Jump to content

Православни пост – сврха, смисао, избор хране и разлози за придржавање правила поста

Оцени ову тему


Препоручена порука

Brate Veljo nigde on nije povezao sa načinom posta ove dogadjaje.

 

Ko?

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.8k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Ала се ти радиш сине за све паре!!!

 

Човјече,вала све си могао рећи,али ово с парама,баш се ували,ђе ћеш то рећи,јади те не знали,које паре,ђе има пара овдје,како мене заобилазе и све друге,ма иди човјече ти ко забавише,па прича је о посту,Христос истјера трговце из храма,уживај у дивном Псалму доље на мом посту,пусти забијање ножа у леђа...

Веља је чоек ипо,Веља,јел Таса наш цар,ма јашта роде,ја ко ће бити,ха,ех кад викне земља пуца,ал кад загрли мој брале,...то је вебо у теби,нема таких људи више,има наш Митрополит др Амфилохије,Владика др Иринеј и њихови вјерни ученици,владике,свештеници,вјероучитељи,а и ми сви заједно сви у једно,сви за Христа и у Христу.

Од Тих великих људи треба учити они су свијећњаци који све просвећују

свјетлошћу Христовом и све испуњују вјечном љубављу Божијом и

силним благословом Божијим. Њихова дјела треба читати, од њих се

учити и онда ћемо непрекидно бити са Господом и у Господу и Њиме ћемо

живјети и дисати и мирисати.

 

Нека би Бог дао да се сретнемо и видимо у радости и милости Божијој према нама и једних према другима.

Најважније је оно што носимо у себи, у својој души, у своме уму и срцу, а од свих дарова најбитнија је љубав Божија и љубав у Господу према свима. Тако ако будемо живјели и трудили се на том путу, Господ ће дати и све остало. Наше је да дамо све од себе и биће све!

 

Пресвета Богородице помилуј и спаси нас и сачувај од свакога зла, невоље и гријеха!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1.Mir deco!

2. Kako se posti subota ukoliko se u nedelju primaju Tajne? Uvek me to zbunjuje jer po kanonima se samo Velika posti na vodi 

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vaseljenski i drugi sabori daju takvo pravilo (da se posti (strogo ili na vodi) samo ta jedna subota u godini).

Medjutim, isti Sveti Oci u svojim spisima (a i svojim primerom) pokazuju da ponekad može postojati izuzetak, ali da to ne sme biti i pravilo, da ako neko po nekad iz  zaveta  ili nekog drugog opravdanog razloga (bolje pripreme, šta god već) želi postiti i u subotu, čak ništa ne jesti, dozvoljeno je, ali po konkretnom dopustenju (blagoslovu) Crkve preko duhovnog nastojatelja ili episkopa (sveštenika), pa se neprekidan (strog post na vodi) može dozvoliti i 7 dana, pa čak i 15 do 40 neprestanih dana.

To, dakle, nije problem. Problem je to nametati kao pravilo.

  • Волим 1

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1.Mir deco!

2. Kako se posti subota ukoliko se u nedelju primaju Tajne?

 

Pitaj sveštenika. Nije mi poznato da oni poste strogo na vodi u subotu u dan pre nego što će se Pričestiti Svetim Tajnama Božijim (tj. služiti i načalstvovati u Litirgiji).

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vaseljenski i drugi sabori daju takvo pravilo. Medjutim, isti Sveti Oci u svojim spisima (a i svojim primerom)

 

pokazuju da ponekad može postojati izuzetak, ali da to ne sme biti i pravilo, da ako neko po nekad iz  zaveta  ili nekog drugog opravdanog razloga (bolje pripreme, šta god već) želi postiti i u subotu, čak ništa ne jesti, dozvoljeno je, ali po konkretnom dopustenju (blagoslovu) Crkve preko duhovnog nastojatelja ili episkopa (sveštenika), pa se neprekidan (strog post na vodi) može dozvoliti i 7 dana, pa čak i 15 do 40 neprestanih dana. Nije to problem, dakle. Problem je to nametati kao pravilo.

 

Алал вјера,јуначино,види се да си од правих људи учио,тако се одговара и објашњава,а не нешто закукуљено и умотано,да нико не разумије,па ни онај сам који говори,али Ви тумачите на најбољи могући начин,а видим и ове заграде,па запете,чини ми се да знам на чије писање и реторику подсјећате,...ето ја питала први пут нешто Милојкова,али одговара и то врло брзо хитро Јустинијан,ко кец на десетку,...није то пут,али нека, само напријед младићу,свако добро и опрости и помјани!Напиши ми молим Те која си епархија на пп,а могу да и предпоставим!

slavabogu

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vaseljenski i drugi sabori daju takvo pravilo (da se posti (strogo ili na vodi) samo ta jedna subota u godini).

Medjutim, isti Sveti Oci u svojim spisima (a i svojim primerom) pokazuju da ponekad može postojati izuzetak, ali da to ne sme biti i pravilo, da ako neko po nekad iz  zaveta  ili nekog drugog opravdanog razloga (bolje pripreme, šta god već) želi postiti i u subotu, čak ništa ne jesti, dozvoljeno je, ali po konkretnom dopustenju (blagoslovu) Crkve preko duhovnog nastojatelja ili episkopa (sveštenika), pa se neprekidan (strog post na vodi) može dozvoliti i 7 dana, pa čak i 15 do 40 neprestanih dana.

To, dakle, nije problem. Problem je to nametati kao pravilo.

 

A ja pitam brate Veljo o pravilima i načinima posta za koje kažeš da ih je lično Hristos uveo a ja u svom neznanju ne mogu to naći u Sv.Pismu pa te molim za objašnjenje,na isto to pitanje koje sam prethodno na ovoj temi postavio nisi odgovorio-hvala :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hoćeš da kažeš da pošto je Hristos postio tako da nije ništa jeo,

ni danju ni noću, i mi treba tako da postimo, ili šta, ne razumem?

Ili hoćeš da kažeš da treba da postimo u dane kada su postili i Izrailjci, da je to pravilno,

iako sam Hristos, kao što vidimo u Evandjelju nije postio, niti učenici Njegovi, u dane kada su ostali Izrailjci postili?

Bog Otac je Njime, Njegovom ličnošću,  uveo nove dane u koje će Crkva postiti,

i to prvenstveno duži post pred Vaskrs, sredom i petkom, kao i ostale velike i male (jednodnevne) postove.

 

  • Волим 1

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hoćeš da kažeš da pošto je Hristos postio tako da nije ništa jeo,

ni danju ni noću, i mi treba tako da postimo, ili šta, ne razumem?

Ili hoćeš da kažeš da treba da postimo u dane kada su postili i Izrailjci, da je to pravilno,

iako sam Hristos, kao što vidimo u Evandjelju nije postio, niti učenici Njegovi, u dane kada su ostali Izrailjci postili?

Bog Otac je Njime, Njegovom ličnošću,  uveo nove dane u koje će Crkva postiti,

i to prvenstveno duži post pred Vaskrs, sredom i petkom, kao i ostale velike i male (jednodnevne) postove.

 

Ne,nego bih želeo da mi objasniš na koji način nam zbog liturgijskog slavlja nije moguće da postimo ka Hristos i kako je on ustanovio pravila posta preko liturgijskog slavlja?Nije mi jasno kako je Bog Otac Hristovom ličnošću uveo nove dane i pravila posta.

Možeš li mi dati navode Svetog Pisma gde je to zapisano?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 na koji način nam zbog liturgijskog slavlja nije moguće da postimo ka Hristos 

 

Pa zašto, zato što danas (nakon Hristove pobede, spasenja i ustanovljenja Božanstvene Liturgije)

ne može čovek u Hristu ništa ne jesti 40 dana, jer ako takav ne uzme učešća u Trpezi Gospodnjoj  tri nedelje uzastopce,

odvaja se od Njega. Kažu pravila: Episkop, prezviter ili vernik, koji ne dođe u tri nedelje za tri sedmice u crkvu,

ako je klirik da se svrgne, a ako je laik da  se odluči.

I na kraju krajeva - Spasitelj nigde od nas ne traži da ne jedemo i ne pijemo ništa 10 ili 40 dana.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Nije mi jasno kako je Bog Otac Hristovom ličnošću uveo nove dane i pravila posta.

Možeš li mi dati navode Svetog Pisma gde je to zapisano?

 

1.) Hristos kaže da   Njegovi učenici ne poste, a da će postiti, i to u dan (ili dane) kada se od njih uzme ženik.

Dakle, post u novozavetnoj Crkvi vezuje za Svoju ličnost. To je, dakle, dokaz iz Svetog Pisma.

 

Ti dani (ili dan) u godisnjem bogoslužbeno-posnom krugu   jesu pre svega - Veliki petak i Velika subota,

kada je preporuka da se ne jede ništa ili pak da bude suhojedenije,

a u sedmičnom bogoslužbenom krugu -  petak u sedmici, ali se posti i sreda, pošto je tada izdan,

te se i u godisnjem bogosluzbenom krugu strožiji post prostire na celu tu Stradalnu sedmicu,

jer proces uklanajnja Ženika počinje već od Njegovog ulaska u Jerusalim.

 

 

2.) Dokaz iz najranijeg zapisanog Svetog Predanja: imamo ga u prvom poznatom crkvenom katihizisu

- Didahi (koji je Hristova Nevesta (Crkva) napisala u periodu od 50. do 100. godine,

možda i do 70. ali svakako ne kasnije od 150.), koji potvrdjuje gore navedeno,

da Učenici Hristovi poste kao spomen u one dane u koje je od njih uzet Ženik - sredom i petkom,

i podvlači se da je licemer onaj koji se želi nazvati članom Crkve a ne želi da posti u sredu i petak,

već hoće da  posti kao i dalje, četvrtkom. Izrailjci u Starom zavetu nisu postili sredom i petkom, nego četvrtkom!

 

Tu izrailjsku praksu posta ponedeljkom i četvrtkom preuzeli su muslimani, jer ni oni nisu prihvatili Sina Božijeg,

ni Njegovo stradanje i smrt, a ni slavno vaskrsenje. Zato su duše mnogih hrišćana koje su uvukli u   islam  vratili u Stari zavet,

i oduzeli im ono što je Bog Otac Hristovom ličnošću im podario.

Izraz Sinovljeve ljubavi prema Bogu Ocu, izražene od dogadjaja Blagovesti do smrti na Veliki petak,

i izraz Očeve ljubavi prema Sinu koju od večnosti ima prema Njemu(prema Svom Božanstvenom Logosu tj. Sinu - Svom identitetu) izražene ovde i sada u vremenu i materiji kroz vaskrsenje prirode (Tela Njegovog) koju je Sin primio na Sebe,

i to poljupcem Duha Svetog koji od Oca ishodi i u svet se (zbog zasluga Hristovih) po Sinu salje,

ovi to odbacuju od sebe, jer ne poste  u te nove dane posta -   sreda i petak,

već   poste kao stari Izrailj (!)  četvrtkom (!),  jer odbacuju Sina Bozijeg i Hristovu muku i smrt na Krstu,

i ne slave Hristov Vaskrs ("Prepoznaćete antihrista - odriče Oca i Sina. I svaki koji odriče Sina ni Oca nema,

a koji priznaje Sina, ima i Oca! - 1. Pastirska poslanica Apostola Jovana).

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Čekaj, kako? Pogledao sam sada i taj sajt, pa  ne piše da je Sretenje na vodi:

http://www.crkvenikalendar.com/index.php

Вероватно им је неко већ скренуо пажњу па су поправили. :) Ко ради тај и греши :)

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1.) Hristos kaže da   Njegovi učenici ne poste, a da će postiti, i to u dan (ili dane) kada se od njih uzme ženik.

Dakle, post u novozavetnoj Crkvi vezuje za Svoju ličnost. To je, dakle, dokaz iz Svetog Pisma.

 

Ti dani (ili dan) u godisnjem bogoslužbeno-posnom krugu   jesu pre svega - Veliki petak i Velika subota,

kada je preporuka da se ne jede ništa ili pak da bude suhojedenije,

a u sedmičnom bogoslužbenom krugu -  petak u sedmici, ali se posti i sreda, pošto je tada izdan,

te se i u godisnjem bogosluzbenom krugu strožiji post prostire na celu tu Stradalnu sedmicu,

jer proces uklanajnja Ženika počinje već od Njegovog ulaska u Jerusalim.

 

 

2.) Dokaz iz najranijeg zapisanog Svetog Predanja: imamo ga u prvom poznatom crkvenom katihizisu

- Didahi (koji je Hristova Nevesta (Crkva) napisala u periodu od 50. do 100. godine,

možda i do 70. ali svakako ne kasnije od 150.), koji potvrdjuje gore navedeno,

da Učenici Hristovi poste kao spomen u one dane u koje je od njih uzet Ženik - sredom i petkom,

i podvlači se da je licemer onaj koji se želi nazvati članom Crkve a ne želi da posti u sredu i petak,

već hoće da  posti kao i dalje, četvrtkom. Izrailjci u Starom zavetu nisu postili sredom i petkom, nego četvrtkom!

 

Tu izrailjsku praksu posta ponedeljkom i četvrtkom preuzeli su muslimani, jer ni oni nisu prihvatili Sina Božijeg,

ni Njegovo stradanje i smrt, a ni slavno vaskrsenje. Zato su duše mnogih hrišćana koje su uvukli u   islam  vratili u Stari zavet,

i oduzeli im ono što je Bog Otac Hristovom ličnošću im podario.

Izraz Sinovljeve ljubavi prema Bogu Ocu, izražene od dogadjaja Blagovesti do smrti na Veliki petak,

i izraz Očeve ljubavi prema Sinu koju od večnosti ima prema Njemu(prema Svom Božanstvenom Logosu tj. Sinu - Svom identitetu) izražene ovde i sada u vremenu i materiji kroz vaskrsenje prirode (Tela Njegovog) koju je Sin primio na Sebe,

i to poljupcem Duha Svetog koji od Oca ishodi i u svet se (zbog zasluga Hristovih) po Sinu salje,

ovi to odbacuju od sebe, jer ne poste  u te nove dane posta -   sreda i petak,

već   poste kao stari Izrailj (!)  četvrtkom (!),  jer odbacuju Sina Bozijeg i Hristovu muku i smrt na Krstu,

i ne slave Hristov Vaskrs ("Prepoznaćete antihrista - odriče Oca i Sina. I svaki koji odriče Sina ni Oca nema,

a koji priznaje Sina, ima i Oca! - 1. Pastirska poslanica Apostola Jovana).

Nelogićno-totalno.Dakle mi nemamo direktnih Hristovih naredbi konkretno o Božićnom postu.

Zatim,muslimani i jevreji ne poste ponedeljkom i četvrkom,odakle ti to?Posti se u danima posta muslimani u mesecu ramazanu od izlaska do zalaska sunca.I na kraju je li "ženik"uzet ili je i vraćen?Zašto postiti kad je ženik tu sa nama?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sve što sam naveo je tačno. Ti mi sada veruj ili mi ne veruj, no ne budi lenji Gaša, prouči sam.

Tražiš od mene sada da ti pokažem u Bibliji gde je Isus rekao da treba da se posti i pred praznik Božić?

Svašta.

A što se tiče toga da "ne poste ponedeljkom i četvrkom", neki muslimani, po primeru Muhameda,

biraju da poste ponedeljkom ili četvrtkom ili u oba dana (!), ali nikako ne u sredu ili petak!

Vaš post da ne bude sa licemerima, kaze se u Didahi još u 1. veku,  jer oni poste ponedeljkom i četvrtkom,

a vi treba da postite sredom i petkom.

 

 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...