Jump to content

Да ли дјеца бивају кажњена због гријеха својих родитеља?


Препоручена порука

Слажем се ја са тобом да се крштењем отклањају прародитељски греси. Него је питање уопштено, а онда су и некрштени у томе. А шта је онда са њима? Као што сам поменуо Адама и Еву. Значи до Христа су се наслеђивали грехови. Што опет значи да је Бог ипак допустио да наслеђујемо грехе предака. Ипак је било тога. Али Бог је дао, али је Бог и укинуо (Васкрсењем и крштењем).

 

Не знам одговор на ваша питања.

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 228
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Не знам одговор на ваша питања.

 

Ма ни не треба, него мало ћаскамо, па да разменимо искуства :)

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ma mozes ti da krstis dete koliko god hoces, ono i dalje zivi sa "nekrstenim" roditeljima, tj onima koji su povratnici u svoje osobine, koje ne moraju biti greh, ali mogu da navode blizu greha ili vec na nesto sto nije bogougodno ponasanje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наравно и веома ми је драго да водимо цивилизовану дискусију :)

 

Не знамо како ви, ал мени кад нешто није јасно питам стручњака :)))

Јавља ми се како сутра мој свештеник бежи кад ме буде видео са папиром на коме су питања :D (често долазим с папирима па човек има трауме од мене :D )

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja bi se ovde, pre svega, osvrnuo na samo pitanje, tj. kako je ono postavljeno.

 

Naime, ovo i slicna pitanja duboko zalaze u ono sto je pre svega tajna za nas ljude. Zato sam sklon da mislim da ovakva pitanja u stvari i nemaju jedan jedinstven odgovor, i to zato sto su to pre svega pitanja promisla i domostrojiteljstva Bozijeg, a sve to je mnogo daleko van naseg uobicajenog ljudskog poznanja.

 

U principu, sasvim je apsurdno pomisliti da Bog, kao neki automat, kaznjava decu za nesto sa cim ona nemaju blage veze, tj. za grehe svojih roditelja. To je jasno. Medjutim, ja se ipak ogradjujem, i svakako ostavljam mesta da Roditelj moze, po svojoj neizrecivoj premudrosti, da ucini i drugacije od ovog sto meni, kao coveku, deluje logicno.

 

Drugim recima, ja se (u principu) drzim ovog sto sam napisao, ali svakako ne tvrdim nista u vezi toga, jer prosto nemam znanje na osnovu kog bih nesto tako mogao da tvrdim...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

постоје физички закони а постоје и духовни; физички закони увек делују ( јабука ће увек пасти са дрвета) док духовни закони престају са покајњем. Дакле, ако ја тучем мог оца и мој ће син тући мене и њега ће тући његов син све док се неко не покаје, крену у Цркву и почне да живи хришћански. Греховни утицај се налеђује исто као и благослов: знамо да су деца од многих праведника постајала света и да је благослов Божји био на целој фамилији због тога. Тако многе фамилије дају генарације свештеника, монаха и монахиња док неке дају генерације грешника.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Испаде овде по неким да православци верују у карму...

 

Јел имате ви људи неки догмат да вас подржи или чисто размишљање појединих људи? 

 

U principu, sasvim je apsurdno pomisliti da Bog, kao neki automat, kaznjava decu za nesto sa cim ona nemaju blage veze, tj. za grehe svojih roditelja. To je jasno. Medjutim, ja se ipak ogradjujem, i svakako ostavljam mesta da Roditelj moze, po svojoj neizrecivoj premudrosti, da ucini i drugacije od ovog sto meni, kao coveku, deluje logicno.

 

:aplauz:

 

Ово је више мање једини став на теми са којим могу да се сложим.. сви остали ставови ми личе на хиндустичку карму.. потпуно бесмислени... 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пример: у мојој парохији један човек је пре пола века оприлике довео девојку из другоог села и на правди Бога је отерао после недељу дана - она се никада није више удала, остала је осрамоћена уседелица коју нико није хтео; до краја живота она је клела да се њеном бивем мужу угаси лоза. Е сад шта бива: обе сестре које су му помогле да отера ову девојку су остале уседелице , он се оженио и добио 4 сина - само један је ожењен али нема деце (и неће имати, веће је у годинама), остали синови су неожењени, живе нечисто, са удатим женама се швалерају, пију....Да се било који од иснова обратио, покајао можда би се нешто променило а овако, та лоза ће нестати за двадесетак година

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пример: у мојој парохији један човек је пре пола века оприлике довео девојку из другоог села и на правди Бога је отерао после недељу дана- она се никада није више удала, остала је осрамоћена уседелица коју нико није хтео; до краја живота она је клела да се њеном бивем мужу угаси лоза. Е сад шта бива: обе сестре које су му помогле да отера ову девојку су остале уседелице , он се оженио и добио 4 сина - само један је ожењен али нема деце ( и неће имати, веће је у годинама) , остали синови су неожењени, живе нечисто, са удатим женама се швалерају, пију....Да се било који од иснова обратио, покајао можда би се нешто променило а овако, та лоза ће нестати за двадесетак година

 

Или је случајност. 

 

мени је тотално нелогично да је Господ казнио четри момка, ни крива ни дужна...

 

Да је господ лично умешао прсте да они буду коцкари, пијандуре и курвари.... 

 

Стварно ми је тешко то за поверовати. 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Свако ће се својим делима прославити или постидети.."

Ни најпокваренији судија неће осудити енко дете због дела које еј учинио његов предак.

Још ако не зна зашто испашта онда ту нема поуке, него смао мучење.

Бог даје сваком по делим делом, а углавном живимо од милости Божје, јер кад би се рачунало наше добро и оно добро које од Господа примамо видели бисмо да смо у великом минусу.

Али како је лепо примећено,  ми од предака наслеђујемо особине, а неке ствари стичемо и васпитањем, па је тако за неке људе потпуно нормално нешто украсти, некога преварити или оштетити, јер су тако од малена научени.

Има доста изузетака да из побожних породица буду неки грешници или да од неких који су заобилазили цркву у широком луку буде неки монах.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

odgovor na ovo pitanje zavisi od duhovnog stanja u kojem se nalazimo, još preciznije - zavisi od bogopoznanja

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

ne nasleđuje se greh, već posledice greha i grešnog načina života, životni stil. Još su drevni kinezi znali za pojam "ispravljanje grešaka očeva" u hrišćanstvu bi to bilo odricanje od praroditeljskog greha koje podrazumeva da sve što radimo mora proći lični duhovni sud odnosno moramo verovati, da ako smo aktivni u veri da smo privilegovani prisustvom Duha Svetoga koji će nas osvestiti i otvoriti nam oči da vidimo duhovno. Tada možemo uvideti, ali ne uvek naravno, greške naših roditelja i predaka. Dešava se poslednjih decenija da je ovo društvo malo zalutalo i pod uticajem komunizma izgubilo zdravu duhovnost, pa dolazimo u apsurdnu situaciju da su stariji ljudi, koji drže do zdravog tradicionalnog načina života u stvari modernijji i avangardniji od skorojevića koji misle da se sa parama sve kupuje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...