Jump to content

Александар Милојков: Министарско умно црвенило

Оцени ову тему


Препоручена порука

Из саопштења САСинода:

"Како изгледа, господин не мари ни за став већине својих колега министара,  ни за мишљење првог министра, а ни за позитивне законе који регулишу ову област."

 

 

Први министар се и даље не оглашава, а г. министар просвете на Јавном сервису данас најављује брзопотезно истраживање (некако као у његовом докторату) учинка програма вјеронауке до марта:

 

http://www.rts.rs/pa...ањег обима.html

Заборавља се да је Институт за педагошка истраживања већ учино темељну евалуацију вјерске наставе у основним и средњим школама Србије:

 

http://www.ipisr.org..._srednjoj_skoli

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 79
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Iskreno da pitam,

da li je u ovih 15 godina verske nastave crkva registrovala neki napredak ili boljitak uzrokovan verskom nastavom? To je ipak nova pojava i sigurno da moze da se napravi presek pre i podle veronauke?

U kojoj meri je veronauka unapredila verski zivot u Srbiji i da li je uopste?

Ako da, onda razumem vasu borbu.

Ali s druge strane i sami ste na forumu iznosili nebrojeno mnogo kritika na racun organizacije i uopste logistike kod uvodjenja tog predmeta. Bilo je puno prituzbi i od samih veroucitelja.

Mozda je resenje ne da krenete u borbu protiv tog predloga, nego da ponudite novo resenje. Veronauku koja bi bila drugacije osmisljena i bolje koncipirana. Da se nadje resenje na svacije zadovoljstvo.

Mnogo ste postali iskljucivi

Vest- galama

A ovde treba diplomatija

Vest- razgovor

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ima efekta , verska nastava samom pojavom veroucitelja u skolama ne samo da uvodi mir u skole medju decom nego i medju profesorima i drugim uciteljima i nastavnicima  ali pravo pitanje bi bilo uvodjenje veroucitelja u sve strukture drzavne uprave i lokalne samouprave, javnim preduzecima i sektoru kako bi se u najmanje smanjila korupcija. Mitropolit Porfirije je dokaz promena  u RRa

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ima efekta , verska nastava samom pojavom veroucitelja u skolama ne samo da uvodi mir u skole medju decom nego i medju profesorima i drugim uciteljima i nastavnicima  ali pravo pitanje bi bilo uvodjenje veroucitelja u sve strukture drzavne uprave i lokalne samouprave, javnim preduzecima i sektoru kako bi se u najmanje smanjila korupcija. Mitropolit Porfirije je dokaz promena  u RRa

 

A kako će to prisustvo veroučitelja u svim strukturama državne uprave, lokalne samouprave i javnim preduzećima da smanji korupciju? I šta bi tačno veroučitelji radili tamo, koja bi im bila uloga?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mišljenja sam da Crkvi treba vratiti svu oduzetu zemlju, umesto što ulažu pare u hramove koji zjape prazni, nek kupe traktore, mašine, sisteme za navodnjavanje, pa nek uposle te silne svršene nezaposlene teologe i dobar deo inženjera poljoprivrede. Malo da se rastereti sisanje državnog budzeta a vljalo bi i poreza platiti, da se državi patriotski pomogne.

Smatram da veronauka ne sme da bude obavezna, to joj nije u prirodi, treba da bude izborni predmet.

Takodje, treba vrlo stroga selekcija da se vrši priliko izbora veroučitelja, da se ne desi da neki poluidioti to postanu.

Ja sam u vreme rata imao obaveznu veronauku, veroučitelji nas učili kako da se tučemo.

Kasnije su sveštenici preuzeli tu ulogu, situacija je bila bolja al bez nekog većeg efekta, eto, stasale su generacije poluidiota i evo gde smo danas.

 

11960231_10205006672750003_3476931866511

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne mora da im bude radno mesto veroucitelj , mogu da se zovu samostalni savetnik agencije za borbu protiv defekta drustva, imali bi uvid u celokupno poslovanje po svim sluzbama pojedinacno a sastajali bi se kao nezavisno telo sa izvrsnom funkcijom

 

A sta mislite da malo ostavimo za promenu ljude na miru, da sami odluce sta ce da uce, kako ce da posluju, s kim da zive i kako da se udruzuju. Da malo zaista poverujemo u Bozije stvaralastvo-coveka i njegovu slobodu izbora koja mu je data od istog tog Boga i ne samo da mu je data, nego Gospod ide toliko daleko u tome da postuje slobodu coveka da izabere cak i da ne bude s njim (Gospodom). Pa ako je tako, ko smo onda mi da prinudom (kroz zakone, regulative, propise...) ucimo ljude u sta da veruju, sta da uce...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A sta mislite da malo ostavimo za promenu ljude na miru, da sami odluce sta ce da uce, kako ce da posluju, s kim da zive i kako da se udruzuju. Da malo zaista poverujemo u Bozije stvaralastvo-coveka i njegovu slobodu izbora koja mu je data od istog tog Boga i ne samo da mu je data, nego Gospod ide toliko daleko u tome da postuje slobodu coveka da izabere cak i da ne bude s njim (Gospodom). Pa ako je tako, ko smo onda mi da prinudom (kroz zakone, regulative, propise...) ucimo ljude u sta da veruju, sta da uce...

Да је човек у историји стварно тако размишљао, сад бисмо туцали камен о камен да направимо ватру. 

 

Оставити човека, са својом палом и болесном природом, самоме себи, без икакве контроле и неког правца у ком ће да се креће, је сигуран пут за уништење љдуске цивилизације, а и врсте као такве.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да је човек у историји стварно тако размишљао, сад бисмо туцали камен о камен да направимо ватру.

Оставити човека, са својом палом и болесном природом, самоме себи, без икакве контроле и неког правца у ком ће да се креће, је сигуран пут за уништење љдуске цивилизације, а и врсте као такве.

Znaci napredak je dosao upravo zbog toga sto smo postupali suprotno bozijim savetima...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znaci napredak je dosao upravo zbog toga sto smo postupali suprotno bozijim savetima...

Нису "Божији савети" неактивност и небрига за своју околину. Чак супротно.

Такво схватање "божјих савета" је гледање Библије кроз наочаре сопствене идеологије. Што није забрањено, ал је погрешно.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нису "Божији савети" неактивност и небрига за своју околину. Чак супротно.

Такво схватање "божјих савета" је гледање Библије кроз наочаре сопствене идеологије. Што није забрањено, ал је погрешно.

Tumacenje termina "slobodna volja" ostavlja bas puno prostora za kreativnu zloupotrebu te ideje... Sto su ljudi zdusno prihvatili.

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

cloudking, on 27 Dec 2015 - 12:26, said:cloudking, on 27 Dec 2015 - 12:26, said:cloudking, on 27 Dec 2015 - 12:26, said:

Znaci napredak je dosao upravo zbog toga sto smo postupali suprotno bozijim savetima...

Цивилизацијски напредак је небитан ако се своди само на технологију (ватра, точак, мотор, струја, рачунар). Једини важан напредак је етички, али њега нема уопште - људска природа постаје све гора. 

Последњих неколико година радим као вероучитељ и одговорно тврдим да су просветни радници најчеститији људи и у том смислу су понос ове земље. Међу њима, верочитељи чак и предњаче. Ово се можда највише односи на вероучитељице, које су пре свега, поштене, образоване и породичне жене -  узорне у сваком погледу.

Парадоксално, у ово информатичко и утилитарно време, од школе се све мање тражи (са)знање, вероватно зато што постоје важнији, егзистенцијални, захтеви којима породица све мање адекватно може да одговори. Школа треба да делује васпитно и да се системски одупире социјалном и медијском кварењу младих људи, а верска настава у томе има (и имаће) кључан допринос.

Уосталом, овој земљи не недостају паметни, способни и учени људи (имамо их за извоз), овој земљи требају и све ће јој више требати добри људи - или је неће бити!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Цивилизацијски напредак је небитан ако се своди само на технологију (ватра, точак, мотор, струја, рачунар). Једини важан напредак је етички, али њега нема уопште - људска природа постаје све гора. 

 

 

Важно је и једно и друго.

 

Технологија омогућава бољи стандард живота, а то је предуслов без кога ћеш тешко да оствариш било какав етички напредак. Корупција, непотизам, кич и примитивизам у било ком облику управо највише цветају у сиромашним друштвима. Ратове и да не помињемо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Цивилизацијски напредак је небитан ако се своди само на технологију (ватра, точак, мотор, струја, рачунар). Једини важан напредак је етички, али њега нема уопште - људска природа постаје све гора. 

 

 

Ovo je lazna dilema, mozda jedna od najcescih koje susrecemo u diskusijama ovakvog tipa. Eticki napredak ne da nije neka odvojena stvar od tehnoloskog i naucnog nego mu ona nuzno predhodi. Nemoguce je preci sa neolitne na tehnologiju i znanje bronzanog doba a ne postati moralniji u odnosu na veliku vecinu neolitskih a pogotovo paleolitskih ljudi. Svaki skup tehnoloksih izuma a kasnije i naucnih paradigmi uspeva samo kad su ljudi nekog drustva dovoljno moralni. Tacno je to a iz deskiptivnih iskaza ne slede normativni ali takodje vazi da opsta mogucnot dolaska do desktiptivnih iskaza zahteva jedan relitivno dobro definisan skup normativnih kojih se i pridrzavamo.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да је човек у историји стварно тако размишљао, сад бисмо туцали камен о камен да направимо ватру. 

 

Оставити човека, са својом палом и болесном природом, самоме себи, без икакве контроле и неког правца у ком ће да се креће, је сигуран пут за уништење љдуске цивилизације, а и врсте као такве.

 

Da je covek u istoriji stvarno tako razmisljao, branio svoju slobodu i postovao tudju, ne bi nikada (p)ostao tako gord da umisli da je samo on nadahnut i sposoban da vodi tu "palu i bolesnu prirodu" ljudi, da je ispravlja, usmerava, obrazuje itd. te bi danas verovatno vecina ljudi postali svetitelji a ekonomski procvat da i ne pominjemo.

 

Opasnosti ove naizgled filantropske Ideje koju promovises je, po meni, mozda najlepse izlozio Dostojevski u  svom "Velikom inkvizitoru" koji ne dolazi da spasi svet nenasiljem i ljubavlju (kao sto je dosao Hristos) nego dolazi da ga popravi i to ni manje ni vise nego na ustrb Bogom nam date slobode. Ne verujem da postoji zavodljivija i perfidnija ideja od ove "popravljacke" a koja bi nas tako brzo survala u bezdan posrnuca i pogibije i materijalne i duhovne. Na kraju, to je i istorija pokazale i posvedocila od Sparte do SSR-a...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...