Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Пад арх. Никодима у отворени антисемитизам - од личног проблема до општецрквене бруке

        Пише: др Александар Живковић


      Изгледа да ови благдани изазивају код људи захваћених прелешћу, посебно духовно растројство. Оно би заслуживало да остане њихова тајна са Богом и духовником, да се у ери савремених комуникација сами не оглашавају. Ако су са високим црквеним чином и образовањем, као у данашњем случају архимандрит Никодим (др Богосављевић), њихов личан, може да постане и проблем црквене мисије уопште, па штавише и брука за духовно деловање наше Свете Цркве.

      Познат од раније по (истини за вољу међу делом монаштва неретком хијализму који исповеда долазак православног цара пре Антихриста), а обузет нездравим апокалиптичним духом који се примио на његово, упркос високој академској титули и из археологије и из теологије, површно образовање, архимандрит Никодим данас се огласио једним против, како каже, жидовствујућим текстом. Требало би пуно времена и добре воље да се укаже на све скокове у погрешном  закључивању које у кратким тезама он данас износи. Искрено, ми за то време, а ни добру вољу немамо. Осећамо се згађено и обрукано, и дубоко постиђени, по ко зна који пут апелујемо на духовне власти мученичке Светосавске цркве, да овом, сада већ отвореном злу, коначно стану на пут. Ако се "равноземљашка теорија" могла примити са зачуђујућим осмехом, отворени антисемитизам у крилу Православне Цркве не сме ни за тренутак да се толерише. С том напоменом преносимо овај скандалозни "учинак".

    ЕКУМЕНИЗАМ КАО ЦАРЕБОРАЧКА, ПАПИСТИЧКА И ЈЕРЕС ЖИДОВСТВУЈУЋИХ

    BY NIKODIM BOGOSAVLJEVIC · ДЕЦЕМБАР 13, 2017

     

    „Јер тајна безакоња већ дејствује,
    само док се уклони онај који сад задржава“ (2. Сол. 2, 7).

    1. Дведесети век је век свејереси, јереси над јересима, јереси свих јереси – екуменизма.
    Нимало случајно се јерес екуменизма појавила и почела ширити међу православнима, управо после „уклањања онога који задржава“, после жидо-кабалистичког ритуалног убиства Св. Великомученика Цара Николаја 2., тиме што је 1920. местобљуститељ цариградског трона митр. Доситеј објавио енциклику Црквама Христовим посвуда. Наиме, по својој суштини јерес екуменизма је цареборачка јерес.
    Будући да Христос, као што Сам сведочи, није од овога света (Јн. 8, 23), онда ни Христови следбеници нису од овога света: „Кад бисте били од света, свет би своје љубио, а како нисте од света него вас ја изабрах од света, зато вас мрзи свет“ (Јн. 15, 19). Црква Христова ни Православно Царство, којима је Христос Глава, дакле, нису од овога света. Црква и Царство су двоједна икона, као душа и тело, Небеског Јеруслалима. Православно Царство и Црква су оштро подељени, раздељени и несливни са светом, и њихова је мисија да читав свет, који је изван њих, преобрази у себе, у Царство и Цркву.
    Екуменизам је, међутим, сав од света и сав у свету. Црква је по својој ипостаси и природи саборна, а васељенска, екуменска, само по свом административном устројству. Екуменизам, пак, као савез „цркава“, је и по својој ипостаси и природи и устројству свесветски, васељенски, али не и саборан, јер саборност подразумева истоветност истините вере, коју екуменизам не занима; њему је довољна спољашње, формално јединство у култу и администрацији. Зато екуменизму смета Цар, јер је он као икона Главе Цркве – Христа, чувар догмата вере и канонске свезе њеног јединства. Цар је чувар оштре границе између Царства-Цркве и света. И све док је Цар био на трону, екуменизам није могао да почне да укида и брише ове границе. Зато је екуменизам цареборачка јерес, јер не жели да се поново јави „онај који задржава“, већ жели да се оштре границе између Царства-Цркве и света укину, како би се Царство и Црква укинули и претворили у свет. Зато православни екуменисти – папоцезаристи затурају и не проповедају догматско богословље о свештеном царском чину и служби, чега је потврда савремено репринт издање Катихисиза Св. Филарета Московског, у коме је изостављен наведени део.
    2. Екуменизам и папизам спаја цареборачка јерес и окренутост и укорењеност у свету, и проповедање земаљског а не Небеског царства. Папа Стефан 4. је 754. са Пипином Малим склопио уговор о оснивању папске државе, а финале цареборства и пуноћа папоцезаризма је била када је, поред легалног Цара у Цариграду (без обзира што је био иконоборац), 800. за цара крунисан Карло Велики. У Цркви не могу бити два Цара, као што не могу постојати два хришћанска Царства. Уместо универзализма хришћанског Царства успостављен је универзализам папске власти.
    Екуменизам проповеда јединство „цркава“ у Христу, без јединства у догматици, а паписти исто то, само са јединством у папи. И једни и други ће уместо Христа дочекати и прихватити антихриста, коме ће папа, највероватније, бити лажни пророк.
    Од Трећег Ватиканског концила паписти су прихватили протестантску догматику, еклисиологију и есхатологију, а са њима јереси пантеизма, апокатастазе и хилијазма. По узору на папистички Концил, од времена патр. Атинагора почеле су припреме за Велики Православни Сабор, који је одржан 2016. на Криту, а на њему прихваћени документи са свим наведеним јересима.
    3. Екуменизам прихвата протестантску есхатологију хилијзма, хиљадугодишњег царства овде на земљи, која је у основи јудејска есхатологија „великог шабата“, тј. царства земаљског, и лажног месије, тј. антихриста. И паписти су прихватили јудејску есхатологију. Они са својом „старијом браћом“ чекају месију. Кога чекају, тога ће и дочекати – лажног месију, тј. антихриста.
    4. Православни Цар је икона Христова. Јеврејски месија, антихрист је Христова антиикона. Зато ће и икона и антиикона претходити, као претеча и антипретеча, Христовом Другом Доласку. Долазећи православни Цар, који према савременим откривењима треба да буде и Патријарх, уништиће и искорениће у Православном Царству-Цркви све наведене јереси: екуменизам, цареборство, папизам и жидовствујуће.
    Амин! Нека тако буде! Боже, дај!

    Архимандрит др Никодим (Богосављевић)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 11 минута, Ivan Marković рече

    Gajili su oni svakojake nade...da si vido samo to seirenje uoči sabora na Zakerbergovom produktu koji ne koristiš...auuuu, kad ono, prođe sabor, pa da si tek onda video reakcije...:)

    Е какве ствари ја пропуштам у животу. :))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Ведран* рече

    Ето видиш Иване! 

    Даклем може се спасти и ван Цркве! И ви сте ми неки анти е куме ниси!

    Па ја то никад не бих рекао, а ође су ме неки таговали као екуменисту. :))

    Kada je u pitanju spasenje, ja zastupam potpuni skepticizam, jer sam nisam Spasitelj, pa se bojim da mi Hristos ne kaže na strašnom sudu:"Što sti seo na moju stolicu"?. I o tome je bilo reči (Žika je pratio tu diskusiju i verovatno se seća mojih obrazloženja). Ipak, sam Gospod kaže da (parafraza) koji se ne krsti vodom i Duhom, neće ući u Carstvo nebesko, i koji ne jede Telo i ne pije Krv, nema život večni. Ako sad neko oće da bude veći Hristos od Hrista, pa da na silu u raj utera svojevoljno nekrštene, ateiste, budiste i slične, oke, nemam ništa protiv. Ja biram da ćutim iz razloga koji sam naveo. Zato nikad ne vodim takve diskusije. Jedino za sebe znam. Ako izađem iz Crkve, spasiti se neću...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Ведран* рече

    Ето видиш Иване! 

    Даклем може се спасти и ван Цркве! И ви сте ми неки анти е куме ниси!

    Па ја то никад не бих рекао, а ође су ме неки таговали као екуменисту. :))

    Па то ти је ова весела дружина: Тврде да се људи не могу спасити ван цркве, а онда истовремено веле како се јеретици спашавају ван цркве! Јер је то последица става: Само ПЦ је Црква, сви ван су јеретици! Само у ПЦ је спасење, јер је она Нојева барка, али се спашавају и јеретици ван ње! Ово лудило мозга ја не могу да укапирам!12:smeha:0122_tuk

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Ведран* рече

    Погубио си се. Видиш да си са отом опаском о дами изазвао да Ивану прораде пљувачне жлезде! То ти је био као Павловијански сигнал. Сад му дај све из приче, да види има ли шта да искористи :))

    Skroz si me pogrešno procenio. Al dobro, na volju ti...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Ведран* рече

    Ето видиш Иване! 

    Даклем може се спасти и ван Цркве! И ви сте ми неки анти е куме ниси!

    Па ја то никад не бих рекао, а ође су ме неки таговали као екуменисту. :))

    Da, ali, Vedrane,....kontekst... :stadaradim:

    Onda, znaci, kako pises, da ,.... samo u crkvi pravoslavnoj postoji spasenje. Onda si i ti anti - ekumenista, ..i, to,...tvrdi, ...onaj, kako kazu, talibanski...:)))

    Ali, vidis, kako mozemo spojiti i anti - ekumenizam i toleranicju prema drugima i drugacijima. Nismo bas toliki fanatici, zar ne ?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Trifke рече

    Vidi vidi sto se ti interesujes kada su dame u pitanju. Odmah opusten stv , pa Vedri i td. Hm! Sumnjivo je meni to!  :))

    Вратио му се живот у старе кости. 12:smeha:

    • Оплаках :)) 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Ведран* рече

    Е какве ствари ја пропуштам у животу. :))

    Puno si propustio. Tih prvih mesec dva po saboru, to razočarenje kod popove ekipe...ma ne bih to propustio ni za kakve pare...:ani_biggrin:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Bokisd рече

    Da, ali, Vedrane,....kontekst... :stadaradim:

    Onda, znaci, kako pises, da ,.... samo u crkvi pravoslavnoj postoji spasenje. Onda si i ti anti - ekumenista, ..i, to,...tvrdi, ...onaj, kako kazu, talibanski...:)))

    Ali, vidis, kako mozemo spojiti i anti - ekumenizam i toleranicju prema drugima i drugacijima. Nismo bas toliki fanatici, zar ne ?

    Што вели Иван. Скроз си ме погрешно проценио. :D

    • Хахаха 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, Ivan Marković рече

    Puno si propustio. Tih prvih mesec dva po saboru, to razočarenje kod popove ekipe...ma ne bih to propustio ni za kakve pare...:ani_biggrin:

    Их, тада и да сам на том изуму не бих могао то да пратим јер сам у то време био у шетњи, и пијо кахфу у једном намастиру сас једним учесником. 

    А и он је из попове екипе, и добро се познају, и није био ни ич разочаран. :))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Bokisd рече

    Nadam se.

    Nadam se i da se , sada, bolje razumemo. :945729:

    Verujem da bi se svi ovde bolje razumeli kada ne bi bilo nepotrebnog trolovanja. Ti znaš, Boki, da su baš sve ove teme bile duboko razmatrane i da smo se mahom složili da se ne slažemo sa popom (ponegde je bilo i slaganja, ali ne često). I sad šta. Prođe Kreta, završi se fijaskom, ali pop valjda misli da smo mi ovde neobavešteni mali pačići. Kao da ja ne kontaktiram sa učesnicima tog sabora...i kao da pop misli da će upornim ponavljanjem (metoda košvabatralalalisanje) nekoga ovde u nešto da ubedi...

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Zoran Đurović рече

    Па то ти је ова весела дружина: Тврде да се људи не могу спасити ван цркве, а онда истовремено веле како се јеретици спашавају ван цркве! Јер је то последица става: Само ПЦ је Црква, сви ван су јеретици! Само у ПЦ је спасење, јер је она Нојева барка, али се спашавају и јеретици ван ње! Ово лудило мозга ја не могу да укапирам!12:smeha:0122_tuk

    Niko nije , ni' tvrdio, da se ne moze spasiti van crkve. Ono, kao , svi ce' poginuti , van crkve. Ne.

    Nego, inoslavni se spasavaju, dobrim delima, cistom savescu i dobrim namerama srca i naravno Bozijom miloscu.

    Ali, naravno, ne treba se sad, samo oslanjati na Boziju milost, jer, Bog je i pravedan i trazi od nas da budemo pravedni i da trazimo istinu. Te' stvari mozemo naci samo u pravoj crkvi, koja drzi istinu o Bogu i njegovom Jevadjelju. Po, savesti i razumu, svako trazi bas tu' crkvu. 

    Po, onome od sv.Avgustina ( parafraza ),...ima nekih , koji iako su napolju, kao da su sa nama ( hriscanima ).... Nadam se, da ce svako naci tu' crkvu i svoje spasenje.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Ведран* рече

    Их, тада и да сам на том изуму не бих могао то да пратим јер сам у то време био у шетњи, и пијо кахфу у једном намастиру сас једним учесником. 

    А и он је из попове екипе и није био ни ич разочаран. :))

    Ma da. Normalno je da se neuspeh maskira lažnim nerazočarenjem...ali čudo jedno da si šetao i kafenisao čitavih tri meseca...sti siguran da nisi biJo u eshatonu?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...