Jump to content

Потапање Ваљевске Грачанице, о чему се ту ради?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Могли су лепо да је преместе, и од тог камена да направе идентичну цркву.

Оправдање, да нису могли да је преместе зато што је изграђена од камена који је неправилног облика не стоји.

Живопис свакако није сачуван. 

 

а могли су и да напуне до коте за коју је замолио владика Милутин и тиме би се сачувао манастир,а ништа битно апропо те злогласне бране не би се изгубило.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To važi i za privatne fotografije, mora se navesti izvor (npr. fb adresa). Prebaciću temu u podforum "Aktuelna dešavanja u SPC". 

 

Mi ovdje nakon rata u Bosni smo imali slučajeva premještanja crkava, nekad zbog imovinskih sporova, uglavnom u svjetlu političkih kompromisa usljed etničkog karaktera sukoba. ... Ovo sa Gračanicom je svakako žalosna i teška situacija za koju se nije iznašlo primjerenije rješenje.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оно што мене чуди у цијелом овом случају је изостанак реакције (барем ја нисам видио) како надлежног епископа (извињавам се због непознавања црквених прилика у Србији па не знам ни која је епархија ни ко је епископ) тако и патријарха!? Па зар не би требало да они "поведу народ" у одбрану светиње? Зар не би требало да они "ударе на сва звона" да тако кажем, дигну глас у медијима, траже састанке са надлежним политичарима, вуку за рукав, жале се Унеску, Стразбуру, европској комисија за људка права... било коме ко им падне на памет? Па и ако је протест крајња и једина могућност да они предводе народ који протествује, неће баш пилиција, ма како режимска била, ударити на епископа и патријарха тако лако као на лаика. Овако, чини ми се да су се они помирили са нестанком манастира, а ако су се они помирили, шта сад има вјерни народ да се противи ставу епископа и патријарха. То је онда већ непослушност која није у складу са православљем.

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Crkva je napravila već neki dogovor sa Kolubarom još 2003. i oni su sagradili neki manastir kao kompenzaciju za ovaj srušen.Tako navodi Bljic.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па ако је тако као што Кратос написа онда тек ово што сам рекао

 

ако су се они помирили, шта сад има вјерни народ да се противи ставу епископа и патријарха. То је онда већ непослушност која није у складу са православљем.

стоји.

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оно што мене чуди у цијелом овом случају је изостанак реакције (барем ја нисам видио) како надлежног епископа (извињавам се због непознавања црквених прилика у Србији па не знам ни која је епархија ни ко је епископ) тако и патријарха!? Па зар не би требало да они "поведу народ" у одбрану светиње? Зар не би требало да они "ударе на сва звона" да тако кажем, дигну глас у медијима, траже састанке са надлежним политичарима, вуку за рукав, жале се Унеску, Стразбуру, европској комисија за људка права... било коме ко им падне на памет? Па и ако је протест крајња и једина могућност да они предводе народ који протествује, неће баш пилиција, ма како режимска била, ударити на епископа и патријарха тако лако као на лаика. Овако, чини ми се да су се они помирили са нестанком манастира, а ако су се они помирили, шта сад има вјерни народ да се противи ставу епископа и патријарха. То је онда већ непослушност која није у складу са православљем.

 

Епископ Милутин је реаговао и то неколико пута,што кроз јавна саопштења и слично што кроз праксу,ето рецимо није дао кључ светиње овим властодршцима па су они исту обијали,као што се види кроз слике. Међутим спрега политике,власти,моћи изгледа је ипак превелики залогај,а ту брану и то потапање манастира ради директно власт.

 

Проблем је друге прилике,проблем је прошли владика Лаврентије који је потписао и дао пристанак за овако нешто. Владика Лаврентије који је познат иначе по томе што уступа манастир у својој епархији масонима да ту одржавају сеансе итд. Сад асоцијације власт,политика,моћ,масони-

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па ако је тако као што Кратос написа онда тек ово што сам рекао

стоји.

 

Не стоји,зато што патријарх или било који епископ није једнако црква.  То је одговор на оно да су се они огласили и рекли да немају ништа против,а чак ни тога није било,надлежни епископ је неколико пута упозоравао.

  • Волим 1

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кратки снимак рушења манастирског конака Ваљевске Грачанице.

Из цркве су изнете иконе, а иконостас је откинут. 

Малобројни голоруки мирни бранитељи су похапшени, међу њима и жене и две девојчице од 3 и 5 година. 

Србијо лаку ноћ...

 

 

 

извор Фејсбук.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

 

 тадашњим потписом тадашњег епископа Лаврентија је предвиђено да се ова светиња потопи и уништи

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прво сам се запитао ко је Антоније Давидовић. И нађох

 

http://www.spc.rs/sr/monah_antonije_davidovic_odlukom_crkvenog_suda_lisen_monaskog_cina_iskljucen_iz_crkvene_zajednice

"You wear a mask for so long, you forget who you were beneath it."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

за коју је свети владика Николај говорио да је светиња достојна Атоса у Србији.

 

Moze citat? 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прво сам се запитао ко је Антоније Давидовић. И нађох

 

http://www.spc.rs/sr/monah_antonije_davidovic_odlukom_crkvenog_suda_lisen_monaskog_cina_iskljucen_iz_crkvene_zajednice

 

Какве то везе има брате? О црног ли црнила међу Србљем,руше манастир,скрнаве,обарају куполе.али се брат Милош запитао ко је Антоније Давидовићи и нашао је!

 

Па да скроз је нормално међу Србљем рушити православне манастире,па да се запитамо ко је против тога! тај није баш нормалан.

 

Људи,људи,ЉУДИ.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Moze citat? 

 

Има беседа његова на освештању неког објекта1926 године који је управо св.владика Николај и обнављао верном народу кад је беседио "не треба вам Света Гора и чак тамо да идете,ево вам Грачанице."

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...