Jump to content

Потапање Ваљевске Грачанице, о чему се ту ради?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Петиција противу потапања Грачанице

 

Знам да је овај калуђер Антоније некоћ био с Артемијем али сад изгледа има неки самостални подухват звани :

dragan_davidovic.jpg

 

Молба за помоћ за сакупљање потписа ради опште-народног добра и благослова! Непотребна и опасна хидроакумулација Ровни - или - Светиња Грачаница, чисте изворске воде, безбедност и здравље народа нашега

А ово је текст мејла:

Драга браћо и сестре, Богом Вам добри били дани навек!

Молимо Вас за ургентну помоћ при скупљању потписа Скупштини РС за

преиспитивање легалности хидракумулације Ровни код Ваљева, која је

опасна и за животе и здравље народа а и разара древну чудотворну

Светињу Грачаницу код Ваљева!

Молимо Вас да нам помогнете при скупљању потписа судбоносне Петиције,

којом од Скупшине РС захтевамо хитну проверу легитимитета и процену

штетности утицаја хидроакумулације Ровни код Ваљева, на животну

средину, тј, загађење свих изворских вода ваљевског краја, уништење

древне Чудотворне Светиње Грачанице ваљевске, повећање последица

земљотреса ове епицентралне зоне, погоршања климе, стварних потреба за

водом, економске оправданости - овог безумног пројекта од кога само

запослени имају своју плату, док цео народ страхује по своју

будућност.

Треба нам 30.000 валидних потписа да би се ова законита тема покренула

у Скупштини, док још није касно. Потписник мора попунити све тражене

податке и имати личну карту издату у Р Србији. Трудићемо се да потписе

прикупимо до почетка рада Скупштине у септембру, али ако не успемо до

септембра, наставићемо све док не испунимо број тражених потписа,

редовне извештаје о сакупљеним погледајте на нашем сајту

www.istinoljublje.co.nr

Горе, прво, имате формулар који можете одштампати (обавезно двострано,

са једне текст петиције а са друге табела за потписе) и попуњавати у

свом месту живљења. Молимо да се све колоне са податцима попуне, да се

нико не потпише два пута, како би потписи били валидни.

Друго, шаљемо Вам и пример пријаве Општини, уколико неко жели у свом

граду образовати штанд за скупљање. Потписе нам можете слати на адресу

у Новом Саду, Вовођанских бригада бр 17, као што Вам пише испод табеле

са потписима или позвати на написане бројеве телефона ради појашњења.

Трећи текст горе, је наслов петиције који можете одштампати на А3

папиру, уколико потписе скупљате на улици и саборима народа, да не би

свакоме морали објашњавати о чему се ради.

Четврто, пето и шесто су исто рекламни наслови петиције које можете

одштампати црно-бело величине 60х120цм, уколико правите штанд за

скупљање на улици. 60х120 је мера табле стиропора званог "стиродур",

на који је најлакше налепити рекламни плакат.

Молимо Вас и да ову информацију електронски проследите свима Вашим пријатељима!

Господ Бог Вам свако добро дарова преко слуге Свог Архангела Михаила и

свих Анђелских хорова чије чудесно појање многи народ чу у Светињи

Божијој Грачаници овој код Ваљева, за коју се каже у тексту из 1927

г., да се народ овде слива из целе Србије ради задобијања исцељења!

cleardot.gif

Затим следе фајлови које ме мрзи да качим

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1341784593' post='675174]

бивши монах ...

него, јел тачно ово?

Па колико ја знам постоји план за потапање... међутим шта се у међувремену десило појма немам. Знам да је овај Антоније слободни стрелац и ајдук калуђер тј. чак је чини ми се и са Артемистима у завади . Међутим потоп је потоп . Такође не знам тачно о чему је овде реч јер ми се чини да је званични став епархије другачији , и да овај адук калуђер тамо диже народ на буну и тера контру локалним поповима.

Али петицију су ипак покренули, можда нешто и ураде.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

ja požurih i dadoh potpis, al kad pitah da li imaju nečiji blagoslov, oni u fazonu ,,hehe.. imamo blagoslov srca našeg.. hehe''

tad je bilo kasno, sad se kajem...

a da li potapaju ili ne i mene zanima

Пошто је изговорите, реч вама влада. Док је неизговорена, ви владате њоме.

Арапска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хидроелектране су дивна ствар. Неке земље плачу што немају такве услове као код нас.

Али ми ћемо радије да увозимо струју као и бели лук и ајвар. Мислим да оно што прича раскалуђер нема везе са животом, једино би требало да се постарамо око премештања светиње.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сада сам погледао вести о томе. Да би светиња остала непотопљена, пуњење водом би било само до једне трећине од планираног.

Видим да није толико разлог елекрична струја, него је снабдевање водом у Ваљевском крају приоритет овог пројекта. Кажу да је са Црквом договорено и да је потписан споразум.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 years later...

Da li biste potopili manastir iz doba Nemanjića kako bi 200.000 ljudi imalo pitku vodu?

Izgradnja hidrosistema Rovni, zbog kojeg bi trebalo da bude potopljen manastir Gračanica koji datira iz 13. veka, počela je pre 28 godina i do sada je u taj projekat uloženo više od 70 miliona dolara. SPC je prvo pristala da manastir bude potopljen, a sad episkop valjevski Milutin zahteva da se manastir poštedi

 
 
 

Manastir Gračanica, najstarija bogomolja u valjevskom kraju, koja potiče iz doba Nemanjića, biće potopljen iduće godine, ukoliko se iz državne kase obezbedi 400 miliona dinara za završetak izgradnje akumulacije Rovni.

ljubimci_1_468x60px.jpg

Potapanju manastira u Tubraviću koji se nalazi podno Povlena, protivi se veliki broj građana, koje predvodi raščinjeni monah Antonije, a nedavno je i vladika valjevski Milutin zatražio da se odustane od potapanja Gračanice.

Dok nadležni u JP „Kolubara“, koje je zaduženo za izgradnju akumulacije i brane Rovni, tvrde da je kompletna procedura oko manastira Gračanica ispoštovana i da nema drugog rešenja osim potapanja, pojedini građani i predstavnici SPC tvrde da još nije kasno da se odustane od te namere.

gracanica-manastir01.jpg

Foto: Telegraf

Saglasnost za izmeštanje Gračanice dao je još 80-tih godina vladika šabačko-valjevski Jovan, a 2002. potvrdio i njegov naslednik vladika Lavrentije. Po potpisanom sporazumu, JP „Kolubara“ je još 2009. godine u selu Tubravić, u blizini Gračanice, sagradilo novu crkvu s parohijskim domom, portom i parkingom.

Saglasnost na to je svojevremeno dala valjevsko-šabačka eparhija, SPC, kao i vladika valjevski Milutin. Svima je jasno da manastir mora biti potopljen. To nije ničiji hir, već jednostavno, drugo rešenje ne postoji. Stručnjaci koji su bili angažovani zaključili su da zbog trošnog materijala nije moguće izmeštanje manastira, tako da on mora biti potopljen – objašnjava vršilac dužnosti direktora JP „Kolubara“ Miodrag Marković.

Dalje sudbina manastira Gračanica zavisi od toga da li će država obezbediti 400 miliona dinara za nastavak radova.

Ukoliko budžetom za 2015. godinu bude obezbeđen taj novac, punjenje brane bi trebalo da počne iduće godine – kaže Marković.

Gracanica-Davidovic-sa-pristalicama.jpg

Foto: Telegraf

Početak punjenja akumulacije i brane Rovni je i kraj manastira Gračanica, čije je potapanje neminovno. Iako je država do sada uložila ogroman novac u ovu investiciju, koja se privodi kraju i gde je najveći deo posla završen, pojedinci se nadaju da još nije kasno da se Gračanica sačuva.

- Tražimo da se punjenje veštačkog jezera zaustavi na nivou ispod manastira Gračanica, a na ovaj način hteli smo da probudimo savest svih koji planiraju ovu duhovnu i ekološku katastrofu. O ovom problemu smo obavestili celokupan državni vrh, ali odgovora nema. Potapanje Gračanice mora da se zaustavi, jer će zbog nečije nepromišljene odluke ispaštati mnoge generacije. Krajem avgusta su isključili struju Gračanici, ali mi nastavljamo dalje u šatorima da stražarimo kod naše svetinje. Spasavajući Gračanicu spasavamo sebe i to konačno mora neko u ovoj državi da shvati – rekao je raščinjeni monah Srpske pravoslavne crkve Dragan Davidović, koji predvodi „gračaničke stražare“.

gracanica-branitelji.jpg

Foto: Telegraf

Saopštenjem za javnost nedavno se oglasio i vladika valjevski Milutin koji je zatražio da manastir Gračanica ne bude potopljen. Episkop predlaže da „nivo brane konačno ostane na koti 333 metra nadmorske visine, koja se nalazi ispod crkve Gračanice”.

- Kota 333 mnv istovremeno predstavlja i odbrambenu granicu iznad koje započinje porozni i krečnjački teren kroz koji bi oticanje vode iz jezera ugrozilo prirodne izvore, a mišljenje stručnjaka je da visina brane na koti od 333 mnv može da zaustavi vodu prilikom velikih kiša i spreči poplavljivanje Valjeva - navodi se u saopštenju vladike valjevskog.    

 

http://www.telegraf.rs/vesti/1235875-da-li-biste-potopili-manastir-iz-doba-nemanjica-kako-bi-200-000-ljudi-imalo-pitku-vodu-foto

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам шта је од свега тачно?
 

 

„ВОЈНА ТАЈНА“ О ПОТОПУ ВАЉЕВА

ИстиноЉубље свима Вама:

 

„Војна тајна“ о потапању Ваљева

(Стручна студија „Енергопројекта“ о размерама последица пуцања бране Стубо-Ровни коју ЈП „Колубара-Ровни“ безаконито, деценијама већ, подиже повише Ваљева, намеравајући затрти и највећу Светињу овог дела Православне Србије и занавек загадити подземне ресурсе питке воде којима Ваљево предњачи у Европи)

tri-svetinje-300-dpi.jpg?w=300&h=199

! Светиња вапије - спашавани где сте ?

dscf40271.jpg?w=300&h=227

Света Грачаница

 

 

(следи уводни чланак Уредништва)

Драги сажитељи Србије наше, пред Вама је стручна аналитичка студија Енергопројекта из 1988 г. тада заведена  под штамбиљем „војна тајна“. Тема предложене књиге је прорачун о проценама последица услед могућег пуцања бране Стубо-Ровни повише Ваљева.

Као увод у књигу, која наниже следи, треба напоменути да је брана Стубо-Ровни од самог почетка свога безакона и пошасно штетна у широком опсегу посматрања.

Пре свега никада нису извршена сеизмолошка испитивања на локацији будуће бране, нарочито неопходна стога што велика пукотина између тектонских плоча Јадарске и Јадранске(где се очекује епицентар будућих земљотреса) пролази линијом Маљен, Повлен… што је на само пар километара од бране.

Као доказ ове велике опасности усред те бране имамо велико брдо издробљеног гранита, гранита који се временом издробио услед интезивног померања тла у овом епицентралном појасу(овај дробљени гранит, који се минирањем лако претвара у ситан шодер, Ваљево одавно користи као основни извор тампона за крпљење путева)

img_4252.jpg?w=300&h=225img_42491.jpg?w=300&h=225

\

!?! Усред „будуће бране Стубо-Ровни“ налазе се огромне стене издробљеног гранита услед трења огромних тектонских плоча које се сударају у овом епицентралном земљотресном подручју !?!

Никада нису извршене ни процене утицаја на природну средину, јер би по једногласним истраживањима хидрогеолога, прљава барска вода загадила све подземне воде Ваљева(Пакаљско врело, Градачко врело…) по којима је Ваљево најбогатији град у Европи.

Поред многих других штетних утицаја по физички опстанак Ваљеваца најпогубнији је, ипак,  духовни потоп – тј. могуће душегубно затирање чудотворног немањићког манастира Грачанице,

img_4281-e1319127748898.jpg?w=225&h=300img_4290-e1319127888331.jpg?w=225&h=300

тог великог благослова Божијег који нас је досад очувавао на овом трусном и непријатељском завишћу натапаном нам тлу.

Како нисмо у могућности одштампати широј јавности на увид доле предложену Вам књигу (која детаљно говори о чињеници да би после пуцања бране разорно рушилачка вода била за 13 минута у Ваљеву и да би потом расла око пола сата до висине око 15 метара, и о размерама штете од Ваљева до Обреновца)  навешћемо овде и спремљени предговор монаха-немонаха Антонија овом „необјављеном издању“, потом укратко изведени суштински закључци из књиге и поговор поменутом „необјављеном издању“ православног публицисте Ранка Гојковића, и на крају комплетна књига студије Енергопројекта из 1988 о процена ма штете услед пуцања бране Стубо-Ровни повише Ваљева.

http://istinoljublje.wordpress.com/%D0%B2%D0%BE%D1%98%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D0%B0%D1%98%D0%BD%D0%B0-%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BF%D1%83-%D0%B2%D0%B0%D1%99%D0%B5%D0%B2%D0%B0/

 

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mora da postoji neko drugo resenje. Nece valjda to uraditi... :(

"Обратио си плач мој у игру мени,

растргао си врећу (туге) моје, и опасао ме весељем." (Пс. 29.12)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

biće zaista neozbiljno ako crkva ne pozove ove

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Mega_Movers

 

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...