Jump to content

Теологија Митрополита пергамског Јована (Зизијуласа)

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 459
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Кажем да има епископа који су одступили од светосавског пута и зато имам и доказе, а не цела црква

нема већег доказа од раскола
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дај молим те, па зар да читам то од буловића, осведоченог екуменисту

На овом сајту имамо правило да епископе ословљавамо са титулом и именом,никако са надимком или само презименом,дакле епископ Иринеј.

Ако не будеш читао дела владике Иринеја онда немаш право ни да га критикујеш.

Како неког можеш да критикујеш а ниси упознат са његовим теолошким делима,који те свети отац односно "свети отац" то научио?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Само , има ту један проблем што некако људу не схватају гласвну ствар у вези светог Марка Ефеског...

Сви цитирају Светог Марка, био је борац и све али остао је и даље у цркви , није се одвојио већ се унутар самог ткива-тела Цркве , лавички се борио и остао је у Цркви, таквог га је и црква прихватила.

Џаба да неко приказује ту слику и притом се равњајући са Евгеником ако је ван цркве, заправо није само ван цркве, већ и није у заједници ни са самим Светим Марком - Марко је остао ту где јесте, у заједници , у цркви.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На овом сајту имамо правило да епископе ословљавамо са титулом и именом,никако са надимком или само презименом,дакле епископ Иринеј.

Ако не будеш читао дела владике Иринеја онда немаш право ни да га критикујеш.

Како неког можеш да критикујеш а ниси упознат са његовим теолошким делима,који те свети отац односно "свети отац" то научио?

Слушај, не морам да читам његова дела да бих био упознат. Добро знам шта тај човек ради и то ми је довољно. Зваћу га како хоћу, исто тако што и ви називате владику Артемија како вам се ћефне!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Само , има ту један проблем што некако људу не схватају гласвну ствар у вези светог Марка Ефеског...

Сви цитирају Светог Марка, био је борац и све али остао је и даље у цркви , није се одвојио већ се унутар самог ткива-тела Цркве , лавички се борио и остао је у Цркви, таквог га је и црква прихватила.

Џаба да неко приказује ту слику и притом се равњајући са Евгеником ако је ван цркве, заправо није само ван цркве, већ и није у заједници ни са самим Светим Марком - Марко је остао ту где јесте, у заједници , у цркви.

А за кога ти то кажеш да је ван цркве?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слушај, не морам да читам његова дела да бих био упознат. Добро знам шта тај човек ради и то ми је довољно. Зваћу га како хоћу, исто тако што и ви називате владику Артемија како вам се ћефне!

Ми зовемо монаха Артемија онако како је то одлучено саборском одлуком,слажем се та ти можеш да зовеш кога хоћеш како год хоћеш али на овом сајту ћеш ипак морати да се повинујеш правилима.

Сви то раде ,мораћеш и ти.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Монах Артемије је одавно заслужио да га зовемо брат Марко, али Црква је милостива и нада се да ће се преумити и постати поново разумна личност.

Призван или не, Бог је увек ту

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 9 months later...

Онај ко је читао дела митрополита Зизијуласа сигурно је приметио његову упорну критику "западног богословља", где се као дежурни кривац редовно појављује богословље Блаженог Августина. Међутим, истраживање дела самог Августина показује да оно што митрополит критикује нема готово никакве додирне тачке са оним што Августин пише. Овде мислимо на Тријадологију. Озбиљне конструкције митрополита Зизијуласа које од Августина праве један у православној теологији веома присутан мит о Августину већ сам приметио. Написао сам једну студију на ту тему. Надам се да ћу успети и да је објавим у неком релевантном теолошком часопису, како би се са тим увидима упознала шира теолошка јавност.

Оно што на овој теми желим да покажем су очигледне контрадикторности у самим ставовима митрополита Зизијуласа, у његовим познатим Догматским темама.

У чувеном "проблему", где по митрополиту Зизијуласу у Августиновој Тријадологији претходи суштина у односу на личности, насупрот кападокијске, митрополит оптужује Августина да је Бога поистоветио са божанском суштином (што, успут, није тачно, али о томе ћу тек писати).

 

Наиме, на страни 160. Догматских тема митрополит пише:

"...оно што је значајно јесте чињеница да између Августина и Истока постоји огромна разлика у поимању превасходства суштине; наиме, суштина се поистовећује са једним Богом, а један Бог је за нас Отац."

 

Раније, на страни 147., митрополит критикује Августина у вези ове проблематике речима:

 

"Августин није могао да схвати учење кападокијских Отаца о овом проблему, и начинио је грешку да суштину Божију, односно једну суштину сматра једним Богом."

 

Дакле, основна Августинова кривица, по митрополиту, јесте што он изразом једна суштина указује на једнога Бога. Те да то представља његово (Августиново) неразумевање Кападокијаца.

 

Међутим, погледајмо шта пре тога, на стр. 135., митрополит пише о самим Кападокијцима:

 

"У вези са овим Кападокијци кажу: израз суштина истозначан је са изразом природа и користи се да би се указало на јединственост (=једнину) Божију, односно на једнога Бога. Бог је, дакле, једна суштина или једна природа."

 

Издвојимо сада делове реченица, прво део где митрополит критикује Августина а затим његово појашњење кападокијске терминологије:

 

1. став: "...и начинио је грешку да суштину Божију, односно једну суштину сматра једним Богом."

2. став: " израз суштина истозначан је са изразом природа и користи се да би се указало на јединственост (=једнину) Божију, односно на једнога Бога. Бог је, дакле, једна суштина или једна природа"

 

Очита контрадикторност. Митрополит као да не примећује да кападокијци говоре исто оно због чега он критикује Августина.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...