Jump to content

Полемика епископа Атанасија Јевтића и др Зорана Ђуровића

Оцени ову тему


Препоручена порука

Кападокојци из свог искуства развијају тријадологију, а то није исто када ја узмем гомилу светоотачких списа и вршим анализе и износим секундарне закључке и сутра хоћу да се равнам са светим оцима

 

Баш добро што си њих споменуо, они су баш пример суште супротности од овог твог романтичког виђења отаца.

Кападокијци су - сви редом - били велики књишки мољци, посебно меланхолични Григорије.

 

Уосталом ко је саставио до тада највећу збирку Оригенових текстова и списа на једном месту и у једној књизи, ко?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 356
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Баш добро што си њих споменуо, они су баш пример суште супротности од овог твог романтичког виђења отаца. Кападокијци су - сви редом - били велики књишки мољци, посебно меланхолични Григорије.

 

Из којих дела су црпили тријадологију?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Баш добро што си њих споменуо, они су баш пример суште супротности од овог твог романтичког виђења отаца. Кападокијци су - сви редом - били велики књишки мољци, посебно меланхолични Григорије.

 

Ја нисам нигде рекао да нису били образовани и читали књиге него да су били оригинални у својим делима и писали ствари из искуства немајући ни на кога претходног да се позову. Ауторитет њихових дела су били они сами својом светошћу, то сам хтео да кажем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја нисам нигде рекао да нису били образовани и читали књиге него да су били оригинални у својим делима и писали ствари из искуства немајући ни на кога претходног да се позову. Ауторитет њихових дела су били они сами својом светошћу, то сам хтео да кажем.

 

Жао ми је, али ово заиста нема никакве везе са реалношћу. Нисте упућени у Оце. Нико вас зато не криви, али не би требало да дајете такве судове. Узмите било које отачко дело па погледајте референце. Бавећи се Оцима узрашћете у разумевању ствари којом су се и они бавили. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Učenje o ličnosti je zaista nešto novo od Kapadokijaca - što nisu nigde pre čitali itsl. Valjda je to hteo brat da kaže.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е, за оне који не знају, ја сам се родио на овог свеца! Био сам у Софији да се поклоним његовим моштима, и тамо смо му ја и моја госпа обећали да ћемо првенцу дати његово име. Тако је и било!

 

Za one koji nisu znali moja sestra je rodjena na Blagovesti,sestre od ujaka na Badnji dan,ujak na Svetog Djordja ,deda na Svetog Dimitrija,baba na Svetog Simeona Mirotočivog,druga baba na Veliku Gospoinu....  :) ... samo sam ja rodjena u četvrtak  .     :D

P.s. Ne zamerite .

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Жао ми је, али ово заиста нема никакве везе са реалношћу. Нисте упућени у Оце. Нико вас зато не криви, али не би требало да дајете такве судове. Узмите било које отачко дело па погледајте референце. Бавећи се Оцима узрашћете у разумевању ствари којом су се и они бавили. 

 

Добро ако ви тако кажете, трудићу се да читам што више. Једино што бих волео да  ставови више почивају на аргументима. Нпр. Кападакијци се позивали на тог и тог, Кирило у вези несторија, Максим у вези монофизита и монотелита, Јован Дамаскин у одбрану икона, Григорије Палама о енергијама итд. Мени су се њихова дела увек чинила као оригинална.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како ми се чини овде има оних који се воде мишљу - пошто нисмо у стању узрасти у Духу као Свети Оци и пошто ни Богословити не умемо као Они, што је наравно сасвим природно и нормално, хајмо мало Свете Оце повући за њихове ризе и спустити их овамо доле к нама у прашину.

"Простимо људима да Бог нама прости, сви смо ми на земљи привремени гости."

А ти, Србијо, куда си пошла за Европом? Ти никада ниси ишла њеним путем и никад за њом. Ти си имала сво ју мисао, своју веру, свога Господа и свој пут. Назад на своје, ако хоћеш да се спасеш и живиш. Са туђе бљувотине врати се своме Христу, и Он ће те осветлити и спасти. Амин.

Свети Владика Николај Велимировић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Učenje o ličnosti je zaista nešto novo od Kapadokijaca - što nisu nigde pre čitali itsl. Valjda je to hteo brat da kaže.

 

Ма ни то није баш тако сигурно. Биће (усија) поистовећено са лицем (ипостас) већ је урадио Порфирије (односно, тако је протумачио свог учитеља Плотина) а на томе Ориген инсистирао. Грчке трагедије (добар део) говоре о личности веома слично ономе што кападочани кажу. Зизјуласово разумевање кападокијске персонологије је обојено модерном егзистенцијалистичком филозофијом. Ја бих у свему овоме био јако опрезан.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako ćete me razumeti, sve to u današnje vreme predstavlja višak informacija. Mislim da nama treba ,,pojednostavljenost'' kroz savremeno iskustvo.

  • Волим 1

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Добро ако ви тако кажете, трудићу се да читам што више. Једино што бих волео да  ставови више почивају на аргументима...

 

Ма ја вам ништа не замерам. Има неколико мојих текстова на мом сајту, а нисам једини који претендује да се научно бави овом материјом, јер је то једини (исправни) могући начин, па можете видети да тамо нема ништа ван аргументације засноване на фактима или научној рефлексији. Драго би ми било да кренете да се бавите овим стварима. Свако добро! 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

u pismu otac Zoran kaže da je vl. Atanasije 1988 podržavao Slobu, pa mi je to čudno jer svi znamo njegov sav o Slobi al opet to je 1988, mnogi su tad podržavali Slobu pa se razočarali neku godinu posle

 

Nisam ga tad podržavao a ni kasnije.

Opstruisao sam mu mitinge koliko sam mogao.

Sad kad sam omatorio počinjem da mislim kako je Sloba po mnogim pitanjima bio u pravu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...