Jump to content

Свакодневни живот у разним земљама света - искуства форумаша

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 599
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Треба им православље, и то очајнички

Мислим да се православни Американци не разликују од неправославних у тим стварима.

Треба им једино отвореност, да схвате да нису једини на свету и да њихов начин није недини исправан. То је мање или више све што њима треба, остало имају.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Што се услова тиче - врх. Ако хоћеш да учиш и радиш, нема шта немају. Библиотеке су углавном бесплатне или се плаћају нешто симболично, књижаре су огромне и књиге врло јевтине (цене су мање него код нас). Преко тога, још имаш и радње са "половним" књигама где супер укоричене књиге купиш за ситниш, а изгледају као да их нико није отворио до тада (вероватно и није, него неко добије на поклон па му не треба и сл).

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али како могу да живе тако отуђени

То се, мој драги брате, и ја питам. Од дана када сам крочио тамо, па све до дана данашњег не могу да разумем. Али пази, није то она класична отуђеност западњака, она интровертност (сви кажу да је исто у Немачкој или Шведској, али није то то, био сам и видео). Амери чак чето и нису такви, већ су опуштени и комуникативни (досадни, ја бих рекао, али добро сад). Већ отуђеност читаве нације и културе, неко болесно уверење да све почиње тамо и све се завршава тамо. Ти не можеш на америчким вестима да чујеш вести из света.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Што се услова тиче - врх. Ако хоћеш да учиш и радиш, нема шта немају. Библиотеке су углавном бесплатне или се плаћају нешто симболично, књижаре су огромне и књиге врло јевтине (цене су мање него код нас). Преко тога, још имаш и радње са "половним" књигама где супер укоричене књиге купиш за ситниш, а изгледају као да их нико није отворио до тада (вероватно и није, него неко добије на поклон па му не треба и сл).

А какво је стање са слободом говора?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ивице, како би сад оценио наше школство?

Катастрофа, то је бар очигледно. Не знам које си годиште, ја сам 84 . У моје време се још и држало (некако), али сад је Богу плакати... Општа економска и морална криза је уништила основно и средње школство а та два у комбинацији са тотално идиотским спровођењем болоње (која сама по себи има проблема) уништили факултете. И још нешто, ја кад кажем образовање, мислим на опште, академско и научно. Уопште не знам ништа о стручном образовању и о томе не могу да судим ни у Србији, ни било где.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А какво је стање са слободом говора?

Америка је земља са највећом друштвеном слободом говора на свету. Можеш, ако хоћеш, да пљујеш председника, да величаш Хитлера, чак и да будеш отворени расиста све док ништа не урадиш. С друге стране, у фирмама и на факултетима на сваком кораку те опомињу да пазиш шта причаш. Парадоксално...

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

А какво је стање са слободом говора?

Од књига можеш да напишеш или купиш било шта, нема апсолутно никакве цензуре. Први амандман у њиховом Уставу штити слободу говора и то се код њих схвата екстремно озбиљно.

Веома је тешко да на суду прође било шта што ограничава слободу говора и изражавања, па макар била у питању највећа глупост или некултура.

Да додам, тачно је и ово што је Ивица поменуо - фирме имају своја правила, али то је само интерно у оквиру фирме.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Што се услова тиче - врх. Ако хоћеш да учиш и радиш, нема шта немају. Библиотеке су углавном бесплатне или се плаћају нешто симболично, књижаре су огромне и књиге врло јевтине (цене су мање него код нас). Преко тога, још имаш и радње са "половним" књигама где супер укоричене књиге купиш за ситниш, а изгледају као да их нико није отворио до тада (вероватно и није, него неко добије на поклон па му не треба и сл).

Blago njima, imaju jeftine knjige...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јел ово иронично или озбиљно?

Ma najozbiljnije.

Pazi, skoro sam uzeo enciklopediju Vasiona u izdanju Mladinske knjige za 70e na popustu i na rate naravno, inace je oko 85e za kes ili oko 90+ na otplatu. Znaci, kod nas su cene sumanute...

A inace, ja bih kod njih prvo i odma` pokupovao sva enciklopedijska izdanja Star Wars literature... ^-^

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ma najozbiljnije.

Pazi, skoro sam uzeo enciklopediju Vasiona u izdanju Mladinske knjige za 70e na popustu i na rate naravno, inace je oko 85e za kes ili oko 90+ na otplatu. Znaci, kod nas su cene sumanute...

A inace, ja bih kod njih prvo i odma` pokupovao sva enciklopedijska izdanja Star Wars literature... ^-^

Јефтина им је сва роба и то некад до смешног нивоа. Чак и сиромашнију могу да приуште ауто, технику и слично. Храна је иста или скупља (ако је иоле квалитетна) него у Србији. Али услуге... Ако хоћеш да ти деца имају иоле пристојно образовање, мораш много и премного да платиш, а не дај Боже да се разболиш... Или не дао Бог да одеш на суд, да ти треба адвокат и слично...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...