Jump to content

Ђавола ни у шали не треба призивати - поводом "Ноћи вештица"


Препоручена порука

5 minutes ago, Paradoksologija рече

child-wearing-a-mask-jumps-over-a-fire-d

 

деца су нормална... а друго, овде није унакажен лик, нису од свог лика направили болест, ово је маска...

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

15 minutes ago, aliluja рече

Poslaće oni decu po bombone... A ja da kažem "Iš vraže"... E da... To ću... 

Ne mislim bukvalno ... 

Daš bombone ili neku cokoladu i zapretils im prstom tako da se uplaše i pobegnu ...

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Снежана рече

ако ћемо искрено, нема ништа паганскије до ношења хране и прављења "гозбе" по гробљима, како то радимо баш ми православни на задушнице

kako gde, ne treba generalizovati,npr. ja znam mnogo skromnih(tj. onako kako i treba da se obelezava, jer pokojniku ta silna hrana nista ne znaci) obelezavanja zadusnica :) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, Sofija_ рече

kako gde, ne treba generalizovati,npr. ja znam mnogo skromnih(tj. onako kako i treba da se obelezava, jer pokojniku ta silna hrana nista ne znaci) obelezavanja zadusnica :) 

Mogu da razumem nošenje hrane na groblje, jer ljudi se umore i moraju da jedu, pogotovu ako dođu iz daleka i dugo su putovali. Stavljanje hrane na grob je besmisleno.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

10 minutes ago, АлександраВ рече

деца су нормална... а друго, овде није унакажен лик, нису од свог лика направили болест, ово је маска...

Jeste maska, ali izopačena. Protivnik sam korišćenja bilo kakve izopačene maske, jer time čovek ponižava sebe, pokazuje svoje unutrašnje stanje i simbolično pristaje na nakaznost. Zašto bi iko personifikovao nakazu?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, Иван ♪♫ рече

Mogu da razumem nošenje hrane na groblje, jer ljudi se umore i moraju da jedu, pogotovu ako dođu iz daleka i dugo su putovali. Stavljanje hrane na grob je besmisleno

tacno, ali da idemo u off :) pokojniku treba molitva a ne hrana

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Sofija_ рече

tacno, ali da idemo u off :) pokojniku treba molitva a ne hrana

Toga najmanje ima, na žalost, jer ljudi su uglavnom običajni vernici.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Paradoksologija рече

u ravni sa idejom da će neko 'slučajno' dobiti žig zveri posedovanjem čipovane lične karte.

Видим гледао се Дигитални анђео. Што ме подсјети, морам поново одгледати Цајтгајст :D

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Иван ♪♫ рече

Toga najmanje ima, na žalost, jer ljudi su uglavnom običajni vernici

Da, tradicionalisti. Uglavnom.Zato smo kao narod u celini, prijemcivi tj. olako prihvatamo(ko zaba sto vide konja da se potkiva pa htede i ona) te beznacajne praznike i maskarade sa zapada, koji uopste nisu bezazleni.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

kako gde, ne treba generalizovati,npr. ja znam mnogo skromnih(tj. onako kako i treba da se obelezava, jer pokojniku ta silna hrana nista ne znaci) obelezavanja zadusnica [emoji4] 

тачно, не значи им ништа, али када си чула неког старца, свештеника или било кога из цркве да саветују, уче народ да то не чини, битно је да се баве покемонима, ноћима вештица, демонима

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, Снежана рече

али када си чула неког старца, свештеника или било кога из цркве да саветују, уче народ да то не чини, битно је да се баве покемонима, ноћима вештица, демонима

Cula mnogo puta, ovde kod nas i po crkvama u Srpskoj :) znaci da ima koji uce ;)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I ja se ne bojim, iako je stanje u nasoj napacenoj zemljici Srbijici ocajno, jer kao sto rece dobri Sv. Justin Celijski:

" Ako cak i mnogi svestenici,i mnogi episkopi iznevere Svetosavlje,pa ti ostanes sam na svetosavskom putu,

i onda se ne boj, nego hrabro i cvrsto drzi svetosavsku zastavu,do kraja, do mucenickog kraja i radosne smrti

za svetosavske svetinje i ideale. Jer znaj: sa tobom je drzi on-vecni episkop Srpske Crkve: Sveti Sava.

A sa njim sva sveta i slavna vojska,svetosavskih besmrtnika,kojih je un nebeski svet.

I nepokolebljivo veruj: svetosavska zastava ce u srpskom rodu uvek naci svog neustrasivog zastavnika,

mozda u nekom prostom seljaku ili odusevljenom monahu.Raduj se sto je tako!

Jer je glavno da nas Sveti Sava ne napusti. Napusti li nas on, napustice nas i Bog,i nebo i zemlja,

i sve sto je sveto i cestito bilo u nasoj istoriji,od pocetka do danas."

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sveti Vladika Nikolaj o noci vestica, za one koji nisu citali ;)  

 

Као Православни Хришћани дужни смо да пажљиво испитујемо сваки облик нашег бављења световним стварима, укључујући разне забаве, празновања, обичаје и да добро размотримо да ли је наше учествовање у тим световним стварима и ванцрквеним активностима у сагласју са нашом светом Православном вером или није.

У протеклих месец дана све нас у спољњем свету подсећа да се ближи празник Haloween: деца у школама увелико цртају бундеве, вештице и слепе мишеве, родитељи размишљају како да набаве или сашију идеални костим у којем ће њихова деца ићи по кућама и тражити слаткише „плашећи“ комшије (trick or treating), из излога нам се кезе и цере ликови вампира, вукодлака и разних демона, који понекад изгледају „симпатично“ – шаљиво, а понекад узнемирујуће. Многи ће од нас пристати да поведу своју децу „trick or treating“ увече 31. октобра, кад зађе сунце, иако нам је тај обичај потпуно стран и у најмању руку чудан.

Многи ће, у жељи да се њихова деца не разликују од осталих, учествовати у овом празнику, правдајући се да је све то само забава за децу и да ту нема никаквог дубљег значења.

А ево шта је заправо позадина празника Halloween :

Овај обичај има своје порекло међу паганским келтским народима у Ирској, Британији и северној Француској. Они су веровали да се живот рађа из смрти , па су за почетак своје нове године узимали крај јесени, кад природа умире и када, према њиховом веровању, почиње време мрака, распадања и смрти. Тога дана су гасили ватру на својим домаћим огњиштима и свуда је владао мрак.

Према паганском келтском предању, душе умрлих би потпуно припале власти бога Самхаина, кнеза смрти, кога је ваљало умилостивити жртвоприношењем на дан нове године, а Самхаин би дозвољавао да тога дана душе умрлих посећују домове својих породица. Отуда обичај „маскирања“ у костуре, духове, вештице и демоне. На тај начин би живи ступали у „мистичну“ заједницу са умрлима, кроз чин подражавања мртвих и тумарања по мраку. Према веровању, душе мртвих које би долазиле у „посету“ биле су изнурене глађу и молиле су за храну, па их је ваљало нахранити – отуда обичај звани „trick or treating“. Уколико неко од живих не би угостио (treat) душе умрлих, стигла бих их освета (trick) бога Самхаина.

У време када су ови народи примили Хришћанство и када су заиста били Православни, тадашња Црква је установила празник „Свих Светих“ 1. новембра (на истоку се тај празник слави другог датума) управо да би се истребио овај окултистички обичај» а ноћ уочи празника Свих Светих („All Hallows eve“) служило се свеноћно бдење. Међутим, они који су остали у паганству и окултизму реаговали су тако што су појачали своје опасне ритуале, тако да је ноћ уочи Хришћанског празника постала ноћ вештица, враџбина, призивања злих духова и демона и других окултистичких радњи.

Чак је долазило и до крађе и скрнављења свештених предмета. Тако је пропао покушај западне цркве да се супротстави овом паганском обичају.

Овде је само укратко објашњено порекло и значење празника Haloween.

Јасно је да ми, Правословни Хришћани не можемо и не смемо учествовата у оваквој идолопоклоничкој светковини на било ком нивоу (макар то била „само“ забава за децу), јер то директно представља одрицање од нашег Господа и наше свете Православне вере. Јер, ако пристанемо да своју децу „маскирамо“ и пустимо их да иду по мраку и моле за слаткише, ми тиме својевољно пристајемо на заједницу са мртвима, чији бог није келтско божанство Самхаин, већ сам Сотона, кнез зла, а слаткиши (treats) које буду добили неће представљати безазлени поклон деци, већ принос самоме ђаволу. Подсетимо се само да су наши преци, Хришћани из најранијих векова, пре бирали телесну смрт у најгорим мукама него што би пристали да принесу жртву идолима и тиме се одрекну Христа» Бог а нашег, који нам је заповедио: „Немој имати других богова осим Мене“.

У данашњем духовно убогаљеном свету влада тешка чамотиња и лењост, при чему је лако убедити готово свакога да је порекло оваквих празника безначајно и да је Halloween обична, безазлена забава (fun).

Иза овакве тврдње налази се атеизам, удаљавање од вере и својих коренова, негација постојања како Бога тако и ђавола. Наша Света Црква нас учи да је једино Бог судија свим нашим делима, а да нашим делима служимо или Господу, или Сотони, те да нико не може служити два господара.

Зато, уместо да „угасимо ватру на домаћем огњишту“, тога дана упалимо кандило пред славском иконом, помолимо се Господу, да нам пода храбрости да будемо и останемо другачији, да нас обдари снагом да устрајемо на Његовом путу и да нас избави од Лукавога

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Cula mnogo puta, ovde kod nas i po crkvama u Srpskoj [emoji4] znaci da ima koji uce [emoji6]

 

Лепо, само што се таквима не даје баш много простора нити пажње, на жалост, као овим другима.

  • Волим 1

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...