Jump to content

Важност проповеди - треба ли другачији приступ? Слушате ли пажљиво беседе свештеника?


Слушате ли пажљиво беседе свештеника у храму?  

27 члановâ је гласало

  1. 1. Слушате ли пажљиво беседе свештеника у храму?

    • Да, слушам и духовно се напајам
    • Понекад слушам, понекад не
    • Не, то ми је потпуно сувишно
      0
    • Код нас се веома ретко у цркви беседи
      0
    • Редовно се беседи и редовно ми је досадно


Препоручена порука

Гласах за прву опцију, али може и задња да буде.

Слушам и напајам се када свештеник не "врти к'и покварена плоча". Значи, када се у беседи импровизује, само додирне јеванђеље, па и накара...

Ал, ако се попа држи омилтике онда ми је досадно.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Понекад дође и фрка, поготову ако неко изађе без "папирића" па крене.....па се не зауставља....

Боже ме опрости

Па онда, ако је пред причешће, други свештеници отварају завесу да проповедник чује да је дошло време...

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Опет да кажем, вл. Арсеније ме је одушевио , тј. та беседа ме обухватила и на личном плану и некако на општем.

Чује се кад неко има љубави, то некако избија из проповеди.

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@verum est in beer,

Треба, али беседа не мора да буде сувопарна :)

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja se trudim da slusam, mada cesto sebe uhvatim kako sam odlutala mislima ko zna gde...i onda mi bude krivo sto nisam sve cula   :stadaradim:  bangin

A desava  se cesto da kroz besede cujem odgovore na neka moja pitanja .  0703_read

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

@@verum est in beer,

Треба, али беседа не мора да буде сувопарна :)

 

 

Зашто би беседа била сувопарна?

 

Беседа и треба да буде жива, али је и битно да се држи еванђелске теме (јер право место за беседу је после Јеванђеља), али то подразумева да свештеник добро познаје Свето Писмо, ерминевтику, егзегезу, догматику... да зна разлоге зашто је тако писано пре 2000 година и да то контекстуализује у времену у коме живимо.

 

Беседа мора да се тиче нашег живота сада.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@R2D2,

Upravo to da se tice zivota sada. Moze vrlo lako da nadje primenu jevandjelja sada. I da taj primer lepo iznese. Nama koji dolazimo stalno ne moze da vrti istu besedu svake godine.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Бесједа би, по неким правилима, требала да траје 5-7 минута, јер се у том распону времена може одржати пажња слушалаца. Кад немам идеју нити сам се припремао са тумачењем Св. Јеванђеља, онда не бесједим, мада је то риједак случај. А колико могу да видим, парохијани са пажњом слушају, е сад, шта им се мота по глави...:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

kako kad....kod nas ima 4 svestenika i svi su razliciti.....jedan samo promunla nesto, drugi je formalan, treci krut.....i svi oni citaju....e, to mi se ne dopada, jer svake godine ista beseda....ali, postoji i cetvrti, koji ne cita i spontano i jednostavnim recima besedi vezano za sadasnjost.....njega volim da slusam.....

 

dok je vladika Andrej bio ovde, povremeno je sluzio u nasoj crkvi i njegove besede su me ostavljale bez teksta.....slusala bih ga satima.....ne osecam bol u nogama i kicmi dok dok on sluzi....

takodje sam bila jednom prilikom u Surcinu kada je sluzio o.Milos Vesin.....to je bilo fenomenalno.....glasno i jasno, a tako iskreno i duboko.....

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да поједине беседе којима сам присуствовао Бог рачуна у моје највеће подвиге

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam najpre išla u crkvu gde se besedilo u smislu - da je sveštenik iz glave pričao nešto što ima veze posredno ili neposredno sa Jevanđeljem koje je čitano, e onda sam ukapirala da postoje i crkve u kojima se čita... Smor, ako mene pitate. Naći ću i ja to što piše u nekoj knjizi, daj mi kaži nešto što nisam ja pročitala, imao si prilike da od vrlo učenih ljudi čuješ različita tumačenja. E dao Bog - pa kad sam krenula u svoju parohijsku crkvu - besedi sveštenik koji se baš trudi, a i neosporno ima dara za to - slava Bogu. N puta mi se desilo da se osetim kao da meni lično priča (i u prvom i u poslednjem slučaju) - mnogo znači tako nešto. Hvala Ti Bože na takvim sveštenicima.

Пошто је изговорите, реч вама влада. Док је неизговорена, ви владате њоме.

Арапска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако је беседа да је нико не разуме (разне стране речи, неразумљив језик итд.), онда мени не ваља. Ако се беседа чита (особено као што основац чита писмени задатак) опет ми не ваља. Највише волим када су беседе из три дела: јеванѓеље, светац дана и поука на актуелну тему.

Мени се највише свиѓају беседе мога владике, оне су чисто чисто катихетске. Протолкује јеванѓеље око 3-4 минута, онда почне од Адама до Друго пришествије, онда долазе седам свети тајни, па грехове и врлине, особено се задржи на абортус. У последно време чак и турске серије су део беседе, хвали Турке, грди нас. :)

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...