Jump to content

Прижељкујем и помишљам да се замонашим... недоумице, осећања и искуства


Препоручена порука

Шта да одговорим?

Možda da mu predložis da porazgovara sa nekim iskusnim svestenikom ili jeromonahom , ili da ode u neki ne - turistički manastir i provede neko vreme u njemu

није битно ко сам ја, већ ко си ти !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 219
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Blagoslov roditelja za ovo. tesko ko da ce dobiti... A vladika Nikolaj je u takvoj prilici rekao jednoj djevojci - ako se dvoumis (da li si za monastvo ili brak), onda za monastvo sigurno nisi... U njemu se bore razne sile... neizvjesnost, neodlucnost, protivljenje i razocarenje okoline/bliznjih koje sluti, mir i smisao i blazenstvo koje tamo ocekuje (a treba prvo da provede neko vrijeme s monasima, i sto vise vremena)... koja prevagne, to ce izabrati... niko mu ne moze dati odgovor... ako nema razlog da 'bjezi' iz svijeta ili od samog sebe u manastir, i ako je to najdublji poriv njegovog bica, niko i nista ga nece moci sprijeciti...

Tvoj drug treba da shvati da on ima slobodnu volju i moc da bira - ono sto on izabere, to je Bozija volja...

Nije lako biti u svijetu, ovakvom kakav je, treba i tu neko da svijetli...

sad sam se sjetila Aljose Karamazova, kako je zarko zelio u monahe, a starac mu zapovjedio da ide u svijet... da svijetli u svijetu.. a njemu je bilo lakse i imao je vise mira i srece u manastiru... ali trebalo je da se bori protiv zla u svijetu dobrom koje je nosio u sebi...

E najlakse bi bilo kad bi svako ko o tome duma nasao takvog starca... Nek potrazi, mozda i nadje..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ми можемо једино помоћи молитвом за њега ; а он сам мора да нађе пут и одговоре на своја питања .

Можда не би било лоше да поразговара са неким свештеником .

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако се добро сећам, старац Тадеј није благословио одлазак у манастир без благослова родитеља.

To je ruska tradicija. Ima po zitijama more monaha koji su bez dozvole roditelja otisli u manastir.Evo ti primera naseg najveceg srpskog svetitelja Sv Save. Nadam se da znas taj deo njegovog zivota. A taman i da je starac Tadej svetitelj , a nije, njegovo misljenje nije merodavno za svakoga.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам да ли је било речи о томе а сигурно има оних који би волели да знају, како наћи "место покајања"? Који је критеријум најздравији приликом одабира ако то није ни харизматични архимандрит, лепо појање, пријатељство са неким од братије...?

Шта је онда?

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам да ли је било речи о томе а сигурно има оних који би волели да знају, како наћи "место покајања"? Који је критеријум најздравији приликом одабира ако то није ни харизматични архимандрит, лепо појање, пријатељство са неким од братије...?

Шта је онда?

Po onoem sto sam cuo i doziveo to je jako individualno. Zavisi od tebe kao licnosti i tvojih sklonosti. Znaci od tvojihmana i vrlina. Imala je jedna knjiga u kojoj je jedan iskusniji monah govorio o tome. Svakako treba ispitati motive. Ima cak i u zitijama jedan monah koji je obisao 1000 manastira dok nije nasao pravi. Znaci, koliko sam ja razumeo nema bas nekih pravila. Pomolis se Bogu pa krenes.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Биће да су емоције пресудни фактор... :D

 

Монахиња Светлана: Постриг – то није магија

  • Волим 1

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 8 months later...

Монах је онај који се одрекао света. Онај који једино разговара са Богом. Ко види Бога и сам ће бити виђен, љубећи Бога и сам бива љубљен и светошћу се укрштава и увек сија. Монаха хвале, а све једно он је сиромах, у госте га зову али он је странац. Од дивног и незамисливог чуда упркос неизмерном богатству живи у оскудици, има много, али остаје сиромах. У обиљу воде, бори се са жеђу.  Ко ће ми дати то што већ имам? Где ћу наћи тога, кога ја већ видим? Како да сачувам, тога који дише у моме срцу и невидљиво живи! Ко има уши да чује нека чује...

 

https://youtu.be/Yy7ayOjBP2M

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Христос је највећи монах, има ли ово смисла?

Тек сам јуче схватио колико мало знам о религији, Богу.. Сматрао сам да мој однос са Бог јесте нешто заиста присно и близу..

 

Колико сам само погрешио. Ко о чему ја о књизи "Колиба" :)))

Знам, знам, ово је само роман, није неко црквено штиво али опет, језик којем је писана књига ми је приближио једно ново поимање Бога да ја само о томе причам и мислим.

 

Има један део у књизи који каже

 

"Исус је потпуно човек, иако је истовремено потпуно Бог, он никада не користи своју Божију природу да учини било шта. Он само живи у свом односу са мном". В. П. Јанг Колиба

 

Бог је унизио себе, спустио се до човека како би показао пут..

 

Вероватно бркам бабе и жабе, праштајте што ништа не знам...

 

Да ли је Христос највећи монах и да ли монаси прате овај Божији чин када се одричу свега Христа ради..

 

joooj

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zar nije koristio božansku prirodu kada je činio čuda?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...