Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Пад арх. Никодима у отворени антисемитизам - од личног проблема до општецрквене бруке

        Пише: др Александар Живковић


      Изгледа да ови благдани изазивају код људи захваћених прелешћу, посебно духовно растројство. Оно би заслуживало да остане њихова тајна са Богом и духовником, да се у ери савремених комуникација сами не оглашавају. Ако су са високим црквеним чином и образовањем, као у данашњем случају архимандрит Никодим (др Богосављевић), њихов личан, може да постане и проблем црквене мисије уопште, па штавише и брука за духовно деловање наше Свете Цркве.

      Познат од раније по (истини за вољу међу делом монаштва неретком хијализму који исповеда долазак православног цара пре Антихриста), а обузет нездравим апокалиптичним духом који се примио на његово, упркос високој академској титули и из археологије и из теологије, површно образовање, архимандрит Никодим данас се огласио једним против, како каже, жидовствујућим текстом. Требало би пуно времена и добре воље да се укаже на све скокове у погрешном  закључивању које у кратким тезама он данас износи. Искрено, ми за то време, а ни добру вољу немамо. Осећамо се згађено и обрукано, и дубоко постиђени, по ко зна који пут апелујемо на духовне власти мученичке Светосавске цркве, да овом, сада већ отвореном злу, коначно стану на пут. Ако се "равноземљашка теорија" могла примити са зачуђујућим осмехом, отворени антисемитизам у крилу Православне Цркве не сме ни за тренутак да се толерише. С том напоменом преносимо овај скандалозни "учинак".

    ЕКУМЕНИЗАМ КАО ЦАРЕБОРАЧКА, ПАПИСТИЧКА И ЈЕРЕС ЖИДОВСТВУЈУЋИХ

    BY NIKODIM BOGOSAVLJEVIC · ДЕЦЕМБАР 13, 2017

     

    „Јер тајна безакоња већ дејствује,
    само док се уклони онај који сад задржава“ (2. Сол. 2, 7).

    1. Дведесети век је век свејереси, јереси над јересима, јереси свих јереси – екуменизма.
    Нимало случајно се јерес екуменизма појавила и почела ширити међу православнима, управо после „уклањања онога који задржава“, после жидо-кабалистичког ритуалног убиства Св. Великомученика Цара Николаја 2., тиме што је 1920. местобљуститељ цариградског трона митр. Доситеј објавио енциклику Црквама Христовим посвуда. Наиме, по својој суштини јерес екуменизма је цареборачка јерес.
    Будући да Христос, као што Сам сведочи, није од овога света (Јн. 8, 23), онда ни Христови следбеници нису од овога света: „Кад бисте били од света, свет би своје љубио, а како нисте од света него вас ја изабрах од света, зато вас мрзи свет“ (Јн. 15, 19). Црква Христова ни Православно Царство, којима је Христос Глава, дакле, нису од овога света. Црква и Царство су двоједна икона, као душа и тело, Небеског Јеруслалима. Православно Царство и Црква су оштро подељени, раздељени и несливни са светом, и њихова је мисија да читав свет, који је изван њих, преобрази у себе, у Царство и Цркву.
    Екуменизам је, међутим, сав од света и сав у свету. Црква је по својој ипостаси и природи саборна, а васељенска, екуменска, само по свом административном устројству. Екуменизам, пак, као савез „цркава“, је и по својој ипостаси и природи и устројству свесветски, васељенски, али не и саборан, јер саборност подразумева истоветност истините вере, коју екуменизам не занима; њему је довољна спољашње, формално јединство у култу и администрацији. Зато екуменизму смета Цар, јер је он као икона Главе Цркве – Христа, чувар догмата вере и канонске свезе њеног јединства. Цар је чувар оштре границе између Царства-Цркве и света. И све док је Цар био на трону, екуменизам није могао да почне да укида и брише ове границе. Зато је екуменизам цареборачка јерес, јер не жели да се поново јави „онај који задржава“, већ жели да се оштре границе између Царства-Цркве и света укину, како би се Царство и Црква укинули и претворили у свет. Зато православни екуменисти – папоцезаристи затурају и не проповедају догматско богословље о свештеном царском чину и служби, чега је потврда савремено репринт издање Катихисиза Св. Филарета Московског, у коме је изостављен наведени део.
    2. Екуменизам и папизам спаја цареборачка јерес и окренутост и укорењеност у свету, и проповедање земаљског а не Небеског царства. Папа Стефан 4. је 754. са Пипином Малим склопио уговор о оснивању папске државе, а финале цареборства и пуноћа папоцезаризма је била када је, поред легалног Цара у Цариграду (без обзира што је био иконоборац), 800. за цара крунисан Карло Велики. У Цркви не могу бити два Цара, као што не могу постојати два хришћанска Царства. Уместо универзализма хришћанског Царства успостављен је универзализам папске власти.
    Екуменизам проповеда јединство „цркава“ у Христу, без јединства у догматици, а паписти исто то, само са јединством у папи. И једни и други ће уместо Христа дочекати и прихватити антихриста, коме ће папа, највероватније, бити лажни пророк.
    Од Трећег Ватиканског концила паписти су прихватили протестантску догматику, еклисиологију и есхатологију, а са њима јереси пантеизма, апокатастазе и хилијазма. По узору на папистички Концил, од времена патр. Атинагора почеле су припреме за Велики Православни Сабор, који је одржан 2016. на Криту, а на њему прихваћени документи са свим наведеним јересима.
    3. Екуменизам прихвата протестантску есхатологију хилијзма, хиљадугодишњег царства овде на земљи, која је у основи јудејска есхатологија „великог шабата“, тј. царства земаљског, и лажног месије, тј. антихриста. И паписти су прихватили јудејску есхатологију. Они са својом „старијом браћом“ чекају месију. Кога чекају, тога ће и дочекати – лажног месију, тј. антихриста.
    4. Православни Цар је икона Христова. Јеврејски месија, антихрист је Христова антиикона. Зато ће и икона и антиикона претходити, као претеча и антипретеча, Христовом Другом Доласку. Долазећи православни Цар, који према савременим откривењима треба да буде и Патријарх, уништиће и искорениће у Православном Царству-Цркви све наведене јереси: екуменизам, цареборство, папизам и жидовствујуће.
    Амин! Нека тако буде! Боже, дај!

    Архимандрит др Никодим (Богосављевић)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 4 минута, Ivan Marković рече

    Verujem da bi se svi ovde bolje razumeli kada ne bi bilo nepotrebnog trolovanja. Ti znaš, Boki, da su baš sve ove teme bile duboko razmatrane i da smo se mahom složili da se ne slažemo sa popom (ponegde je bilo i slaganja, ali ne često). I sad šta. Prođe Kreta, završi se fijaskom, ali pop valjda misli da smo mi ovde neobavešteni mali pačići. Kao da ja ne kontaktiram sa učesnicima tog sabora...i kao da pop misli da će upornim ponavljanjem (metoda košvabatralalalisanje) nekoga ovde u nešto da ubedi...

    Putuj Igumane i ne pitaj za namastir!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Bokisd рече

    Niko nije , ni' tvrdio, da se ne moze spasiti van crkve. Ono, kao , svi ce' poginuti , van crkve. Ne.

    Nego, inoslavni se spasavaju, dobrim delima, cistom savescu i dobrim namerama srca i naravno Bozijom miloscu.

    Ali, naravno, ne treba se sad, samo oslanjati na Boziju milost, jer, Bog je i pravedan i trazi od nas da budemo pravedni i da trazimo istinu. Te' stvari mozemo naci samo u pravoj crkvi, koja drzi istinu o Bogu i njegovom Jevadjelju. Po, savesti i razumu, svako trazi bas tu' crkvu. 

    Po, onome od sv.Avgustina ( parafraza ),...ima nekih , koji iako su napolju, kao da su sa nama ( hriscanima ).... Nadam se, da ce svako naci tu' crkvu i svoje spasenje.

     

    Stipu ga, troluje. O ovome je već bilo reči.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 23 минута, Ivan Marković рече

    misliš da sam idiot?

    Искрено верујем да си идиот. Верујем да нико, осим Боксита и Кратоса, не сумња у то.

    Шта Амфилохије није потписао? СПЦ је и отишла на Крит захваљујући њему. Зашто је он желео да иде на "разбојнички сабор"? Ви сте се унапред позивали на оног опрелешћеног безбрадог руског светогорца. Сви фуцкинг отечествени, почев од Владе Димитријевића, Александра Лазића, артемита и осталих хистеричних апокалиптичара/хилијастичара као што је и овај талибан Никодим др. кретен. Где сада трпаш Амфилохија у ту екипу, кад Никодим на помен његовог имена пада на земљу и бацака се обливен пеном која му из уста, ушију, носа, очију и дупета излази? Па твој идол, о. Сава, коме се дивиш до имбецилности кад ти изгледа корисно, хвали Критски сабор, а ја га критиковао због тога! Које је лудило у коме ти живиш?! Не разликујеш више лево и десно?   

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Ivan Marković рече

    Ma da. Normalno je da se neuspeh maskira lažnim nerazočarenjem...ali čudo jedno da si šetao i kafenisao čitavih tri meseca...sti siguran da nisi biJo u eshatonu?

    Нисам три, него месец и по. 

    Овај нуме да се маскира. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Ivan Marković рече

    Stvarno, ako je jedna vrana bela, mora da su sve...logika indukcije, al skroz pogrešna...

    Једна жива врана вреди више него све твоје виртуелне Зукеберг вране. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Ведран* рече

    Само Оци! :))

    Velika većina, ne svi. Neki su ostavljali takvu mogućnost, pod određenim specijalnim okolnostima. Ja pošto nisam otac, ostajem skeptik po tom pitanju. 

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Ivan Marković рече

    Velika većina, ne svi. Neki su ostavljali takvu mogućnost, pod određenim specijalnim okolnostima. Ja pošto nisam otac, ostajem skeptik po tom pitanju. 

    А који Отац је говорио, као Боки, да ван Цркве има спасења? :))

    Ај помози му кад му већ покровитељствујеш. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, Ведран* рече

    Да, али не мислим ја као ти. 

    U kojim stvarima ? Oko ekumenizma ?

    U smislu price, da li je neko ekumenista ili anti - ekumensita, i da misli, da li moze neko od inoslavnih ( van crkve ), da se spase ili ne ?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 минута, Ведран* рече

    А који Отац је говорио, као Боки, да ван Цркве има спасења? :))

    Ај помози му кад му већ покровитељствујеш. 

    Ivan prica, ono, sto smo vec pricali na drugim raznim temama ( narocito u vezi krstenja inoslavnih ) i zadrzava , svoje licno misljenje o ovom pitanju, na osnovu svoje savesti. To je sasvim, okey.

    Inace, opet, moram da kazem, treba citati i te' sve izjave otaca o crkvi i spasenju ( van crkve ) u kontekstu stvari. Recimo, da li Avgustin i Grigorije Bogoslov, veruju u pravu i istinitu crkvu i spasenje u njoj. Naravno, ali, oboje, imaju slicno razmisljanje, kada kazu, da postoje ljudi , koji nisu sa nama, ali, kao da su uz nas, sa nama, u crkvi , po poboznom i cestitom zivotu i cistoj savesti i nameri da ugode Bogu ( konkretno, Grigorije je rekao ovo, za sestru Vasilija Velikog, dok je jos bila nekrstena i van crkve ).

    Znaci, sve ima svoj dublji smisao i poruku. Kada su oci pricali o spasenju samo u crkvi, oni su pricali sustu istinu i pozivali su ljude da dodju i rade na spasenju svoje duse. Ali, su rasudjivali i o 'neistrazivim' putevima i promislima Bozijim o ljudima. I, slavili i hvalili beskonacnu milost Boziju prema ljudima u nekim stvarima i dogadjajima. Jedna od tih stvari je i kako Bog moze po svom sudu spasiti ljude i van crkve.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Будући да мислиш да то што Иван каже јесте лично мишљење, претпостављам да треба да схватим да то што ти тврдиш није лично мишљење. Зато ми реци који од Отаца говори овако као ти?

    пре 3 минута, Bokisd рече

    Bog moze po svom sudu spasiti ljude i van crkve.

    Који?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Ведран* рече

    Будући да мислиш да то што Иван каже јесте лично мишљење, претпостављам да треба да схватим да то што ти тврдиш није лично мишљење. Зато ми реци који од Отаца говори овако као ти?

    Који?

    Da se malo naslim, evo, o.Zoran moze da kaze. On misli, da po defaultu se spasavaju van pravoslavne crkve u inoslavnim crkvama, ...ja, mislim, po savesti i po dobrim namerama srca. :buba:

    Cekaj, onda. Ti si znaci ekumenista, koji misli da van pravoslavne crkve nema spasenja ? Da li sam dobro shvatio ?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...