Jump to content

Ђавола ни у шали не треба призивати - поводом "Ноћи вештица"


Препоручена порука

1 hour ago, Avocado рече

Jedno pitanje koje se samo delimično odnosi na ovu temu, a važi i za druge primere: da li se po hrišćanskom verovanju može služiti Satani bez svesti i volje i trpeti negativne posledice zbog toga? Konkretno, eto da uzmemo da je Noć veštica zaista Satanin praznik i da uzmemo da je davanje slatkiša deci koja ti kažu "trick or treat" zapravo prinošenje žrtve Satani, a neki pravoslavac nema pojma o tome i jednostavno podeli deci slatkiše jer to i drugi rade ili to veče ode na žurku prerušen u Betmena jer su ga prijatelji pozvali na takvu žurku, a posle toga nastavi da normalno živi svoj pravoslavni život... da li će mu Hrist to zameriti? Da li će mu se nešto loše desiti jer je eto "zajedničario sa carstvom smrti" iako nije uopšte imao pojma da to radi niti bilo kakvu volju da se odrekne Hrista i pravoslavlja?

E ljudi da li bi neko mogao da mi odgovori na ovo? Ne pitam da bi se raspravljao, ocenjivao takvo verovanje ili nešto slično, nego me zaista interesuje u šta verujete (u odnosu na ovo konkretno pitanje)... i ako ne postoji neki teološki stav, stav Otaca i slično, interesuju me vaša lična mišljenja tj. verovanja...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, АлександраВ рече

Не, нико не успева да те задовољи својим одговором, а то је већ твој проблем, а не проблем "добрих" или "лоших" одговора.

Evo, pravoslavni mi je jedini dao odgovor. Respect za njega.

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, ☺︎ Juan ☺︎ рече

Не мож то од вутре, ово је нешто јаче. Печурке барем.

Постоје извештаји америчке полиције и ФБИ о отмицама деце за време Ноћи вештица. Ја бих у ствари највише волео да сам ја, како ви кажете, ,,надуван" од вутре и да све ово измишљам, али није тако. Отмице се дешавају, децу убијају, а није лепо да се ви томе подсмевате на овај начин.

Није хришћански.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Kratos рече

Još se smejem za ovu definiciju veštica....:))12:smeha:

Ako ti je smiješna njegova definicija, onda će ti ova pravila sigurno biti veoma ozbiljna i validna. Naime, osnovni znakovi da je neko vještica, iz Salema,  1962.

1. Žena ste. Još od srednjeg vijeka, “aspekt ženskog” je povezan s vješticama. Istorija je prepuna dokaza da su hiljadama godina ljudi vjerovali da su žene sklonije grijehu od muškaraca, a griješnik je u ovakvim situacijama bio jasan štovatelj vraga.

2. Jako ste siromašni / ne možete se sami izdržavati. Siromašni, beskućnici i oni koji su prisiljeni da se oslanjaju na zajednicu za pomoć su često bili optuženi kao vještice. Na primjer, Sarah Good, obješena 1692. godine, je optužena da je vještica jer lutala od kuće do kuće, moleći za hranu.

3. Jako ste bogati/ možete se sami izdržavati. Ako ste odrasla žena i možete se financijski izdržavati bez pomoći muškarca, vjerovatno ste vještica. Svaki pokazatelj da žena može živjeti bez pomoći ili nadzora muškarca je podizao uzbunu. Ona bi se ponajprije izolirala od ostatka zajednice, te eventualno uhapsila i dovela pred sud. Između 1620. i 1725. godine, bogate žene bez muža, braće i sinova, u strahu da ne budu optužene, su u većini slučajeva dijelile svoje bogatstvo i nakon toga napuštale Salem.

4. Imate jednu ili više prijateljica. Skupina žena bez pratnje muškarca bio je jasan pokazatelj sastanka na kojem se obožava vrag.

5. Posvađali ste se. Važna stvar za zapamtiti je ta da je u Salemu bilo ko mogao optužiti bilo koga. I to su upravo i činili. Niko nije morao da vas vidi kako letite na metli da bi vas optužio da ste vještica, dovoljno je bilo da ste se s nekim iz sela posvađali.

6. Jako ste stari ili jako mladi. Starije žene, udate i neudate, bile su izuzetno osjetljive na optužbe. Rebeccu Nurse, 70-ogodišnjeg invalida, je optužio komšija s kojim se često svađala. U 71. godini života je proglašena vješticom, te postala najstarija pogubljena žrtva ovih nemilih događaja. S druge strane, Dorothy Goode je imala samo 4 godine kada je priznala da je vještica (istovremeno optužujući svoju majku, koja je obješena 1692.). Dorothy je provela 9 mjeseci u zatvoru.

7. Pomažete ženama pri porodu. Pisac Joel Southern je napisao da se Crkva bojala babica (primalja) u 17. stoljeću zbog njihovog tajnog poznavanja bilja, neovisnosti i paganskih utjecaja, pa je redovno ponižavala i demonizirala njihovu profesiju smatrajući je nečistom.

8. Imate previše ili premalo djece. Ako imate mnogo djece – vaša maternica je pod utjecajem magije, no ako imate malo ili nijedno dijete – vrag je prokleo vašu maternicu.

9. Ponašali ste se tvrdoglavo i borbeno. Na suđenju Rachel Clinton, njezini tužitelji su iznjeli pred sud sljedeće: “Zar nije pokazala karakter ogorčene, nametljive, zahtjevne žene – možda ukratko, lik vještice? Zar nije psovala, prijetila i borila se?”

10. Imate mladež. Mladež se vrlo lako mogao protumačiti kao znak đavola. To je također mjesto gdje se (obično) pas, mačka ili zmija ‘priključe’ na vješticu kako bi joj pili krv. Optužene žene su u nedostatku drugih dokaza često skidali i pretraživali njihovo tijelo, a kada bi pronašli mladež to je bio “A-HA!” trenutak – dokaz da je vještica.

11. Imate pokvaren maslac ili mlijeko u domu. U nekoliko izjava tokom suđenja u Salemu su spomenuti pokvareni mliječni proizvodi, te dovedeni u vezu sa vještičarenjem.

12. Vanbračni partner. 1651. godine, Alice Lake je optužena da je vještica jer je imala vanbračni seksulani odnos, i još pri tome ostala trudna. Alice je na kraju priznala da je ‘kroz ovaj grijeh surađivala s vragom’, a iste godine je obješena.

13. Prekršili ste bilo koje od ovih pravila. Ovo su samo neka pravila koja su korištena na suđenjima, a koja su se često iznosila kao dokazi o vještičarenju i zbog kojih se vrlo lako moglo završiti na vješalima:

– Ako ste izvršili preljub

– Ako ste navodili ljude na druge bogove

-Ako ste silovani (ne ako ste silovali, već silovani!)

-Ako ste posadili više od jedne vrste sjemenki u polje

-Ako ste dotaknuli mrtvu svinju
-Ako ste nosili odjeću od više vrsta tkanine

-Ako imate ‘okruglu’ frizuru

-Ako imate pletenice u kosi

-Ako ste dopustili vještici da živi…
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kad malo bolje pogledam sve znakove, pitam se gdje treba da se prijavim, ili da se bar samozapalim...evo ne znam, jer mi sve ovo vrlo ozbiljno zvuči, i nimalo nije smiješno.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

4 minutes ago, Православни Србин рече

Постоје извештаји америчке полиције и ФБИ о отмицама деце за време Ноћи вештица. Ја бих у ствари највише волео да сам ја, како ви кажете, ,,надуван" од вутре и да све ово измишљам, али није тако. Отмице се дешавају, децу убијају, а није лепо да се ви томе подсмевате на овај начин.

Није хришћански.

Jel‚možeš neki "linak"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

4 minutes ago, Avocado рече

E ljudi da li bi neko mogao da mi odgovori na ovo? Ne pitam da bi se raspravljao, ocenjivao takvo verovanje ili nešto slično, nego me zaista interesuje u šta verujete (u odnosu na ovo konkretno pitanje)... i ako ne postoji neki teološki stav, stav Otaca i slično, interesuju me vaša lična mišljenja tj. verovanja...

Ја нешто раније овде написала:

Цитат

Nisam ni za puritanske protestantske anti-paganske ekstreme niti verujem u svaku pagansku valja-se izmišljotinu. Ne verujem u babaroge i smatram da je ideja da će neko 'slučajno' obožavati đavola učešćem u maskenbalu u ravni sa idejom da će neko 'slučajno' dobiti žig zveri posedovanjem čipovane lične karte.

 

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, Avocado рече

E ljudi da li bi neko mogao da mi odgovori na ovo? Ne pitam da bi se raspravljao, ocenjivao takvo verovanje ili nešto slično, nego me zaista interesuje u šta verujete (u odnosu na ovo konkretno pitanje)... i ako ne postoji neki teološki stav, stav Otaca i slično, interesuju me vaša lična mišljenja tj. verovanja...

Обично се у православној Цркви критикују и исправљају они који св. Тајнама (православним "обредима") приступају "магијски", тј. посматрају их "механички".

Још мање има смисла идеја да некакве "мађије" могу човеку да нанесу зло "механички". То се код нас зове сујеверје.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Grizzly Adams рече

Обично се у православној Цркви критикују и исправљају они који св. Тајнама (православним "обредима") приступају "магијски", тј. посматрају их "механички".

Још мање има смисла идеја да некакве "мађије" могу човеку да нанесу зло "механички". То се код нас зове сујеверје.

Ono sto meni odavno smeta je to sto protiv takvog sujwverja vi vernici prvi treba da budete najlglasniji, a (barem na forumu) najcesce samo ateisti kritikuju takav pristup... a vidis valjda da je moj pristup kritici prilicno destruktivan, zar nije bolje da se sami borite protiv toga?

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

10 minutes ago, Православни Србин рече

Да, да, вутра је, како да не.

Како је баш ,,хришћански" овако се заебавати са људском несрећом која се тамо одвија. 

Али, то се ипак дешава, колико год негирали, подсмевали, изругивали се људској несрећи. 

Пре свега није хришћански измишљати такве страшне ствари.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

4 minutes ago, Paradoksologija рече

Ја нешто раније овде написала:

 

Ja tvoje licno misljenje izuzetno cenim ali me kod ovog pitanja vise zanima neki zvanicniji, opsti stav crkve, ako ima.

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, cloudking рече

Ono sto meni odavno smeta je to sto protiv takvog sujwverja vi vernici prvi treba da budete najlglasniji, a (barem na forumu) najcesce samo ateisti kritikuju takav pristup... a vidis valjda da je moj pristup kritici prilicno destruktivan, zar nije bolje da se sami borite protiv toga?

Мени је то толико бесмислено да не видим неку велику потребу да коментаришем.

У суштини то је садржано у оној мојој причи о Цркви коју си можда приметио - да ми морамо да се "одвојимо". Да направимо јасну разлику између верних и "традиционалиста". Онда таквих проблема не би било.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

10 minutes ago, Ayla рече

Ako ti je smiješna njegova definicija, onda će ti ova pravila sigurno biti veoma ozbiljna i validna. Naime, osnovni znakovi da je neko vještica, iz Salema,  1962.

1. Žena ste. Još od srednjeg vijeka, “aspekt ženskog” je povezan s vješticama. Istorija je prepuna dokaza da su hiljadama godina ljudi vjerovali da su žene sklonije grijehu od muškaraca, a griješnik je u ovakvim situacijama bio jasan štovatelj vraga.

2. Jako ste siromašni / ne možete se sami izdržavati. Siromašni, beskućnici i oni koji su prisiljeni da se oslanjaju na zajednicu za pomoć su često bili optuženi kao vještice. Na primjer, Sarah Good, obješena 1692. godine, je optužena da je vještica jer lutala od kuće do kuće, moleći za hranu.

3. Jako ste bogati/ možete se sami izdržavati. Ako ste odrasla žena i možete se financijski izdržavati bez pomoći muškarca, vjerovatno ste vještica. Svaki pokazatelj da žena može živjeti bez pomoći ili nadzora muškarca je podizao uzbunu. Ona bi se ponajprije izolirala od ostatka zajednice, te eventualno uhapsila i dovela pred sud. Između 1620. i 1725. godine, bogate žene bez muža, braće i sinova, u strahu da ne budu optužene, su u većini slučajeva dijelile svoje bogatstvo i nakon toga napuštale Salem.

4. Imate jednu ili više prijateljica. Skupina žena bez pratnje muškarca bio je jasan pokazatelj sastanka na kojem se obožava vrag.

5. Posvađali ste se. Važna stvar za zapamtiti je ta da je u Salemu bilo ko mogao optužiti bilo koga. I to su upravo i činili. Niko nije morao da vas vidi kako letite na metli da bi vas optužio da ste vještica, dovoljno je bilo da ste se s nekim iz sela posvađali.

6. Jako ste stari ili jako mladi. Starije žene, udate i neudate, bile su izuzetno osjetljive na optužbe. Rebeccu Nurse, 70-ogodišnjeg invalida, je optužio komšija s kojim se često svađala. U 71. godini života je proglašena vješticom, te postala najstarija pogubljena žrtva ovih nemilih događaja. S druge strane, Dorothy Goode je imala samo 4 godine kada je priznala da je vještica (istovremeno optužujući svoju majku, koja je obješena 1692.). Dorothy je provela 9 mjeseci u zatvoru.

7. Pomažete ženama pri porodu. Pisac Joel Southern je napisao da se Crkva bojala babica (primalja) u 17. stoljeću zbog njihovog tajnog poznavanja bilja, neovisnosti i paganskih utjecaja, pa je redovno ponižavala i demonizirala njihovu profesiju smatrajući je nečistom.

8. Imate previše ili premalo djece. Ako imate mnogo djece – vaša maternica je pod utjecajem magije, no ako imate malo ili nijedno dijete – vrag je prokleo vašu maternicu.

9. Ponašali ste se tvrdoglavo i borbeno. Na suđenju Rachel Clinton, njezini tužitelji su iznjeli pred sud sljedeće: “Zar nije pokazala karakter ogorčene, nametljive, zahtjevne žene – možda ukratko, lik vještice? Zar nije psovala, prijetila i borila se?”

10. Imate mladež. Mladež se vrlo lako mogao protumačiti kao znak đavola. To je također mjesto gdje se (obično) pas, mačka ili zmija ‘priključe’ na vješticu kako bi joj pili krv. Optužene žene su u nedostatku drugih dokaza često skidali i pretraživali njihovo tijelo, a kada bi pronašli mladež to je bio “A-HA!” trenutak – dokaz da je vještica.

11. Imate pokvaren maslac ili mlijeko u domu. U nekoliko izjava tokom suđenja u Salemu su spomenuti pokvareni mliječni proizvodi, te dovedeni u vezu sa vještičarenjem.

12. Vanbračni partner. 1651. godine, Alice Lake je optužena da je vještica jer je imala vanbračni seksulani odnos, i još pri tome ostala trudna. Alice je na kraju priznala da je ‘kroz ovaj grijeh surađivala s vragom’, a iste godine je obješena.

13. Prekršili ste bilo koje od ovih pravila. Ovo su samo neka pravila koja su korištena na suđenjima, a koja su se često iznosila kao dokazi o vještičarenju i zbog kojih se vrlo lako moglo završiti na vješalima:

– Ako ste izvršili preljub

– Ako ste navodili ljude na druge bogove

-Ako ste silovani (ne ako ste silovali, već silovani!)

-Ako ste posadili više od jedne vrste sjemenki u polje

-Ako ste dotaknuli mrtvu svinju
-Ako ste nosili odjeću od više vrsta tkanine

-Ako imate ‘okruglu’ frizuru

-Ako imate pletenice u kosi

-Ako ste dopustili vještici da živi…
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kad malo bolje pogledam sve znakove, pitam se gdje treba da se prijavim, ili da se bar samozapalim...evo ne znam, jer mi sve ovo vrlo ozbiljno zvuči, i nimalo nije smiješno.

 

Ovo mi je bolesno.

Nego kolko se dosećam ti ne razgovaraš sa mnom veštice...:)

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Avocado рече

Jedno pitanje koje se samo delimično odnosi na ovu temu, a važi i za druge primere: da li se po hrišćanskom verovanju može služiti Satani bez svesti i volje i trpeti negativne posledice zbog toga? Konkretno, eto da uzmemo da je Noć veštica zaista Satanin praznik i da uzmemo da je davanje slatkiša deci koja ti kažu "trick or treat" zapravo prinošenje žrtve Satani, a neki pravoslavac nema pojma o tome i jednostavno podeli deci slatkiše jer to i drugi rade ili to veče ode na žurku prerušen u Betmena jer su ga prijatelji pozvali na takvu žurku, a posle toga nastavi da normalno živi svoj pravoslavni život... da li će mu Hrist to zameriti? Da li će mu se nešto loše desiti jer je eto "zajedničario sa carstvom smrti" iako nije uopšte imao pojma da to radi niti bilo kakvu volju da se odrekne Hrista i pravoslavlja?

 

Једно од ретко паметних питања, око којих и многи хришћани ломе главу, за које је греота одговарати на овој теми, која је изгубила сваки смисао поодавно и прешла у надгорњавање обично.

Не било ти тешко, отвори нову тему, капирам да ће одговори бити веома интересантни, и да ће бити добра тема (бих и ја отворио, ал не могу тренутно и остали изговори).

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...