidi-nalazi? Da li ja to kreiram ili kako to vec ide?

Da li bi moglo samo neko kratko objasnjenje za ove osnovne termine koje cemo stalno koristiti, a posle mi mozemo detaljnije da ih ucimo sami.  Naravno da ne mogu sve odmah saznati, ali bih volela gad bih mogla bar nekako hijerarhijski posloziti stvari koje ne znam u glavi ako tako mogu da kazem. Cisto da pohvatam neke osnovne veze izmedju svih ovih cudnih reci, ono da znam ko je gazda-struktura ili klasa, consola ili glavni metod :)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, florenntina рече

//  je za jednan red teksta?

/* text */  a ovo ako hocu vise redova teksta?

I to mora tako. Znaci ne mogu nikada imati // i onda dole nadovezati Jevandjelje?

Тако је.

пре 1 минут, florenntina рече

Ovo dalje nista ne razumem...

A C# console application must contain a Main method, in which control starts and ends. The Main method is where you create objects and execute other methods.

The Main method is a static method that resides inside a class or a struct. In the previous "Hello World!" example, it resides in a class named Hello. You can declare the Main method in one of the following ways:

Кад ти стартујеш у Windowsu неки програм, он мора да зна "одакле да почне". То је Main() функција. Апликација може да има само један Main. Пробај да направиш још један и добићеш грешку.

Ова друга реченица није толико битна сад. То ће се разјаснити касније.

пре 3 минута, florenntina рече

Sta je console?

Console је овај црни прозор који ти се појавио на крају. То је у овом случају наш "кориснички интерфејс", тј. начин на који комуницирамо са корисником. Онда ми тој "конзоли" нешто "наређујемо". Кад хоћеш да нешто напише на екрану кажеш:

Console.Write("Druze Tito ");

Кад хоћеш да нешто напише и пређе у нови ред онда му наредиш овако:

Console.WriteLine("ljubicice bela");

Значи, "Console" је име неког, ај` да кажемо, "објекта", а кад иза тога ставиш "." и напишеш нешто (Write, WriteLine) то су "команде" упућене том објекту. Ово иза у загради су "параметри", тј. оно што му дајеш као "материјал" да са тим уради нешто.

пре 8 минута, florenntina рече

Sta metod i gde su te klase koje spominje? 

Методи (или функције) су ове "команде" о којима сам говорио изнад. Кад пишеш програм ти пишеш своје методе за разне ствари. Функције-методи (и подаци) се групишу у логичке целине које се називају "класе". То је једна од главних ствари у програмирању, на то прелазимо кад завршимо ове основне ствари.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Јанко рече

Хммм...

Нисам се логовао, само преузео. И инсталирао је ентерпрајз без тражења картице за плаћање, без услова. Фрее :)

Мислиш да ће ме ограниче за који дан?

Иди на Help па на About Microsoft Visual Studio па види шта ти ту пише.

"Свуда пођи, себи дођи." - Владимир М. Миливојевић  deka.gif

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ono kad Grizli napise post i ustedi te citanja celog poglavlja knjige!

Sad mogu uvek da se vracamo na ovaj post dok mi malo termini i hijerarhija ne udju u usi.

Sjajno Grizli! Bas ti hvala!!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Владимир Миливојевић рече

Иди на Help па на About Microsoft Visual Studio па види шта ти ту пише.

30 деј трајл :(

Да деинсталирам па учитам онај први? Или чекам да се овај "потроши"?

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

да ли је потребно постављати слике екрана када урадимо?

„Бојим се Бога који је високо и гледа. Бојим се и човека који нема Бога!”

                                                                                 Византијска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, ronin рече

да ли је потребно постављати слике екрана када урадимо?

Ако има неки проблем или нешто није јасно, може. Ако је све јасно и ради како треба нема потребе.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Најважније је - питајте. Онда ја тачно видим шта није јасно и могу прецизно да одговорим.

Нема глупих питања.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Grizzly Adams рече

Ако има неки проблем или нешто није јасно, може. Ако је све јасно и ради како треба нема потребе.

ево како је испало код мене у линуксу. hello.png

само се надам да је добро. 

„Бојим се Бога који је високо и гледа. Бојим се и човека који нема Бога!”

                                                                                 Византијска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...