Jump to content

Старачки дом - да ли је хришћански сместити мајку у дом за старе?

Оцени ову тему


Препоручена порука

5 minutes ago, Џуманџи рече

Криво ми је због тих "табу" тема у нашем народу, срамота је дом за старе, срамота је отићи психијатру, срамота је имати болесно дете... А причам оно што знам, на КиМ је такав менталитет био да су се стари итекако мешали у све и свашта јер их, ето, треба слушати и поштовати. Па, моја баба је 40 живела са свекрвом, док је мужа виђала током викенда (јер је радио у другом граду). Моју тетку је муж убијао од батина, у кућу довео љубавницу, али је било срамота развести се, итд, итд.

Ништа од овога није далека прошлост, на жалост, а после се чудимо што нам је овако како нам је.

niej sramota nego je zalosno ako imas uslove da poslajes roditelja od sebe u tudji svijet, poslaji ga u banju na 14 dana, a ne u staracki dom, to je odvratno. a ja ne prihvatam zivot koji bi mi to nametnuo u zivotu, zato aj ne zivim u garsonjeri i nikad necu. moji roditelji su do smrti zivjeli u svojoj kuci, ja nisam sa njima zivio ali sam im bio cest gost, kada je trebala pomoc sa strane bila je , imala je od koga, nisu moji roditelji zivot proveli da nisu stekli ljude na svojoj strani od rodbine do prijatelja.

oni koji nisu stekli nista ili malo i oni su ti ugrozeni i nezbrinuti i njima trebaju staracki domovi za nezbrinute. i to je ono sto je tuzno!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

9 minutes ago, Дејан рече

Mene generalno nervira sve ovo naše stvaranje idealne nerealne slike o našem narodu, roditeljstvu, Crkvi i sl.

Mi smo narod sa mnogim anomalijam koji sve pokšava da idelaizuje, na taj način probleme guramo pod tepih , ne rešavamo ih i stvaramo paavan za konstantne zloputrebe.

a sto se ti brate bavis sa narodom, ja se ne bavim sa narodom, ja govorim sta ja mislim, jer ako se ja poistovjetim sa mojim narodom koji je sam sebe izdao pa ja bi se objesio

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovde provejava ideja da se roditelji ne vole i zato salju u staracki dom. To prosto nije istina.

Kao sto je Justin istakao, danasnji uslovi zivota su potpuno drugaciji i s toga se svi prilgodjavaju radi opstanka i napretka sto samog coveka sto citave porodice.

Oni koji imaju u kuci starog, bolesnog coveka znaju kakav je zivot tog coveka i samih njih, koji se staraju o njemu. To je prosto razarajuce bez obzira na svu ljubav i organizaciju i ne moze se porediti ni sa cim.

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, kordun рече

a sto se ti brate bavis sa narodom, ja se ne bavim sa narodom, ja govorim sta ja mislim, jer ako se ja poistovjetim sa mojim narodom koji je sam sebe izdao pa ja bi se objesio

Zato što sam tada objektivniji, nisam površan. Najlakše je na stvari gledati kroz haram i halal, ali to se ne uklapa u našu duhovnost.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, kordun рече

 moji roditelji su do smrti zivjeli u svojoj kuci, ja nisam sa njima zivio ali sam im bio cest gost, kada je trebala pomoc sa strane bila je ,

Ово је потпуно нормално и очекивано, не знам какве везе има са темом? Барем сам ја тако разумела - да се ради о људима којима треба брига више од бар 12 сати дневно и то свакодневно. И да се препоручује "узимање жене која ће да је чува док ви нисте ту", што упућује на слабу или никакву покретност и способност, то су озбиљни здравствени проблеми, тако да сматрам да је оно што си рекао о 14 дана у бањи једва изводљиво.

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

7 minutes ago, Дејан рече

Zato što sam tada objektivniji, nisam površan. Najlakše je na stvari gledati kroz haram i halal, ali to se ne uklapa u našu duhovnost.

samo ja ne znam sta je taj harlal pa te nisam razumio.

jos jednom kazem sta ja mislim, ja sam sahranio oba roditelja, slava Bogu nisu bili u starackom domu, a mogli su da biraju i mama i tata su imali dobre penzije, tata hrvatsku , mama austrijsku. bili su kod svoje kuce koja je uvijek docekivala bogatu i lojalnu familiju, neprekidno i to je nesto divno, a te vase staracke domove okacite macku o rep, to je jad i ne daj Bog nikome, to je za one koji nemaju drugi izlaz, znam ja da ima ljudi koji nemaju drugog izbora, ali je bolje kada ga imaju, to ja mislim, sta narod misli ja nisam radio ankete, a ne bi ni uticalo na mene.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nikola, da te pitam, da li su tvoji roditelji bili pokretni, zdravi, u pelenama ili bez, dementni ili ne?

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

5 minutes ago, kordun рече

samo ja ne znam sta je taj harlal pa te nisam razumio.

jos jednom kazem sta ja mislim, ja sam sahranio oba roditelja, slava Bogu nisu bili u starackom domu, a mogli su da biraju i mama i tata su imali dobre penzije, tata hrvatsku , mama austrijsku. bili su kod svoje kuce koja je uvijek docekivala bogatu i lojalnu familiju, neprekidno i to je nesto divno, a te vase staracke domove okacite macku o rep, to je jad i ne daj Bog nikome, to je za one koji nemaju drugi izlaz, znam ja da ima ljudi koji nemaju drugog izbora, ali je bolje kada ga imaju, to ja mislim, sta narod misli ja nisam radio ankete, a ne bi ni uticalo na mene.

Hteo sam da ti kažem da na stvar gledaš i svog ugla, iz tvoje konkretne situacije, uslova, nasledja, vaspitanja i odnosa sa roditeljima.

Ljudi se razlikuju, imaju različitu psihu, nameru, roditelje, kulturu, vaspitanje. Neki roditelji su divni, požrtvovani, a neki roditelji siluuju svoje dete, prosto se ne može povući neka jasna linija razgraničenja, mogla bi kada bi svi ljudi bili isti.

Sve što nam dolazi na ovaj svet nam dolazi od Boga. Ništa nije samo po sebi loše, postaje loše kada ga ljudi zloupotrebe, isti je slučaj i sa staračkim domom.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nazalost to su tabui nase divne i dalje rodovsko plemenske zajednice polupagana.

Na selu je drugacije, u gradu u ovim uslovima zivota, prisiljavati ili biti prisiljen psiholoskim ucenama da se brines o tesko bolesnim roditeljima je pakao.

A onda se to prenosi s generacije na generaciju - a kako sam ja mog nepokretnog svekra, svekrvu, oca, majku, e kako ti smes da se ozenis i udas i odes od mene...

Nije tu stvar ljubavi il neljubavi. Stvar je sacuvati odnose, pruziti najbolju mogucu brigu i sacuvati zivce za sopstvenu decu i porodicu. Mogu ja da cuvam bolesnog po 12h dnevno i da mu menjam pelene i infuzije, al garantujem da cu sedmog dana posle toga da se srucim kuci mrtva umorna, da za svoje dete necu imati mrvicu snage ni zivaca, a muz moze slobodno i deset ljubavnica da nađe jer ce mi do njega biti ko do lanjskog snega.

Mija mama je vec u godinama, sa vise dijagnoza, bolesti i operacija nego neki 80godisnjak...ali je zena pokretna, seta,svrcka, brine se o sebi. Naravno tu smo mi i za prevoz, i odbacivanje do lekara, pijace, kupovine, i sve slicno jer preko pola kg ne moze nositi...i tu smo svakodnevno jer nam se moze. Ona nam pricuva i dete, naravno ne moze se ona s njim skakati i setati, jednom smo se zeznuli pre par god tako, svi zajedno bili u parku, dete bio mali bas, ljuljali su se i njoj se okliznula haljina, pala je sa ljuljaske tj skliznula, a u svojoj brizi za dete trgla se u stranu da ga ne udari ljuljaska i razbila glavu. Hematom smo lecili skoro dve godine, oduzelo joj se pola lica, jedva je govorila...

Ali mi sada mozemo biti tu koliko toliko, da pomognemo. I to nije idealno, al da je ne daj Boze nepokretna, ne verujem da bi to ikako funkcionisalo. Ona, ponosna kao i svako staro, mrzela bi i sebe i nas sto je gledamo, a mi bismo na kraju zamrzeli i jedne i druge i nju i zivot i koga sve ne.

Briga o starima nije samo odneti cvece i usisati prasinu, nazalost znam vrlo dobro sta znaci terminalni pacijent i koje su to agonije. Kad dođe do padanja u krevet, pelena, dekubita, ciscenja gnoja znoja i govana, tu price o tome zrtvuj se za roditelja prerastaju u pricu o tome da se valja, jer ce tako neko o twbi sutra, a i kakav si to sin il cerka.

Koja crna banja za nepokretnog dementnog starog? Prvo uslov da te prime je da hodas, oblacis se i hranis sam, i da si potpuno sposoban da brines o sebi. A drugo banja kosta djavo i po, odakle bre ti novci?

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I ova priča crkvenih lica o staračkom domu će da pije vodu isto kao i priča mog ujaka o privatnim fakultetima. Pljuvao je privatne fakultete dok nije postao profesor na jednom takvom fakultetu. Tako će i dobar deo Crkve da pljuje stračke domove dok sama Crkva ne bude napravila jedan u svom vlasniištvu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Ђоле Пролеће рече

Није. Аћим Катић. Ал то није тема.

Ja se nadam...makar zbig prostora, ovde u 40kvm se jedva mi trpamo, ono kad si u kuci, kad imas odvojenu kucu i slicno, a "tu ste", nekako je lakse makar fizicki se organizovati. Ovde samo da se pobijes :D

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

15 minutes ago, Danijela рече

Nikola, da te pitam, da li su tvoji roditelji bili pokretni, zdravi, u pelenama ili bez, dementni ili ne?

mama je operisala kuk koji je ostecen ranije u saobracajnoj nesreci i bila je jedno tri mjeseca ovisna o pomoci sa strane, mi djeca, ima nas 5 ko siptara, jer je moja majka zena junak, dakle mi djeca smo joj platili zenu koja ce da cisti i kuva i pomogne joj oko higijene, to niej dugo trebalo, nije mama htjela, kad je tata umro prije 8 godina ona se udala za drugog covijeka koji joj je sve pomagao i sa kojim je zivjela i dozivjela i smrt, bial je tesko bolesna 30 godiona, mene kad je rodia otkazao joj jedan bubreg skoro do kraja,jer niej bilo lako pravog covjeka roditi, pa se onda i drugi od opterecenja ostetio, imala je karcinom na maternici, ali to je izljecial u zagrebu 1990, onda je obolila na srce, pial je saku lijekova i dve litre vina svaki dan, pa je onda taj kuk mucio, pa stitna zljezda, pa pocela krv da joj se pravi gusta pa je pila po dve sake tableta od kojih niej mogla ni da jede ni da spava, zadnja tri mjeseca joj bilo bas lose, ali je do zadnejg drndala na viberu ili skajpu i bili smo makar tako sa njom, aj se na nju izgalamim, naqsmijem je i ona ode vesela spavati, ja dodjem, uvijek ej neko od nas dosao kuci, pogotovo kada je trebalo, vodili smo je u inostranstvo da zivi sa nama, pa su je svabe uhapsile u frankfurtu jer su je ustase staviel na interpolovu listu zbog ratnih zlocina, jer moji roditelji su ratni zlikovci, bila 40 dana u zatvoru svabskom kao tesko bolesna to joj bio sav staracki dom, posto ustase ne znaju zasta optuzuju srbe iz krajine nisu ni imali valjanu dokumentaciju za bi je svabe isporucile u karlovac na sudjenej pa su je smjestili fino u avion za beograd, ali su je prije toga pitali zeli li kao azilant ostati u njemackoj da ce je oni stititi od ovih ustaskih progonitelja , mati je rekla da ne zeli ostati, hoce k svojoj kuci, eto kako joj se svidio staracki dom u nejmackoj. vec tada je bila tesko bolesna, niej mogla sve sama bez pomoci necije, recimo nije mogla da se tusira zbog tog kuka vjestackog, moja mati je zena od dva metra, nemaju oni dobrih kukova za takve ljude

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znaci, koliko vidim nista od onog gore mog navedenog?

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Danijela рече

Znaci, koliko vidim nista od onog gore mog navedenog?

bila je ovisna o tudjoj pomoci svaki dan! ali nije bila biljka u krevetu, to ne.

za teske slucajeve bi trebale klinike biti zaduzene, sta ce ti ljudi u starackim domovima, ja pod starackim domom podrazumjevam poluapartmanski smjestaj

Link to comment
Подели на овим сајтовима

kordun прими моје искрено саучешће!

Знам како је изгубити мајку

Моја је боловала интензивно пола године....намучила се и хвала Богу није умрла у болници већ код куће

Бака ми је била јако сенилна, дементна, али смо некако изгурали да је чувамо...једно 2 године је трајало и умрла је....додуше ја сам се то лето помолио да нам Бог помогне јер не можемо..више 

Не мислим да је нехумано или нехришћански да се родитељ да у дом...имам другарицу чија је мама релативно млада...нема ни 70...али већ пар година је у дому јер је речено да није способна да остаје код куће итд... а њена деца имају своје обавезе и на крају треба да оформе породице итд...додуше све је спало само на моју другарицу...буразер јој се извукао уз махање паролама "како је сместила маму" коју он ни једном није обишао

 

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...