Jump to content
  • александар живаљев

    Жељко Ињац: Ставом Цркве о Косову и Метохији нису задовољни ни власт ни странци!

    13. маја 2018.

    kosovo-manastir-1.jpg?resize=696%2C371&s
     
     

    Сабор Српске Православне Цркве је ове године издао посебно саопштење које се тиче Косова и Метохије. У том саопштењу је речено да Косово не сме да буде независно, што не чуди. Али сада се први пут чуло да не сме да дође ни до поделе Косова, јер би то значило да подручје јужно од Ибра остаје без Срба. Овај став Цркве је илустрован и бројним примерима кршења права како Цркве, тако и Срба који живе јужно од Ибра.

    Зачуђујуће или не, али медији, за разлику од претходних година, нису пренели ово саопштење Сабора, са изузетком Вечерњих Новости. Ипак, одмах дан након тога стигло нам је реаговање Председника, који је са необичном жестином напао Цркву због оваквог става. Чуле су се стандардне флоскуле „нека оду да живе тамо“, „нису понудили никаква решења“, и слично. По армији ботова која се активирала да блати црквене великодостојнике, види се да тај став Председника није била реакција у тренутку, већ да је цела акција поткопавања ауторитета Цркве организована, и да је саопштење Сабора изгледа озбиљно засметало властима.

     

    Због чега је тако? Шта је то што је Сабор СПЦ у свом саопштењу рекао, а да је толико засметало властима?

    Укратко, све. Сабор је, стављајући ситуацију на КиМ изнад новог Устава СПЦ и издвајање чак два саопштења о ситуацији на КиМ на овом Сабору (једно на почетку Сабора и друго на крају) питање статуса КиМ поново ставио у жижу јавности. Даље, Сабор је нагласио и да перспектива уласка у ЕУ не може да буде било каква замена за део територије и да се не може мењати територија по принципу „своје за своје“. Поред подсећања да се ради о територији на којој су наши најзначајнији верски и историјски споменици, Сабор је урадио нешто што се до сада није чуло у нашем јавном дискурсу: на конкретним примерима је подсетио коме то треба оставити да се брине о Србима на КиМ. Тако су улози дигнути, јер је сада, поред европске перспективе и бољег живота који нас чека чим се одрекнемо Косова и Метохије, на сто стављена и судбина наших сународника које би требало да жртвујемо за нејасне перспективе и непоткрепљена обећања.

    Ово последње је можда највише и алармирало оне који су скочили против оваквог саопштења. Несумњиво је да је Српска Православна Црква и даље институција од највећег угледа у Србији. И несумњиво је да ће њен глас да се чује. Када Српска Православна Црква направи овакав пресек ситуације, која говори да би Србе у независном Косову, или подељеном Косову, оставио само неко ко уопште не мисли на њихову добробит и опстанак, то може да поремети многе планове. И не само планове власти.

    Тако смо дошли у парадоксалну ситуацију да најжешће реакције на саопштење Сабора долазе управо од српске власти која се тиме, парадоксално, ставила на исту страну са странцима и њиховим медијима и аналитичарима, који овакве дисквалификације већ деценијама упућују Српској Православној Цркви. Оно што је Сабор урадио јесте ускраћивање маневарског простора било коме да поделу или независност Косова у било којој варијанти прогласи победом или великим достигнућем. Сабор је јасно и гласно рекао да су обе опције губитничке, и да се ради о трагичним губицима, и да се неће стати на томе.
    Истина је да су се овакви гласови чули и раније, али никада на овако артикулисан начин, и од институције која са собом носи оволику тежину. Уз све што би се Српској Православној Цркви могло замерити, не може јој се рећи да није уз свој народ на Косову и Метохији, и сада и онда када је било најтеже, и да је најзначајнија српска институција на Косову и Метохији.

    Страни амбасадори западних земаља се нису оглашавали. Не зато што не би имали шта да замере оваквом ставу, него зато што су имали довољно дипломатског такта да не реагују на ово, јер знају да у борби са Српском Православном Црквом могу само да изгубе. Али њихов став је одавно познат.

    Председник се огласио. И ушао у директну конфронтацију са СПЦ. Да ли то значи да је Председник на страни западних дипломата, против свог народа? Не. Али то може да значи да су Председник, или неко из његовог окружења, осетили смањивање маневарског простора у коме би „тешке и неугодне кораке“, како они воле да кажу, прогласили за добитак или победу. Што даље значи и да се математика решавања косовског сукоба закомпликовала, утолико што ће сви ти „тешки и неугодни кораци“ бити проглашени катастрофалним губицима, што би у својој суштини и били. А такву хипотеку нико нормалан не жели да носи уз своје име, јер се зна колико Срби умеју да памте нешто што виде као издају.

    Стога, све што се даље буде радило у преговорима биће обојено овим саопштењем Сабора. И биће обојено чињеницом да власт више нема ни најмањи маневарски простор да губитак или поделу Косова прогласи добитком, макар и малим. Уколико то буде значило да ће од сад у преговорима наступати тако да ће одустати од та два решења и тражити неко ново решење, у коме ће Срби и Србија заиста и да добију нешто, онда је ово саопштење постигло свој циљ у потпуности.

    Жељко Ињац, Видовданhttps://www.vidovdan.org/aktuelno/zeljko-injac-stavom-crkve-o-kosovu-nisu-zadovoljni-ni-vlast-ni-stranci/




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 13 минута, Ведран* рече

    Стратегија српске војске у ратовима никада у историји није била протеривање, убијање и расељавање народа. Па то сигурно не би била ни у случају неке евентуалне интервенције на КиМ. 

    Већина тих Албанаца на КиМ су наш народ, нормални људи, као и ми, који само желе да живе у миру у номалној држави. Ни једна нормална држава у свету не убија и не протерује свој народ. А Србија, без обзира на све проблеме, јесте држава која не протерује и не убија ни друге, а камоли своје људе. 

    И ја мислим да је већина Албанаца (па ваљда и већина сваког народа на свету) нормалан народ, који жели мир и уређеност. Али не видим да ће икад поново они пожелети да живе у Србији пре него у својој држави, једино можда ако би Косово постало као нека Сомалија а Србија се развила до нивоа Аустрије, по уређености. Млађи људи доле више не знају ни српски, немају Србе у свом окружењу, све време их уче да су своју "слободу" крваво платили, да је циљ уједињење са Албанијом итсл. Тешко је поверовати да ће они икад пожелети одустану милом од фактичке власти коју имају на терену и да се врате под окриље Србије. У најбољем случају можемо се надати некој федерацији или нечему сличном, под условом да дође до неког фантастичног културног приближавања...

    У таквим околностима, не видим шта би циљ неке евентуалне наше интервенције могао да буде сем заштита Срба тамо где их има и манастира... Што ефективно опет значи поделу, у најбољем случају.

    Заиста је тешка ситуација. Ниједна држава не може да се у миру одрекне дела своје територије и грађана који на њој живе, али са друге стране питање је шта и колико треба да жртвује да би осала верна том принципу, иако су шансе да поврати ту територију занемарљиве. Плашим се ко ће одлучивати у наше име и у име наших потомака о свему овоме... 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 19 минута, Срђан Шијакињић рече

    Косово постало као нека Сомалија а Србија се развила до нивоа Аустрије

    Албанци се такође исељавају са Косова. Ко год може бежи. Нису ни они блесави да мисле да могу да живе од махања заставом.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Вилер Текс рече

    Албанци се такође исељавају са Косова. Ко год може бежи. Нису ни они блесави да мисле да могу да живе од махања заставом.

    Наравно, али опет не видим да ће у догледној будућности они већински пожелети да се одрекну те дивље независности коју имају и да живе у Србији... Дотад нико од њих неће знати српски вероватно, између осталог...

    Једино ако се не деси неки коперникански обрт, па Срби и Албанци из Албаније направе неку историјску сарадњу и унију, која ће укључити и Косово... То ће се можда и десити, историја је непредвидљива, али не видим ни то као опцију у догледној будућности... 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 часа, Ведран* рече

    Да  ли неко зна зашто скоро нико из нашег државног врха више не спомиње резолуцију 1244 Уједињених нација? 

    Бизарно је заиста да наш председник на састанку са Путином прича о Бриселском споразуму, док је Путин тај који помиње и инсистира на резолуцији УН-а.

    Zato sto je na snazi Briselski sporazum.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 28 минута, Srbin1389 рече

    Zato sto je na snazi Briselski sporazum.

     

    Ово је нелогичан одговор на моје питање.

    Као када бих ја питао зашто Мики воли црвену боју, а ти одговорио са: "зато што је небо плаво". 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 41 минута, Вилер Текс рече

    И резолуција 1244 је на снази. 

    Jeste, ali su neke bitne odredbe iz rezlucije 1244 van snage zbog Briselskog sporazuma.

    Kao na primer ona koja se odnosi na vracanje 1000 srpskih vojnika i policajaca. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Srbin1389 рече

    Jeste, ali su neke bitne odredbe iz rezlucije 1244 van snage zbog Briselskog sporazuma.

    Kao na primer ona koja se odnosi na vracanje 1000 srpskih vojnika i policajaca. 

    Извини да ли ти мислиш да је због Брислеског споразума резолуција 1244 неважећа?

    Не разумем шта си хтео да кажеш овим.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Вилер Текс рече

    Извини да ли ти мислиш да је због Брислеског споразума резолуција 1244 неважећа?

    Не разумем шта си хтео да кажеш овим.

     

    Ne u celosti, u onim delovima u kojima se ne slaze sa BS.

    Jer imaju istu pravnu snagu

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Srbin1389 рече

    Ne u celosti, u onim delovima u kojima se ne slaze sa BS.

    Jer imaju istu pravnu snagu

    Па не може Бриселски споразум да буде изнад резолуције Уједињених Нација. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 часа, Ведран* рече

    Стратегија српске војске у ратовима никада у историји није била протеривање, убијање и расељавање народа. Па то сигурно не би била ни у случају неке евентуалне интервенције на КиМ. 

    Већина тих Албанаца на КиМ су наш народ, нормални људи, као и ми, који само желе да живе у миру у номалној држави. Ни једна нормална држава у свету не убија и не протерује свој народ. А Србија, без обзира на све проблеме, јесте држава која не протерује и не убија ни друге, а камоли своје људе. 

    Зашто би онда српска војска интервенисала?

    Албанци не желе да живе у Србији. У праву си да српска војска није окупациона, ал ако би интервенисала на КиМ (противно вољи већинског становништва), она би била окупациона војска. Српска војска би могла једино да интервенише против НАТО-а, и да онда каже становништву које живи на КиМ, изаберите где желите да живите, и како желите да живите. Што је апсурд.

    Они који позивају на војну интервенцију против воље већинског становништва, управо имају на уму да та војна сила треба да промени структуру становништва на КиМ. Или да подели КиМ, да припоји територије (које су све мање) са већинским српским становништвом Србији, што није решење.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Ђорђе Р  Држава Србија има право да интервенише ако се крше закони. Ово што се дешава на Косову и Метохији је кршење свих могућих закона тако да нема ту ко шта да се буни и пита. Може да се буни, али није у праву.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Agnostik рече

    Crkva ima zadatak da se bavi verom, a ne politikom.

    После толиког бављења овим форумом и разговора са хришћанима да ли је могуће да пишеш ову реченицу?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...