Jump to content

Теологија Митрополита пергамског Јована (Зизијуласа)

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ако сам мало "ватренији", извините. Тренутно проучавам светог Григорија Богослова, па сам под утиском. :) Ево шта каже у једном писму светом Василију:

Како ватрено и попут коња скачеш у својим писмима.......... Ако си ти толико надмен и славољубив и говориш с нама са висине, као митрополит са привинцијалцима, онда и у нама има гордости, да бисмо се супротставили твојој.

Писмо 80.

:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 459
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

  • Гости

Сећаш ли се како су га изрешетали на оној бензинској пумпи, јадни "Сани бој", знаш оно из "Кума"...нестрпљив сам чекам скори повратак у своју јазбину, у међувремену се потврђује моја теорија да је доколица извор сваког зла...мало је претопло за мој укус...забавља ме контрирање, нарочито када се чачка по мојим изнутрицама, што би рекли месари...

Уосталом каква си ти попадија када по цео дан висиш на компјутеру...? .smesko.

ах, не, не... неће тако моћи друже стари који се предтсвљаш као жемско...

имаш прву форумску опомену и три казнена бода..

Администрација

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сећаш ли се како су га изрешетали на оној бензинској пумпи, јадни "Сани бој", знаш оно из "Кума"...нестрпљив сам чекам скори повратак у своју јазбину, у међувремену се потврђује моја теорија да је доколица извор сваког зла...мало је претопло за мој укус...забавља ме контрирање, нарочито када се чачка по мојим изнутрицама, што би рекли месари...

Уосталом каква си ти попадија када по цео дан висиш на компјутеру...? .smesko.

Зар не знаш?

Ја сам ти дипломирана блогер попадија,потпарол анонимног ми супруга.Тако бар кажу а и ја се слажем са тим ако се и други слажу,што да противречим по оваквој врућини. :)

Е,па жао ми је.Сани беше интересантан лик у том филму.

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ви, псевдосанела, сте неки недофилозофирани филозоф и неостварени песник? Херменаутичар унутрашњости, ако ме разумете?

Е, салмонела, салмонела...

Ви сте први који ми је гледао у шољу не тражећи за то никакву накнаду, хвала.

Измењено од Иван Цветковић
СПАМ. Немојте више то радити на ЖРУ. Последња опомена.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако сам мало "ватренији", извините. Тренутно проучавам светог Григорија Богослова, па сам под утиском. :) Ево шта каже у једном писму светом Василију:

Како ватрено и попут коња скачеш у својим писмима.......... Ако си ти толико надмен и славољубив и говориш с нама са висине, као митрополит са привинцијалцима, онда и у нама има гордости, да бисмо се супротставили твојој.

Писмо 80.

:)

Моца је једном покренуо био тему о писмима или Лазар,не сећам се.Падоше тешке речи између ова два Светитеља.

:)

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Моца је једном покренуо био тему о писмима или Лазар,не сећам се.Падоше тешке речи између ова два Светитеља.

:)

Били су велики пријатељи али су се жестоко посвађали када је свети Василије хиротонисао светог Григорија за епискпа Сасиме, а против његове воље. Волео сам кападокијске оце, а кад ово прочитах, сад су ми још дражи. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сам давно 80тих година од издавалаштва Крново купио двије књиге: Логика Крста и једну чијег се тачног назива не сјећам, а ни аутора, можда је био баш тај Афанасјев. радило се о преводу на српски изгледа али не сјећам се да ли руског или грчког аутора. Тамо се писало о "небеској евхаристији", била је то таква "евхаристијска есхатологија" могло би се рећи. Зна ли неко о којој се књизи ради тачно, волио бих кад би ме неко подсјетио на њен назив. на почетку је тамо био објашњен појам Агапе, потом се редом анализирала евхаристија кроз цитате из Светог Писма СЗ и НЗ. Врло импресивна и сугестивно написана књига, није сувопарним теолошким трактатом већ више таквом литерарном фреском, живописом.

Да није "Трпеза Господња"?

То је чувека књига од Афанасјева, она је направила преокрет у прав. Теологији 20. века, а сличне је садржине коју наводиш.

Моца је једном покренуо био тему о писмима или Лазар,не сећам се.Падоше тешке речи између ова два Светитеља.

:)

То смо Моцарт и ја заједно хтели мало да шокирамо плићаке, а богами и баре :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зар не знаш?

Ја сам ти дипломирана блогер попадија,потпарол анонимног ми супруга.Тако бар кажу а и ја се слажем са тим ако се и други слажу,што да противречим по оваквој врућини. :)

драга попадијо :) ние од Македонија те поздравуваме и ти посакуваме да продолжиш да го сведочиш евангелскиот христијански етос на овој кибер простор, во тоа ќе бидеме со тебе.......

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Били су велики пријатељи али су се жестоко посвађали када је свети Василије хиротонисао светог Григорија за епискпа Сасиме, а против његове воље. Волео сам кападокијске оце, а кад ово прочитах, сад су ми још дражи. :)

познато је оно писмо када се свети Григорије жали да се свети Василије према њему односи као „митрополит према микрополиту или боље речено аполиту“ :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Да, да... то је то...

Но, што се тиче Владе, мислим да је он одвано изгубио кредибилитет да говори о теологији... уосталом јасно је да човек не познаје теологију и ако је, верујем, воли... он жели да под свој чап стави све богослове и свако ко му се не допада, ко није по његовом кроју проглашава јеретицима и унијатама...

Мислим да је Аца, као неко ко је мастерирао на мисли Митрололита Јована, компетентан да одговори на критике које је изнео Димитријевић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

познато је оно писмо када се свети Григорије жали да се свети Василије према њему односи као „митрополит према микрополиту или боље речено аполиту“ :)

Грци су то, таман и свети. :) Искреност, оштрина, експлозивност.... такви су Грци. То је онај хришћански реализма којег сам помињао на некој од тема данас. Нема шминкања, идеализовања већ живи људи, живи животи. Упоредите овакав реалистични приступ са, рецимо, исламским приповедањем о Мухамеду и његовој "савршености". Лепота Православља и јесте у реализму. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

...зато ми се и гаде ови савремени митомани, секташи и криптопротестанти и пијетисти, попут Димитријевића.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...