Jump to content

Брига за спасење наспрам слободе другог - да ли треба говорити о спасењу добрим људима који не иду у цркву


Guest Alefshin

Да ли Вам се допада тема ?  

20 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли Вам се допада тема ?

    • Да
      13
    • Не
      6


Препоручена порука

  • Гости
Guest srna u izgubljenom raju

Pa ja sam mislila da je svakoj religiji cilj da dopre do što većeg broja ljudi! A da bi to učinila crkve moraju biti pristupačne i onima koji nisu još učvrstili veru u Boga ali bi otišli iz radoznalosti. Ako to bude prijatno iskustvo, a to podrazumeva izmedju ostalog da ga ne zabole leđa od stajanja i da se ne dosađuje jer ne razume ni reč liturgije, onda će i da se vrati.

Mojih 4,1 dinara (5 centi što bi rekli Amerikanci  0442_feel)

  0409_feel Sve je potrebno ovo sto si navela, samo je cilj drugi  29dz8zk Nije cilj sto vise ljudi, vec sto vise ljubavi prema Bogu i ljudima, sto vise srca koje gore za Gospoda (dobrovoljno ,iz ljubavi, licnim izborom)... znaci ne kvantitet, vec kvalitet 0442_feel
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 385
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

@Ivanka Grump

Kakva je situacija sa skolom?

Tamo su i klupe i stolice, odmori, uzine, odlasci u toalet na casu pa ipak deca zele da budu bilo

gde drugde osim na casu.

I isti ili veom slicni su simptomi sa ovim sto je Zeljko nabrojao za liturgiju. Dosada, pospanost, mucnina

razrdrazljivost itd.

A objasnjenje i za jedno i za drugo je, niska koncetracija.

I za snaznu molitvu i za pracenje gradiva je potrebna visoka koncentracija koja se stice vezbanjem

i nikako drugacije.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dok sam bila neudata,a onda i udata bez dece,isla sam stalno...Sad mi je lutrija da se oboje dece probudi ranije,da stignem da ih sredim,nahranim,obucem,pa i tad jedva na poslednju trecinu Sluzbe ako stignemo...Ne daju kolica da se unose,a mene kicma odra,pa ne mogu bebu da drzim dugo,a i vise provedem gledajuci u cerku,da nekog ne ometa,tako da mi koncentracija opada na minimum...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Драга Ивана,

Знаш, читам ове твоје коментаре о клупама, и заиста јеси у праву, многима ово смета, ето кажу, да имају клупе ја бих много чешће долазио у Цркву, знаш боле ме, ноге, боле ме леђа (кичма ми је крива) и не смијем да стојим дуго итд. Али, ко каже да треба да се зауставимо на клупама? Зашто не би у току Литургије послужили неко освјежење, мислим људима би било пријатније, да пију и једу успут. Надам се да нисам никога не дао Бог саблазнила. Не ради се ту о клупама, уопште. Да постоје клупе, људи би измислили неки други разлог зашто не долазе у Цркву. Кажем ти, познајем људе који би дошли у Цркву ако би заузврат Црква направила бесплатно обданиште за њихову дјецу, или приватне часове из математике такође бесплатне итд, итд. Зашто се стоји? Господ треба да види да се ми трудимо, и Он ће нам временом благодаћу својом учинити да нас ништа не боли макар стајали и 6 сати на служби. Бог нама дарује све што имамо, а ми њему не можемо да поклонимо ни толико да 1-2 сата седмично одстојимо за Њега?! Гдје је ту наша добра воља? Гдје је ту наше одрицање у име љубави према Њему? Каква је смисленост и поста уопште? Мислиш ли да је пријатно и лако постити, пробај, ако већ ниси, па ћеш видјети колика искушења човјек има када пости, али ми се тада трудимо да се одрекнемо нечега, да би показали да се кајемо, да нам је жао што смо тако грешни, да желимо да се покајемо и очистимо наше срце. Не ради се ту о квантитету, него о квалитету, како Цркве, тако и вјерног народа.

Мало више воље, и нико не би ни мислио о клупама, нити удобности у Црквама, јер уз Христа, нити боле ноге, нити је вруће нити је зима, све је савршено, све је свето, зашто да и ми не будемо свети??? Све је до нас, само мало да се потрудимо.

П.С: надам се да нисам била престрога и да те ничим нисам увриједила сестро Ивана.

posaljisvojuporuku.png

 


Погледа Отац с Небеса и виде ме сва у ранама од неправде људске, и рече, не свети се.
Коме да се светим Господе? Поворци стада, што иде на заклање? Свети ли се лекар болесницима, што га са самртничке постеље руже? Коме да се светим? Снегу, што копни и трави што се суши?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest srna u izgubljenom raju

Ne mozemo porediti klupe i posluzenje.... klupe postoje u hramovima oduvjek, postojale su i kad su ljudi bili i fizicki i duhovno jaci. Svaki grcki hram ih ima. A sto se tice iskusenja nedolaska u hram ili izlaska iz hrama to je samo zato sto nas djavo kusa da bi prekinuli molitvu, a dosadno nam je i bole nas noge samo kada se ne molimo. Djavo i iskusenja su uvjek isti, ali ljudi postaju sve slabiji i treba im izaci u susret u stvarima koje nisu protiv vjere. Postaviti klupe, dozvoliti kolicima ulazak i dati sve sto nije protiv samog poretka bogosluzenja. Trebamo biti fleksibilni i pristupacni ,ako hocemo da nam nevjernici svrate ,pa da se onda zainteresuju za "Istocnika bezsmertnosti". Za Gospoda trebamo biti "svima sve"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno, klupe su uvijek postojale, i TREBA da postoje za one koji su slabi, bolesni, stari,za one kojima je muka itd. treba da kolica imaju pristup - slažemo se. Samo kažem da je unošenje klupa, kako bi omogućili svima da sjede potpuno po mom mišljenju besmisleno. Zašto bi trebali da sjedimo svi? Ima li smislenog odgovora na ovo pitanje? Naravno da se nepomjanik trudi da nas odvrati od našeg boravka u Crkvi, mislite li da bi unošenje klupa spriječilo smućivanje vjernih? Ja mislim da bi slijedeće iskušenje bilo da se zaspi na tom klupom. Možda griješim, možda sam kruta, ali nekako ne vidim razumno objašnjenje za ovo pitanje.

posaljisvojuporuku.png

 


Погледа Отац с Небеса и виде ме сва у ранама од неправде људске, и рече, не свети се.
Коме да се светим Господе? Поворци стада, што иде на заклање? Свети ли се лекар болесницима, што га са самртничке постеље руже? Коме да се светим? Снегу, што копни и трави што се суши?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Што се тиче "врбовања" људи у Цркву :drugarstvo: (разумећете не мислим ништа лоше, шалим се само), много је битнији лични однос са неофитима или потенцијалним верницима него мамити их разним угодностима. Што каже вл. Григорије,(парафразирам) можеш некога звати да се осети позваним али можеш га звати и да се осети непозваним.

Чуо сам једну причу дал је тачна или измишљена не знам али у сваком случају добар је пример. Каже у Русији у један храм улази једна девојка неприкладно обучена, и једна од "благочестивих" бакица поче да урла на њу како сме да улази тако у храм и истера је напоље прилично грубо. И одмах затим јави се Христос тој "благочестивој" бакици и рече: " 20 година чекам ову девојку да ми дође а ти је одмах истера."

И морам да приметим да су често свештеници овде заказали. У многим местима потребан је "апостолски" труд, не мислим заливати башту и чупати коров него кренути од почетка, засадити нову башту. Насупрот томе често се свештеници понашају као обичне занатлије које дођу да обаве посао узму паре и готово. Не треба изигравати св. Јована Кронштатског али понекад се може обићи неки парохијанин, позвати на литургију, упутити нека лепа реч, посетити болесник. Наравно укључујем у ову критику и нас црквене вернике поготову оне са дужим стажом и добро уцрквљене. Одговорност делимо са свештенством потпуно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

samo treba biti uporan, istrajan,i kad je :drugarstvo: i kad je sneg, i hladno i vrucina, uporno ici na sluzbe,a bol i noge i kicma i rasejanost i druge obaveze koje cekaju dok smo na bogosluzenju, sve to prodje

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Cesto gledam ljude da stoje za sankom duze od 12sati, a u crkvi im je dugo 1sat. Tacno je da bi trebalo ubaciti i klupe, ali bi to samo olaksalo onima koji svakako dolaze, a broj se pridoslica nebi povecao.

Bas tako. Ista je situacija i sa prilozima. Daju bez problema za cigare, :drugarstvo:, pesmu a kada treba da zavuku rupu u dzep za Crkvu kao da imaju klupko zmija u njemu.

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Cesto gledam ljude da stoje za sankom duze od 12sati, a u crkvi im je dugo 1sat. Tacno je da bi trebalo ubaciti i klupe, ali bi to samo olaksalo onima koji svakako dolaze, a broj se pridoslica nebi povecao.

Bas tako. Ista je situacija i sa prilozima. Daju bez problema za cigare, stadaradim, pesmu a kada treba da zavuku rupu u dzep za Crkvu kao da imaju klupko zmija u njemu.
Све је то апсолутно ,али нажалост , ТАЧНО

``А ти Србијо, куда си пошла за Европом? Ти никад ниси ишла њеним путем и никад за њом. Ти си имала своју мисао, своју веру, свога Господа и свој пут. Назад на своје, ако хоћеш да се спасеш и преживиш. Са туђе бљувотине врати се своме Христу и он ће те осветлити и спасити"

Свети Николај Српски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Црква је место сусрета Бога и човека.

Ако је човеку толико без везе да се сусретне са Богом та ни не мора.

Није ствар у искушењима, напротив , већина верних то са седењем ни невиди као некакво искушење.

Веће је искушење кад се причестиш па изађеш из Цркве налетиш на неког атеизованог френда који почне да пиљи у тебе ко ненормалан и при том не може да скине поглед са тебе говорећи како си жут ко восак или како ти је коса потпуно седа.

И то тако сваки пут.

Док ти се не досади.

Или кад се причестиш па одеш у продавницу а продавачици се редовно баш тада блокира мозак и не уме да те послужи ни са жвакама или ти још за 100 динара враћа кусур од пар иљада , па док јој објасниш да си пазарио за сто динара треба ти пола сахата, при чему се она јако наљути мислећи да си ти њу хтео да покрадеш...

Е то су реална искушења, а ово физичка , ноге, руке,леђа , то ти ми брате не рачуњамо ни у шта.

Није циљ Цркве да популаризује долазак "широких народних маса" у Цркву , већ да проповеда спасење које долази кроз Цркву и у Цркви.

sHa_sarcasticlol  0110_hahaha 0110_hahaha  0110_hahaha

Па ето у католичким црквама има и клупа, и ето поред те ''приступачности'', клупе баш и нису попуњене на Миси!!!  0110_hahaha

Рекла бих да се човек боји сусрета са Богом! У срцу, у потсвести му стоји да је пао и да се удаљио, и да је грешан! Али не зна да Бог љуби грешнике и да је већа радост Оцу кад му се врати син који беше изгубљен, него сто оних који су вазда ту! Људи не знају да је Христ дошао да нам опрости и измири нас са Оцем, а не да нам суди!!!

0110_hahaha

apel.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest srna u izgubljenom raju

"Па ето у католичким црквама има и клупа, и ето поред те ''приступачности'', клупе баш и нису попуњене на Миси!!! " Tu se ne slazem. U susjednom mijestu pored mene (Stolac) postoji katolicka crkva, sluze tri cetiri mise nedeljom i na svakoj misi je prepuno vjernika, nije mi krivo zbog njih, ali bi iskreno volio da je tako i kod nas. Nije beskorisno zvati, samo jedan moze rastjerati sto 100 ljudi zajedno uspije da prizove. Kad bi mi bili "svijetlost svijetu", kad bi se potrudili da prizovemo od srca vjerujte da bi bilo dosta zednih dusa koje bi jedva docekale spasenje. Svaka crkva moze imati svoj hor sa sto vise djece, niposto profesionalni ,vec da pjeva svak Bogu od srca znao ili ne znao pjevati, Mozemo organizovati prevoz vjernika sopstvenim autima na liturgiju, dijeliti posle dijeci slatkise, ...i mnogo toga...pa da vidis male vojske Gospodnje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Cesto gledam ljude da stoje za sankom duze od 12sati, a u crkvi im je dugo 1sat. Tacno je da bi trebalo ubaciti i klupe, ali bi to samo olaksalo onima koji svakako dolaze, a broj se pridoslica nebi povecao.

Bas tako. Ista je situacija i sa prilozima. Daju bez problema za cigare, ekstra, pesmu a kada treba da zavuku rupu u dzep za Crkvu kao da imaju klupko zmija u njemu.
Све је то апсолутно ,али нажалост , ТАЧНО

Drugo je kad stojis, a drugo je kad si naslonjen, igras, pijes ....

http://www.facebook....jovan.cakareski

Love the life you live. Live the life you love. Bob Marley...

Административно уређење Цркава по националном кључу је тумор на телу Православља - Александар

Поштујмо, господо, и Ничеа и Достојевског, поштујмо једнога као пророка Запада, а другога као пророка Истока, поштујмо их због њиховог генија и због њихове племићске искрености и смелости, поштујмо их обојицу - но у одсудном тренутку станимо уз Достојевског!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Klupice bi trebali uvesti samo da bi zaposlili i onako prilično osiromašenu drvnu industriju i majistore - stolare. Mada moguće da bi Crkva sklopila neki dil sa Eurosalonom pa da to bude neka donacija. A možda u igru upadne i Ikea. Oni bar imaju ekološki i prilično uprošćen nameštaj pa bi i to bilo u skladu sa nekim Crkvenim normama.

Dabome.

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...