Jump to content

Свакодневни живот у разним земљама света - искуства форумаша

Оцени ову тему


Препоручена порука

Da radi, mada nema potrebe. Bogata porodica, bogt muz ali ona svakog jutra na posao.

Imam jos jedan primer. Momak i devojka, drzali su bar zajedno, radili za sankom oboje. On je bio lep moma, faca sto bi mi rekli a ona za naslovnu stranu. Znaci jedna od lepsih devojaka koje sam video do sada. I posle cujem raskinuli su i ona se udala za vopdoinstalatera. A nastavili su da drze taj bar zajedno. Ovo pominjem, jer sam uveren , ali milion posto, da nas cura takvoe lepote, ne sto ne bi radila za sankom vec se vodoinstalateru ne bi javila ni na ulici.

На улицама Фераре је као у Амстердаму пуно бициклиста. Но оно што ми је оставило утисак је да је много дјевојака возило бицикл, и при том су још сређене, али сасвим нормално. Никако набуџено као естрадне звијезде. И то какав бицкил су возиле, не неки спортски, или неког ексклузивног изгледа, него изгледом на који би код нас само неки дједица сјео. Дакле потпуно су опуштене по том питању.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 599
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Da, Toskana je prelepa, za mnoge najlepši deo Italije. Čuo sam jednom jednu njihovu narodnu pesmu, ili beše iz susedne Umbrije i tu negde, ne znam više, mislio sam da slušam himnu svetom Savi..)) A onog fašistu banujte sa foruma. Bogu hvala da nije u našoj Crkvi.

Врло лијепи описи! Ја сам био седам дана у Трентину и видио сам још Венецију. Не знам, мени Италија није оставила тако позитиван утисак као теби и Јустнијану. Сувише ми се Италијани чине као неискрени, површни, дволични и искварени.

Можда је то само мој утисак али и послије сам их сретао јако много.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Uh, lepo se ja prisetih tih dana...

:)

У праву си за једноставност живота, све се завршава за пет минута. Сада је и регистрација аута преко интернета, не мораш ни да излазиш из куће. Они стално траже начин да све поједноставе и убрзају.

Паде ми на памет васпитање деце. Од најранијих дана децу уче да је свако одговоран за своје поступке. На пример, скоро видим дете од 3 године баци папирић на под, мајка стане испред њега и каже му као одраслој особи "то није лепо! подигни папир и носи баци у канту за смеће". Дете се буни, мршти, полазе му сузе на очи, али нема мрдања. На крају је морало да узме папир и баци га у канту. Слично за све "дечије несташлуке", ако огребе или удари пријатеља, узме играчку итд.

Када већ мало одрасту и пођу у школу, главно им је пумпање самопоуздања. За њих је најважнији предмет "feel good" ("осећај се добро"). Шта год дете ради (и како год да ради) они му стално говоре "good job", "awesome", "great"... Никада не говоре ништа негативно. Зато су сви веома самоуверени и надувени, без обзира што већина у ствари нема пуно разлога за то. Значи, потпуно је недопустиво да некоме кажеш "то ниси добро урадио", чак ни учитељи то не раде (тј. посебно учитељи). То нама прави доста проблема код групних активности, јер смо навикли да отворено деци покажемо грешке и тражимо да исправе. Они се онда буне и мисле да смо неваспитани, у фазону "како се усуђујеш да ми кажеш да нешто није било добро"... Има једна породица која нам се више уопште не јавља када прођу поред нас зато што смо (на културан начин наравно) тражили од њиховог детета да исправи нешто што је свирала скроз ван интонације са нашом ћерком. Без обзира што нема појма, то дете је надувено и самоуверено као да је комбинација Алберта Ајнштајна и Мишел Фајфер. :)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

:)

У праву си за једноставност живота, све се завршава за пет минута. Сада је и регистрација аута преко интернета, не мораш ни да излазиш из куће. Они стално траже начин да све поједноставе и убрзају.

Heh, bas to zaboravih da napisem: iako sam bio tamo samo par meseci polozio sam vozacki i bas pre neki dan produzio online i stigla mi u SRB na adresu! :) Tako da sad imam validnu do 2015!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bicikle. Skuteri. Na sve strane su. Po italijanskim ulicama ces videti da baba, 70-80 godina sedi na bajsu i jezdi ulicama. Nista neobicno. I jako puno ljudi koristi bajs. Mladji obicno skutere. Idu u skolu, prodavnicu, bioskop. Bajs i skuter. Do punoletstva, onda kola. Ako vidis nekoga da pesaci(van cenrta grada naravno) to ti je stranac. Italijan pesaci jedino ako mu ostanu kola u kvaru ili sta slcno.

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

:)

У праву си за једноставност живота, све се завршава за пет минута. Сада је и регистрација аута преко интернета, не мораш ни да излазиш из куће. Они стално траже начин да све поједноставе и убрзају.

Паде ми на памет васпитање деце. Од најранијих дана децу уче да је свако одговоран за своје поступке. На пример, скоро видим дете од 3 године баци папирић на под, мајка стане испред њега и каже му као одраслој особи "то није лепо! подигни папир и носи баци у канту за смеће". Дете се буни, мршти, полазе му сузе на очи, али нема мрдања. На крају је морало да узме папир и баци га у канту. Слично за све "дечије несташлуке", ако огребе или удари пријатеља, узме играчку итд.

Када већ мало одрасту и пођу у школу, главно им је пумпање самопоуздања. За њих је најважнији предмет "feel good" ("осећај се добро"). Шта год дете ради (и како год да ради) они му стално говоре "good job", "awesome", "great"... Никада не говоре ништа негативно. Зато су сви веома самоуверени и надувени, без обзира што већина у ствари нема пуно разлога за то. Значи, потпуно је недопустиво да некоме кажеш "то ниси добро урадио", чак ни учитељи то не раде (тј. посебно учитељи). То нама прави доста проблема код групних активности, јер смо навикли да отворено деци покажемо грешке и тражимо да исправе. Они се онда буне и мисле да смо неваспитани, у фазону "како се усуђујеш да ми кажеш да нешто није било добро"... Има једна породица која нам се више уопште не јавља када прођу поред нас зато што смо (на културан начин наравно) тражили од њиховог детета да исправи нешто што је свирала скроз ван интонације са нашом ћерком. Без обзира што нема појма, то дете је надувено и самоуверено као да је комбинација Алберта Ајнштајна и Мишел Фајфер. :)

Хаха, ово је одлично! Видио сам код мојих пријатеља Американаца који имају тројке, на који начин их вапитавају. Све је дозвољено до једне границе - скакање на трамболини, љуљашке, падање, пењање на високе мердевине, једење неопраног воћа, хране која је испала на под...Баш сам био на плажи једном са њима, и тројке су слободно ходале около (двије и по године су тада имали), падали, јели кекс који је испао у пијесак..А пет метара од нас, српски туристи дозивају своју седмогодишњу ћерку: "Анђела, врати се! Ударићеш се, посјећеш се, дубока вода, сунце...".

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

О да, кад ми видимо шта они све пуштају децу смрзнемо се од страха... Дешава се да нека непозната мајка гледа своје дете и не предузима ништа, а ја се правим као случајно идем около и пазим да не падне. Једноставно не могу да гледам дете ком може нешто да се деси, а да не предузмем ништа. Наравно, не смем да га пипнем без дозволе... Само у случају да се нешто догоди.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Са друге стране, да неко не стекне погрешан утисак да не воде рачуна о безбедности. На пример, игралишта су сва перфектно уређена са подлогом од песка или неке мекане синтетичке подлоге... На пример, ово плаво овде није бетон већ нека врста мекане гуме:

berger-park-playground-chicago-condos.jpg

Да појасним - амерички родитељ ће учинити све да окружење буде безбедно, али када пусти дете да се игра онда не трчи за њим и више "пази ово, пази оно". Нема тога, дете је само на своме, сналази се како зна... :)

Исто и касније у животу.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa onako, vole se i ne vole se. Mada su i Austrijanci u suštini Nemci, ima se isto dosta razlika. U Nemačkoj, recimo, dominira protestantska kultura i etika iako je jug Nemačke pretežno rimokatolički; Austrija je pak rimokatolička. U Austriji je jači uticaj drugih rimokatoličkih kultura, na primer Italije i Francuske, pre svega Italije (skoro svako istorijsko zadnje do 18. veka je izgradio neki Italijanac, pa muziku itd. su vekovima dominirali Italijani), a mnogi Austrijanci su poreklom naroda iz istočnih zemalja za vreme austrijskog carstva, tj. Česi, Slovaci, Mađari, Hrvati, Srbi, Poljaci i tako dalje. Na istoku Austrije, gde su narodi više pomešali, veća je odbojnost prema Nemačkoj i više se drži do samosvojnosti. Nemci opet, barem oni na severu, imaju jače veze sa Engleskom i skandinavskim zemljama. Takođe Austrijanci su imali više dodira sa orijentalnom kulturom jesu za suseda vekovima imali osmanlijsko carstvo, tj. Turke. Konačni razdor rimokatoličke Austrije i pretežno protestantske Nemačke desio se onda u drugoj polovini 19. veka, kada se Nemačka pod vođstvu Prusije ujedinila, tad glavni kontrahent Austrije unutar nemačkog saveza. Od tad su Austrijanci kolebali između nemačkog i austrijskog identiteta, da bi posle 1945-e nastao današnji austrijski identitet, koji je, doduše, bio isto malo rezultat bekstva od odgovornosti za vreme nacizma u smislu "krivi su Nemci, mi smo Austrijanci". Drugim rečima, Austrijanci i Nemci su nešto kao Srbi i Hrvati, ili Ameri i Englezi.. Nemačku i Austriju možemo malo da zamislimo kao jednu krnju Jugoslaviju pod vođstvu Srbije, time što bi se Srbija utopila u Jugoslaviju, ravno Prusiji u Nemačkoj, a Austrija bi bila Hrvatska koja bi ostala van takve Jugoslavije.

Austrijanci su kao nasi Crnogorci.....mozda gresim?

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О да, кад ми видимо шта они све пуштају децу смрзнемо се од страха... Дешава се да нека непозната мајка гледа своје дете и не предузима ништа, а ја се правим као случајно идем около и пазим да не падне. Једноставно не могу да гледам дете ком може нешто да се деси, а да не предузмем ништа. Наравно, не смем да га пипнем без дозволе... Само у случају да се нешто догоди.

^_^ Моју маму кад срце није пресјекло када је Американка бацалу у вис и окретала у зраку своју двогодишњу ћерку, на улици.

Ни мени није било свеједно да то гледам.

Али тај начин васпитања је одличан јер дијете неће имати страх од неуспјеха када посрасте.

А код нас дијеца се тотално друкачије васпитавају.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али тај начин васпитања је одличан јер дијете неће имати страх од неуспјеха када посрасте.

А код нас дијеца се тотално друкачије васпитавају.

Ја сам свестан тога (и те како се примећује у свакодневном животу), али не могу да променим подсвесне и емотивне реакције. Касно је сад... :)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е људи, хвала свима који су се јавили са новим причама, немам више амина за данас, па морам овако :)

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Samo nastavite dalje, odlicno ide tema... klapklap

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А колико се сви они разликују по менталитету у зависности из ког дела државе потичу?

Мислиш на Амере?

Када зађеш у "руралне" крајеве онда се разликују доста. Када су већи градови у питању, ту су разлике пуно мање - "градски" Американац се просечно у животу пресели, ако се не варам, више од десет пута. И то су у питању селидбе с` једног краја континента на други, што онда доста "поравнава" те разлике. Сасвим је уобичајено да деца када одрасту живе у другој држави него њихови родитељи, па кад унуче иде код баке и деке лети четири сата авионом... :)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...