Jump to content

Старачки дом - да ли је хришћански сместити мајку у дом за старе?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Старачки домови и став духовника о томе. Да ли је грех сместити мајку у дом за старе који добро и савесно ради? Њена болест захтева негу 24 часа дневно. Ја сам запослена, а осим мене, нема ко да води бригу о њој. Редовно је посећујем, молим се за њу и набављам све што јој је потребно.

Родитељ који нас је гајио од првог дана када смо угледали светлост, који је стрепео и дрхтао над нама кад год се закашљемо, који се трудио да сваку нашу сузу обрише и да нас утеши, који нас је привио на груди и певао успаванке када смо се нечега бојали, који се радовао нашим успесима, а туговао са нашим тугама, сада доживљава да немамо времена за њега, односно њу, јер овде говоримо о мајци. Предајемо је другима у руке, јер нама треба времена за живот, као да мајка није наш живот! Одвођењем мајке у старачки дом, ми њој дајемо следећу поруку: "Немам стрпљења да сачекам да умреш, а сметаш ми у мом животу, јер имам пречих ствари од тебе, па те због тога водим на гробље живих." Запитајте се, шта човек, кога одведу у старачки дом, још може да очекује од свог живота? Шта га то још лепо чека у наредним месецима и годинама живота у старачком дому? СМРТ!!! Само лепо упакован, па се тако организују балови за старце, трећа младост, све се фарба у лепе боје да не би изгледало страшно. Чак и кад умиру и онда их шминкају да изгледају што мање страшно, како се ни ми не бисмо досетили да нам се дани одбројавају до Страшног суда! Сами закључите да ли је грех или не. Ако хоћете да прихватите савет, узмите жену која ће да је чува, док Ви нисте ту, а после тога Ви будите уз њу.

Духовни одговор дао:

Архимандрит Михаило Биковић

 

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

каква су ваша мишљења и искуства...?

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У чему је тачно разлика између

12 minutes ago, JESSY рече

Предајемо је другима у руке, јер нама треба времена за живот, као да мајка није наш живот!

и

12 minutes ago, JESSY рече

Ако хоћете да прихватите савет, узмите жену која ће да је чува, док Ви нисте ту, а после тога Ви будите уз њу.

?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A ta žena je kako drugačija od osoblja staračkog doma?

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Opet kaluđeri i njihove fore i seme i teoreme.

Lako je njemu da prica, nit kuceta nit maceta, nit porodice, nit dece, zene, nit roditelja. Dobije sve na tacni i svi ga gledaju kao u Boga. Cvrc milojka.

Naravno da stavljanje roditelja u dom moze biti i greh i ne mora biti zavisi od konkretnih roditelja, dece, motiva, zivotnih situacija. Osim u slucaju posedovanja carobne kristalne kugle, on sve te motive, razloge, konkretna iskusenja i slicno ne zna niti moze pricati o tome.

Sa druge strane vidi se da ne zivi na,zemlji i ne placa racune, dom moze da se nađe i za 300e mesecno, a cik nek nađe zenu koja,ce brinuti o nekom sama za te pare.

 

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni je trazila 600 e za samo 5 dana u nedelji od 8 do 15h.

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da, ti si gresna zena to znamo :D

ma kaluđeri, al ne vredi, narod ide onim magijskim, on sad nosi mantiju i vec je polubog, cik kazi nesto protiv.

Totalne nebuloze, a iz aviona se vidi da covek nije morao da radi nista i da placa racune i brine o nekom. Pitala bih ga koliko bi izdrzao da je bio na tvom mestu ili mestu bilo koga ko se ubija na vise posliva za neki koliko toliko minimalnopristojan zivot bez trunke luksuza.

Nek dođe on nek cuva majku te zene kojoj je tako otpisao...al jok, on ima poslusnike, samo ce da pukne prstom i stvorice se deset ljudi koji ce "za blagoslov" da rintaju.

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не треба ништа генерализовати. Моја ближа фамилија у Чачку, морала да да оца у старачки дом / додуше у старачки дом  који држи ни мање ни више него Веља Илић.Јесте скупљи, али услови су фантастични. Нема шансе да би такву негу  могао добити код куће, с обзиром на његове потребе и стадијум болести.Ћерке обе професори у Чачку, живот такав какав је прилично стресан, са пуно проведених часова ван куће.И сада ми нико не може рећи и генерализовати да је хуманије и моралније  да га нису одвеле у дом. Притом морам  нагласити  једну веома битну ставку,   да су се обе  скоро свакодневно  мењале и ишле му у посету......као и то да га страшно воле и да су обе  биле везане за њега......   

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Бескрајна инспирација доконих аутора „православне“ литературе. Поред ексклузиве Православље и старачки домови ускоро се очекују и нова издања међу којима су и Православље и фудбал, Православље и узгој собног цвећа , Православље и лакирање ноктију, Православље и бежичне тастатуре...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Eto ga na Pluto, dok se ti bavis politikom neki dokoni kaluđeri ovako odgovaraju ljudima. Ljudi se pitaju svasta, a pastiri se razbezali u biznis i ludovanje, sve ih je manje i manje. Mozda je tebi smesno jer si to prevazisao al nisu svi, i nisu svi ni obrazovani niti imaju to rasuđivanje, a pastir mora i neukim sujevernim i svakakvim ljudima da da odgovor po njihovoj meri.

 

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Što ste osuli paljbu po monasima? A i zašto ne bi i oni mogli da imaju mišljenje o tome? Ili čak i lično iskustvo?

Imaju i oni majke, a to što su ostavili svetovno, ne znači da ne vode brigu o svojima.

Ja lično, ne bih volela da svoje roditelje šaljem u dom za stare. Trudim se i sada, da im pomognem i da im budem blizu.

Razumem da je nekome i to teško, pa se onda dom čini kao bolje rešenje.... Samo, pitanje je, za koga je to bolje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, Vecana рече

Što ste osuli paljbu po monasima? A i zašto ne bi i oni mogli da imaju mišljenje o tome? Ili čak i lično iskustvo?

Imaju i oni majke, a to što su ostavili svetovno, ne znači da ne vode brigu o svojima.

Ja lično, ne bih volela da svoje roditelje šaljem u dom za stare. Trudim se i sada, da im pomognem i da im budem blizu.

Razumem da je nekome i to teško, pa se onda dom čini kao bolje rešenje.... Samo, pitanje je, za koga je to bolje.

Arhimandrit se u uvodnom izlaganju ocito ne slaze sa tobom i bas zbog toga medju ostalom nije u pravu. Imaju monasi pravo na misljenje ali samim tim imaju obavezu da cuju i kritiku kako od monaha tako i od mirjana. Besmisleno je imati pravo na misljenje ako svaki put kad stigne kritika biva potegnuto pitanje "prava na misljenje" kao da je to uopste bilo dovedeno u pitanje.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да ли је хришћански сместити оца у дом за старе?

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, JESSY рече

Предајемо је другима у руке, јер нама треба времена за живот, као да мајка није наш живот!

 
"
Zato ostaviće čovek oca svog i majku i prilepiće se k ženi svojoj i budu dvoje jedno telo. Tako nisu više dvoje nego jedno telo."

 

 

 

 



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Eto vidis, cek mozda ima razlike? Ono kao slabi su na majku, a oca ko sisa?

Vecana, ne pricamo o starim pokretnim zdravim ljudima.

pPricamo o bolesnim, kojima je potrebno menjati pelene stalno, okretati, sanirati dekubite, davati terapiju, nositi po lekarima koji svi okrecu glavu kad vide staro i bolesno, kao da jelte kad ce vec da mru...I u takvim uslovima, teskim bolestima koje ne traju tri dana nego ko zna koliko godina, cik se bavi i roditeljem i drugim roditeljem i hendluj posao, muza, sitnu decu, njihove boesti, crtice, skole, rasporede casova i slicno, a roditelja da prostis upisanog i bolesnog ne mozes da ostavis "na par sati dok ne zavrsis dedlajn za sefa".

Tada je mnogo humanije obezbediti mu stalnu negu, a te price jaoj oni su nas negovali je cista psihicka ucena.

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...