Jump to content
  • александар живаљев

    Жељко Ињац: Ставом Цркве о Косову и Метохији нису задовољни ни власт ни странци!

    13. маја 2018.

    kosovo-manastir-1.jpg?resize=696%2C371&s
     
     

    Сабор Српске Православне Цркве је ове године издао посебно саопштење које се тиче Косова и Метохије. У том саопштењу је речено да Косово не сме да буде независно, што не чуди. Али сада се први пут чуло да не сме да дође ни до поделе Косова, јер би то значило да подручје јужно од Ибра остаје без Срба. Овај став Цркве је илустрован и бројним примерима кршења права како Цркве, тако и Срба који живе јужно од Ибра.

    Зачуђујуће или не, али медији, за разлику од претходних година, нису пренели ово саопштење Сабора, са изузетком Вечерњих Новости. Ипак, одмах дан након тога стигло нам је реаговање Председника, који је са необичном жестином напао Цркву због оваквог става. Чуле су се стандардне флоскуле „нека оду да живе тамо“, „нису понудили никаква решења“, и слично. По армији ботова која се активирала да блати црквене великодостојнике, види се да тај став Председника није била реакција у тренутку, већ да је цела акција поткопавања ауторитета Цркве организована, и да је саопштење Сабора изгледа озбиљно засметало властима.

     

    Због чега је тако? Шта је то што је Сабор СПЦ у свом саопштењу рекао, а да је толико засметало властима?

    Укратко, све. Сабор је, стављајући ситуацију на КиМ изнад новог Устава СПЦ и издвајање чак два саопштења о ситуацији на КиМ на овом Сабору (једно на почетку Сабора и друго на крају) питање статуса КиМ поново ставио у жижу јавности. Даље, Сабор је нагласио и да перспектива уласка у ЕУ не може да буде било каква замена за део територије и да се не може мењати територија по принципу „своје за своје“. Поред подсећања да се ради о територији на којој су наши најзначајнији верски и историјски споменици, Сабор је урадио нешто што се до сада није чуло у нашем јавном дискурсу: на конкретним примерима је подсетио коме то треба оставити да се брине о Србима на КиМ. Тако су улози дигнути, јер је сада, поред европске перспективе и бољег живота који нас чека чим се одрекнемо Косова и Метохије, на сто стављена и судбина наших сународника које би требало да жртвујемо за нејасне перспективе и непоткрепљена обећања.

    Ово последње је можда највише и алармирало оне који су скочили против оваквог саопштења. Несумњиво је да је Српска Православна Црква и даље институција од највећег угледа у Србији. И несумњиво је да ће њен глас да се чује. Када Српска Православна Црква направи овакав пресек ситуације, која говори да би Србе у независном Косову, или подељеном Косову, оставио само неко ко уопште не мисли на њихову добробит и опстанак, то може да поремети многе планове. И не само планове власти.

    Тако смо дошли у парадоксалну ситуацију да најжешће реакције на саопштење Сабора долазе управо од српске власти која се тиме, парадоксално, ставила на исту страну са странцима и њиховим медијима и аналитичарима, који овакве дисквалификације већ деценијама упућују Српској Православној Цркви. Оно што је Сабор урадио јесте ускраћивање маневарског простора било коме да поделу или независност Косова у било којој варијанти прогласи победом или великим достигнућем. Сабор је јасно и гласно рекао да су обе опције губитничке, и да се ради о трагичним губицима, и да се неће стати на томе.
    Истина је да су се овакви гласови чули и раније, али никада на овако артикулисан начин, и од институције која са собом носи оволику тежину. Уз све што би се Српској Православној Цркви могло замерити, не може јој се рећи да није уз свој народ на Косову и Метохији, и сада и онда када је било најтеже, и да је најзначајнија српска институција на Косову и Метохији.

    Страни амбасадори западних земаља се нису оглашавали. Не зато што не би имали шта да замере оваквом ставу, него зато што су имали довољно дипломатског такта да не реагују на ово, јер знају да у борби са Српском Православном Црквом могу само да изгубе. Али њихов став је одавно познат.

    Председник се огласио. И ушао у директну конфронтацију са СПЦ. Да ли то значи да је Председник на страни западних дипломата, против свог народа? Не. Али то може да значи да су Председник, или неко из његовог окружења, осетили смањивање маневарског простора у коме би „тешке и неугодне кораке“, како они воле да кажу, прогласили за добитак или победу. Што даље значи и да се математика решавања косовског сукоба закомпликовала, утолико што ће сви ти „тешки и неугодни кораци“ бити проглашени катастрофалним губицима, што би у својој суштини и били. А такву хипотеку нико нормалан не жели да носи уз своје име, јер се зна колико Срби умеју да памте нешто што виде као издају.

    Стога, све што се даље буде радило у преговорима биће обојено овим саопштењем Сабора. И биће обојено чињеницом да власт више нема ни најмањи маневарски простор да губитак или поделу Косова прогласи добитком, макар и малим. Уколико то буде значило да ће од сад у преговорима наступати тако да ће одустати од та два решења и тражити неко ново решење, у коме ће Срби и Србија заиста и да добију нешто, онда је ово саопштење постигло свој циљ у потпуности.

    Жељко Ињац, Видовданhttps://www.vidovdan.org/aktuelno/zeljko-injac-stavom-crkve-o-kosovu-nisu-zadovoljni-ni-vlast-ni-stranci/




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 8 часа, Bokisd рече

    Ovo sto pricas je pravo sile, a, ne pravo i pravda.

    Postoji medjunarodno pravo po kojem je KiM nasa teritorija i zemlja. Postoji i pravda, po kojoj je , opet, KiM nasa sveta zemlja, nasih predaka i nase tradicije i vere.

    Sve ostalo je zakon sile i nema nikakvih dodirnih tacaka sa pravom i pravdom. A, veliki Njegos je rekao ,.....' Kome zakon leži u topuzu tragovi mu smrde nečovještvom'.......

    Naravno da je to zakon sile - jači tlači! Pa koliko je ko sposoban da se odupre tome tačno takva i tolika je i ta njegova sloboda i suverenitet!

    Ruska Federacija, USA, Kina, Sjeverna Koreja, Iran, Izrael itd. itd. Odnosi medju njima su zasnovani na sili ili na "pravima i garancijama"?

    Nikakve ni svemirske da ne kažem Božije garancije ne bi odvratile Kinu da napadne Rusku Federaciju odmah već sljedeće 2019. godine ukoliko ta ne bi više bila sposobna sama svoje odbrane!

    A USA bi se umješala maksimalno zato da i oni nešto dobiju od parčanja Rusije sa Kinom! Vi živite gdje? Na Marsu očigledno a ne na planeti Zemlji!

    https://tinyurl.com/ybd7vp57

    U redu, ako si mislite da će vama neko drugi garantovat vašu slobodu, vašu nezavisnost i vaš suverenitet slobodno si tako i dalje mislite! :D 

    Poljska je bila nekoliko puta sasvim izbrisana sa geografske mape Evrope i svijeta a njima je slobodu i nezavisnost garantovao KO? USA, Rusija? Kina? OUN? EU?

    Ovo su ta vaša "prava i garancije"? To vi smatrate "pravima i garancijama"? Ako je to vama zaista tako onda očigledno ne pričamo o istim stvarima!

    https://tinyurl.com/ybsyfcs4

    https://tinyurl.com/y9r7s8lv

    https://tinyurl.com/y7cw5d4q

    To sve isto se odnosi i na hrišćanstvo, ono je nekad bilo zabranjeno, pa odobreno, pa državnom vjerom pa opet potiskivano, zabranjeno i proganjano i opet odobreno i na kraju to može biti još svakako. Niko vam ne garantuje ništa, ni slobodu vjeroispovijedanja, ni ličnu, političku ili državnu slobodu!

    https://tinyurl.com/y8ypsceb

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Uf, brate Zayrone, covece, sta naprica, ne mogu da verujem da tako rasudjujes.  :scratch_head:

    Ispada, da su Hitler i razne siledjije i monstrumi kroz istoriju postupajuci po sili, bili , onako okey likovi,...takav je svet bio u to vreme,...sta da radimo,..... :blush:

    Medjunarodno pravo, razne povelje UH, Savet Bezbednosti i veto, medjunarodni Sud pravde, nista ne vazi , tako ispada. 

    Ne mogu nikako da te razumem, kako si dosao do ovakvih stavova.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 51 минута, Bokisd рече

    Uf, brate Zayrone, covece, sta naprica, ne mogu da verujem da tako rasudjujes.  :scratch_head:

    Ispada, da su Hitler i razne siledjije i monstrumi kroz istoriju postupajuci po sili, bili , onako okey likovi,...takav je svet bio u to vreme,...sta da radimo,..... :blush:

    Medjunarodno pravo, razne povelje UH, Savet Bezbednosti i veto, medjunarodni Sud pravde, nista ne vazi , tako ispada. 

    Ne mogu nikako da te razumem, kako si dosao do ovakvih stavova.

    Opet dislexija, čitate a ne razumijete šta ste pročitali! Nigdje nisam rekao da su Hitler i razne siledžije bile OK već baš naprotiv, da se Hitler i sve te razne siledžije pojavljuju uvijek tamo gdje se previše pouzdamo u druge a ne u svoje sile i kad pustimo da nam našu nezavisnost, slobodu i suverenitet brane drugi kao npr. Neville Chamberlain (Velká Británie), Édouard Daladier (Francie), Adolf Hitler (Německo) a Benito Mussolini (Itálie) - Minhenski sporazum  što su tu uradili sa Čehoslovačkom! Neko se barem pouči iz tudjih grešaka a neko se ne pouči ni iz svojih sopstvenih! :D 

    https://tinyurl.com/y8ypsceb

    Osim toga silom se ne služe samo diktatori, fašisti i nacisti, silu legitimno upotrebljavaju sve razumne zemlje u cilju preventivnog odstrašivanja i sprečavanja napada na svoje tertitorije i svoje gradjane ili u slučaju svoje odbrane od agresije! Sila sama po sebi je neutralna, ni loša ni dobra!

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 18.5.2018. at 11:37, Вилер Текс рече

    Не постоји право које каже како се државе формирају (можда и постоји али ја не знам) али постоји право које гарантује држави да брани своју независност и суверенитет. Може неко да ти окупира део земље али ти имаш свако право да браниш свој суверенитет. Као Србија  1914. године на пример.

    Niko i ništa ne garantuje po tom pravu. Jer ima jača sila koja te sprečava da to pravo koje misliš da je tvoje pravo ostvariš. Izrael već 40 godina drži u okupaciji Golansku visoravan, ne može im niko ništa, drže Gazu pod opsadom, šire naselja na Zapadnoj Obali, krše sve moguće Međunarodne konvecije od 1948 do danas zaključno sa stautsom Jerusalima...i ko im šta može dok imaju SAD i vojnu sila iza sebe? 

    Ko će Ukrajini garantovati da će imati Krim opet pod svojom kontrolom? Isto tako nema nikakve garancije da ća se Kosovo ikad vratiti pod kontrolu Srbije, osim ako se drastično ne promjeni svjetski poredak, za koji je pitanje ako dođe do takve promjene, da li će se i Srbija promjenuti na neki drugi način pa da li će onda i Kosovo biti od važnosti pitanje je. 

    To pravo mu više dođe kao neka demagogija da se narod zavlači pdo goleš planinu nego št onekom zaista uliva vjeru da postoji neka garancija za nešto. 

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 43 минута, Bokisd рече

    Medjunarodno pravo, razne povelje UH, Savet Bezbednosti i veto, medjunarodni Sud pravde, nista ne vazi , tako ispada. 

    Tako ispada ako si SAD ili Izrael. 

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Justin Waters рече

    Niko i ništa ne garantuje po tom pravu. Jer ima jača sila koja te sprečava da to pravo koje misliš da je tvoje pravo ostvariš. Izrael već 40 godina drži u okupaciji Golansku visoravan, ne može im niko ništa, drže Gazu pod opsadom, šire naselja na Zapadnoj Obali, krše sve moguće Međunarodne konvecije od 1948 do danas zaključno sa stautsom Jerusalima...i ko im šta može dok imaju SAD i vojnu sila iza sebe? 

    Ko će Ukrajini garantovati da će imati Krim opet pod svojom kontrolom? Isto tako nema nikakve garancije da ća se Kosovo ikad vratiti pod kontrolu Srbije, osim ako se drastično ne promjeni svjetski poredak, za koji je pitanje ako dođe do takve promjene, da li će se i Srbija promjenuti na neki drugi način pa da li će onda i Kosovo biti od važnosti pitanje je. 

    To pravo mu više dođe kao neka demagogija da se narod zavlači pdo goleš planinu nego št onekom zaista uliva vjeru da postoji neka garancija za nešto. 

    Tačno tako! Na žalost je to realnost! Sorry ako smo vam razbili iluzije ja i Justin Waters!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 56 минута, Zayron рече

    pojavljuju uvijek tamo gdje se previše pouzdamo u druge a ne u svoje sile

    Pa, bre, Zayrone, ovo je upravo i problem.

    Kontekst jeste, da su onda, svi tirani i siledjije u istoriji covecanstva, bili neki 'normalni' likovi koji su imali vise sile, od nekih drugih i zbog toga su krojili sudbinu sveta i ljudi. Gde je onda ovde pravda i pravo ?

    Tako da nema disleksije, .... ( sala,.....jel' to neka bolest ociju..  :D ).

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 28 минута, Justin Waters рече

    Tako ispada ako si SAD ili Izrael. 

    Ufff, zar ne ispada, da vaze pravila za sve i onda, kada se neko ponasa protiv prava i pravde , onda je on siledjija i nepravedan.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 минута, Bokisd рече

    Pa, bre, Zayrone, ovo je upravo i problem.

    Kontekst jeste, da su onda, svi tirani i siledjije u istoriji covecanstva, bili neki 'normalni' likovi koji su imali vise sile, od nekih drugih i zbog toga su krojili sudbinu sveta i ljudi. Gde je onda ovde pravda i pravo ?

    Tako da nema disleksije, .... ( sala,.....jel' to neka bolest ociju..  :D ).

    Opet dislexija!!!!!!

    Osim toga silom se ne služe samo diktatori, fašisti i nacisti, silu legitimno upotrebljavaju sve razumne zemlje u cilju preventivnog odstrašivanja i sprečavanja napada na svoje tertitorije i svoje gradjane ili u slučaju svoje odbrane od agresije! Sila sama po sebi je neutralna, ni loša ni dobra!

    Tako su se i sve te ostale sile koje nisu bile ni nacistička Njemačka ni fašistička Italija a ni carski Japan takodjer udružile i pokazale ovim gore silama šta si o njima i njihovim idejama o osvajanju svijeta misle ali trebalo je vremena dok se nisu rozhoupali, razljuljali i pokrenuli svi oni zajedno i USA i Velika Britanija i SSSR! A do tada su to platile Čehoslovačka, Poljska, Jugoslavija i mnoge druge! Hitler je bio "normalni diktator" kojeg su podržali "svi normalni Njermci"! Ko ga ne bi podržao kad je on propovijedao sve same "normalne i za Njemačku vrlo dobre stvari"? Pogledaj to i iz njihovog apekta!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Bokisd рече

    Ufff, zar ne ispada, da vaze pravila za sve i onda, kada se neko ponasa protiv prava i pravde , onda je on siledjija i nepravedan.

    Pravila treba da vaze za sve, ali oni koji ih krše su naravno siledžije i nepravednici...neki manje neki više. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 46 минута, Justin Waters рече

    Niko i ništa ne garantuje po tom pravu. Jer ima jača sila koja te sprečava da to pravo koje misliš da je tvoje pravo ostvariš. Izrael već 40 godina drži u okupaciji Golansku visoravan, ne može im niko ništa, drže Gazu pod opsadom, šire naselja na Zapadnoj Obali, krše sve moguće Međunarodne konvecije od 1948 do danas zaključno sa stautsom Jerusalima...i ko im šta može dok imaju SAD i vojnu sila iza sebe? 

    Ko će Ukrajini garantovati da će imati Krim opet pod svojom kontrolom? Isto tako nema nikakve garancije da ća se Kosovo ikad vratiti pod kontrolu Srbije, osim ako se drastično ne promjeni svjetski poredak, za koji je pitanje ako dođe do takve promjene, da li će se i Srbija promjenuti na neki drugi način pa da li će onda i Kosovo biti od važnosti pitanje je. 

    To pravo mu više dođe kao neka demagogija da se narod zavlači pdo goleš planinu nego št onekom zaista uliva vjeru da postoji neka garancija za nešto. 

    Нико никоме ништа не гарантује. Али не може се оспорити да ми имамо право да се вратимо на Косово и Метохију. Кад тад...Само се о томе ради.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, Zayron рече

    Opet dislexija!!!!!!

    Osim toga silom se ne služe samo diktatori, fašisti i nacisti, silu legitimno upotrebljavaju sve razumne zemlje u cilju preventivnog odstrašivanja i sprečavanja napada na svoje tertitorije i svoje gradjane ili u slučaju svoje odbrane od agresije! Sila sama po sebi je neutralna, ni loša ni dobra!

    Tako su se i sve te ostale sile koje nisu bile ni nacistička Njemačka ni fašistička Italija a ni carski Japan takodjer udružile i pokazale ovim gore silama šta si o njima i njihovim ideajama o osvajanju svijeta misle ali trebalo je vremena dok se nisu rozhoupali, razljuljali svi oni i USA i Velika Britanija i SSSR!

    Ali, Zayrone. nacisti su bili siledjije koji su krsili pravo i pravdu i krsili suverenitet drzava koje su ( silom ) napali.

    O tome pricamo. Tako i danas, Zapad prema nama. 

    Druga je stvar, sto mi nemamo silu da se odupremo. Pravo i pravda nam daju , bar, neku moralnu i duhovnu satisfakciju, da budemo na strani te' pravde .

    Inace, ako je sila sama po sebi neutralna, onda ispada, da ako je neko koristi u agresiji, onda je negativac i siledjija, a, onaj koji silu koristi da se odbrani , onda je on, na strani pravde.

    Kolicina sile ne igra ovde neku ulogu. :945729:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Вилер Текс рече

    Нико никоме ништа не гарантује. Али не може се оспорити да ми имамо право да се вратимо на Косово и Метохију. Кад тад...Само се о томе ради.

     

    Tačno! To si jedini možete osporiti samo vi sebi sami! Zato preklinjem - ne potpisujte nikome ništa nikada!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Вилер Текс рече

    Нико никоме ништа не гарантује. Али не може се оспорити да ми имамо право да се вратимо на Косово и Метохију. Кад тад...Само се о томе ради.

    Ne treba to zvati pravom, već ako se stvore uslovi, nazovimo ih mogućnošću. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 минута, Bokisd рече

    Ali, Zayrone. nacisti su bili siledjije koji su krsili pravo i pravdu i krsili suverenitet drzava koje su ( silom ) napali.

    O tome pricamo. Tako i danas, Zapad prema nama. 

    Druga je stvar, sto mi nemamo silu da se odupremo. Pravo i pravda nam daju , bar, neku moralnu i duhovnu satisfakciju, da budemo na strani pravde .

    Inace, ako je sila sama po sebi neutralna, onda ispada, da ako je neko koristi u agresiji, onda je negativac i siledjija, a, onaj koji silu koristi da se odbrani , onda je on, na strani pravde.

    Kolicina sile ne igra ovde neku ulogu. :945729:

    Igra ulogu ko je bio napadnut a ne količina sile! Dok se amputirala trećina Čehoslovačke, potom i okupirala cijela, bombardovao Beograd i Varšava i komadale Jugoslavija i Poljska niko nije mrdno prstom!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...