Jump to content

Писмо упућено Алојзију Степинцу 1942, његов одговор и кајкавска песма


Препоручена порука

Stepinac treba da bude svetac i to najvise zbog Srba

Zaštitnik Srba i žrtava jasenovačkih mučenika. Sveti Stepi jasenovački. O.o Sve je moguće očekivati od RKC i ovog pape. Naročito mi Srbi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 264
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Не шичи на свеца !

Кад га прогласе светим , појавиће се дневник , очишћен од мржње, улепшан и умивен, како и приличи једном светитељу.

Као Бисерју св.Анте, приручном катихизису, пише да РКЦ никада није продавала индулугенције, него да је то измишљотина неприајтеља цркве.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 9 months later...

"Papa uverava SPC da je Stepinac svetac"

Izvor: Jutarnji list

 

Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić rekao je da je papa Franja lično uveren da Alojzije Stepinac treba da bude proglašen svetim, piše Jutarnji list.

 
 
120241064755cdaab2ef13d750517644_v4_big.
Thinkstock

On je naveo da je papa odgovorio na pismo srpskog patrijarha Irineja rečima da su njegovi prigovori već bili predmet istrage iz koje proizilazi da je Stepinac bio “pastir posvećen spasu duša, veran sledbenik Hrista i uzor hrišćanskog života“.

“Ujedno se navodi da su se takve ocene duguju savesti i stručnosti istoričara i teologa koji su učestvovali u ispitivanju. Budući da iz pisma patrijarha Irineja Svetom Ocu proizilazi da Srpskoj pravoslavnoj crkvi nisu dovoljno jasni argumenti po kojima je Alojzije svet, papa Franja je predložio formiranje Radne grupe od katoličkih i pravoslavnih stručnjaka koja će preispitati ta njima sporna pitanja kao i ratne događaje u kojima su uključeni Hrvati i Srbi“, rekao je Bozanić.

On je dodao da je papa preduzeo poseban, neočekivan ekumenski korak bez presedana u istoriji.

“Sveti Otac želi da SPC upozna naše argumente zašto je kardinal Stepinac svetac, kao i da se njegova kanonizacija dogodi u boljim odnosima dve crkve. Važno je reći da SPC ne ulazi u sam proces kanonizacije Stepinca, šta je učinjeno neće se preispitivati, nema revizije procesa. Proces za proglašenje svetim Stepinca je došao do samog kraja. Papa ne želi da odustane od toga i uveren je u svetost Alojzija“, zaključio je Bozanić.

Zbog saradnje sa okupatorom i ustašama Stepinac je osuđen na 16 godina zatvorske kazne, ali je 1951. pušten u kućni pritvor u rodno selo Krašić, gde je kao znak podrške Vatikana 1952. dobio zvanje kardinala i gde je umro 10. februara 1960. od retke bolesti policitemije.

 

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=08&dd=30&nav_category=167&nav_id=1033058

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Gleda se u buducnost, kad se ujedinimo a radi se na tome. Onda ce nekima od nas biti problem da budemo u Crkvi u kojoj je Stepinac proglasen blazenim. 

 

 

Reci mi jel se stvarno radi na tome, ili su to samo naše prepostavke i žuta štampa?

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Reci mi jel se stvarno radi na tome, ili su to samo naše prepostavke i žuta štampa?

 

Да ли ја грешим или је довољно само да се Ватикан одрекне речи "и Сина" из Символа вере (да Дух Свети од Оца исходи) и претензије римског папе да буде надређен осталим патријарсима, већ да им је равноправан?

 

По православном устројству аутокефалних цркава, да ли би у том случају Римокатоличка црква постала највећа помесна црква, или... ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa filiokve valjda i nije bio problem u ranoj crkvi, par vekova je crkva funkcionisala i tolerisala tu razdvojenost. Mislim da je prevashodno problem u ulozi pape. Ali koja je realna mogućnost da se RKC odrekne uloge pape kao glave crkve na zemlji, ili da Pravoslavna crkva prizna papu za poglavara. Jako mala. Ali nadam se bar da je kafa dobra :)

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Има тај двоструки проблем, да се РКЦ одрекне поглаварства, а да остале помесне цркве признају првенство у части.

 

Волео бих да се то догоди бар на месец дана само због народа који је смешан и који верује да су то две различите религије, да "нема крста без три прста" и слично. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Има тај двоструки проблем, да се РКЦ одрекне поглаварства, а да остале помесне цркве признају првенство у части.

 

Волео бих да се то догоди бар на месец дана само због народа који је смешан и који верује да су то две различите религије, да "нема крста без три прста" и слично. :)

 

Razlike su čini mi se dublje od reči. Ko greši u malom u velikom greši. Ta blagodat je problem, Božiji blagoslov. Tu ljudi ne mogu puno. Kako se to odnosi na običnog vernika-ne znam.

 

Problem recimo ,Makedonske PC je u poslušanju, koja je osnov celog pravoslavlja- ni u čem drugom jer je to Pravoslavna crkva-ali nema blagoslov.

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Чему толика тајност око садржаја патријарховог писма папи и чему обострано инсистирање да тај православно-католички дијалог око Степинца буде строго ван јавности? ne_shvata

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Чему толика тајност око садржаја патријарховог писма папи и чему обострано инсистирање да тај православно-католички дијалог око Степинца буде строго ван јавности? ne_shvata

Jao,Didime... 0703_read

... nema nista tajno...a opet je tajno...Mene vise zanima cija je to bila ideja ?

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени су овде три ствари чудне, ако неко ко је више упућен може да објасни?

 

1. Наводна тајност патријарховог писма и инсистирање да дијалог о Степинцу буде затворен за јавност, да ли је истина? Чему тајност кад је ствар врло битна за јавност, поготово Србе из Хрватске?

2. Зачуђујуће помирљиве изјаве владике славонског Јована о Степинцу које нико из СПЦ није демантовао

3. Изјаве историчара унапред и пре него што је дијалог започео, о меродавности Цркве да дискутује о историји, у том контексту као да се СПЦ спрема да релативизује историју.

 

Шта се овде дешава? :.mislise.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јасно је да је, као и увек, папска институција толико утицајна да, нажалост, ретко ко сме отворено да јој се супротстави. Може лако круна са главе да падне.

Отуда тајност и млаке изјаве, моја је процена.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...