Jump to content

Прижељкујем и помишљам да се замонашим... недоумице, осећања и искуства


Препоручена порука

Ja iskreno imam ogromnu zelju.Ali bojim se samo jednoga kad bih otisao u manastir dali bi mogao do kraja izdrzati u njemu jer veliki je grjeh iz monaske mantije ponovo otici u "svjet"

 

Nekoliko naših urednika i članova sajta je otišlo u manastir.

 

Koliko imaš godina?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 213
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Ja iskreno imam ogromnu zelju.Ali bojim se samo jednoga kad bih otisao u manastir dali bi mogao do kraja izdrzati u njemu jer veliki je grjeh iz monaske mantije ponovo otici u "svjet"

 

Ovo je tačno, to je put u jednom pravcu, i zato treba biti siguran. Na jednom mjestu Sv.Vl.Nikolaj je rekao nekoj djevojci: ako nisi apsolutno sigurna, onda ne razmišljaj o monaštvu, nije to za tebe. 

Eto vas dvojica-trojica mladih ljudi o tome razmišljate ili ste razmišljali. Divno, kako ovde ima divnih mladih ljudi, ja sam sretna kad to vidim... Ima budućnosti za nas kao narod i za društvo (mislim i na RS i Srbiju, nekako to doživljavam kao jedno) s takvom omladinom, pa bili u manastiru ili svijetu...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја имам жељу да постанем монах. Био сам и у манастиру Ковиљ неколико дана. Искрен да будем мени је лепше било тих дана у манастиру него у световном животу. 

citat.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја имам жељу да постанем монах. Био сам и у манастиру Ковиљ неколико дана. Искрен да будем мени је лепше било тих дана у манастиру него у световном животу. 

 

Чисто да допуним још једним искуством, исто из Ковиља... седимо испред храма, леп и топао пролећни дан - лепота Божија а ја кажем једном оцу, монаху - благо вама, баш вам завидим што овде живите... а он ми одговори - да брате, али ти одавде можеш да одеш кад год пожелиш (није ово рекао зато што се каје због монашења, далеко од тога већ ме је управо покренуо да размислим о томе шта све иде уз монаштво јер ми ван манастира обично видимо само део монашког живота и био је у праву)

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da li se može znati koji su urednici i članovi otišli u manastir ako to nije tajna?

 

Члан са ником Искушеник је искушеник (можда већ и монах) на Хиландару а ипођакон Димитрије Плећевић је настојатељ манастира у Браничевској епархији, сестра са ником Зорица екс Милева је искушеница у Жичи...ако сам неког испустио Деки ће допунити

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Члан са ником Искушеник је искушеник (можда већ и монах) на Хиландару а ипођакон Димитрије Плећевић је настојатељ манастира у Браничевској епархији, сестра са ником Зорица екс Милева је искушеница у Жичи...ако сам неког испустио Деки ће допунити

Trapa sa sajta je kod oca Dimitrija u bratiji, i tu nije kraj ;)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Члан са ником Искушеник је искушеник (можда већ и монах) на Хиландару

Био сам у Хиландару и упознао нашег Искушеника и задњи пут у августу ове године када сам био сазнао сам да је Искушеник замонашен и , ех сада сам заборавио али је замонашен и мислим да је у манастиру на Фрушкој гори , али ме немојте држати за реч .

А сада да и ја кажем коју у вези ове теме , када сам ступио у брак релативно млад са 21 годином ништа нисам знао о Богу и вери док ме тазбина и моја супруга нису упутили у том правцу и сада сам у вери дугих 30-ак година . Да не дужим даље , имао сам заиста жељу да се замонашим , чак сам кроз разговор са супругом и разговарао о тим стварима у стилу ако би се којим случајем развео од ње никада се небих више женио већ бих отишао у Манастир и сигурно бих се замонашио , без обзира што имамо децу , неко би можда рекао да је то некоректно напустити децу и отићи у манастир , можда је то моје погрешно размишљање али Богу хвала и дан данас смо заједно . Ех сада када би се , не дај Боже развео , не бих могао да  напустим све зато што немогу да живим ни тренутка без мојих унучића које просто ОБОЖАВАМ !

``А ти Србијо, куда си пошла за Европом? Ти никад ниси ишла њеним путем и никад за њом. Ти си имала своју мисао, своју веру, свога Господа и свој пут. Назад на своје, ако хоћеш да се спасеш и преживиш. Са туђе бљувотине врати се своме Христу и он ће те осветлити и спасити"

Свети Николај Српски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Иначе, један јеромонах којег изузетно поштујем је једном приликом рекао да је монаштво највећи призив и да нема зашто да се љутимо због тога, јер "ко би од вас могао сад да се моли два сата, сви бисте радије ишли пешке до Земуна"...Иако је можда у праву за већину нас и иако сам имам интензивну жељу  за монашким животом, било ми је жао када сам ово чуо, јер као да нема монаха који не размишља на такав (по мом дубоком уверењу-погрешан) начин...Можда је то оно "монаштво и воља за моћ"...А можда су људи само одушевљени својим монашким призивом :)

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Postoje dva puta MONASTVO ili BRAK treci put ne postoji.I nije svako za monastva ali to dovodi do zakljucka da treba stvarati porodicu!Majka i njena ljubav,odnosno majcinstvo je takodje vid monastva samo sto ta majka ima djece onoliko koliko moze poroditi i financijski podrzati dok monahinjama svako djete je njihovo djete kako?Pa monahinje i monasi se brinu roditeljskom ljubavlju kroz molitvu za svu djecu sto hode zemaljskom kuglom,pa i za sve ljude se brinu kroz tu molitvu i spremni su i djelom pomoci uvjek.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Иначе, један јеромонах којег изузетно поштујем је једном приликом рекао да је монаштво највећи призив и да нема зашто да се љутимо због тога, јер "ко би од вас могао сад да се моли два сата, сви бисте радије ишли пешке до Земуна"...Иако је можда у праву за већину нас и иако сам имам интензивну жељу  за монашким животом, било ми је жао када сам ово чуо, јер као да нема монаха који не размишља на такав (по мом дубоком уверењу-погрешан) начин...Можда је то оно "монаштво и воља за моћ"...А можда су људи само одушевљени својим монашким призивом :)

 

Не треба да ти је жао,једноставно је...знају више од нас и могу боље да сагледају јер су били и тамо где смо ми  још увек (у свету) и тамо су где ми нисмо.Наша је прича због те разлике заснована по некад више на оном  "како Перица замишља" ...

Ја монашење некако видим као одазив душе на благодатни призив Господа, њеног Творца .....и кад се то деси нема силе, ни повода, ни околности, нит изговора  који ће неког задржати у свету.. :)

Ваистину Воскресе !!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evp jedne zanimljive teme na našem forumu. Radio Svetigora, niz emisija o monasima i monašenju. Sabrat manastir Ostroga Aresenije kao voditelj i puno monaha koje govore o ovom plemenitom pozivu.  https://www.pouke.org/forum/topic/27922-%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D1%88%D0%BA%D0%BE-%D1%82%D0%BA%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%87%D1%83%D0%BD%D0%BA%D1%83-%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%B0/ 8086.gif

"Монашко ткање на чунку живота"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Natalija28 kod nas (Srba) se taj period naziva poslušanje, a onaj ko ga proživljava je poslušanik, oni mogu i čisto onako da budu u manastiru, da rade šta im se da po blagoslovu, a da čak i ne razmišljaju o monašenju, to su braća i sestre koji dođu samo da pomognu i provode vrijeme u molitvi i hrišćanskom sabranju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...