Jump to content

Да ли бисте желели прекид раскола Цркве Истока и Запада?

Оцени ову тему


Да ли бисте желели?  

93 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли бисте желели?

    • Да
      43
    • Не
      14


Препоручена порука

пре 5 часа, Protos рече

Prijatelju ti si se upljuvao da objasniš svoju tugu i bol jer ti je nacija poražena. Sveta Rimska Crkva je iznad tih gluposti. Žao mi da uništim vašu veru u SPC ako krenem da pišem argumente. 

"Blagosloveni Petar, izabrani, istaknuti, prvi među učenicima, koga je sami Spasitelj pohvalio." Sv. Kliment Aleksandrijski

"Ako iko ne posluša ono što je rečeno od Isusa kroz nas, neka znaju da ulaze u veliku opasnost." Sv. Kliment Rimski (pismo Korinćanima 58:2) 

"Vi (Crkva Rima) nikom niste zavideli, i druge ste podučavali. Ja želim da ostane samo ono što ste nas vi podučavali." Sv. Ignjatije Antiohijski (Poslanica Rimljanima 3:1)

"Neka ti bude znano da Simon Petar, koji je, radi istinite vere, i najsigurnijeg temelja njegovog učenja, je bio izabran da bude temelj Crkve, i zbog toga je Isus lično, Njegovim istinitim ustima, imenovao Petra, prvoplodnog našeg Gospoda, da bude prvi među apostolima, kome je Otac prvi otkrio Sina, kome je Hristos, sa dobrim razlogom izabrao za blagoslovenog." (Pismo Klimenta Jakovu 2)


Da dalje ne dužim gospodo nacionalisti. Svetu Rimsku Crkvu je izabrao sami Gospod u Jevanđelju kada je dao ključeve Petru, a to je potvrdio i život Crkve kada je bila uvek prva u dipsima, čak i kada su je varvari potpuno razorili u 5. veku, ostala je prva. Ostala je prva i posle Velikog Raskola, kada je odbila islamske invazije i raširila Dobru Vest celom svetu. Dok šta vi radite? Svađate se sa Rumunima oko 3 mrtva vlaška sela. 

Da nije tuzno bilo bi smesno! Zasta su ovo argumenti? To da je Petar veliki i prvi medju apostolima nije nikakav problem Ovi citati ne dokazuju nikakav nepogrsivi "ex catedra" autoritet. A ako cemo kod te "Ex catedra" nepogresivosti, mozes li da nas podsetis koji ono papa bese monotelit i osudjen na saboru? ;)

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Папа Хонорије се доводи у везу са монотелитством.Интересантно је  с тим у вези,како  католици  гледају  на то,односно може ли Римска црква заказати у вери? Католичка теологија има своје виђење односа папае Хонорија према монотелитству,наравно.

  • Волим 1

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Нифада рече

Папа Хонорије се доводи у везу са монотелитством.Интересантно је  с тим у вези,како  католици  гледају  на то,односно може ли Римска црква заказати у вери? Католичка теологија има своје виђење односа папае Хонорија према монотелитству,наравно.

Једно од тумачења у вези са монотелитством папе Хонорија,код католика је,да његово писмо није било јавно него приватно и скоро да није било познато за време његовог живота,чак су га Св.Максмим и др.бранили од оптужби за јерес.Став је да папа док не постане јавни јеретик остаје папа,а за Хонорија тврде да није био ни тајни јеретик,а камоли јавни.Они сматрају да Хонорије није био осуђен као јеретик,јер нико није ни веровао да је јеретик у том смислу,него је осуђен из других разлога,зато што је пристао да се забране оба начина изражавања о спорној теми,и јеретички и католички.Осуђен је јер није бранио Традицију,него је ћутао.Његова кривица је у томе што није ауторитативно објавио  непромјењиву веру Цркве,односно није издао дефиницију ех cathedra,и да је био јеретик не у намери,него у чињеници. Католичка енциклопедија,одјељак"In what sense Honorius was condemned".

Тако католици гледају на то:citac:

 

 

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Нифада рече

Једно од тумачења у вези са монотелитством папе Хонорија,код католика је,да његово писмо није било јавно него приватно и скоро да није било познато за време његовог живота,чак су га Св.Максмим и др.бранили од оптужби за јерес.Став је да папа док не постане јавни јеретик остаје папа,а за Хонорија тврде да није био ни тајни јеретик,а камоли јавни.Они сматрају да Хонорије није био осуђен као јеретик,јер нико није ни веровао да је јеретик у том смислу,него је осуђен из других разлога,зато што је пристао да се забране оба начина изражавања о спорној теми,и јеретички и католички.Осуђен је јер није бранио Традицију,него је ћутао.Његова кривица је у томе што није ауторитативно објавио  непромјењиву веру Цркве,односно није издао дефиницију ех cathedra,и да је био јеретик не у намери,него у чињеници. Католичка енциклопедија,одјељак"In what sense Honorius was condemned".

Тако католици гледају на то:citac:

 

 

Ma znam ja te njihove dokumente. Problem je samo sto i oni sami se ne slazu oko tih Papinih pisama i jedni kazu jeste javno jedni nije. Nezgodno je kada se citaju odluke sabora gde je eto on osudjen kao jeretik sa jereticima i sve do 11 veka sve Pape su ga proklinjale. A imaju oni i drugu teoriju po kojoj onoga trenutka kada je napisao jeres ili je izgovorio od toga trenutka nije pap, pa tako vrtimo se u krug. Cas jesi cas nisi.:) A inace je zanimljivo tzv Avinjonsko ropstvo Papa kada su u jednom trenutku postojali 3 pape i jedan drugog proklinjali. :)

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Ћириличар рече

Под политичким притиском, зар не. Опет, политика моћи је у питању, а не потписивање из искрених теолошких убјеђења. На Лионској унији је уједињење предложио византијски цар, а не патријарх чак штавише. Флоренска унија је поготово такав примјер, јер су почетком 15.-ог вијека Турци опасно надирали, а православне земље су се хватале за задње сламке спаса. Дакле опет - политички опортунизам, овоземаљско питање. Не теолошко.

А згодно изостављаш 18. стих гдје Исус каже Петру:"Заиста, заиста ти кажем. Када си био млађи, опасивао си се сам и ходио куда си хтјео; а кад остариш и раширићеш руке своје и други ће те опасати и одвести куда не желиш.", као и 19. који објашњава читаву причу:"А ово рече каквом ће смрћу прославити Бога.".

А наслов овог дијела је "Враћање Петра у апостолство". Исус је три пута заклињао Петра као ритуал покајања, гдје се Петар три пута покајао у име Свете Тројице ( наравно, мора бити тај симболизам ту ) и на крају му каже "напасај овце моје" у смислу "твој ранг апостола ( тј. пастира ) ти је враћен". А не "буди главни свима".

Черипиковао си као муслимани када кажу да Кур'ан говори како је "убити једног човјека као убити читав свемир" па је то доказ мирољубивости ислама, а одмах у другој реченици након тога пише како кафире треба убијати.

Ударио си на аутистичног расправљача. Step up your game :D

Dali namjerno izbjegavši istinu ....Pastir - ovce. Potpuno siluješ značenje . 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 часа, Ivan Marković рече

Не брате, само се променила геополитичка ситуација у свету, бар ја тако мислим. Православној Русији не пада напамет да се потчињава папи, никада. Тако да ће владика Зизјулас ускоро вероватно у пензију... Помирите се с с тим. Екуменизам је готов. 

Kada dođu dani za primenu ogoljene teologije - ogoljene od politike i sličnih primesa - onda ćemo svesti priču na konkretne stvari. Zato čekamo da prođu generacije.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, Protos рече

a više da se borite protiv nacionalističke gordosti

Etnofobija je druga strana medalje etnofiletizma, kao protestantski ekumenizam i antiekumenizam, kao biblijski evolucionizam i antievolucionizam. Razmisli malo, makar malo.

Šta fali biti Srbin, ili Rus ili Etopljanin. Raci ti meni molim te koje si ti nacionalnosti? baš me jako zanima. :)

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, Protos рече

To što Zjezjulas prosipa priče da ličnost postoji bez suštine, to okači mačku o rep, to je floskula.

Nigde to ne priča Zizjulas. Već se podosta raspravljalo o tome ovde, sve je razjašnjeno.

Zato treba ponavljati jer ćemo kad tad se vratiti na ovu priču, na trijadologiju. U suprotnom niko neće biti merodavan da predstavlja Crkvu.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, Protos рече

Crkva je eshatološka kategorija

Baš si ljubazan sa ovakvom izjavom. Samo treba protumačiti način eshatološkog postojanja. Malo ko može pretpostaviti, ili bolje reći iskusiti dimenziju ljubavi i zajedništva kao principa eshatološkog postojanja.

Zato su sve te priče nerazdvojive, priča o trijadologiji, eklisiologiji itd. Sve će se sveti na to, ako budemo imali dobru volju, da na najbolji način primenimo crkvena učenja.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Protos рече

Gospodin Putin koji se razveo iz čistog besa, a patrijarh Kiril se zaleteo da ga odmah pričesti i nisu neki primer hrišćanskog razmišljanja.

Treba razumeti da se starije žene često udalje od seksualnog opštenja, dok muškarci češće ostaju u tome aktivni. Putin je pronašao divnu mladu ženu, a sa prvom ženom se sporazumno razveo dobivši njen blagoslov. Ima čak i toga i to ti je život, realnost, kao i realpolitika. :)

Nego čini mi se da si suviše mlad, mada ne smemo to isticati da te ponizimo, znamo to iz primera ap.Pavla i Timoteja. Ali sa druge strane, vremena su se puno promenila. Danas možemo glat uvesti punoletstvo da bude tek od 40. godine života.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Protos рече

Primat se razvijao kroz vekove, kao što se i Crkva razvijala.

Primat je uspostavljen dok je Crkva bila jedinstvena. Svaki razvoj je zajedničko delo Crkve - i to je kanonsko pravilo da sve zajednički uspostvalju Crkve -, ali Rim je to prekršio tako što je samostalno sačinio razvoj.

Zato treba doći do suštine pojma primata, ne onakvog kako ga ljudi mogu proizvesti, nego onakvog kako postoji večno unutar života Svete Trojice - Boga našeg. Tu se nalazi rešenje pravilnog tumačenja i primenjivanja primata za Crkvu.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Први апостолски сабор око 50-те године у  Јерусалиму је показао да апостол Петар није имао никакав примат у односу на друге апостоле, него чак и његова опција није била прихваћена. Он је променио став тек по виђењу Божијем. Сабором је председавао апостол Јаков брат господњи као први епископ јерусалимски. видела се и подела дужности где Павле иде незнабошцима а Петар обрезанима и сваки је задржао пуно право одлучивања у оквиру свога призвања и служења јевањђељу. Чак и да је Петар био први међу једнакима зашто би Рим био сматран наследником те катедре? Марко апостол је био директан Петров ученик и писац јевањђеља и основао је цркву у Александрији, по тој логици она може да се позива на Петрово порекло. Као што наследници Аврамови нису они по телу него по вери његовој тако су и Петрови наследници они од вере његове и проповеди његове а РЦ је мало скренула са тога пута.

Православна Црква има своју главу а та глава је сам Христос о томе лепо Павле пише,и прожета је сва Духом Светим као Царем Небеским те стога не потребује никаквог заменика, заменик је потребан тамо где нема оних који могу да чују Христа и разумеју глас Духа Светога па им је потребан тумач и посредник. Ми имамо много папа и много оних који разумеју и познају вољу Божију, иако малобројни ипак имамо више светитеља него сви остали заједно а по статистици би трбало да буде другачије.

По најздравијој логици и теологији ако би се примат преносио по нисходној линији благодати онда би прва од свих Цркава требала бити Јерусалимска, тамо где је Господ рођен и проповедао, одржао прву литургију и причестио апостоле, страдао, васкрсао вазнео се на небо, тамо где је Дух Свети сишао на апостоле и где је настала прва Црква, свако друго тумачење је више него смешно. Али пошто то није тако више је него очигледно да је у питању чиста политика и да се примат мењао са политичком позицијом одређених патријаршија, и уколико се ова опција усвоји као прихватљива да прва патријаршија треба да буде она која окупља највише верника око истините вере, онда би право прванства имала она која је најправославнија и најбројнија.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Protos рече

"Neka ti bude znano da Simon Petar, koji je, radi istinite vere, i najsigurnijeg temelja njegovog učenja, je bio izabran da bude temelj Crkve, i zbog toga je Isus lično, Njegovim istinitim ustima, imenovao Petra, prvoplodnog našeg Gospoda, da bude prvi među apostolima, kome je Otac prvi otkrio Sina, kome je Hristos, sa dobrim razlogom izabrao za blagoslovenog." (Pismo Klimenta Jakovu 2)

Ovo je velika glupost.

Petar kao ličnost je izabran da bude temelj Crkve, kamen na kome je Hristos Isus sagradio Crkvu svoju, jeste Petar koji je ispovedio Isusa Hrista kao Sina Božjeg i po rečima samoga Isusa da ta vera koju je Petar (kamen) ispovedio ne dolazi od tela i krvi nego je data od Oca Nebeskog, data je Odozgo od samoga Oca, jer niko do Sina ne može doći a da mu to nije dato od Oca Nebeskog.

Dakle Petar je postao kamen temelj Crkve Hristove i zato je dobio takvo ime Petar (kamen) jer je prvi koji je ispovedio ono što mu je Otac Nebeski dao a to je da je Isus Hristos Sin Božji i na tom temelju na tom ispovedanju je sagrađena Crkva Hristova, to je Petrova stolica, to je Petrov kamen, to je temelj Crkve to ispovedanje da je Isus Hristos Sin Božji koje daje Otac Nebeski i koje nijedan čovek ne može sam od sebe ispovediti niti imati niti krvlju svojom ni telom svojim izmozgati shvatiti ispovediti.

Dakle temelj Crkve i Petrova stolica je ispovedanje da je Isus Hristos Sin Božji a to ispovedanje dolazi odozgo od Oca Nebeskog.

Petar je prvi po časti a svako naredni koji ispoveda Isusa Hrista kao Sina Božjeg kome je to dato od Oca Nebeskog odozgore, jeste jednak Petru, jeste Petar.

Nikakva stolica jedne ličnosti ne postoji, postoji stolica časti istih onih, koji su temelj Crkve Hristove Kamen Crkve Hristove a to su svi koji su od Oca Nebeskog dobili odozgo dar da ispovede Isusa Hrista kao Sina Božjeg, jer se taj dar ne zadobija niti rođenjem niti članskom kartom niti sedanjem na stolicu bilo koje materijalne vrste.

Ta stolica je duhovne prirode i ima milijarde takvih stolica, jer Otac Nebeski daje onima koje ljubi kao što je to pokazao preko prvog Petra i poslednjeg koji će se udostojiti tim darom na kraju vremena.

Te ličnosti jesu Kamen Temelj Crkve Hristove ali ne od krvi i tela nego od dara Oca Nebeskog koji im daje da Isusa Hrista ispovedaju kao istinskog Sina Božjeg.

Malo smirenja sa Petrom bi bilo dobrodošlo novopridošloj papskoj družini, jer ima nas Petra dosta i ovde na forumu.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Матусал рече

Православна Црква има своју главу а та глава је сам Христос о томе лепо Павле пише,и прожета је сва Духом Светим као Царем Небеским те стога не потребује никаквог заменика, заменик је потребан тамо где нема оних који могу да чују Христа и разумеју глас Духа Светога па им је потребан тумач и посредник. Ми имамо много папа и много оних који разумеју и познају вољу Божију, иако малобројни ипак имамо више светитеља него сви остали заједно а по статистици би трбало да буде другачије.

Zamisli zamenik glave?

Time kad se neko drzne i reče da Hristos potrebuje zamenika na zemlji, time direktno negira prisustvo Sina Božjeg u Telu svom u Crkvi Svojoj u nama Hrišćanima na ovoj zemlji.

Time direktno negira delovanje Hrista isusa kao istinitog Sina Božjeg bez posredovanja na zemlji i na nebu, već Ga ograničavaa na neke nebeske mistične zagranične delatnosti, što grubo krši svu moju veru u to da je Isus Hristos istiniti Sina Božji u dve neslivene nedeljive prirode i da direktno deluje na dešavanja na zemlji podjednako kao na dešavanja na nebu.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...