Jump to content

Religija ateizma - U šta sve veruju nevernici

Оцени ову тему


Препоручена порука

Опет је ту живот настао из вечно постојећих ствари. Опет су и ти појмови без интелигенције(мада појам као појам без интелигенције ми је некако нелогичан, али нема везе) вечни(прво ваше веровање које сам на почетку навео), и из тог вечно постојећег(материја, енергија појам, плазма... није битно шта је) је случајно настао живот.  То опет није трећа хипотеза. Суштина је иста.

 

Suština nije ista... hipoteza da su prva živa bića nastala iz aminokiselina primordialne supe apsolutno nije isto što i "prva živa bića su nastala iz apstraktnih pojmova koji večno postoje u univezumu nezavisno od inteligencije tako što su se oni odjednom materijalizovali ničim izazvani"... nebo i zemlja...

 

"Pojam bez inteligencije" je naravno nelogičan i kontradiktorna zamisao... isto kao i "entitet koji postoji van vremena i prostora".

 

 

Не разумем због чега ме не капирате. Ти си барем интелигентан човек. Делује ми као подсвесно одбијање прихватања саме могућности да и ви имате неке догме, нека верска убеђења. Некако ми се чини да вам ове чињенице руше сопствено веровање о самим себи као о потпуно слободним особама без икаквих нужних теорија у које морате веровати. Вама је сама помисао "ја у нешто морам да верујем" толико гадна да вас омета да прихватите овако јасне и просте ствари. Мислите да се нећете много разликовати од верника. А то вам је и у сну неприхватљиво.

Можда грешим, исправи ме, али тако тренутно мислим.

 

 

Pa pokušao sam da ti objasnim ali ti ignorišeš moja objašnjenja. Ignorišeš i to da sam već dva puta na ovoj temi napisao da nema ništa loše u verovanju (dok time ne ugrožavaš druge ljude) i da ja verujem u neke stvari.

 

Dakle, pročitaj opet ono što sam napisao, eto u najmanju ruku, odgovori u čemu je razlika između onoga što ti pričaš i teze da ateista mora da veruje da je metalni nož nastao od metala?

 

Mislim da se greška sastoji u tome što ne praviš razliku između:

a) moram u to da verujem;

b) to je jedini racionalan zaključak.

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Опет је ту живот настао из вечно постојећих ствари. Опет су и ти појмови без интелигенције(мада појам као појам без интелигенције ми је некако нелогичан, али нема везе) вечни(прво ваше веровање које сам на почетку навео), и из тог вечно постојећег(материја, енергија појам, плазма... није битно шта је) је случајно настао живот.  То опет није трећа хипотеза. Суштина је иста.

 

 

 

 

Не разумем због чега ме не капирате. Ти си барем интелигентан човек. Делује ми као подсвесно одбијање прихватања саме могућности да и ви имате неке догме, нека верска убеђења. Некако ми се чини да вам ове чињенице руше сопствено веровање о самим себи као о потпуно слободним особама без икаквих нужних теорија у које морате веровати. Вама је сама помисао "ја у нешто морам да верујем" толико гадна да вас омета да прихватите овако јасне и просте ствари. Мислите да се нећете много разликовати од верника. А то вам је и у сну неприхватљиво.

Можда грешим, исправи ме, али тако тренутно мислим.

 

Opet ti kazem (a i ostalima) da postoji mnogo velika razlika izmedju vere i vere (faith i belief)...

 

Vi kad se ubacite  u neki trip da ateisti ne smeju da "veruju" ni u sta...

 

Ja verujem u ljubav u sebe u ljude u nauku u umetnost u humor... ali to nije to verovanje  o kome ti vec stranicama unazad promasujes poentu. Kad kazem da verujem u ljubav ja ne kazem da verujem da ona postoji nego da mislim da je "to dobro"...

 

Verujem u ljude= mislim da su ljudi dobri

Verujem u nauku= mislim da j nauka dobra

verujem u nauku =/= Nauka je jedini odgovor na svaako pitanje i jedina filozofija zivota.

 (ovaj znak znaci "nije jednako")

 

To nisu dogme niti verks aubedjenja, a sve vise mislim da nam ih na silu utrpavate da bi sebi olaksali savest jer duboko unutra osecate da nesto ne stima... psihologija, prva godina faksa ;)

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кад ме баш вучеш за језик :) можда се ради о веровању, веровању у науку, што може бити а у неким сегментима њене злоупотребе и јесте нова религија. Наука као религија. Вера да су научна открића једина и коначна истина. Веровање у научне теорије као једине истине (на том ступњу развоја науке).

Ne verujem u ništa što nema početak i kraj,vera u nauku je i zaslužila moj termin plivanje.

 

Mi ne bi verovali u Boga koji nema kraj i nema Carstvo Božje kao cilj večnosti. Razlika koju ukazujem čini da su ateisti prema suštini života,premnogo daleko. 

No sad posle ovoga niko od njih neće verovati u nauku iako mi to i te kako primećujemo. Šarena je nauka ali nema i ono definitivno sutra,pa sve tako da kraja vremena tj. Carstva Božjeg,kao jedini smisleni cilj verovanja na planeti zemlja.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Šarena je nauka ali nema i ono definitivno sutra,pa sve tako da kraja vremena tj. Carstva Božjeg,kao jedini smisleni cilj verovanja na planeti zemlja.

 

Sta je carstvo bozije? Mnogo cesto ga pominjete al niko nije objasnio... 

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Suština nije ista... hipoteza da su prva živa bića nastala iz aminokiselina primordialne supe apsolutno nije isto što i "prva živa bića su nastala iz apstraktnih pojmova koji večno postoje u univezumu nezavisno od inteligencije tako što su se oni odjednom materijalizovali ničim izazvani"... nebo i zemlja...

 

 

Није исто када се узме званично учење абиогенезе о настанку живота на Земљи. Ја сам навео абиогенезу у ширем смислу, као настанак живота из већ постојећег "материјала" у  универзуму. Без обзира у каквом је облику.

 

 

"Pojam bez inteligencije" je naravno nelogičan i kontradiktorna zamisao... isto kao i "entitet koji postoji van vremena i prostora".

 

 

Није тако. Баш такав Ентитет, са таквим особинама стварања ни из чега и поседовање живота Сам по Себи, који није стоврен и непроменљив је, јесте много логичнији узрок за настанак света и живота који сам по себи нема те особине(стварање самог себе ни из чега, и стварање живота од себе неживог). Но, да не ширимо тему.

 

 

Mislim da se greška sastoji u tome što ne praviš razliku između: a) moram u to da verujem; b) to je jedini racionalan zaključak.

 

 

То је грешка коју ти видиш из твоје перспективе. Код мене је мишљење да је не само једини рационални закључак за сваког атеисту, него и једина постојећа могућност, да нема друге ни у машти. А то аутоматски значи да се у друго не може веровати.

Пуно сам размишљао о томе раније као клинац, а и касније. Превише сам пажње посвећивао размишљању на ову тему постанка свемира и живота. Када сам себе ставио у позицију атеисте и покушавао да објасним настана света и живота, свако објашњење је нужно подразумевало оне две теорије. Нисам видео трећу могућност а да се атеизам не уруши и не пређе у деизам, пантеизам, агностицизам...

 

Не знам шта да ти кажем. Не бих да те више гњавим ако мислиш другачије. Мени је то моје толико јасно и очигледно као теби твоје објашњење. А разликују се потпуно. Један од нас је у праву, или ни један. Обоје сигурно нисмо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sta je carstvo bozije? Mnogo cesto ga pominjete al niko nije objasnio... 

Ne znam da li da se usudim i kažem ti da i pored novca, sam život kao život ima takodje platu.

 

Dakle sve je jasno plata postoji svuda,nekome je to novac a nekome stajanje u ljubavi za koju se nada kao večnoj nepobedivoj "stanici" tj. plati.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ni ja ne razumem njegovu brigu za ovce, zar on kao pastir koji im ukazuje zabludu,odnosno veru u nešto što ne postoji ima toliko dečji prilaz svom ubedjenju.

 

Akko ne postoji ne može da škodi. 

 

Vasceli dan mantranje nema Boga nema Boga, umesto smešak i vozi miško. Plaši se da nam šteti Onaj koji ne postoji.:)

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како онда можеш да нападаш нешто што за тебе не постоји... Кад нешто не постоји оно не постоји тако да је хејт нечега што не постоји екстремна ступидарија и говори само о интелектуалној инфериорности онога ко то ради.

 

Ne znam sto se meni obracas  ja u zivotu svom ni jednom nisam napao Boga... Nikada, to bi bilo i vise nego besmisleno a ja okarakterisan verovatno kao sizofrenik...

 

Didim da si pozurio da me okarakterises kao mentalno inferiornog... neka, oprastam ti... jednostavno nisi znao.

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ni ja ne razumem njegovu brigu za ovce, zar on kao pastir koji im ukazuje zabludu,odnosno veru u nešto što ne postoji ima toliko dečji prilaz svom ubedjenju.

 

Akko ne postoji ne može da škodi. 

 

Vasceli dan mantranje nema Boga nema Boga, umesto smešak i vozi miško. Plaši se da nam šteti Onaj koji ne postoji. :)

 

Kao sto Boga nisam  niakada u zivotu napao tako deo vernika napadam gde stignem jer to apsolutno zasluzuju svojim anticivilizacijskim ponasanjem... a to su vec razlicite stvari...

 

I opet ego... ako napadam vernike ili svestenike to je isto kao da napadam Boga? Pfff oladite malo, niste bas tolko obozeni... mada tezite... u teoriji ;)

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То је грешка коју ти видиш из твоје перспективе. Код мене је мишљење да је не само једини рационални закључак за сваког атеисту, него и једина постојећа могућност, да нема друге ни у машти. А то аутоматски значи да се у друго не може веровати.
Objasni mi ovo. Ako imaš neko pitanje i ponućene odgovore na njega, zašto moraš da veruješ da je jedan od tih odgovora tačan, i šta tačno smatraš verovanjem. Ako kažem da odgovor:

a) nema nikakvih materijalnih dokaza i ništa u prirodi ne ukazuje da je odgovor pod a tačan.

b) ima više šanse da je tačan jer ne samo što su naučnici simuliranjem uslova sličnih onima na zemlji u vreme nastanka života uspeli da stvore organska jedinjenje, već su dokazali da neki mikroskopski organizmi mogu da prežive unutar komete prenesu svoj genetski materijal i prežive pad iste na zemlju, a takođe što su našli organska jedinjenja na kometi. 

 

I onda iznesem zaključak da je odgovor pod b  logičniji nego pod a, zaključak koji sam doveo na odkrića u prirodi i na osnovu naučnih eksperimenata. Na koji način je ovo verovanje?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам видео трећу могућност а да се атеизам не уруши и не пређе у деизам, пантеизам, агностицизам

ateizam ni na koji način ne može da pređe u agnosticizam, kao što pomoću sabiranja i oduzimanja broj 5 ne može da pređe u slovo "G", jedno su slova a drugo su brojevi potpuno različite stvari, kao što agnosticizam i ateizam nisu različiti odgovori na isto pitanje, već su odgovori na različita pitanja. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како онда можеш да нападаш нешто што за тебе не постоји... Кад нешто не постоји оно не постоји тако да је хејт нечега што не постоји екстремна ступидарија и говори само о интелектуалној инфериорности онога ко то ради.

I da Bog ne postoji i da postoji, ideja o Bogu i religije postoje i to je ono što se napada. Tako da sve jedno postoji li Bog ideja o njemu postoji u ovom svetu, a to je ono što se napada. Samo to što neko nije u mogućnosti da ovo shvati već mora da postavlja pitanja govori o intelektualnoj inferiornosti onoga ko to radi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

kao što agnosticizam i ateizam nisu različiti odgovori na isto pitanje, već su odgovori na različita pitanja. 

Kako nisu razliciti odgovori na isto pitanje ,pitanje postojanja boga?Agnostik niti veruje niti ne veruje.Agnosticki stav je da je postojanje boga ili njegovo nepostojanje nemoguce dokazati,saznati i ne daje nikakav zakljucak niti iznosi bilo kakvu tvrdnju po tom pitanju.S druge strane ateista iznosi jasan stav.On ne veruje u postojanje boga(bogova) ili ti veruje da bog(bogovi) ne postoje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako nisu razliciti odgovori na isto pitanje ,pitanje postojanja boga?Agnostik niti veruje niti ne veruje.Agnosticki stav je da je postojanje boga ili njegovo nepostojanje nemoguce dokazati,saznati i ne daje nikakav zakljucak niti iznosi bilo kakvu tvrdnju po tom pitanju.S druge strane ateista iznosi jasan stav.on ne veruje u postojanje boga ili ti veruje da bog ne postoji.

Da li veruješ da bog posoji? Odgovor može biti da ili ne, ako je da onda je neko teista, ako je ne onda je ateista.

Da li znaš da bog postoji? Odgovor može da bude da ili ne, ako je da onda je neko gnostik, ako je ne onda je agnostik.

Prosto:

Agnostic%252520v%252520Gnostic%252520v%2

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...