Jump to content

Брачне сметње по црквеном праву

Оцени ову тему


Препоручена порука

Да. Хвала на цитираним правилима из брачног правилника СПЦ. Довољно их познајем и сам. Оно што ме занима је њихово објашњење.

Ημεῖς δὲ πάντες ἀνaκεκaλυμμένῳ προσώπῳ τὴν δόξaν Κυρίου κaτοπτριζόμενοι τὴν aὐτὴν εἰκόνa μετaμορφούμεθa ἀπὸ δόξης εἰς δόξaν, κaθάπερ ἀπὸ Κυρίου Πνεύμaτος. (B Κορινθίους 3:18)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

verovatno zbog sukoba interesa koji mogu da se jave, meni vuče na to... tipa usvojeno dete oženi ćerku usvojitelja da bi dobilo nasledstvo... što svakako ne znači da će dete nužno da se time rukovodi ali naša crkva tako unapred ljude štiti od iskušenja...

 

ili ovo sa bratom... zamisli sedimo ja i moj rodjeni brat, moja žena i njegova žena (rodjena sestra moje) a ja mu kažem - badžo, šta ćeš da popiješ? ne ide, nije blagočestivo... je l mi brat ili badža??? a mojoj ženi sestra ispadne jetrva i na kraju dodješ do

 

http://www.mamarocks.com/i_am_my_own_grandpa.htm

 

znači, smirenja, draga pastvo... LOL

 

u prevodu - to je tajna koja se poštuje u tišini ili još konkretnije - neam pojma

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

И шта ћемо са оним цакама из правилника да супружник друге вере не сме ни на који начин да приводи православног супружника својој вери, а да је православни супружник дужан да неправославног супружника приводи Православљу? И да притом и један и други морају да обећају такве ствари свештенику.

Мислим оно, звучи ,,мало" секташки, страшно је...

Ημεῖς δὲ πάντες ἀνaκεκaλυμμένῳ προσώπῳ τὴν δόξaν Κυρίου κaτοπτριζόμενοι τὴν aὐτὴν εἰκόνa μετaμορφούμεθa ἀπὸ δόξης εἰς δόξaν, κaθάπερ ἀπὸ Κυρίου Πνεύμaτος. (B Κορινθίους 3:18)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово прво може, али уз дозволу Св.арх. Синода док остало не може.

Четврти степен двородног сродства може уз дозлолу осим случаја кад 2 брата рођена жене 2 рођене сестре.

Кажу да се сестре не би замрзиле кад постану јетрве.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да. Хвала на цитираним правилима из брачног правилника СПЦ. Довољно их познајем и сам. Оно што ме занима је њихово објашњење.

 

Nisam primetila da si teolog....i da bi ovo trebalo da znaš.... :)

Moje mišljenje je vezano za ....

 

- усвојеног детета и детета његових старатеља?

 

To je  emotivni incest.....ako taj termin negde i postoji  :.mislise.....u svakom slučaju dete je dete....rodjeno ili usvojeno, ne pravim nikakvu razliku.

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

verovatno zbog sukoba interesa koji mogu da se jave, meni vuče na to... tipa usvojeno dete oženi ćerku usvojitelja da bi dobilo nasledstvo... što svakako ne znači da će dete nužno da se time rukovodi ali naša crkva tako unapred ljude štiti od iskušenja...

 

 

Usvajanjem usvojenik (dakle dete) stice sva prava i obaveze kao i biolosko dete usvojitelja. Dakle prilikom nasledjivanja ono je u svemu ravnopravno s bioloskim detetom usvojitelja.

Ovde treba imati na umu da se to odnosi na usvojenu decu a ne na decu koja su na hraniteljstvu jer ona nazalost nemaju nikakva prava.

И све шта год чините, од срца чините као Господу, а не као људима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

- усвојеног детета и детета његових старатеља?

 

 

Prilikom usvajanje deteta, podaci usvojitelja se upisuju u maticnu knjigu rodjenih u rubriku roditelja. Usvajanjem dete stice sva prava kao i biolosko dete usvojitelja, tako da bi zeidbom usvojenika s usvojiteljkom to bilo kao da se sin zeni s majkom ili usvojenice s usvojiteljem - kao da se cerka udaje za oca. Priznacete da je to gad u Bozjim ocima (kako je prvedeno u Danicic-Karadzic prevodu Sv. pisma).

И све шта год чините, од срца чините као Господу, а не као људима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Prilikom usvajanje deteta, podaci usvojitelja se upisuju u maticnu knjigu rodjenih u rubriku roditelja. Usvajanjem dete stice sva prava kao i biolosko dete usvojitelja, tako da bi zeidbom usvojenika s usvojiteljkom to bilo kao da se sin zeni s majkom ili usvojenice s usvojiteljem - kao da se cerka udaje za oca. Priznacete da je to gad u Bozjim ocima (kako je prvedeno u Danicic-Karadzic prevodu Sv. pisma).

 

А да ти не мешаш мало бабе и жабе? Једно је државни закон, а друго је реално биолошко сродство. Замисли сад да монахиња у неком манастиру одгаја једно мушко и једно женско дете, сирочиће. Једина разлика од усвајања су та законска права и ко је како заведен у некаквим књигама. И кад одрасту, они се заљубе једно у друго. Шта је ту тачно гадно и због чега? Мислим да се на ову тему превише философира, потпуно је очигледно да је то sve неко некад рекао да тако треба или не треба (из ко зна ког разлога) и онда је остало. Наравно, краљеви, цареви и кнежеви су увек све могли и да се жене по сто пута и да се жене рођакама и да се жене девојчицама...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ОК, видех сад да се овде не ради о томе да усвојено дете не може да ступи у брак са биолошким дететом усвојитеља, него са самим усвојитељима. У том случају је ваљда разлика у годинама довољан разлог. Неки папир о усвајању ту не мења ствар.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И мени се чини да то може бити разлог, јер разлика у годинама мора бити најмање 18, да би неко могао да усвоји дете.

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А да ти не мешаш мало бабе и жабе? Једно је државни закон, а друго је реално биолошко сродство. Замисли сад да монахиња у неком манастиру одгаја једно мушко и једно женско дете, сирочиће. Једина разлика од усвајања су та законска права и ко је како заведен у некаквим књигама. И кад одрасту, они се заљубе једно у друго. Шта је ту тачно гадно и због чега? Мислим да се на ову тему превише философира, потпуно је очигледно да је то sve неко некад рекао да тако треба или не треба (из ко зна ког разлога) и онда је остало. Наравно, краљеви, цареви и кнежеви су увек све могли и да се жене по сто пута и да се жене рођакама и да се жене девојчицама...

 

Mozda mesam drzavne zakone jer radim sa decom bez roditeljskog staranja. A sta je gadno? Ako osoba podize dvoje dece ona rastu kao brat i sestra. Mozda nisu po krvi brat i sestra ali su u emotivnom smislu tako podizani.

И све шта год чините, од срца чините као Господу, а не као људима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ОК, видех сад да се овде не ради о томе да усвојено дете не може да ступи у брак са биолошким дететом усвојитеља, него са самим усвојитељима. У том случају је ваљда разлика у годинама довољан разлог. Неки папир о усвајању ту не мења ствар.

 

Minimalna zakonska razlika u godinama izmedju usvojitelja i usvojenika je 18 a najveca u zavisnosti od drzave - u Srbiji 45 godina.

И све шта год чините, од срца чините као Господу, а не као људима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

- нпр. венчања мужевљевог брата и супругине сестре?

- два брата и две сестре?

- усвојеног детета и детета његових старатеља?

 

 

Ne znam, možda griješm, al njegovo pitanje, između ostalog, nije vezano za brak usvojenog djeteta i staratelja. Ja to ovdje nigdje ne nalazim.

Link to comment
Подели на овим сајтовима


- нпр. венчања мужевљевог брата и супругине сестре?

- два брата и две сестре?

- усвојеног детета и детета његових старатеља?

 

 

Po mom mišljenju, a tako mi je i moja baka nekad objasnila kada sam je o ovome pitala, u prva dva slučaja to je zbog komplikovanja porodičnih odnosa, a naročito potomstva. Npr. neko je dedetu istovremeno i tetka i strina i sl. Kod poslednjeg slučaja to je zbog toga što su usvojeno dete npr. ćerka i rođeno dete npr. sin međusobno brat i sestra što postaju usvojenjem. Tako se tretiraju kroz vaspitanje, kroz ljubav koja im se od strane roditelja pruža i kroz sve ono što čini ukupan odnos između roditelja i dece i između braće i sestara. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...