Jump to content

Кроз Часни пост – Мисли за сваки дан

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Гости

Кроз Часни пост: Уторак пете седмице поста

27 уторак мар 2012

Posted by radiosvetigora in Часни пост

Оставите коментар

5-2.jpg?w=529

Царство Божије није јело ни пиће, већ праведност и уздржање са светошћу; стога богати неће у Њега ући већ они који полажу своје благо у руке сиромашних. Тако нас и пророк Давид учи, говорећи: “Праведник показује милост васцели дан; његова је радост у Господу и ходећи у светлости неће посрнути.” Ово нам је написано за поуку, да постимо и чинимо добро и уместо земаљских ствари нека би нас Господ наградио небеским.

Јутрење у пету недељу Поста

Поуке Светих Отаца: Како можеш да тражиш да Господ буде благ и милостив према теби, када си и сам груб и не опрашташ лако брату своме?

Свети Јован Златоусти

Молитва: Помози нам, Господе, да својим срцем љубимо и састрадавамо са ближњима, не гледајући на то ко је какав или одакле долази. Научи нас да свакога дана живимо ради непролазних добара у вечном Царству Твоме. Амин.

Читања из Светог Писма:

Иса. 40:18-31

1 Мојс. 15:1-15

Прич. 15: 7-19,

Гал. 5:22-26, 6:1-2

Мат. 11:27-30.

Богомислена размишљања: А плод Духа јесте: љубав, радост, мир, дуготрпљење, благост, доброта, вјера, кротост, уздржање. За такве нема закона.

Гал. 5:22

Преузето из књиге „Кроз Часни пост – Мисли за сваки дан“, Манастир Подмаине, 2007.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 167
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Гости

Кроз Часни пост: Сриједа пете седмице поста

28 среда мар 2012

Posted by radiosvetigora in Часни пост

Оставите коментар

5-3.jpg?w=529

Господе благи, ради нас си се од Дјеве родио и претрпео Распеће, смрћу смрт уништивши и као Бог си обзнанио Васкрсење. Не презри дела руку Својих већ покажи човекољубље Своје, милостиви Господе. Прими мољење наше заступнице Богородице која Те је родила и спаси, Спасе, људе Твоје од очајања.

Јутрење у пету недељу Поста

Поуке Светих Отаца: Чини ово у погледу своје браће: (у)видевши да се ваше пријатељство раскида, похитај свесрдно да га обновиш.

Свети Јован ЗлатоустиМолитва: Боже бесмртни, дај нам да се непрестано угледамо на Исуса, Почетак и Крај Вере наше. Нека би свагда скромно и скрушено благодарили Теби, борећи се да будемо деца Божија, и да се молитвама и вечним заступништвом Пресвете Богородице учврсти наше уздање и вера у Тебе. Амин.

Читања из Светог Писма:

Иса. 41:4-14

1 Мојс. 17:1-9

Прич. 15: 20-34, 16: 3-9.

Богомислена размишљања: Остави на Господа дјела своја и биће тврде намере твоје.

Прич. 16:3

Преузето из књиге „Кроз Часни пост – Мисли за сваки дан“, Манастир Подмаине, 2007.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Кроз Часни пост: Четвртак пете седмице поста

29 четвртак мар 2012

Posted by radiosvetigora in Часни пост

Оставите коментар

5-4.jpg?w=529

Сагрешисмо, безаконовасмо, неправедно поступасмо пред Тобом; нити сачувасмо нити извршисмо што си нам заповедио, но не напусти нас сасвим, Боже отаца.

Сагреших, безаконовах, и одбацих заповест Твоју; јер се у гресима зачех, и додах ранама својим ране; но Ти ме помилуј, као милосрдан, Боже отаца.

Из Великог канона светог Андреја Критског

Пете седмице Великог поста

Поуке Светих Отаца: Заповеђено нам је да је наш једини непријатељ: ђаво.

Свети Јован Златоусти

Молитва: Одврати нас, Боже, од себичног повлачења из борбе против зла. Спаси нас од лажног стида. Уз помоћ Господа нашег Исуса Христа, обуцимо се у оклоп Божији, да би смо могли војевати против сваке неправде, лажи, лукавства и зла, спољашњег и унутрашњег. Амин.

Читања из Светог Писма:

Иса. 42:5-16

1 Мојс. 18:20-33

Прич. 16: 17-33, 17: 1-17

Гал. 3:23-29

Јован 8: 3-11.

Богомислена размишљања: Јер који се год у Христа крстисте, у Христа се обукосте.

Гал. 3:21

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Кроз Часни пост: Петак пете седмице поста

30 петак мар 2012

Posted by radiosvetigora in Часни пост

Оставите коментар

5-5.jpg?w=529

Заглибљен стојим у духовном блату а нема снаге ни храбрости у мени; савладан сам буром прегрешења. Погледај на мене, Дјево, преклињем Тебе која си родила Слово, јединог Човекољупца. Избави ме од сваког греха, од свих душегубних страсти, сваког непријатељског зла, да бих ти радосно певао: Умоли Сина Свога и Бога, Непорочна, да опроштај греха дарује онима који са вером прибегавају покровитељству Твоме.

Јутрење – пета недеља Поста

Поуке Светих Отаца: Дух кротости се не усељава тамо где гнев или страст пребива.

Свети Јован Златоусти

Отворићу уста моја и испунићу се духа, говорићу Царици Мајци, видеће ме сви како се веселим, и опеваћу радосно сва Њена чудеса.

Химна из Акатиста

Молитва: Пресвета Богородице, помени нас у заступништву Твом пред возљубљеним Сином Твојим. Заштити нас, наше сроднике и ближње. Пресвета Мајко, молимо се и да у целом свету завлада мир. Амин.

Читања из Светог Писма:

Иса. 45:11-17

1 Мојс. 22:1-18

Прич. 17: 17-28, 18: 1-5.

Богомислена размишљања: Устеже ријечи своје човјек који зна, и тиха је духа човјек разуман.

Прич. 17:27

Преузето из књиге „Кроз Часни пост – Мисли за сваки дан“, Манастир Подмаине, 2007.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Кроз Часни пост: Субота пете седмице поста

31 субота мар 2012

Posted by radiosvetigora in Часни пост

Оставите коментар

5-6.jpg?w=529

Грешним делима приближила си се вратима пропасти; али Онај Који је сатро врата пакла силом Свога Божанства отвори теби врата покајања, свехвална светитељко, јер је Он Сâм врата живота.

Јутрење – пета недеља Поста

Тропар светој Марији Египћанки

Поуке Светих Отаца: Када би Бог строго испитивао дела која су противна Њему, ми не би смо живели ни један дан.

Свети Јован Златоусти

Молитва:

Подај нам, Боже, да јасно сагледамо оно што нам доноси мир. Нека би у ово подобно време хитали да чинимо дела ради мира и добре воље, свуда око себе и у свету. Амин.

Читања из Светог Писма:

Јевр. 9: 1-7

Лука 1: 19-49, 56

Богомислена размишљања: Јер у Бога је све могуће.

Лк. 1:37

Преузето из књиге „Кроз Часни пост – Мисли за сваки дан“, Манастир Подмаине, 2007.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Кроз Часни пост: Недеља пете седмице поста

01 недеља апр 2012

Posted by radiosvetigora in Часни пост

Оставите коментар

5-7.jpg?w=529

У теби, мати, верни образ Божији засија, узевши крст и следећи Христа. Делима си подучавала како укротити тело као пролазно, и ценити душу као бесмртну. Стога се и твоја душа, преподобна Марија, радује са ангелима.

Тропар светој Марији Египћанки

Почињући ревносно, верни људи, шесту седмицу Часног поста, испевајмо песму Господу, припремајући се за Цвети, Који славно у сили Божанства у Јерусалим улази да би погубио смрт. Побожно припремимо гранчице добродетељи као знамење победе и ускликнимо: Осана Творцу свега!

Вечерња – пета недеља Поста

Молитва:

Господе Исусе, обећао сам да ћу Ти до краја верно служити. Помози ми да, благодаћу Твојом, одржим ово обећање. Опрости ми када не успевам у томе пред Тобом и буди свагда близу мене, као мој Пријатељ и Владика. Амин.

Читања из Светог Писма:

Јевр. 9: 11-14

Мар. 10: 32-45.

Богомислена размишљања: Колико ли ће више крв Христова, Који Духом вјечним принесе Себе непорочна Богу, очистити савјест вашу од мртвих дјела, да би служили Богу живоме и истинитоме.

Јевр. 9:14

Преузето из књиге „Кроз Часни пост – Мисли за сваки дан“, Манастир Подмаине, 2007.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Кроз Часни пост: Понедељак шесте седмице поста

02 понедељак апр 2012

Posted by radiosvetigora in Часни пост

Оставите коментар

6-1.jpg?w=529

Христос, радост свију, истина, светлост, живот, васкрсење света, у Својој љубави се открио онима на земљи и Сам постао образац нашег васкрсења, дарујући свима божански опроштај.

Јутрење – Лазарева субота

Поуке Светих Отаца: Помирење са непријатељем умилостивљује Бога, чини Га благонаклоним према нама и лако нас избавља из греха…

Свети Јован Златоусти

Молитва: Боже, Оче наш, читајући речи љубљенога Сина Твога и Господа нашег Исуса, “по плодовима њиховим, познаћете их”, молимо се: прими наш скромни труд хришћанског живота и хришћанске љубави и покажи нам пут љубави Твоје у свим делима нашим, малим и великим. Амин.

Читања из Светог Писма:

Иса. 48:17-22, 49: 1-4

1 Мојс. 27:1-41

Прич. 19: 16-25.

Богомислена размишљања: Овако вели Господ избавитељ твој…: Ја сам Господ Бог Твој који те учим да би напредовао, водим те путем којим треба да идеш.

Иса. 48:17

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Кроз Часни пост: Уторак шесте седмице поста

03 уторак апр 2012

Posted by radiosvetigora in Часни пост

Оставите коментар

6-2.jpg?w=529

Величанствен јеси, Владико Христе, у многим чудесима која сатвори. Јер Ти речју даде светлост слепима, отвори уши глувима и позвавши пријатеља Свога Лазара, као Бог, Ти га подиже из мртвих.

Велико повечерје – Лазарева субота

Поуке Светих Отаца: Твој је ближњи сагрешио према теби и ожалостио те. Препусти ствар Богу а Он ће све уредити много боље него што ти можеш и да пожелиш.

Свети Јован Златоусти

Молитва: Пређи праг живота мога, Боже, и протерај зло које се скрива у мени, очисти ме, да бих и ја васкрснуо у славном Царству Твоме! Амин.

Читања из Светог Писма:

Иса. 49:6-10

1 Мојс. 31:3-16

Прич. 21: 3-21.

Богомислена размишљања: Да се чини правда и суд, милије је Господу него жртва.

Прич. 21:3

Преузето из књиге „Кроз Часни пост – Мисли за сваки дан“, Манастир Подмаине, 2007.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Кроз Часни пост: Сриједа шесте седмице поста

04 среда апр 2012

Posted by radiosvetigora in Часни пост

Оставите коментар

6-3.jpg?w=529

Стојећи пред гробом Лазаревим, Спасе, и позвавши мртвога, подигао си га као уснулог. Одбацивши трулежно, на реч Твоју изиђе увијен у погребен повоје. Све је могуће Теби, свака твар Теби служи, Господе љубави, све се Теби покорава: Спасе, слава Теби…

Вечерње, петак уочи Лазареве суботе

Поуке Светих Отаца: Показујеш ли свагда човекољубље према брату своме?

Свети Јован Златоусти

Молитва: Васкрсни и нас, Господе, узми животе наше и нека буду посвећени Теби. Господе, дај нам да не тражимо од Тебе да се ускладиш са нашим намерама већ да се ми предамо Твоме промислу, свагда творећи вољу Твоју. Амин.

Читања из Светог Писма:

Иса. 58:1-11

1 Мојс. 43:25-30

Прич. 21: 23-31, 22: 1-4.

Богомислена размишљања: А није ли ово пост што изабрах: да развежеш свезе безбожности, да раздријешиш ремење од бремена, да отпустиш потлачене, и да изломите сваки јарам?

Није ли да преламаш хљеб свој гладноме и сиромахе да уведеш у кућу? Кад видиш гола, да га одјенеш,…

Иса. 58:6-7

Преузето из књиге „Кроз Часни пост – Мисли за сваки дан“, Манастир Подмаине, 2007.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Кроз Часни пост: Четвртак шесте седмице поста

05 четвртак апр 2012

Posted by radiosvetigora in Часни пост

2 коментар

6-4.jpg?w=529

Очишћене душе и духом носећи гранчице вере, као деца певајмо похвалне песме Христу, громко кличући Владици: Благословен си, Спасе, Који си дошао у свет да спасиш Адама од древне клетве и Који си човекољубљем Твојим благоволео да духовно постанеш нови Адам, Слово, устројивши све ради нашег добра, слава Теби.

Јутрење – Лазарева субота

Поуке Светих Отаца: Да ли ти је учињена неправда, да ли си покраден и оклеветан и повређен у стварима које су за тебе од највећег значаја; желиш ли да видиш свог непријатеља кажњеног? Но, чак и због тога, боље је за тебе да му опростиш.

Свети Јован Златоусти

Молитва: Наши дани су у твојим рукама, Боже. Помози нам да уложимо сву своју снагу, своје срце и свој ум помажући ближњима. Помози нам да прво себи помогнемо а потом да једни са другима делимо Твоју љубав у свим делима нашим, свагда славећи и хвалећи Име Твоје Свето. Амин.

Читања из Светог Писма:

Иса. 65:8-16

1 Мојс. 46:1-7

Прич. 23: 15-35, 24: 1-5.

Богомислена размишљања: Коме: јао? коме: куку? коме свађа? коме вика? коме ране ни за што? Коме црви у очима?

Прич. 23:29

Преузето из књиге „Кроз Часни пост – Мисли за сваки дан“, Манастир Подмаине, 2007.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Кроз Часни пост: Петак шесте седмице поста

06 петак апр 2012

Posted by radiosvetigora in Часни пост

1 коментар

6-5.jpg?w=529

Савршивши душекорисну Четрдесетницу, молимо Ти се, удостоји нас човекољубљем Твојим да видимо свету Седмицу Страдања Твога, да би у њој могли славословити Твоја силна дела и неизрециви домострој нашег спасења једномислено појући: Господе, слава Теби!

Вечерње, петак уочи Лазареве суботе

Поуке Светих Отаца: Јер где постоји непријатељство или сукоб, тамо нема ни поста ни празника.

Свети Јован Златоусти

Молитва: Благодаримо Ти, Господе, што си нас довео до овде на нашем путу тражећи да Те наново нађемо. Опрости нам где год сагрешисмо. Укрепи нас да сачувамо мир у души ове последње седмице нашег пута, да би смо имали удела у радосном и славном дану Васкрсења Твога. Амин.

Читања из Светог Писма:

Иса. 66:10-24

1 Мојс. 49:33, 50: 1-26

Прич. 31: 8-31.

Богомислена размишљања: Отварај уста своја, суди право, дај правицу невољноме и убогоме.

Прич. 31:9

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Кроз Часни пост: Субота шесте седмице поста – Лазарева субота

07 субота апр 2012

Posted by radiosvetigora in Часни пост

Оставите коментар

6-6.jpg?w=529

Пред Твоје драговољно страдање, Христе Боже, дао си свима људима уверење општег васкрсења: јер у Витанији си подигао Својом свемоћном силом Лазара четвродневног и као Светлодавац, Спасе, учинио си да слепи прогледају. Са својим ученицима си ушао у Свети град, седећи на магарету као на Херувиму, и тако испунио речи пророкā. Деца јеврејска узевши палмине гранчице изађоше Ти у сусрет. Стога, и ми носећи палмине и маслинове гранчице благодарно Ти кличемо: Осана на висини! Благословен који долази у име Господње!

Јутрење – Лазарева субота

Поуке Светих Отаца: Пази! Упозоравам и сведочим и објављујем ово гласом који сви могу чути: …”Нека се нико ко има непријатеља не приближи Часној Трпези нити прими Тело Господње.”

Свети Јован Златоусти

Молитва: Господе, нека би се и ми придружили похвалној песми Теби, нека би Твоје свето и благословено Име било прослављано вавек! Помози нам, Господе, да иштемо прво Царство Твоје, ништа Му не претпостављајући, да би се извршила воља Твоја у свему. Амин.

Читања из Светог Писма:

1 Мојс. 49:1-2, 8, 12

Соф. 3: 14-19

Зах. 9: 9-15

Јевр. 12:28, 13:8

Јован 11: 1-45

Богомислена размишљања: Исус…рече: Ја сам васкрсење и живот; који вјерује у мене ако и умре, живеће.

Јован 11:25

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Кроз Часни пост: Недеља шесте седмице поста – Цвијетна

08 недеља апр 2012

Posted by radiosvetigora in Часни пост

Оставите коментар

6-7.jpg?w=193&h=244

Спаситељ је данас ушао у Јерусалим да испуни Писмо, и сви узеше гранчице у своје руке и простреше хаљине своје пред Њим, знајући да је Он Бог наш Коме херувими непрестано поју: Осана на висини. Благословен си Ти који нам објављујеш велику милост, смилуј се на нас.

Вечерње уочи Цвети

Бог је Господ и јавио нам се: празнујмо заједно. Дођите и са великом радошћу величајмо Христа са палмама и гранчицама и громко ускликнимо: Благословен који долази у Име Господа Спаса нашег.

Јутрење на Цвети

Молитва:

Боже, подај да молитвама оних који нама руководе и свих светих, исправивши све своје слабости, задобијемо Царство небеско благодаћу и милосрђем Господа нашег Исуса Христа, Коме нека је са Оцем и Светим Духом свака слава, част и поклоњење, сада и увек и у векове векова. Амин.

Читања из Светог Писма:

Фил. 4: 4-9

Јован 12: 1-18.

Богомислена размишљања: Не брините се ни за што, него у свему молитвом и мољењем са захвалношћу казујте Богу жеље ваше.

Фил. 4:6

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Кроз Часни пост: Велики понедељак

09 понедељак апр 2012

Posted by radiosvetigora in Часни пост

1 коментар

7-1.jpg?w=529

У понедељак Страсне седмице је сећање на блаженог и праведног Јосифа и на смокву коју је Господ проклео и тиме осушио.

Мудри Јосиф се показао као праведни управитељ. Слава Теби, даваоче жита.

Синагогу јеверејску је Господ упоредио са смоквом лишеном духовних плодова и осушио је проклевши је. Бежимо од такве судбине.

Синаксар

Женик долази у поноћ и блажен је слуга кога ће наћи да стражи, а недостојан онај кога ће затећи да се лењи. Пази зато душо моја, и не дај да те сан савлада из страха да ћеш бити предана на смрт и одлучена од Царства. Уразуми се и завапи: Свет, свет, свет, јеси Боже: помилуј нас Богородицом.

Јутрење

Велики понедељак

Покренут милосрђем Твојим, Христе Добротворе наш, Ти си драговољно изишао у сусрет Своме страдању, желећи да нас избавиш од страдања и осуде у аду. Стога, сви певамо похвале светом страдању Твоме и славословимо Твоје самоунижење, Спасе.

Повечерје

Велики понедељак

Читања из Светог Писма:

Мат. 22:15-46, 23: 1-39.

Преузето из књиге „Кроз Часни пост – Мисли за сваки дан“, Манастир Подмаине, 2007.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Кроз Часни пост: Велики уторак

10 уторак апр 2012

Posted by radiosvetigora in Часни пост

Оставите коментар

7-2.jpg?w=529

У уторак Страсне седмице сећамо се приче о “десет девојака” из Јеванђеља.

Стога, Христе Жениче, уброј нас са мудрим девојкама и помилуј нас. Амин.

Христос проповеда у Јерусалимском храму. Старешине јеврејске траже да га ухвате и убију.

Синаксар

Зашто спаваш, душо моја? Зашто губиш дане у бескорисним бригама? Зашто си заузета пролазним стварима? Последњи час је близу и ускоро се растајемо од овдашњих ствари. Док још има времена уразуми се и завапи: Сагреших Ти, Спасе мој, не посеци ме као бесплодну смокву већ се, Христе, из благоутробија Твога, сажали се на мене зовућег Те у страху. Не остави ме испред одаја Христових невеста!

Јутрење

Велики уторак

Одбацимо лењост и пођимо у сусрет Христу, Женику бесмртном, са упаљеним светиљкама и песмама појући: Сва дела Господња, благословите Господа.

Нека буде довољно уља заједнице у сасудима наших душа и тада нећемо изгубити плату отишавши да купимо уље и запевајмо: Сва дела Господња, благословите Господа.

Примили сте једнаку благодат од Господа, уможите таланте уз помоћ Христа који вам их даде и појте: Сва дела Господња, благословите Господа.

Хвалимо Те, благосиљамо Те, и клањамо се ти се, Господе…

Јутрење

Велики уторак

Читања из Светог Писма: Јован 12:17-50.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...