Jump to content

Теологија Митрополита пергамског Јована (Зизијуласа)

Оцени ову тему


Препоручена порука

Inače, setih se još nečega što sam sinoć zaboravio (o "izbacivanju" Dogmatike o. Justina sa PBF)... Ja stvarno ne razumem ljude. Ljudi koji tako komentarišu kao da su pali s neke planete na kojoj ne postoji školstvo. Pre nego što pojasnim, prisetiću se nečeg drugog - kuknjave nad ćirilicom... ponekad zamišljam ljude u srednjem veku kako dižu glas protiv ćirilice i zahtevaju očuvanje glagoljice...

No, da se vratim Dogmatici... dakle, kao na svakom fakultetu profesor određuje literaturu koja će biti korišćena. Kraj priče. Na komentare: "Ali Dogmatika se ne menja vremenom, nema potrebe za novim udžbenikom!" Ne menja se ni matematika, pa se opet udžbenici obnavljaju. Ne menja se ni istorija filosofije, pa se udžbenici menjaju. A ne sećam se da je iko ikad igde proglasio Dogmatiku o. Justina najboljim udžbenikom Dogmatike svih vremena. No, kako god - profesor ima diskreciono pravo da odredi literaturu i kraj priče. (a usput, Dogmatika o. Justina jeste deo literature na PBF).

Sapienti sat.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 459
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

  • Гости

Ja mislim da je to naprosto gubljenje vremena, jer ko nema uši da čuje, nema.

A i rekao sam kako može to da se reši. Nema potrebe voditi iznova i iznova iste rasprave, može se napraviti i neki FAQ. :)

FAQ би могао да реши делимично проблем али не и до краја :)

Да није ове теме, лино, не бих се заинтересовао, можда, да зовем епархију браничевску и да из замолим за текст који је право благо, а линк је постављен мало повише...

Свакако, не треба водити празне приче, нема потребе за тим, али треба рећи оно што јесте. Треба се трудити да се људима који су у недоумицама помогне, бар мало... наравно, ако и сами ћеле да схвате о чему се, заправо, ради.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У Цркви ће увек бити нових људи којима ће бити интересантна прича о конспирацијама у Цркви и у свету.

А будући да владике не раде свој посао, не говоре о реалним проблемима савремене Цркве, онда на жалост форуми преузимају њихову дужност у напасању (новопридошле) пастве вечним питањима о литургији, митарствима, души...

Заиста је мали број епископа који заиста говоре оно шта треба народ да чује. Свака част еп. Атанасију, Игњатију, Порфирију, Давиду...

Поуке.орг разбија концепцију атеиста Србије, артемита и осталих секташа.

"МАМЛАЗИ И КРИПТОМАРКСИСТИ" у псеудоморфози анархо-левичара и ауто-деструктивних либерала (-често гејева, мазохиста, шмркача итд).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Скоро чујем неке прозивке како је владики Игнатију свака беседа иста. То сам чуо на сабору епархије у манастиру Копорин 1. августа, од неке ,,фине господе"... И ја онако крајичком уха слушам све то окренем се и кажем: ,,А хоће ли вам сметати што ће храна на ручку после Литургије бити иста као и сваке године". Они се наравно смеју и кажу: ,,Не". А ја додам: ,,Па има и нас који смо сити и кад нам пастир даје исту храну сваки пут јер нас свесно храни нечим чега смо највише гладни". Фина господа се погледаше, каже један: ,,Боже, ко све данас није верник, ово је страшно" и одоше на другу страну манастирског дворишта. А ја остадох да се питам, што је њима зло ако је другима добро и кад им се већ понавља као деци у вртићу, зашто бар једном не саслушају и покушају да разумеју а не да куде и суде насред Литургије... Е то су они којима смета што владике раде ,,свој посао" и исти они који су пар минута пре тога коментарисали о Зизиуласу и Догматици оца Јустина, зато сам и знао ко су а и какв разговор да водим са њима... Успут су ми добацили: ,,Не може да се живи више од ових верника који су од јуче у Цркви, све знају човече а не разликују помије од добре хране"... То су наши велики ,,јустиновци" и ,,борци за веру"...

Ημεῖς δὲ πάντες ἀνaκεκaλυμμένῳ προσώπῳ τὴν δόξaν Κυρίου κaτοπτριζόμενοι τὴν aὐτὴν εἰκόνa μετaμορφούμεθa ἀπὸ δόξης εἰς δόξaν, κaθάπερ ἀπὸ Κυρίου Πνεύμaτος. (B Κορινθίους 3:18)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не верујем, брате, да су те разумели уопште.

Один монах вошёл в склеп к покойникам и крикнул: "Христос воскресе!" А они ему все хором: "Воистину воскресе!"
--- / -.. --- -- .. -. . --..-- / -- .. ... . .-. . .-. .
http://www.srdjanantic.blogspot.com/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јесу јесу, ништа не брини, нису то деца а и већ дуже време их виђам на таквим догађајима и кад знају да воде дебате о папском примату, способни су да разумеју и ово...

Ημεῖς δὲ πάντες ἀνaκεκaλυμμένῳ προσώπῳ τὴν δόξaν Κυρίου κaτοπτριζόμενοι τὴν aὐτὴν εἰκόνa μετaμορφούμεθa ἀπὸ δόξης εἰς δόξaν, κaθάπερ ἀπὸ Κυρίου Πνεύμaτος. (B Κορινθίους 3:18)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

to mu dodje neka vrsta dekadencije, ili mozda ipak ne razumeju

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Nije problem u ljudima koji su u nedoumici, nego u onim što dođu da se svađaju i navuku vas/nas na istu.

Временом смо се извештили да их веома брзо препознамо... не више од три- четири поруке...

Сигуран сам да ће сваком добронамерном хришћанину коме све ове ствари нису јасне а интересује се за њих, уз наше стрпљење и љубав многе ствари бити јасније. Наравно, са друге стране се очекује од свих бар елементарна култура дијалога.

Кажем, временом смо у многим стварима сазрели и сигуран сам да разговарање не може да буде на штету ако имамо вољу и жељу да слушамо и разумемо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...
  • Гости

Јуче, 21. октобра у Костолцу је била велика радост и велика свечаност читаве Цркве Божије. Било је освећење Цркве Светог Максима Исповедника. Литургијским сабором началствовао је Митрополит пергамски Јован (Зизијулас) са још 4 епископа наше Свете Цркве.

Заиста је то велика част и велика радост! За сваког православног хришћанина који је ту дошао и они који нису могли из оправданих разлога (ето, ја сам имао температуру и био веома болестан).

Али не и за све... некима то није одговарало. У крајњем случају, и то је у реду. Има неверника, има мрзитеља Цркве итд... АЛИ када неко ко себе сматра хришћанином да шири лажи и омразу то никако не могу да схватим.

Повод за ову тему ми је наше објављивање слике Митрополита Г. Јована на нашем званичном ЖРУ профилу на фејсбуку где су многи људи веома лепо и позитивно одреаговали:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=456380997747346&set=a.107372142648235.4408.100001263503435&type=1&theater

Али, много је било оних који су свакакве глупости писали и били блокирани (на пример неки који су из радикалне странке из Лазарева, па некакви типови који "бране веру", па неке жене које се праве невеште и "само питају" дал то беше онај Јоцван који је "за екуменизам" итд...). Питам се само одакле они међи пријатељима нашег профила на ФБ.

Али једна порука ме је посебно растужила и схватио сам да је мржња коју су посадили артемити и остали расколници много већа него што неко може и да сања. Толико велика да се шире најгоре неистине и лажи. Чист сатанизам!

Погледајте:

1977r8.jpg

Нестор Младић · 25 mutual friends

Јован Зизјулас је једини од архијереја Православне Цркве, који је 1999. године подржао бомбардовање Србије од стране НАТОа и изјавио да та алијанса спасава Балкан од православног национализма.

пре око сат времена · Свиђа ми се · 1

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Чак се такве поруке "лајкују"!

Ово је ужас. Ово лаж сам чуо из уста истих оних који су за Архиепископа Јована охридског говорили свакакве гадости ( а сви знамо да човек на правди Бога лежи у затвору), исти они који су претили да ће да убијају оне који се не слажу са њима, подржавају Артемија и компанију, "бране веру"... итд...

Ово је опасна ствар и ово треба истерати на чистац.

Зато питам оне који у својој очајничкој борби против Цркве Божије измишљају овакве лажи где и када је ово рекао Митрополит Јован Зизијулас? Тачно место, време, податак и исечак из новина и све остало! Одакле су ове информације?

А ово је профил човека који је ово рекао, па га можете и лично приупитати:

https://www.facebook.com/nmladic

Наравно, профил је лажан као и све што говоре пробисвети и цркворушитељи...

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne kontam koliko bolesnih umova ima a i ne znaju sta je ekumenizam.Videla sam komentare uzas

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

@,

Ево, волео бих да овде од ових који пљују и лажу за Митрополита напишу ГДЕ је он рекао да се бомбардује Србија (еј, схватате ли ви каква је ово лаж???) ? Аман, па ово је ужас!

Кажем, то сам чуо и видео на сајтовима ових цркворасколника (њихова је идеја она чувена "марширамо одвојено а тучемо заједно"). То је таква глупост и идијотизам да немам речи. Али ко се "прима и пали" на такве приче? Па они који ће сутра доћи мени у Цркву или неком другом свештенику и солити памет о новотаријама, о екуменизмима, о издаји православаља... бла, бла, трућ, трућ... још ће и литургије прекидати као што су то радили фашистичка организација Образ и остали морони којима је Црква место где желе да покажу своје најгоре мржње.

Ја на овакве ствари не могу да ћутим. Моја вера ми то не дозвољава. Верујем да има оних којима је свеједно када неко шири овакве лажи. Мислим да имамо могућност да одговоримо и не треба и не смемо да ћутимо.

дакле, где је ово рекао Митрополит Јован? Ајмо бранитељи вере прађедовске, гукните! Ако немате доказе, заувек запушите ваша лажљива уста која шире омразу међу људима!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...