Jump to content

Свакодневни живот у разним земљама света - искуства форумаша

Оцени ову тему


Препоручена порука

Драги,какав је однос Аустријанаца према нама Србима?

Јел још постоји онај комплекс из 1 св.рата и гледање на Србе као на бомбаше и терористе или се променило шта?

Знам да је Србима наклоњена аустријска десница тј.Штрахеова партија,али ме интересује какво је расположење у обичном народу.

"Зло чинити од зла бранећи се,ту гријеха нема никаквога" - Његош

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 599
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Vole kola Italijani, vazda izglancana, lepa, nova, aluminijumske felne, oni naocare za sunce, ulje u kosi a rezervoar prazan .... tipicno italijanski... :)

Hrana. Italijanska kuhinja i espreso su najbolji na svetu. Za italijane. Doduse i ne grese puno, klopa im je sjajna, imaju puno tih nekakvih sosova za testenine, koriste milijardu travki kao zacine i slicno. I puno vremena posvecuju hrani a jos vise pricanju o hrani, to jest spremanju iste. Probajte da zamislite dva srbina kako sede u baru i jedan objasnjava drugom kako je skuvao pasulj sa rebarcima i sta je sve stavio od zacina.... to je prilicno uobicajeno kod jednog dela italijana a kod nas skoro nezamislivo. Barem meni se cini... :)

Ја сам два пута био у Италији, и оба пута је на мене оставила јако лијеп утисак, за разлику од Француске. Фантастична земља, само да имају мање корупције, и мафије могли би бити доминантна сила у свијету.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ja sam radio u austriji u mestu velden. radio sam kao glavni pomocnik, glavnog podpomocnika u kuhinji. prao sam sudje

to je mesto izmedju klagenfurta i villach.

radio sam i u seefeldu, to je kod innsbruck

posle cu pisati sta mislim o radu u austriji

zanimljivo o veldenu je to da je vladika Nikolaj Velimirovic bio tamo par dana u zarobljenistvu

u veldenu imaju dva spomenika posveceni srbima

na jednom pise: ovde je stigao srpski konjanik i ni metra dalje

a na drugom pise: srpski kralj je potpisao 10.10.1919 povlacenje srpske vojske sa teritorije austrije

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Живео сам једно кратко време у Охриду. И пазите једну ствар... Ретко који балкански (словенски) град се може поредити са Охридом, у којем и даље дише Византија истим интензитетом. Наравно, ко хоће да види - тај види. Сведочанство Православља и Јединог Смисла...

И, шта се сада дешава? Како и они иду путем за који још увек не знамо где води а највероватније у провалију - ЕУ, све је наводно "почело да се отвара". Почели су да скрнаве стари део града, који је начичкан кафићима и клубовима без икаквог урбанистичког смисла, и уопште смисла за лепо. Наводно обнављају, а уствари разграђују. Њихова етнофилетистичка "црква" дозволила је неке ствари које никако не могу бити у Православном Духу, то је болна истина коју морају прихватити.

И ето, колико се год трудили разни деструктивци од овога света (који су сви на истом послу затирања - неки свесно, неки несвесно) да разграде Византијски али и словенски дух Охрида, не успева им. Охрид као град, са свом својом широм околином имао је 365 храмова, сваког дана да се Света Литургија служи у другом (попут Призрена и околине - Велике Хоче и Ораховца). Над Охридским језером се уздиже чудесна планина и национални парк Галичица, која је главна база параглајдера који долазе из читавог света. Надасве је чудесан осећај летети изнад самог језера и манастира оца нашега Наума, чудотворца Охридског. Када, пак, пређете превој преко саме Галичице, и кренете даље, како се спуштате тако наилазите на следеће језеро, које можда није толико лепо као Охридско, али ја такође изузетно - Преспанско језеро.

Па, Струга, још један град који излази на Охридско језеро, а на путу за Албанију, према граничном прелазу Ћафа Сан, полако али сигурно губи трку са новцима моћним Арбанасима. И ту је видљива деструкција културног наслеђа, и насилно уграђивање неких страних елемената. Страних и Православљу, и нама као Словенима. Мени су пре пар година у Струги исекли све четири гуме на аутомобилу из једног простог разлога - БГ таблице... Чим се изађе из Струге и крене према граничном прелазу Ћафа Сан, наилази се на један манастир, Калишта. Ко је упознат са животом и делом Светог владике Николаја и монаха Јакова Арсовића, сигурно зна. Познат је манастир по томе што се тамо чувају аутентичне монашке келије у стенама, које су толико велике тј. мале да може стати само један монах у седећем положају. Ту су се монаси вековима крили од банди разбојничких, али и увећавали свој молитвени подвиг. У тим стенама постоји и црква коју су ти исти монаси подигли да би непрестано служили и благодарили Богу...

Охрид - обавезно посетити! :)

Наше учење је сагласно са Евхаристијом, а Евхаристија потврђује учење.

Св. Иринеј Лионски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Furbizia, furbo, ragazzo furbo,....

vrlina kod italijana, kada se za nekoga kaze da je furbo daje mu se kompliment.

A prevedeno na srpski znaci lukav....

Pa sada vi vidite ... razliku u mentalitetu i sta sve moze proizici iz ove razlike recimo...

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Italijani su vredan narod. I mi smo ali vise na recima. Italijani rade, kao i ostatak zapada. Imaju bas , sto bi se reklo, kulturu rada. I postovane za one koji rade. Ti neces nikada cuti od italijana, a kod nas ces redovno cuti, ma on je sljaker ili nesto slicno. Ovde ljudi rade i nemaju sa tim problema. Sasvim je normalna stvar da ljudi u pauzi za rucak, svrate na kafu u radnizkom odelu, radnickim cipelama, moleri, zidari, umazani sa malterom, u centru grada, sasvim normalno, kao da su parkirali ferari i svratili na kafu.

I vaspitavaju se od malena da rade. Jedno od iznenadjenja koje sam ja doziveo je bilo kada sam se sprijateljio sa tipom koji ima nekoliko autobua, sto linijskih sto medjugradskih (onih sto kostaju oko milion evrica) i tip me upoznaje sa zenom, ja se rukujem za njom a njoj ruke tebra tvrde od rada kao tezaku. Ona pored sveg tog bogatstva radi u fabrici za platu. E to se kod nas ne desava. Na zalost.

Znaci, kazes da radi da ne bi samo sedela, a ne sto joj treba, jer ocigledno ima i vise od toga?

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Politika kod italijana.

Zanima ih samo nedelju dana pre izbora i nedelju posle. nakon toga od 100 italijana mozda 1 prati politicka zbivanja. Ostali pricaju o fudbalu, zenama, hrani, ...

Letovanja.

Iznenadio sam se kada sam pre nekoliko godina, razgovarajuci sa sankericom u baru cuo na moje pitanje gde ide sa porodicom ovog leta na more odgovorila, nigde, isli smo prosle godine. Dosta mojih poznanika kada ih pitam gde ce za godisnji odgovore-nigde, kuci.

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Много лијепа тема! Посебно ми се свиђа овај начин да се укратко опише опште утисак о једној земљи, и о свакој области по мало.

Потрудићу се да нађем вријеме и опишем моја искуства из земаља у којим сам живио (од једне седмице до четири године) - Грчка, Белгија, Русија, Емирати, Кипар, Тајван..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zvonkovi postovi me podsetise na nekoliko lepih meseci koje sam proveo upravo u kraju koji je prikazivao: od Cikaskog dowtown-a pa do Gurnee Mills-a. Evo i mojih nekoliko utisaka.

Ono sto mi je izuzetno nedostajalo po povratku u SRB je jednostavnost zivota. Prosto se radi o sitnicama: polaganje vozackog i dobjanje dozvole traje cirka 45min, nocu kada dodjes na raskrsnicu ne cekas po pola sata ako dolazis sa sporednog puta i ako na glavnom nema vozila vec te senzori prepoznaju i puste da prodjes, kase za samostalno placanje i ne cekanje redova, registracija auta na automatu (samo podignes stiker) i jos mnogo drugih stvari.

E sad, USA je prilicno velika i onda su i stvari razlicite. Ovo sto veli da je sve dostupno iz automobila, zaista jeste i to nosi svoj danak: ima dosta gojaznih, da ne kazem debelih, ljudi. Situacija je sasvim drugacija u NY (mislim na downtown) jer tamo nema mogucnosti da svako koristi svoj automobil. Jednostavno Manhattan je premali da bi svi koji dodju da rade ili da ga samo posete mogli doci sopstvenim automobilom.

DSCN9659.jpg

Ovako recimo izgleda jedan parkig.

Jednostavno u NY se oseti evropski duh, sve je ubrzano, ljudi pesace, koriste subway i jednostavno ne pate previse od tih telesnih muka kao ovi iz Cikaske ravnice. :)

Opet, FL je nesto drugacija. Videli smo da se u Cikagu kuce prave od drveta a na FL vec mozete naci i zidane. Naravno zbog uragana i ostalih nepogoda ljudi pokusavaju da sagrade sto crvrsce kuce. I za razliku od severa, jako je tesko osigurati imovinu, kucu, kola itd. Tj. nije tesko ali je dosta skuplje jer je i rizik veci.

Polovni automobili (ako ih neko kupuje) su dosta skuplji ako dolaze sa juga jer naravno nisu stradali od zime, vlage, soli ali jesu od sunca sto je manja steta. ;)

Uh, lepo se ja prisetih tih dana...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Njemci su dobar i posten narod, ali to su "radne masine" i kod njih na posao moras da budes kao robot. Nema price, nema zеzanja, moras da pazis kako dises, pogotovo ako si stranac. Strance nikako ne mogu da akceptiraju, mozes zivjeti tamo sto godina, za njih si stranac, pogotovo ako si Srbin, Rus a o Turcima i nesvrstanima da ne pricam.

Rekoh, Njemci su casni i dobri ljudi, ali sto puta ih mozes pozvati na rucak, oni ce tebe najvise jednom.

Njemci sa sjevera i ovi iz bivse DDR su malo drugaciji a Bavarci su dosadni, strasno dosadni, doduse posteni i imaju dobru dusu, ali brate dosadni. Ako su Bavarci iz provincije, to je strasna kombinacija uobrazenosti i seljastva. Bavarci su njemacki Zecani, ja sam medju njima zivio 22 godine i imam i lijepih iskustava, ali mnogo su umisljeni, ozbiljni i dosadni.

Bavarci iz gradova, rodjeni u Minhenu naprimjer, su drugaciji. Imaju humora, opusteniji su, nemaju fobiju od stranaca.

Sto se zena tice, sve zavisi od uzrasta. Ovim do 25 godine, najbolje bi bilo da covjek kupi cuclu. Od 25 do 35 godine se psihofizicki uzdizu a posle 35 godine pocinju da budu ozbiljne.

Obicno kad obabe i kad ih vise niko nece, onda postaju solidne zene, ali kasno.

Jedan njemacki taksista, koji je u Tajlandu ozenio jednu ping-pong djevojku je Njemice definisao kao frustirane muskarce sa sisama.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imam jednoga komsiju, bivsi karatista, nekada radio za njemacku obavestajnu sluzbu, vojsku ili nesto slicno.

Divan covjek i svaku noc oko ponoci ide da hrani ptice. Sakuplja covjek stari hleb i onda ide i nosi svrakama.

Posto je i meni dao dobru ideju, da ne bacam stari hleb, poceo sam i ja da hranim ptice.

Jednog dana kada sam htio nesto u vezi vjere da mu ispricam, oko pravoslavlja, inace obadvojica smo po politickom uvjerenju fasisti

(sad ce onaj maturant iz Beca da histerise), on prebaci temu na tice. Valjda je hriscanstvo i hranjenje tice ista stvar. Sa velikim odusevljenjem je govorio, kako ja i on pomazemo pticama, kako hranimo ptice, kako smo dobri ljudi.

Jedan moj prijatelj je imao sasvim drugog komsiju, koji je svake veceri isao u podrum, gdje je kanta za smece i kontrolisao ko razdvaja smece. U Njemackoj moras sve da razdvajas, biolosko smece, plasitku, staklo, papir itd. To je da poludis.

Taj njegov komsija je tacno znao ko u zgradi odvaja smece a ko ne.

Eto i to je Njemacka i zivot na zapadu. Ali ubjedljivo najvise mrzim onu njihovu postu. Svaki dan ti zatrpano postansko sanduce, sve sa kaznama za parkiranje, sa nekakvim opomenama ili presudama za ovo ili ono, pa kad ti ubace one njihove novine za reklamu u prosjeku po jedno dva tri kila novina. I zaludu stavljas da neces te novine, one sto raznose bas briga.

Zivio sam jedno vrijeme i u Londonu i mogu reci da je London neuporedivo interesantniji od Njemacke, mada su Njemaci mnogo bolji ljudi od Engleza. Izgledaju doduse . . . . . . . i komplikovano, mnogo su ozbiljni i cesto dosadni, ali su casni i dobri ljudi.

Zasto posteni ljudi uvijek izgledaju . . . . . . .???

U Engelskoj je uvijek uzrecica "lijepo vijeme zar ne" a u Njemackoj vole da kazu "lijep slobodan dan".

Измењено од Иван Илић
заиста нема потребе за псовкама
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni su u Njemackoj najsimpaticniji oni klosari sto spavaju po ulicama ili neki stari hipici i rokeri.

Ime medju njima veoma interesantnih ljudi.

Dugo godina sam vodio jedan karate klub i vidio njemacko vaspitanje na djeci. Djeca ne smiju da naprave gresku, moraju da budu supermeni. Obicno ih roditelji upisuju na: fudbal, karate, engleski, muziku, meditaciju a jednom nedeljno idu kod psihijatra. Zamislite, sve to odjednom.

Od detinjstva, kroz skolu, na posao, ti moras da budes savrsen. Na poslu mozes da budes genije, napravis li jednu gresku,

Eto to je ono sto je najuzasnije u Njemackoj, to moranje da budes savrsen. Kod njih ima jedna rijec za to "brav" brav nije govedo, nego znaci da si dobar i poslusan.

Ako ima suprotnosti, to su onda Srbin i Njemac. Njemac do krajnosti disciplinovan, Srbin do krajnosti nedisciplinovan. Srbin bondivan, Njemac savrsen i tacan, Njemac do krajnosti odgovoran,

Izuzetak su ti kloosari, rokeri i stari hipici, koji su nekaqda davno prolupali i sad ih bas briga. Eto bas danas vidjeh jednoga sa bijelom bradom, vidis prosao covjek dosta toga, biblijski tip, kao iz Starog Zavjeta.

Ali tako je u Bavarskoj, u Berlinu je opet drugacije, ima vise opustenosti ali i manje postenja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала, Жељко. Ја сам у Италији био 9 дана на екскурзији и сотала ми је у најлепшем могућем сећању... Визуелно ншто најлепше што сам видео од крајева... Наравно, вероватно делом и због екскурзије, али је прелепа у сваком случају...

Jeste lepa. Ja sam se vec navikao pa i ne primecujem to ali secam se da mi je iz pocetka sve bilo lepo ovde. Toscana je prelepa,

sovana_toscana_9129.jpg

Toscana.jpg

chianti.jpg

... vinogradi, maslinjaci.

Bio sam nekoliko puta u onim starim gradicima, nekadasnjim tvrdjavama. Jos i danas zive ljudi tamo, uske ulicice, zene iznele stolice i sede i ogovaraju, iznad njih ves razvucen preko "ulice" i susi se. Ima stvarno prelepih stvari Italija.

Ovako nesto...

citta-vecchia-11.jpg

vicoli-case-citta-vecchia-4.jpg

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znaci, kazes da radi da ne bi samo sedela, a ne sto joj treba, jer ocigledno ima i vise od toga?

Da radi, mada nema potrebe. Bogata porodica, bogt muz ali ona svakog jutra na posao.

Imam jos jedan primer. Momak i devojka, drzali su bar zajedno, radili za sankom oboje. On je bio lep moma, faca sto bi mi rekli a ona za naslovnu stranu. Znaci jedna od lepsih devojaka koje sam video do sada. I posle cujem raskinuli su i ona se udala za vopdoinstalatera. A nastavili su da drze taj bar zajedno. Ovo pominjem, jer sam uveren , ali milion posto, da nas cura takvoe lepote, ne sto ne bi radila za sankom vec se vodoinstalateru ne bi javila ni na ulici.

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...