Jump to content

Ђавола ни у шали не треба призивати - поводом "Ноћи вештица"


Препоручена порука

37 minutes ago, Снежана рече

али када си чула неког старца, свештеника или било кога из цркве да саветују, уче народ да то не чини,

Код многобожаца (старих Грка и Римљана) је био обичај изношења јела на гробове покојника, јер су веровали да са пријатељима тамо једу и умрли. Али код хришћана брига за упокојење душа умрлих, показивала се нарочито у милостињама, јер она храна која се износила на гроб давала се сиромашнима и бескућницима и показивала се у делима љубави, а посебно у молитвама. Зато нема потребе износити на гробове наших покојника обилну храну и пиће и то претварати у баханалије и пировања. Најбитнија је молитва која се приноси за покој душе покојника.

Хришћанин се мора ослободити ових ружних обичаја. Зар се новац потрошен на претеране гозбе и некорисне венце, не би могао употребити у несравњиво корисније сврхе. Боље је уместо венаца дати породици упокојеног онолико новца, колико кошта један венац или новац дати некој добротворној установи или сиротишту или болници. Зар није боље да поступамо овако хришћански. Прави хришћанин, увек и у свему треба да се влада по вери, а не да иде слепо за модом и опонашањем других.

Епархија Шумадијска

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

49 minutes ago, Ћириличар рече

Видим гледао се Дигитални анђео. Што ме подсјети, морам поново одгледати Цајтгајст :D

Off-Gledala sam ga i ja dok sam bila mlada i glupa i jedva sam se iscupala iz tih gluposti :skidamkapu:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, aliluja рече

Poslaće oni decu po bombone... A ja da kažem "Iš vraže"... E da... To ću... 

Спакуј им по шаргарепу, ротквицу или тако нешто и кажи им да слаткиши нису добри за зубе. То ће их научити. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Mилена Трифковић рече

Off-Gledala sam ga i ja dok sam bila mlada i glupa i jedva sam se iscupala iz tih gluposti :skidamkapu:

 

Cajtgajst ili digitalni anđeo?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

4 hours ago, Kratos рече

Cajtgajst ili digitalni anđeo?

Sve :skidamkapu:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

9 hours ago, АлександраВ рече

Код многобожаца (старих Грка и Римљана) је био обичај изношења јела на гробове покојника, јер су веровали да са пријатељима тамо једу и умрли. Али код хришћана брига за упокојење душа умрлих, показивала се нарочито у милостињама, јер она храна која се износила на гроб давала се сиромашнима и бескућницима и показивала се у делима љубави, а посебно у молитвама. Зато нема потребе износити на гробове наших покојника обилну храну и пиће и то претварати у баханалије и пировања. Најбитнија је молитва која се приноси за покој душе покојника.

Хришћанин се мора ослободити ових ружних обичаја. Зар се новац потрошен на претеране гозбе и некорисне венце, не би могао употребити у несравњиво корисније сврхе. Боље је уместо венаца дати породици упокојеног онолико новца, колико кошта један венац или новац дати некој добротворној установи или сиротишту или болници. Зар није боље да поступамо овако хришћански. Прави хришћанин, увек и у свему треба да се влада по вери, а не да иде слепо за модом и опонашањем других.

Епархија Шумадијска

 

da

http://moje-kniha-stinu.blog.cz/1508/obeti-v-rodnoverske-praxi

12548903_10204615537148155_7999103867605

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

10 hours ago, АлександраВ рече

Код многобожаца (старих Грка и Римљана) је био обичај изношења јела на гробове покојника, јер су веровали да са пријатељима тамо једу и умрли. Али код хришћана брига за упокојење душа умрлих, показивала се нарочито у милостињама, јер она храна која се износила на гроб давала се сиромашнима и бескућницима и показивала се у делима љубави, а посебно у молитвама. Зато нема потребе износити на гробове наших покојника обилну храну и пиће и то претварати у баханалије и пировања. Најбитнија је молитва која се приноси за покој душе покојника.

Now isn't that cute... BUT IT'S WROOOONG!!! :))) 

Овај обичај је настао из практичне потребе, не из сујеверја било које врсте. У ранија времена, људима је требало много више времена да пређу неке удаљености него сада. До суседног села, до ког се данас стиже засат времена колима по удобном асфалту, људи су се раније труцкали по пола дана и више. 

Разуме се, кад стигне на гробље да ода почаст покојнику и његовој породици, путник је гладан. Дакле, нахраниш га. Зато постављаш сто поред гробља (негде и на гробу, зависи од села до села).

Касније, свакако, пошто знаш да ће овај опет да се труцка толико дуго, а знаш и да је дошао да би само тебе испоштовао, спакујеш му "поделу" да има успут кад огладни, јер је то била твоја обавеза као доброг домаћина.

Међутим, као и све што се хтело установити као добар обичај, придодато му је сујеверје, некаква божанска казна (мало б), или макар "греота је, за покој душе", да би се то подразумевало, да се не би нашла нека стипса која ће да оставља људе гладне да се потуцају по дугим и несигурним путевима и скапавају гладни.

Данас, кад потреба за тим више апсолутно не постоји јер су удаљености далеко краће, а и поред сваког гробља има по пар ресторана где људи могу да се "окрепе", тај је обичај изгубио смисао, ал нема кога да објасни народу зашто је обичај уопште и установљен. Ваљда јер се плаше да ако народ изгуби то "ваља се" за пировање на гробљу, изгубиће и оно "ваља се" да удели попу :))) 

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 hours ago, RYLAH рече

Now isn't that cute... BUT IT'S WROOOONG!!! :))) 

Овај обичај је настао из практичне потребе, не из сујеверја било које врсте. У ранија времена, људима је требало много више времена да пређу неке удаљености него сада. До суседног села, до ког се данас стиже засат времена колима по удобном асфалту, људи су се раније труцкали по пола дана и више. 

Разуме се, кад стигне на гробље да ода почаст покојнику и његовој породици, путник је гладан. Дакле, нахраниш га. Зато постављаш сто поред гробља (негде и на гробу, зависи од села до села).

Касније, свакако, пошто знаш да ће овај опет да се труцка толико дуго, а знаш и да је дошао да би само тебе испоштовао, спакујеш му "поделу" да има успут кад огладни, јер је то била твоја обавеза као доброг домаћина.

Међутим, као и све што се хтело установити као добар обичај, придодато му је сујеверје, некаква божанска казна (мало б), или макар "греота је, за покој душе", да би се то подразумевало, да се не би нашла нека стипса која ће да оставља људе гладне да се потуцају по дугим и несигурним путевима и скапавају гладни.

Данас, кад потреба за тим више апсолутно не постоји јер су удаљености далеко краће, а и поред сваког гробља има по пар ресторана где људи могу да се "окрепе", тај је обичај изгубио смисао, ал нема кога да објасни народу зашто је обичај уопште и установљен. Ваљда јер се плаше да ако народ изгуби то "ваља се" за пировање на гробљу, изгубиће и оно "ваља се" да удели попу :))) 

Занимљиво је како се пред нашим очима и у наше вријеме одвијају исти процеси настанка обичаја и стварања њихове сакралности који су се сигурно одвијали и прије - само што прије се то није могло тако лако уочити јер је друштвени напредак био много спорији и све се полако мијењало ( а не као сада, из генерације у генерацију ). Многа хришћанска тумачења народних обичаја су релативно нова, али народу потпуно логична.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

14 hours ago, Mилена Трифковић рече

Off-Gledala sam ga i ja dok sam bila mlada i glupa i jedva sam se iscupala iz tih gluposti :skidamkapu:

 

Мени је врхунац био када сам наишао на америчку теорију завјере која говори све исто као Дигитални анђео, само без православне перспективе и оног мистичног укуса. Тачно не знаш које лудости су домаће, а које увозне :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

17 hours ago, Караконџула рече

ато што није српска/словенска, него келтска (ако не гријешим) па је одма' кул, можда зато. 

И да и не... И Словени имају своју Ноћ вјештица, тачније Словенци и Бугари. Гуглај "кукери" и добићеш ово:

a.aaa-Kukeri-from-Bulgaria.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

14 hours ago, Господин Дареалис рече

Na taj dan sam se razisao sa prvom devojkom sa kojom sam bio vise godina u vezi... :)

U isto vreme mi i nedostaje i ne bih hteo da je vidim ikad.

Проклела те вјештица :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

17 minutes ago, Ћириличар рече

И да и не... И Словени имају своју Ноћ вјештица, тачније Словенци и Бугари. Гуглај "кукери" и добићеш ово:

a.aaa-Kukeri-from-Bulgaria.jpg

To su KURENTI i oni su nastali od paganskog običaja teranja zime i zlih duhova, slovenci imaju praznik koji se zove Maškare I OBLAČE SE ŠTO STRAŠNIJE I OPASNIJE KAKO BI OTERALI ZIMU I ZLE DUHOVE. :))

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

To su KURANTI a slovenci imaju MAŠKARE koje su inače nastale po paganskom običaju teranja zime (i zlih duhova) tako što ćeš se NAMAŠKIRATI što opasnije i tako preplašiti VAMPIRE, VEŠTICE I OSTALE ZLE DUHOVE I SPODOBE :))

Да, куренти у Словенији, кукери у Бугарској. А вампири, вукодлаци, дрекавци и остали злодуси су душе умрлих са којима се мора изборити на овај начин. Сличност са основама Ноћи вјештица се сама показује ;)

А неко је мало раније описивао обичај у једном католичком селу гдје се спаљује лутка која представља све лоше у протеклој години. Исто рецимо радеи Руси у неким предјелима када спаљују лутку која представља зиму, негдје пред прољеће.

Ех, толика љепота на коју или ришћани пљују или коју неопагани кваре... Најбољи чувари овога су наше бабе и ђедови, за разлику од нас, урбанијих генерација ;)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

Резултат слика за KURENTIРезултат слика за KURENTI

U came to the wrong neighbourhood amerikansky spion. Cyka blyat! :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...