Jump to content

Питајте фармацеута (ОБАВЕЗНО ПРОЧИТАТИ УВОДНИ ПОСТ) - Лекови, лековито биље, вакцине и серуми, интеракција лек-лек, храна-лек, дијететски суплементи..


lab_man

Препоручена порука

Od skoro se na uputstvima za analgetike nalazi upozorenje da česta upotreba može dovesti do moždanog ili srčanog udara. Nešto se ne sećam da je to ranije pisalo. Nakon te informacije,trpim glavobolje - za svaki slučaj  :jelenk11: . Zanima me objašnjenje te veze - analgetik-moždani/srčani udar.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 199
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Да ли постоји нешто посебно што би на горе поменуту тему жело да поделиш са нама? Нешто што сматраш да свако од нас треба то да зна.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Иза вашег домаћина на теми стоји вишегодишње радно искуство,  две специјализације (здравствена и академска), велики број објављених радова и поглавља у међународним и домаћим стручним часописима и књигама из области фармације, хемије и медицине и  велики број сертификата и лиценци, домаћих и европских.

U kojoj apoteci radiš ?

 

 Немој ми рећи да стварно мислиш да ради у апотеци? :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Молим Вас, кажите ми неку реч о ефедрину. Колико је опасно да се користи (здрав сам, прав...), да ли има неких последица?

 

За оне који се баве спортом чувена је енергетска бомба: ефедрин, црна кафа и аспирин.

 

 

веома ме занима.

 

Унапред хвала на одговору.

Energetska bomba efedrin, crna kafa i aspirin i kod osoba koje imaju poremećaj rada srca (makar i asimptomatski) ili arterosklerozu ili anomaliju krvnoh sudova srca ili aneurizmu aorte može dovesti do naprasne smrti, što je nedvosmisleno dokazano još 60-ih godina prošloga veka. Dejstvo efedrina (pozitivno i negativno) zasniva se na pražnjenju depoa adrenalina i noradrenalina, pa otuda povećana pažnja, budnost, povećana izdržljivost usled ubrzane evakuacije masti iz depoa. Otud i glavna opasnost. Srce koje krije neku anomaliju često taj povećani napor ne može da izdrži iako je desetine puta izdržalo "nalet" efedrina.

Po mehanizmu dejstva efedrin deluje identično kokainu, prodor u centralni nervni sistem je nešto slabiji, pa je pojava fizičke, psihičke zavisnosti i tolerancije nešto sporija. Kafa potencira dejstvo i efedrina i kokaina, dok acetilsalicilna kiselina olakšava prodor efedrina u CNS i pojavu ekscitacije, nespavanja..

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Koje su dobre i lose strane konzumiranja marihuane? U nekim zemljama je legalna, u nekim nije, jedni pricaju da je konzumiranje zdravo a neki suprotno. Na osnovu odgovora, ima li smisla legalizovati je? Ovo pitanje ima veze sa duvanom i pogotovu alkoholom, koji je legalan, drustveno prihvatljiv i na duge staze uzasan. Granica povremenog konzumiranja i nelecenog alkoholizma vise i da ne postoji jer ljudi povremeno 'urone' u njega. Zasto je marihuana toliki bauk? Pitanja su cisto informativna :)

Što se tiče korišćenja marihuane, osušene kao biljke, nikakvo pozitivno dejstvo nije utvrđeno. Aktivni sastojci lista kanabionoidi prodiru hematoencefalnu barijeru i izazivaju halucinacije. Po nekim studijama, stimulišu lučenje dopamina, pa shodno tome, kod ljudi koji imaju afinitet prema šizofreniji mogu dovesti do ubrzanog razvoja bolesti. Dugotrajna upotreba potpuno narušava ličnost i integritet osobe.

Ekstrakt lista (dobijen na određeni način) u nekim kliničkim studijama se pokazao kao komponenta koja može da uspori rast malignih ćelija...Ali to nije još naučno dokazano.

A što se prodaje tiče ide se po onoj logici: bolje da se izvesna količina može legalno nabaviti i time pomrsiti računa švercerima.

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znam da ne treba ja da odgovaram na pitanja, ali pre nek idan zanimljiv tekst mi je iskočio na FB zidu, pada podelim a vezano je za ovo pitanje: http://www.iflscience.com/brain/new-study-finds-daily-marijuana-use-not-associated-brain-changes

Dok taj rad ne bude zvanično objavljen na Medline-u i na ostalim naučnim bazama podataka, zadržaćemo se na trenutno prihvaćenim postulatima.

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Od skoro se na uputstvima za analgetike nalazi upozorenje da česta upotreba može dovesti do moždanog ili srčanog udara. Nešto se ne sećam da je to ranije pisalo. Nakon te informacije,trpim glavobolje - za svaki slučaj  :jelenk11: . Zanima me objašnjenje te veze - analgetik-moždani/srčani udar.

Moraš da mi navedeš koji analgetik je u pitanju. Jer mnogi analgetici sprečavaju i usporavaju koagulaciju krvi, pa sprečavaju nastajanje tromba, a sledstveno tome i srčanog/moždanog udara. Moj ti je savet da slobodno možeš da uzmeš panadol, panadol extra, aspirin (ukoliko nisi alergična na njega), brufen. Diklofen-duo, analgin, kafetin i nimulid izbegavaj.

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U kojoj apoteci radiš ?

Ne radim u apoteci.

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imam i ja pitanje, što se tiče alkohola nakon antibiotika (ne zajedno, ali u roku od 2-3 sata), da li ima neko negativno dejstvo, a ako iam koje? Čitah po netu relativno skoro kada sam bio bolestan i gde god sam pročitao kažu da alkohol može da poveća simptome bolesti kao bolesti (mučninu itd), ali da ne reaguje sa antibioticima (barem ne sa većinom ima čini mi se 3-4 nabrojanih) negativno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imam i ja pitanje, što se tiče alkohola nakon antibiotika (ne zajedno, ali u roku od 2-3 sata), da li ima neko negativno dejstvo, a ako iam koje? Čitah po netu relativno skoro kada sam bio bolestan i gde god sam pročitao kažu da alkohol može da poveća simptome bolesti kao bolesti (mučninu itd), ali da ne reaguje sa antibioticima (barem ne sa većinom ima čini mi se 3-4 nabrojanih) negativno.

Alkohol nema efekat na dejstvo većine antibiotika u pogledu intenziteta antibakterijske aktivnosti. Naravno ovde se misli na čašicu-dve, nikako opijanje... :)))​ . E, sada da li i koliko sam alkohol ima efekat na intenzitet same bolesti zavisi pre svega od intenziteta bolesti i napadnutog organa. Ukoliko se metabolizam antibiotika vrši istim enzimskim sistemom kao alkohol, dejstvo alkohola i antibiotika može biti potencirano (samim tim i neželjena dejstva antibiotika). Zato se i ne preporučuje primena alkohola zajedno (u vreme koriščenja) antibiotika.

Kao neko opšte pravilo, alkohol ne uzimati sa onim antibioticima koji na kutiji imaju znak trigonika (trouglić, bezbojni, oivičen crvenom linijom), jer oni tom prilikom brže prodiru u CNS i pojačavaju negativni efekat lekova.

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Откуд одједном толико напада на Парацетамол (препарати су различитих назива). Кад су ми се деца родила и док сам била трудна, он је највише препоручиван од стране педијатара, Лично, имам веома позитивна искуства са њим, деца су одлично реаговала (чак и дете са астмом). Када осетим прве симптоме прехладе, Фервекс ми јако помаже. Ова прича о парацетамолу је била бум једно време, сада се ништа не говори, у слободној је продаји. У земљама ЕУ, где сам била, нема га, замењени су сличним препаратима. Какво је Ваше мишљење по том питању?

И повика снажним гласом, говорећи: Паде, паде Вавилон велики, и постаде станиште демонима и тамница свакоме духу нечистоме, и тамница свију птица нечистих и мрских; јер се жестоким вином блуда њезина напојише сви народи;

 

https://www.facebook.com/pravoslavni

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Откуд одједном толико напада на Парацетамол (препарати су различитих назива). Кад су ми се деца родила и док сам била трудна, он је највише препоручиван од стране педијатара, Лично, имам веома позитивна искуства са њим, деца су одлично реаговала (чак и дете са астмом). Када осетим прве симптоме прехладе, Фервекс ми јако помаже. Ова прича о парацетамолу је била бум једно време, сада се ништа не говори, у слободној је продаји. У земљама ЕУ, где сам била, нема га, замењени су сличним препаратима. Какво је Ваше мишљење по том питању?

Paracetamol nikako nije zamenjen, niti izbačen iz zemalja EU, naprotiv! U skorašnje vreme napravljen je pravi bum u proizvodnji paracetamol ampula (rastvor za intravensku primenu). Paracetamol plastično rečeno može biti štetan kod ljudi koji imaju poremećaj u metabolizmu jetre, jer onda dolazi do nagomilavanja jednog hepatotoksičnog metabolita. Ovo naravno, ne implicira prestanak korišćenja paracetamola, pošto je on lek, pa, kao i svaki lek ima neželjene efekte (a i ne upotrebljava se kontinuirano, već jednokratno-za ublažavanje bolova). Međutim, koliko su relativno male te neželjene reakcije kod većine ljudi vidi se iz činjenice da je pored brufena jedini analgoantipiretik namenjen za dečiju primenu.

On je čest sastojak analgoantipiretičkih smeša i smeša za ublažavanje febrilnih stanja (kafetin, kafebol, panadol extra, kombinovani prašak protivu bolova, Fervex, Influrex)

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sta mislis o vitaminsko-mineralnim kompleksima?

Treba li to piti?

Najvise pitam zbog cene, oni su mi nekako poprilicno jeftini a vecina njih "ima" da se pije i po 2,3 meseca. Pritom, dnevne doze potrebnih minerala i vitamina koje se uzimaju na taj nacin su neretko i po 2,3x vece od pdu.

Koliko je sve to tacno i svrsishodno?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sta mislis o vitaminsko-mineralnim kompleksima?

Treba li to piti?

Najvise pitam zbog cene, oni su mi nekako poprilicno jeftini a vecina njih "ima" da se pije i po 2,3 meseca. Pritom, dnevne doze potrebnih minerala i vitamina koje se uzimaju na taj nacin su neretko i po 2,3x vece od pdu.

Koliko je sve to tacno i svrsishodno?

PDU koji se u literaturi nalazi odnosi se na prosečnog čoveka, koji se bavi umerenom aktivnošću. Znači, u zavisnosti od stanja organizma, godina PDU može varirati. Minerali i većina vitamina nisu opasni čak iako se predoziraju (višak organizam efikasno izluči preko urina ili žuči). Višak nekih vitamina može, međutim biti štetan (vitamini B grupe koji su koenzimi vrlo značajnih enzima, vitamin D, vitamin K).

Ja ne vidim svrhu uzimanja ovih kompleksa, kada čovek normalnom i uravnoteženom ishranom (čak i u vreme Velikog posta) vrlo lako unese potrebnu količinu ovih sastojaka. Opravdanje se nalazi kada organizam zbog bolesti ili uzimanja nekih lekova konstantno gubi vitamine i minerale.

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

tema je pravi pogodak...... :good2: 8086.gif men875847'0789

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...