Jump to content

Теологија Митрополита пергамског Јована (Зизијуласа)

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 459
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Једна анегдота из живота митрополита Зизијуласа (верујем да је нисте до сада чули, ја јесам из прве руке па вам преносим).

Када је дошао у теолошки спор са неким теолозима, а који су га жестоко нападали и пљували (попут овог несретног Владе), одговорио је следеће:

Разлика између мене и вас постоји. Када се ви не сложите (теолошки) са мном, ви ме називате јеретиком, одгоните ме од себе, кидате заједницу са мном. Када се ја не слажем са вама, ипак остајем са вама, не желим да вас изгубим и не престајем да вас волим.

Е, ово вам је суштина евхаристијске онтологије и евхаристијсте теологије. Ко има уши да чује нека чује.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, да... то је то...

Но, што се тиче Владе, мислим да је он одвано изгубио кредибилитет да говори о теологији... уосталом јасно је да човек не познаје теологију и ако је, верујем, воли...

Њему су само папе и антихристи у глави ... Just_Cuz_19

Поуке.орг разбија концепцију атеиста Србије, артемита и осталих секташа.

"МАМЛАЗИ И КРИПТОМАРКСИСТИ" у псеудоморфози анархо-левичара и ауто-деструктивних либерала (-често гејева, мазохиста, шмркача итд).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

...зато ми се и гаде ови савремени митомани, секташи и криптопротестанти и пијетисти, попут Димитријевића.

posto nisam znao tacnu definiciju te reci, malo sam googlo i evo :D

http://blog.obraznik.net/pijetizam-kao-eklisioloska-jeres-prvi-deo/

http://blog.obraznik...eres-drugi-deo/

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Њему су само папе и антихристи у глави ... Just_Cuz_19

Трагедија је у томе што су данашњи "српски антпаписти" већи католици од самог папе. Њихово схватање Цркве је нешто на чему би позавиделе чак и средњовековне папе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А ја нешто размишљам... одакле више Димитријевићу инспирација? Шта њега нагони да пише?

Один монах вошёл в склеп к покойникам и крикнул: "Христос воскресе!" А они ему все хором: "Воистину воскресе!"
--- / -.. --- -- .. -. . --..-- / -- .. ... . .-. . .-. .
http://www.srdjanantic.blogspot.com/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наравно. Ако је свети Григирије Богослов назвао светог Василија коњем, могу и ја једног секташа да назовем будалом. Заиста сам понекад љут на одговорне у Цркви што овакве мутиводе коначно не одлуче и не покажу јасно ко су - секташи и расколници. Они су тумор који ће, ако се не одстрани, угушити читаво Тело.

Влада је заиста као разјарени вепар који забалављен вршља, рије и прети да разори све где забије своју њушку. Мука ми је више од тих приучених, "успут богослова", који поред свега осталог, ето, помало се "баве и богословљем". Такве је и раскринкавао свети Григорије Богослов (прва теолопшка беседа, "О богословљу"). Онај ко тврди да је "евхаристијско богословље" РК изум - појма нема о православној теологији. Такође, свако ко у делима митрополита Зизијуласа види некакво "унијаћење" и протурање РК теологије, дебело греши. Прочитао сам и простудирао СВЕ што је митрополит написао. На његовој теологији сам дошао до мастер дипломе. Митрополит је један од НАЈЖЕШЋИХ православних критичара западне теологије. Толико је жесток и немилосрдан према западној теологији (почев од светог Августина па до садашњег папе) да у неким стварима, по мом мишљењу, чак и претерује. И сад, дође један задригли, прелашћени секташ и почне да "попује".... То треба за уво и напоље из Цркве! такви су гори од свих секташа зајдено, јер под маском православља варају и заводе наивни народ, бунећи га против сопствене Цркве.

Верујем да ћеш и ти једаред плакати због овога што пишеш, као што је поуздано плакао свети Григорије Богослов због онога што је рекао светоме Василију. Врх наше цркве томе не стаје на пут јер би требало да је потпуно у праву, или безочно дрзак, а на жалост и срећу није ни једно ни друго.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А ја нешто размишљам... одакле више Димитријевићу инспирација? Шта њега нагони да пише?

духови прошлости

Поуке.орг разбија концепцију атеиста Србије, артемита и осталих секташа.

"МАМЛАЗИ И КРИПТОМАРКСИСТИ" у псеудоморфози анархо-левичара и ауто-деструктивних либерала (-често гејева, мазохиста, шмркача итд).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Верујем да ћеш и ти једаред плакати због овога што пишеш, као што је поуздано плакао свети Григорије Богослов због онога што је рекао светоме Василију. Врх наше цркве томе не стаје на пут јер би требало да је потпуно у праву, или безочно дрзак, а на жалост и срећу није ни једно ни друго.

Ја мислим да ћеш ти горко плакати сада .... јер ти следи банана. :)

Поуке.орг разбија концепцију атеиста Србије, артемита и осталих секташа.

"МАМЛАЗИ И КРИПТОМАРКСИСТИ" у псеудоморфози анархо-левичара и ауто-деструктивних либерала (-често гејева, мазохиста, шмркача итд).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Верујем да ћеш и ти једаред плакати због овога што пишеш, као што је поуздано плакао свети Григорије Богослов због онога што је рекао светоме Василију. Врх наше цркве томе не стаје на пут јер би требало да је потпуно у праву, или безочно дрзак, а на жалост и срећу није ни једно ни друго.

Нећу, јер свети Григорије је то рекао једном светитељу, а ја једном секташу и мутиводи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

драга попадијо :) ние од Македонија те поздравуваме и ти посакуваме да продолжиш да го сведочиш евангелскиот христијански етос на овој кибер простор, во тоа ќе бидеме со тебе.......

На страна љубов и почитување кон попадијата... :)

Ако није твар за скривање кажи ми ко призива Светог Духа на вас и на ваше дарове на Литургији у којој си учесник и/или причасник? Свештеник из П.О.А. или Мпц?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свештеник из П.О.А. или Мпц?
Па епиклезу и може да врши само клир ПОА, пошто тзв. МПЦ уопште и није црква - што одговара на питање...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Грци су то, таман и свети. :) Искреност, оштрина, експлозивност.... такви су Грци. То је онај хришћански реализма којег сам помињао на некој од тема данас. Нема шминкања, идеализовања већ живи људи, живи животи. Упоредите овакав реалистични приступ са, рецимо, исламским приповедањем о Мухамеду и његовој "савршености". Лепота Православља и јесте у реализму. :)

ми смо прве комшије, знам им и језик а Бога ми и темперамент, неодољиви су....

за разлике од свих словенских народа, моји предци су изградили вековну јелинско-словенску симбиозу и оставили такве историске трагове, који су неизбрисиви и уграђени у склопу колективног менталитета.

кад некога идеализирам онда га ја не могу вољети и тако нарушавам основни Божји императив, зато молим без make up :)

да, слажем се са тобом у вези хришћанског реализма....то је веома важна ствар и главна одлика ортодоксије......Лепота и Милина :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Трагедија је у томе што су данашњи "српски антпаписти" већи католици од самог папе. Њихово схватање Цркве је нешто на чему би позавиделе чак и средњовековне папе.

О томе је скоро говорио и Владика Атанасије. Заправо, у њиховим писанијима и објавама нема теологије, једино има напада (наравно, без покрића) и то до изнемоглости... врти се као мантра пет-шет речи (папизам, екуменизам, јеретик, синодалци...), али нема разговора о томе. Када им се изнесу аргументи, чује се: Ах да, ти си се школовао да нас одведеш у папизам... и тако у круг...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...