Jump to content

Како сведочити веру: Одговорност свештенства-едукација, лаика-одмерена реч, став без присиле, свих-добар пример, ...још нешто?


Guest Alefshin

  

12 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли знате довољно о Православљу?

    • да
      6
    • не
      6
  2. 2. Да ли СПЦ довољно ради на едукацији народа?

    • да
      3
    • не
      9
  3. 3. Да ли сте на Поуке дошли да би и научили нешто о својој вери?

    • да
      9
    • не
      3


Препоручена порука

Da obrazložim moje odgovre:

Mislim da ne znam dovoljno o pravoslavlju, u stvari ni ne znam koliko je dovoljno.

SPC u poslednje vreme radi na edukaciji naroda kroz veronauku za odrasle(što me stvarno oduševilo), ali veronauka za decu(u školama) se pretvorila u najdosadniji čas gde deca niti slušaju niti ih zanima sta priča veroučitelj, trebalo bi po selima da se malo podigne ta veronauka za odrasle, da se poveća odziv...

Na pouke sam došao jer mi se činilo da ima zanimljivih tema i likova, u početku(pa skoro godinu dana) samo sam čitao šta je ko pisao tek sam se kasnije uključio u neke razogovre i tako, svakako na poukama sam dosta naučio, ali nisam samo zbog toga došao, naravno ovde ima dosta korisnih stvari, bilo bi lepšte kad bi bilo više srednoškolaca.

Царство Божије није у речи него у сили

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мада је једном саборском одлуком СПЦ-а,од пре више од десет година,донета одлука о обавезној веронауци за новокрштене,то никада није заживело,нити је неко то испоштовао...

Вероватно ни свештенство а ни новокрштени немају времена за смарање те врсте,по принципу ко ће бре сад у школу...

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Na zalost ne radi se dovoljno i sto je jos gore ne radi se sistematski. Mada sa druge strane gledano eto uzmimo nasu zapadnu bracu. Svaki vernik prodje najmanje dva puta kroz veronauk pre potvrde i pre vencanja i plus ako ima veronauku u skoli i crkve su im sve praznije i praznije a narod prilicno ne poznaje veru. Cesto sam postavljao sebi pitanje zasto je to tako i kod nas i kod njih. Kod nas su ljudi slabo uceni a kod njih dobro i nema prevelike razlike. Da li je sve u poducavanju?

Namece mi se i pitanje: u Srbiji imamo vec 15 ili 20 godina veronauku po skolama a gde su te generacije dece? Retko ko od njih dodje u Crkvu. Da li mozda ti ljudi nisu dobro poduceni ili je nesto drugo u pitanju to za mene ostaje tajna. :.mislise.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

facenew22222222  .

 

  Ево кроз неколико јављања већ постоји тенденција да се скрене  на веронауку по школама и  подучавање одраслог који се спрема за крштење.Какве су резултате дали, да л су дали, што нису или јесу.... Зар није толико пута о томе речено...

В.ест Бир је конкретно предложио оно што се на овом форуму може учинити када се неко од обичних осмели да по нешто приупита.Што је тешко бити савестан према оном ко пита и не улазити пуно у то ко је крив што он то не зна ( да л он сам, школа,СПЦ, његов парох, бабе из његове Цркве....итд.  ил ко зна ко трећи).

Нисам ни сада далеко одмакла али памтим колико ми је било тешко  на само почетку .  Доста пута сам и брисала сопствене поруке са питањима или неком дилемом верујући да овде и нема смисла распитивати се конкретним и директним питањем....(поменуо је разлоге и добро описао развој ситуације на таквим темама)....а све се надајући да ћу "некако и негде успут " (упорно остајући на форуму) ипак  сазнати о том што ме мучи. Па је л то стварно мора тако и не може другачије ? :.mislise.

Ваистину Воскресе !!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 months later...

Не остваривши се у супружничком животу, у очинству, у материнству, не научивши се да будемо захвална деца, отвореним, верним, љубећим људима, ми тражимо духовно, али нам се духовно не даје.
достижемо нешто у црквеном животу:
где је у свему томе место Христу, подвигу, жртвеној љубави према ближњем коју је Он заповедио?
Аскетика без љубави је налик на замак Снежне Краљице – хладан, неприступачан, али споља прекрасан.
Немамо никакве користи, ако уцрквенивши се, не засветлимо љубављу.
ако они примете, да твоја Вера помаже решавању породичних проблема, ако они виде да се из храма враћаш светлији него у одласку тамо, ако виде да је твој свет постао дубљи и богатији од света читалаца новина - „гутача празнине“ – тада ће Вери постепено да приђу сви ваши ближњи.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

око себе примећујем доста људи који се овако понашају....шта мислите да су разлози за то....?.....да ли је за то у неку руку одговоран свештеник који се не бави својим парохијаном....или је у питању сама особа која не жели да напредује, да се усавршава....да се интересује, да чита.....данас нам је много тога доступно......предавања, јако пуно књига....итд

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ако они примете, да твоја Вера помаже решавању породичних проблема, ако они виде да се из храма враћаш светлији него у одласку тамо, ако виде да је твој свет постао дубљи и богатији од света читалаца новина - „гутача празнине“ – тада ће Вери постепено да приђу сви ваши ближњи.

 

Моји као да једва чекају да се вратим светлија него у одласку тамо па да ме нападну са свих страна и угасе ту светлост.

Јесте, искушења су то, а ја сам још увек слаба да им се одупрем :(

Земаљско је за малена царство, а небеско увек и до века.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

а ја сам још увек слаба да им се одупрем :(
бићеш јача...даће Бог.....

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

''Хришћанство тражи, апсолутно тражи једноставност, захтева од човека ''светло око'' које ''сија љубављу''.

 

Човек је изгубио способност да воли , и све је за њега постало ''проблем''.

 

''Евхаристија пројављује Цркву као заједницу - љубав према Христу, љубав у Христу - као мисију да се свако и све окрене Христу. Црква нема друге сврхе, нема ''религиозног живота'' одвојеног од света.

 

А.Шмеман

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Посматрам Србију, све те "вернике" које када виде да неко чини метанију у цркви, сматрају то хулом на Бога, одмах говоре то није наша религија. "Вернике" који чекају да проће поноћ како би могли да поједу меса после једног напорног  дана гладовања и поста на уљу. Разумем незнање. Неинформисаност и неупућеност. А онда гледам страну која треба да упути, објасни. Страну која треба да приволи народу Христу. Ћути. Нема је.Постоји а не постоји?!

 

Свакодневно смо свесни призора празних цркви. Јутарње и вечерње молитве, два верника и то ако се има среће. Пролазим поред Адвентистичке цркве (подрум једне куће) препуно. До улице редови људи. Јеховини сведоци иду од куће до куће ширећи своју религију и своју причу. Организовано, плански.

 

А где је нама план? Зашто се ништа не предузима? Зашто не постоје часови веронауке за одрасле или зашто се једноставно црква и Христос не приближе људима, објашњавајући и водећи кроз религију.

 

Зашто црква ћути, а сви знају да је стање у друштву, мало је рећи благи очај?

 

Ово питање сам поставио једном свештенику, он је рекао. "Да у праву си, ако се настави овако готови смо". И?  То је било то.

 

На крају када брод потоне до краја, свако је други крив само не ми....

 

Да ли је православно мисионарење у Србији мртво?

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A kad je bilo zivo? Mozda negdje u vrijeme sv.Kirila i Metodija.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

mislim da nije mrtvo,pa i ovaj forum,izmedju ostalog,vrsi misiju crkve..

Kада би ми неко могао доказати да је Христос ван истине,и када би збиља истина искључивала Христа,ја бих претпоставио да останем са Христом,а не са истином.                                            Манастир Брадача                             Монах Нектарије

Link to comment
Подели на овим сајтовима

mislim da nije mrtvo,pa i ovaj forum,izmedju ostalog,vrsi misiju crkve..

 

Nazalost,obljutavilo je!

Niko ne poziva na Carstvo Nebesko.Popo kad i dodje da osveti vodicu,vise se interesuje za utakmicu,jel' mu prosao tiket.

A na sahrani,sam prisustvuje paganskim obicajima"da se popije koja za pokoj duse"....umesto da ukaze sta treba da se radi za pokojnika.

 

Bezbroj primera,gde svestenici svojim primerom ukazuju da je post "uzdrzanje od prasica",..itd.Nikakvu duhovnost mnogi ne pokazaju,nit je imaju.Okrecali smo bre mnogo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слажем се са горњим постом , само би додао да то није довољно и требало би да се више ради на томе.

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...