Jump to content

Да ли бисте желели прекид раскола Цркве Истока и Запада?

Оцени ову тему


Да ли бисте желели?  

93 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли бисте желели?

    • Да
      43
    • Не
      14


Препоручена порука

пре 47 минута, Bokisd рече

Pa, po pravilu crkve, tako je , kako je. Da li je iskljucivo ili ne, ....sta da radimo.  :blush:

Jer, bas, ovo sto pominjes,....Duh je taj koji daje osvecenje i svetost, ...i tamo gde je taj Duh, tamo je i Crkva i sve tajne i punoca blagodati.

Onda je logicno da nema van prave i istinite Crkve osvecenje. Tako stoji i u kanonskom pravu.

Ovo gde Duh dise gde hoce, vec smo negde raspravljali. Tice se nekih darova Duha koje nisu vezane za blagodat i osvecenje. Vec za ono sto se kaze u Pismu....ali, tvojim imenom smo  cinili smo cudesa, prorokovali, djavole izgonili......ali, nisam vas nikad nisam poznavao, vi koji cinite nepravdu....

Itd.
 

Ma otkud pravo ijednom čoveku na ovom svetu da pomisli kako je za Svetoga Duha raskol Njegova volja a ne ljudska greška i papazjanija koja mu ustvari samo zadaje više posla i više muka??

Kome se to Sveti Duh javio i rekao nek je blagosloven raskol u sve vekove?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Кратос рече

Ko kaže da je bio nestorijanac?

Bio je, ako je Asirska Crkva Istoka nestorijanska (ali sic! - nije). Rimska crkva ga postuje ali ne pominje ga kao svetitelja, jer je sumnjicila Asirsku Crkvu Istoka za nestorijanizam. Danas su stvari sasvim drugacije, nakon sto su se uverili u  pravoslavnost njihove  Hristologije.  Sv. Isak se izrazavao  teoloskim izrazima ACI (tada zvane - Crkva Istoka) i bio njen sapricasnik tj. pricescivao se u toj pomesnoj crkvi. Poznat i kao Sv. Isak Ninivski. O Asirskoj Crkvi Istoka imate temu -

 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Malo je uvod preteran (tj. sto se tice Nestorija, ali sve ostalo dokazano stoji kao tacno sto pokazuje i najnovija izjava od strane ACI). 

 

ЗАЈЕДНИЧКА ХРИСТОЛОШКА ИЗЈАВА ИЗМЕЂУ  
Католичке Цркве и Асирске Цркве Истока  



,,Његова Светост папа Јован Павле II, Бискуп Рима и папа Католичке Цркве
и Његова Светост Мар Динкха IV, Католикос и патријарх Aсирске Цркве Истока,
захваљују Богу који их је надахнуо за овај нов братски сусрет.
Ово је оcновни корак на путу ка пуном  заједништву које се треба поново успоставити између ових Цркава.

Заиста, може се, одсада па надаље, заједно исповедати пред светом заједничка веру у тајну оваплоћења Христовог.

Као наследници и чувари вере примљене од апостола,

како је била изречена од наших заједничких отаца у Символ вере,

исповедамо само једнога Господа, Исуса Христа, Јединородног Сина Божијег,

рођеног од Оца пре свих векова, који је, пошто стиже пунина времена, сишао с небеса и постао Човеком

ради нашега спасења. Реч Божија, друга Особа Свете Тројице, силом Духа Светога оваплотила се узевши из свете Дјевице Марије тело надарено разумном душом с којом бијаше нераздвојиво сједињена од самог тренутка свог зачећа!

Стога је наш Господ Исус Христос прави Бог и прави човек,

потпун у својему божанству и потпун у својему човештву,

истобитан са Оцем и истобитан с нама у свему, осим у греху!

Његово божанство и његово човештво сједињени су у једној јединој особи,
без мешања и промена, без дељења и раздвајања.
У њему је била очувана различитост божанске и људске природе, са свим њиховим својствима,
способностима и начинима деловања.

Ипак, далеко од тога да би обликовали 'једног и у исто време некога другога', божанство и човештво су сједињени у лицу истога и јединога Сина Божијега и Господа Исуса Христа који је предмет једног јединог клањања!

Христос стога није "човек као други" којега би Бог био усвојио да би у њему пребивао и надахњивао га,
како је случај праведника и пророка. Он је, напротив, иста Божанска Реч, рођена од Оца пре стварања,
без почетка у односу на своје божанство, рођена у задњим временима од једне мајке, без оца у односу на своје човештво!

Човештво које је Блажена Дјевица Марија родила, било је увек оног истога Сина Божијег.
Због тога разлога Асирска Црква Истока уздиже своје молитве Дјевици Марији као  "Мајци Христа Бога нашега и Спаситеља"!
У светлу те исте вере, католичка предаја се обраћа Дјевици Марији као "Мајци Божјој" и такође као 'Мајци Христовој'.
Ми признајемо законитост и исправност ових израза. То је изражавање исте вере.

Поштујемо предност коју им свака Црква даје у свом литургијском животу и у својој побожности.
То је једна вера коју исповедамо у тајнi Христовoj.

Препирке прошлости водиле су кa анатемама изрицане у односу на особе и формулације.
Но, Дух Господњи допушта нам данас боље разумети да су расколи који су уследили на овај начин
највећим делом настајали због лошег међусобног разумевања!

Ипак, превазилазећи све христолошке разлике које су биле, ми данас сједињени исповедамо исту веру
у Сина Божијег који поста човеком да бисмо ми, његовом милошћу, постали деца Божија!

Одсада, па надаље, желимо да се заједно сведочи ова вера у Њега, Онога који је Пут, Истина и Живот,
навештавајући  људима нашега времена на прикладнији начин да свет верује у јеванђеље спасења.
Тајну Христовог оваплоћења коју заједно исповедамо није апстрактна и издвојена истина!
Оно се односи на Сина Божијег послатог да нас спаси. Икономија спасења која своје извориште има у тајни  заједништва Свете Тројице - Оца, Сина и Светога Духа - налази своје испуњење посредством удела у томе заједништву,

по милости, у Цркви једној, светој, католичкој и апостолској, народу Божјем, Христовом Телу и храму Духа!

Верници постају удови овог тела по светој тајни крштења, по којој водом и деловањем Духа бивају препорођени као нова створења.

Они бивају потврђени печатом Духа Светога у светој тајни помазања.  
Њихово заједништво са Богом  и међусобно, у пунини је остварено у слављењу једине жртве Христове у тајни  Евхаристије ..."


http://www.vatican.va/roman_curia/pontifical_councils/chrstuni/documents/rc_pc_chrstuni_doc_11111994_assyrian-church_en.html

  • Волим 1

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Благовесник рече

Bio je, ako je Asirska Crkva Istoka nestorijanska (ali sic! - nije). Rimska crkva ga postuje ali ne pominje ga kao svetitelja, jer je sumnjicila Asirsku Crkvu Istoka za nestorijanizam. Danas su stvari sasvim drugacije, nakon sto su se uverili u  pravoslavnost njihove  Hristologije.  Sv. Isak se izrazavao  teoloskim izrazima ACI (tada zvane - Crkva Istoka) i bio njen sapricasnik tj. pricescivao se u toj pomesnoj crkvi. Poznat i kao Sv. Isak Ninivski. O Asirskoj Crkvi Istoka imate temu -

Meni to nije uopste logicno.

Sv. Isak Sirin nikako nije mogao da bude nestorijanac i da bude u opstenju sa Istocnom crkvom. Nema teorijske sanse. Nimalo. :0201wink:

Nestorijanizam je bio ne tako mala i ne tako beznacajna jeres, osudjena od celog jednog Velikog sabora. Svi pravoslavni su se strogo drzali ispovedanja o Bogorodici i svako ko nije drzao ovu veru bio je izopsten iz crkve.

Da je Isak Sirin bio nestorijanac , kao sto se kaze, ...i jos se kao pricescivao u toj jeretickoj zajednici,.... sigurno ne bi mogao da bude i u opstenju sa crkvom Istoka.

Koliko se secam, prica je, da su  nestorijanci iskoristili ime i slavu sv. Isaka, narocito u tom delu sveta, .... da ga pridobiju za svoju stvar i da bi privukli ljude svojoj crkvi. Krivotvorili su njegova pisanija i kniige, ubacivali mnoga svoja ucenja i misli u njegova dela i tako su napravili 'laznu' i apokrifnu istoriju zivota Isaka Sirina.

Vec  je bia jedna rasprava u Ruskoj crkvi izmedju dva hriscanska autoritativna pisca oko tih interpolacija koje su odradili nestorijanci u delima Isaka, ( citao sam o tome pre par godina, zaboravio sam detalje price ) ..... i , dokazano je da je bilo upravo tako.

Tako odprilike stoje stvari.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Eto, mogao je, mislim nikome nije uspelo da to ospori :) Sveti Isak ti je ikona EKUMENIZMA, bato! Prosto, sustina tog sveca je ekumenska. Medjutim, stvar je u sledecem. Da, Isak nije bio nestorijanac. Mozes da odahnes. I po jednoj i po drugoj redakciji njegovih dela sustinski nema nestorijanske jeresi. Ali, poenta je da ni Asirska Crkva Istoka, koja se izrazava isto kao i on, nije drzala tzv. nestorijansku jeres tj. da su u Hristu dve licosti. Da, ma koliko ti sablaznjivo izgledalo, da "prostis", pricescivao se sa oltara pomenute crkve i nije imao nista protiv. Granice Tela Hristovog (Crkve) ipak nisu tako skucene ;)

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Благовесник рече

Eto, mogao je, mislim nikome nije uspelo da to ospori :) Sveti Isak ti je ikona EKUMENIZMA, bato! Prosto, sustina tog sveca je ekumenska. Medjutim, stvar je u sledecem. Da, Isak nije bio nestorijanac. Mozes da odahnes. I po jednoj i po drugoj redakciji njegovih dela sustinski nema nestorijanske jeresi. Ali, poenta je da ni Asirska Crkva Istoka, koja se izrazava isto kao i on, nije drzala tzv. nestorijansku jeres tj. da su u Hristu dve licosti. Da, ma koliko ti sablaznjivo izgledalo, da prostis, pricescivao se sa oltara pomenute crkve i nije imao nista protiv. Granice Crkve, ipak nisu tako skucene ;)

Pa, onda nije nestorijanac, zar ne ? Cemu onda cela prica.... :gleda:

Da li je tadasnja asirska crkva bila ili nije nestorijanska, pitanje je veliko ? I u kom smislu.  Da ne ulazimo u detalje i sirimo pricu.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Благовесник рече

Granice Crkve, ipak nisu tako skucene ;)

Sveti Duh sa tobom brate u sve vekove.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 38 минута, Благовесник рече

ЗАЈЕДНИЧКА ХРИСТОЛОШКА ИЗЈАВА ИЗМЕЂУ  
Католичке Цркве и Асирске Цркве Истока  

Vec smo imali neku raspravu oko ove izjave ( koliko se secam, sa VSB sam nesto raspravljao ).

Da ne ulazimo u detalje, izjava je interesantna, ali, pogledaj......koliko vidim, nijedanput nije pomenuto da je Djevica Marija i Bogorodica. Sto je vrlo zanimljivo i indikativno sa strane Asiraca. A, znamo da je oko ove jedne reci i njene interpretacije i nastao celi spor.

Tako da,  nije bas tako jednostavna stvar oko ove Asirske crkve, narocito iz vremena sv. Isaka Sirina. :coolio:
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Vec smo imali neku raspravu oko ove izjave ( koliko se secam, sa VSB sam nesto raspravljao ).

Da ne ulazimo u detalje, izjava je interesantna, ali, pogledaj......koliko vidim, nijedanput nije pomenuto da je Djevica Marija i Bogorodica. Sto je vrlo zanimljivo i indikativno sa strane Asiraca. A, znamo da je oko ove jedne reci i njene interpretacije i nastao celi spor.

Tako da,  nije bas tako jednostavna stvar oko ove Asirske crkve, narocito iz vremena sv. Isaka Sirina. :coolio:

 

Oni Hrista ispovedaju potpuno pravoslavno a na osnovu takvog ispovedanja koje obavezno prethodi formulaciji oko Hristovog ovaploćenja govore da je Marija Hristorodica i da je rodila Hrista kojeg oni ispovedaju.

Njima je termin Hristorodica iz nekakvog razloga prihvatljiviji od Bogorodica ali on suštinski ne menja ništa jer se pre tog termina ima obavezno ispovedati Hristos Isus onako kako ga ceo pravoslavni svet ispoveda, kao istinitog Sina Božjeg. I Njega je Marija rodila.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Oni Hrista ispovedaju potpuno pravoslavno a na osnovu takvog ispovedanja koje obavezno prethodi formulaciji oko Hristovog ovaploćenja govore da je Marija Hristorodica i da je rodila Hrista kojeg oni ispovedaju.

Njima je termin Hristorodica iz nekakvog razloga prihvatljiviji od Bogorodica ali on suštinski ne menja ništa jer se pre tog termina ima obavezno ispovedati Hristos Isus onako kako ga ceo pravoslavni svet ispoveda, kao istinitog Sina Božjeg. I Njega je Marija rodila.

Ali, tu nema problema, to i jeste ispovedanje Hrista, koje  drze pravilno i stari i 'originalni' nestorijanci. I, oni pricaju i veruju da je Hristos i  Sin Boziji. Problem je u nacinu ovaplocenja, ne u tome ko se ovaplotio.

Jednom, u jeku rasprave, sv. Kiril je rekao Nestoriju i njegovim pristasama,, dajte, samo recite da je Marija i Bogorodica i prekraticete sablazan i raspravu.

Zasto, ne postoji u tekstu i termin Bogorodica ? To je apsolutno legitimno pitanje.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Ali, tu nema problema, to i jeste ispovedanje Hrista, koje se drze pravilno i stati i 'originalni' nestorijanci. I, oni pricaju i veruju da je Hristos i  Sin Boziji. Problem je u nacinu ovaplocenja, ne u tome ko se ovaplotio.

Jednom, u jeku rasprave, sv. Kiril je rekao Nestoriju i njegovim pristasama,, dajte, samo recite da je Marija i Bogorodica i prekraticete sablazan i raspravu.

Zasto, ne postoji u tekstu i termin Bogorodica ? To je apsolutno legitimno pitanje.
 

To je možda legitimno pitanje za tebe ako ti je dosadno u životu.

Marija je po njihovom ispovedanju rodila Sina Božjeg od Oca rodjenog pre svih vekova koji je rodjen od Marije bez čoveškog oca.

Njima je prihvatljiviji termin taj i on suštinski ne menja ništa osim ako hoćemo da uvedemo zakon da svi nosimo iste frizure.

  • Волим 1

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

To je možda legitimno pitanje za tebe ako ti je dosadno u životu.

Marija je po njihovom ispovedanju rodila Sina Božjeg od Oca rodjenog pre svih vekova koji je rodjen od Marije bez čoveškog oca.

Njima je prihvatljiviji termin taj i on suštinski ne menja ništa osim ako hoćemo da uvedemo zakon da svi nosimo iste frizure.

Nije mi dosadno, nego, gledam, gde je sve ekumenizam upleo svoje 'duge' prste.....:945729:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Bokisd рече

Nije mi dosadno, nego, gledam, gde je sve ekumenizam upleo svoje 'duge' prste.....:945729:

 

A ja gledam u tvoje strogo komunističko jednoumlje koje ne priznaje šarene istosmislene formulacije nego usko konjske izraze, da se valjda glup narod ne bi zagubio kao da taj isti narod nije podjednako Duhom Svetim i Hristom Isusom sa Ocem Svedržiteljem zapečaćeno nadahnut u sve dane života svog.

da citiram još jedno deo koji izgleda u svojoj zaslepljenosti preskačeš:

1 hour ago, Благовесник рече

Човештво које је Блажена Дјевица Марија родила, било је увек оног истога Сина Божијег.
Због тога разлога Асирска Црква Истока уздиже своје молитве Дјевици Марији као  "Мајци Христа Бога нашега и Спаситеља"!
У светлу те исте вере, католичка предаја се обраћа Дјевици Марији као "Мајци Божјој" и такође као 'Мајци Христовој'.
Ми признајемо законитост и исправност ових израза. То је изражавање исте вере.

Dakle i za njih je termin Bogorodica zakonit i ispravan!!!!

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Кратос рече

Ko kaže da je bio nestorijanac?

Nisi znao za nestorijanca koga pravoslavni proslavljaju kao svetitelja?

https://sr.wikipedia.org/wiki/Исак_Сирин

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 41 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

A ja gledam u tvoje strogo komunističko jednoumlje koje ne priznaje šarene istosmislene formulacije nego usko konjske izraze, da se valjda glup narod ne bi zagubio kao da taj isti narod nije podjednako Duhom Svetim i Hristom Isusom sa Ocem Svedržiteljem zapečaćeno nadahnut u sve dane života svog.

A, sta da radimo sa komunistickim jednoumljem , kada su oci osudili i Severa Antiohijksog, koji je imao jedan rigidni i ublazeni monofizitizam, koji je opet na neki nacin pratio i originalni monofizitizam.

Naveo sam ovaj slucaj, da bi se videlo, koliko je bitno i potrebno,  jasno i precizno se izrazavati kod ovih stvari.

пре 41 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Dakle i za njih je termin Bogorodica zakonit i ispravan!!!!

 Ali, ako je tako, zasto ne postoji i termin Bogorodica u izjavi ? Tacno i jasno definisano. Jer je spor nastao oko toga pojma.

Kada smo imali onu raspravu, nesto sam malo trazio po net - u u vezi ove price, i nasao sam, da ova izjava nije konacan kraj dijaloga. Kasnije su nastavljeni razgovori i dodatno je tumacena  ova izjava i definisane su nove dogmatske stvari.

Poenta price jeste, kako je na  kraju sve to ispalo i kakvo je trenutno stanje na terenu danas. Kakva je situacija sa terminom Bogorodica, kakva je sitiuacija sa prihvatanjem ili ne,  Nestorija i njihovih vodja i predvodnika i slicne stvari.

Koliko se secam, problem je bio taj, sto je jedan odvojeni deo Asirske crkve bio vec u opstenju sa Rimom i trebalo je da se ta dva dela ove Aisirske crkve ponovo ujedine i sad je nastala frka, kako i na koji nacin odraditi ovaj posao. I, tako je nastala i ova izjava izmedju Rima i tog drugog dela Asirske crkve i sve posle sto se izdesavalo. itd.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...