Jump to content
  • александар живаљев

    Жељко Ињац: Ставом Цркве о Косову и Метохији нису задовољни ни власт ни странци!

    13. маја 2018.

    kosovo-manastir-1.jpg?resize=696%2C371&s
     
     

    Сабор Српске Православне Цркве је ове године издао посебно саопштење које се тиче Косова и Метохије. У том саопштењу је речено да Косово не сме да буде независно, што не чуди. Али сада се први пут чуло да не сме да дође ни до поделе Косова, јер би то значило да подручје јужно од Ибра остаје без Срба. Овај став Цркве је илустрован и бројним примерима кршења права како Цркве, тако и Срба који живе јужно од Ибра.

    Зачуђујуће или не, али медији, за разлику од претходних година, нису пренели ово саопштење Сабора, са изузетком Вечерњих Новости. Ипак, одмах дан након тога стигло нам је реаговање Председника, који је са необичном жестином напао Цркву због оваквог става. Чуле су се стандардне флоскуле „нека оду да живе тамо“, „нису понудили никаква решења“, и слично. По армији ботова која се активирала да блати црквене великодостојнике, види се да тај став Председника није била реакција у тренутку, већ да је цела акција поткопавања ауторитета Цркве организована, и да је саопштење Сабора изгледа озбиљно засметало властима.

     

    Због чега је тако? Шта је то што је Сабор СПЦ у свом саопштењу рекао, а да је толико засметало властима?

    Укратко, све. Сабор је, стављајући ситуацију на КиМ изнад новог Устава СПЦ и издвајање чак два саопштења о ситуацији на КиМ на овом Сабору (једно на почетку Сабора и друго на крају) питање статуса КиМ поново ставио у жижу јавности. Даље, Сабор је нагласио и да перспектива уласка у ЕУ не може да буде било каква замена за део територије и да се не може мењати територија по принципу „своје за своје“. Поред подсећања да се ради о територији на којој су наши најзначајнији верски и историјски споменици, Сабор је урадио нешто што се до сада није чуло у нашем јавном дискурсу: на конкретним примерима је подсетио коме то треба оставити да се брине о Србима на КиМ. Тако су улози дигнути, јер је сада, поред европске перспективе и бољег живота који нас чека чим се одрекнемо Косова и Метохије, на сто стављена и судбина наших сународника које би требало да жртвујемо за нејасне перспективе и непоткрепљена обећања.

    Ово последње је можда највише и алармирало оне који су скочили против оваквог саопштења. Несумњиво је да је Српска Православна Црква и даље институција од највећег угледа у Србији. И несумњиво је да ће њен глас да се чује. Када Српска Православна Црква направи овакав пресек ситуације, која говори да би Србе у независном Косову, или подељеном Косову, оставио само неко ко уопште не мисли на њихову добробит и опстанак, то може да поремети многе планове. И не само планове власти.

    Тако смо дошли у парадоксалну ситуацију да најжешће реакције на саопштење Сабора долазе управо од српске власти која се тиме, парадоксално, ставила на исту страну са странцима и њиховим медијима и аналитичарима, који овакве дисквалификације већ деценијама упућују Српској Православној Цркви. Оно што је Сабор урадио јесте ускраћивање маневарског простора било коме да поделу или независност Косова у било којој варијанти прогласи победом или великим достигнућем. Сабор је јасно и гласно рекао да су обе опције губитничке, и да се ради о трагичним губицима, и да се неће стати на томе.
    Истина је да су се овакви гласови чули и раније, али никада на овако артикулисан начин, и од институције која са собом носи оволику тежину. Уз све што би се Српској Православној Цркви могло замерити, не може јој се рећи да није уз свој народ на Косову и Метохији, и сада и онда када је било најтеже, и да је најзначајнија српска институција на Косову и Метохији.

    Страни амбасадори западних земаља се нису оглашавали. Не зато што не би имали шта да замере оваквом ставу, него зато што су имали довољно дипломатског такта да не реагују на ово, јер знају да у борби са Српском Православном Црквом могу само да изгубе. Али њихов став је одавно познат.

    Председник се огласио. И ушао у директну конфронтацију са СПЦ. Да ли то значи да је Председник на страни западних дипломата, против свог народа? Не. Али то може да значи да су Председник, или неко из његовог окружења, осетили смањивање маневарског простора у коме би „тешке и неугодне кораке“, како они воле да кажу, прогласили за добитак или победу. Што даље значи и да се математика решавања косовског сукоба закомпликовала, утолико што ће сви ти „тешки и неугодни кораци“ бити проглашени катастрофалним губицима, што би у својој суштини и били. А такву хипотеку нико нормалан не жели да носи уз своје име, јер се зна колико Срби умеју да памте нешто што виде као издају.

    Стога, све што се даље буде радило у преговорима биће обојено овим саопштењем Сабора. И биће обојено чињеницом да власт више нема ни најмањи маневарски простор да губитак или поделу Косова прогласи добитком, макар и малим. Уколико то буде значило да ће од сад у преговорима наступати тако да ће одустати од та два решења и тражити неко ново решење, у коме ће Срби и Србија заиста и да добију нешто, онда је ово саопштење постигло свој циљ у потпуности.

    Жељко Ињац, Видовданhttps://www.vidovdan.org/aktuelno/zeljko-injac-stavom-crkve-o-kosovu-nisu-zadovoljni-ni-vlast-ni-stranci/




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 1 минут, Zayron рече

    To je za vas "lešinarenje" a za njih je to "humanitarna pomoć"! Džaba vam je to sad pričat, trebali ste na to mislit prije nego što vam se desilo da ste ostali bez saveznika i na istoku i na zapadu!

    Хвала Вам господине дрвени адвокату.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Вилер Текс рече

    Хвала Вам господине дрвени адвокату.

    Zahvali se ti gospodi drvenom predsjedniku i gospodični drvenoj premijerci a preporuči im da poslušaju SAS SPC jer su u pravu, samo tako možete ostati svijetla obraza i ne izgubiti sve! To je sve što i ja u ovih par postova govorim i ponavljam! Ali džaba vam sve to kad je kod više takvih koji bi prodali, ostavili ili se odrekli svega što imaju za ulazak u EU!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Zayron рече

    To je za vas "lešinarenje" a za njih je to "humanitarna pomoć"! Džaba vam je to sad pričat, trebali ste na to mislit prije nego što vam se desilo da ste ostali bez saveznika i na istoku i na zapadu!

    Sram te bilo! Ovako nedobronamerno I licemerno obracanje ne zasluzuje da bude na Pravoslavnom forumu. Prosetaj I ne osvrci se.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, "Tamo daleko" рече

    Sram te bilo! Ovako nedobronamerno I licemerno obracanje ne zasluzuje da bude na Pravoslavnom forumu. Prosetaj I ne osvrci se.

    OK, idi onda sa svojim dobronamjernim i iskrenim predsjednikom i dobronamjernom premijerkom u EU, potpiši i aminuj sve što oni budu potpisali a odreci se svega čega se oni budu odrekli ako sam ti ja "nedobronameran i licemeran"! 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 минута, Zayron рече

    Zahvali se ti gospodi drvenom predsjedniku i gospodični drvenoj premijerci a preporuči im da poslušaju SAS SPC jer su u pravu, samo tako možete ostati svijetla obraza i ne izgubiti sve! To je sve što i ja u ovih par postova govorim i ponavljam! Ali džaba vam sve to kad je kod više takvih koji bi prodali sve šta imaju za EU!

    Слушај ти лимени памтњаковићу, то што ми имамо издајнике на власти је наша мука, а ти ниси позван да нам паметујеш овде и делиш лекције како смо се зенули. То пријатељи не раде. Као да ја не знам какви нас лопови муче у задњих 70 година. Тон којим причаш је крајње безобразан и препотентан. Боље гледај ти муке своје земље.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, Zayron рече

    OK, idi onda sa svojim dobronamjernim predsjednikom i dobronamjernom premijerkom u EU, potpiši i aminuj sve što oni budu potpisali a odreci se svega čega se oni budu odrekli! 

    Одакле теби идеја да Тамо далеко или ја подржавамо издајнике? Ко си бре ти да нам солиш памет?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Вилер Текс рече

    Одакле теби идеја да Тамо далкео или ја подржавамо издајнике? Ко си бре ти да нам солиш памет?

    No, zato niste ni imali nikakvih saveznika kad vam je to trebalo a nemate ih ni danas! 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Zayron рече

    No, zato niste ni imali nikakvih saveznika kad vam je to trebalo a nemate ih ni danas! 

    Читав проблем је у томе што се нам се ти обраћаш са "месијанске" висине. Заобиђи нашу муку, гледај своју.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Zayron рече

    No, zato niste ni imali nikakvih saveznika kad vam je to trebalo a nemate ih ni danas! 

    Otkaci se, receno ti je, no takvom mozgu treba izgleda ponavljati! Na pojedinacnom nivou, ti nam sigurno nisi saveznik, prema tome, putuj dalje.

     

    пре 5 минута, Вилер Текс рече

    Читав проблем је у томе што се нам се ти обраћаш са "месијанске" висине. Заобиђи нашу муку, гледај своју.

    Brate, nema svrhe nastavljati se sa ovim nesrecnim likom, neka ide s milim Bogom. Nije nam potrebno da se jos I ogresimo o neznavenom tipu. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Вилер Текс рече

    Читав проблем је у томе што се нам се ти обраћаш са "месијанске" висине. Заобиђи нашу муку, гледај своју.

    Problem je u tom što vas je vaša vlada dovela na tako niske grane da vam svako ko s vama pokuša razgovarati normalno i apelira da se s EU trebate odnositi kao ravni s ravnima onda izgleda kao sa tih "mesijanskih visina". Ja vam govorim da u EU možete i trebate ući tek onda kad se ona bude odnosila s istim respektom k vama kao vi prema njoj, što nije slučaj. Ni vi ne tražite od EU da se odrekne bilo čega ukoliko želi da vi udjete u nju. A najbolje vam je tamo ni ne ulazit, za par godina ćete htjeti van! Još ako se budete za džaba odrekli KiM, sačekaće vas tamo s daljim i još glupljim zahtjevima a KiM ste onda dali bezveze jer to je tek početak. I mi razmišljamo kako iz EU van ako nastave sa tim svim glupostima, besmislicama i zahtjevima a vi se još hoćete nečega odricati, dijela svoje teritorije, svejedno čega, a dobićete zauzvrat ništa i druge probleme o kojima nismo ni znali da postoje na vrat ko i mi! Odrekli biste se KiM zato da vam u ostatak države još mogu po svojoj volji i bez vaše saglasnosti naselit koga hoće i u broju u kojem oni hoće? Ako hoćete saznati šta vas tačno čeka u EU i zbog čega bi se nikako i nikad (ne)imali odreći KiM jer je to glupost onda sve te odgovore možete naći ovdje u svakom od ovih dole linkova: Na kraju će biti - tepsiju ste unapred nepromišljeno bacili a ni pitu si napravit niste stigli! Koštaće vas pita skuplje od tepsije i na kraju ćete ostati gladni i praznih ruku i bez pite a i bez tepsije! Obećanje od Brisela i EU naivnom radovanje!

    https://tinyurl.com/ycz4oesv

    https://tinyurl.com/ybyq28f4

      

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, Zayron рече

    Problem je u tom što vas je vaša vlada dovela na tako niske grane da vam svako ko s vama pokuša razgovarati normalno i apelira da se s EU trebate odnositi kao ravni s ravnima onda izgleda kao sa tih "mesijanskih visina". Ja vam govorim da u EU možete i trebate ući tek onda kad se ona bude odnosila s istim respektom k vama kao vi prema njoj, što nije slučaj. Ni vi ne tražite od EU da se odrekne bilo čega ukoliko želi da vi udjete u nju. A najbolje vam je tamo ni ne ulazit, za par godina ćete htjeti van! Još ako se budete za džaba odrekli KiM, sačekaće vas tamo s daljim i još glupljim zahtjevima a KiM ste onda dali bezveze jer to je tek početak. I mi razmišljamo kako iz EU van ako nastave sa tim svim glupostima, besmislicama i zahtjevima a vi se još hoćete nečega odricati, dijela svoje teritorije, svejedno čega, a dobićete zauzvrat ništa i druge probleme o kojima nismo ni znali da postoje na vrat ko i mi! Odrekli biste se KiM zato da vam u ostatak države još mogu po svojoj volji i bez vaše saglasnosti naselit koga hoće i u broju u kojem oni hoće? Ako hoćete saznati šta vas tačno čeka u EU i zbog čega bi se nikako i nikad (ne)imali odreći KiM jer je to glupost onda sve te odgovore možete naći ovdje u svakom od ovih dole linkova: Na kraju će biti - tepsiju ste unapred nepromišljeno bacili a ni pitu si napravit niste stigli! Koštaće vas pita skuplje od tepsije i na kraju ćete ostati gladni i praznih ruku i bez pite a i bez tepsije! Obećanje od Brisela i EU naivnom radovanje!

    https://tinyurl.com/ycz4oesv

    https://tinyurl.com/ybyq28f4

      

    Ти човече причаш неку причу која нема везе са оним о чему смо причали када си почео да ме цитираш. Важи од првог твог цитата.

    Ако узмеш и добро прочиташ видећеш да пишеш на погрешну адресу а тон ужасно препотентан. Који то ми? 

    Смањи човече доживљај и не брани Србију од мене. ;)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 часа, Вилер Текс рече

    Зароне ја пишем о фудбалу а ти поченш о крикету.

    Наравно да не треба да се потписује никакво признање. Ја сам реаговао на онај део када каже да ако нисмо у стању да обранимо суверенитет сами или са савезницима долази на ред право занитересованих за територију. Не долази на ред јер то није право него лешинарење. И кад тад ће се стрвинари отерати.

    I šta sad ovdje nije jasno:

    ако нисмо у стању да обранимо суверенитет сами или са савезницима долази на ред право занитересованих за територију.

    Da, tačno tako, dolazi na red sve ono što nećeš a moraš, na teritoriju, na ucjene i na ograničavanja slobode i suvereniteta. To je odgovor na ovo:

    Не постоји право које каже како се државе формирају (можда и постоји али ја не знам) али постоји право које гарантује држави да брани своју независност и суверенитет. 

    Ne postoji "pravo" koje nešto "garantuje" bilo kojoj državi ako ta nije sposobna da se sama ili barem uz pomoć saveznika odbrani i osigura si svoju sopstvenu nezavisnost i suverenitet. 

    Ni USA ni Ruska Federacija ni Kina ukoliko ne bi bile sposobne odbraniti prvo same sebe - ni njima ne bi garantovao NIKO na svijetu NIKAD NIŠTA! 

    Ja govorim o tome da ako se ti nisi sposoban sam odbraniti a nema ni dobre volje da te brani i pomogne ti neko drugi, saveznik ili više njih, u tom slučaju ti niko ne mora garantovati NIŠTA! Može se naravno iz svoje dobre volje svako uzdržati dobrovoljno da te ne decimuje i ne likviduje dalje a to samo onoliko vremena koliko to sam bude htio i u onim slučajevima i situacijama i do te mjere do koje bude sam htio i u kojim mu to bude odgovaralo! O ničem više ne odlučuješ ti! U sve to je bolje mnogo se ni ne pouzdavati.

    Naravno da se čak i takva pozicija može promjeniti i država koja je i nekoliko stotina godina bila u takvom čurbesu se može vratiti "u formu i u igru" na medjunarodnu političku scenu sama ili pomoću drugih i isplivati iz svih tih peripetija iskorištavajući svaku pogodnu situaciju za to jer sve je podložno promjenama i sve se mjenja, okolnosti, lideri, stranke, politička klima itd. Zato ne treba potpisivati ništa nikome! Dokle god se budete zavaravali tim bajkama da je neko drugi dužan da vas brani, odbrani ili vam (za)garantuje bilo šta dotle ćete biti u velikoj zabludi i teško stradati! Naučite se da vaša odbrana i odbrana vaših interesa mora zavisti samo od vas i to je samo vaša dužnost i ničija druga ni tudja da sami sebi zagarantujete sve to što mislite da su vaši interesi jer niko drugi vam nije dužan garantovati bilo šta i ne mora garantovati (a ni ne garantuje kako je vidjet) aposlutno ništa! 

    Ovo su te "garancije" koje spominješ?

    https://tinyurl.com/ybsyfcs4

    https://tinyurl.com/y9r7s8lv

    https://tinyurl.com/y7cw5d4q

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 часа, Zayron рече

    I šta sad ovdje nije jasno:

    ако нисмо у стању да обранимо суверенитет сами или са савезницима долази на ред право занитересованих за територију.

    Ovo sto pricas je pravo sile, a, ne pravo i pravda.

    Postoji medjunarodno pravo po kojem je KiM nasa teritorija i zemlja. Postoji i pravda, po kojoj je , opet, KiM nasa sveta zemlja, nasih predaka i nase tradicije i vere.

    Sve ostalo je zakon sile i nema nikakvih dodirnih tacaka sa pravom i pravdom. A, veliki Njegos je rekao ,.....' Kome zakon leži u topuzu tragovi mu smrde nečovještvom'.......

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 часа, Zayron рече

    I šta sad ovdje nije jasno:

    ако нисмо у стању да обранимо суверенитет сами или са савезницима долази на ред право занитересованих за територију.

    Da, tačno tako, dolazi na red sve ono što nećeš a moraš, na teritoriju, na ucjene i na ograničavanja slobode i suvereniteta. To je odgovor na ovo:

    Не постоји право које каже како се државе формирају (можда и постоји али ја не знам) али постоји право које гарантује држави да брани своју независност и суверенитет. 

    Ne postoji "pravo" koje nešto "garantuje" bilo kojoj državi ako ta nije sposobna da se sama ili barem uz pomoć saveznika odbrani i osigura si svoju sopstvenu nezavisnost i suverenitet. 

     Ni USA ni Ruska Federacija ni Kina ukoliko ne bi bile sposobne odbraniti prvo same sebe - ni njima ne bi garantovao NIKO na svijetu NIKAD NIŠTA! 

    Ja govorim o tome da ako se ti nisi sposoban sam odbraniti a nema ni dobre volje da te brani i pomogne ti neko drugi, saveznik ili više njih, u tom slučaju ti niko ne mora garantovati NIŠTA! Može se naravno iz svoje dobre volje svako uzdržati dobrovoljno da te ne decimuje i ne likviduje dalje a to samo onoliko vremena koliko to sam bude htio i u onim slučajevima i situacijama i do te mjere do koje bude sam htio i u kojim mu to bude odgovaralo! O ničem više ne odlučuješ ti! U sve to je bolje mnogo se ni ne pouzdavati.

    Naravno da se čak i takva pozicija može promjeniti i država koja je i nekoliko stotina godina bila u takvom čurbesu se može vratiti "u formu i u igru" na medjunarodnu političku scenu sama ili pomoću drugih i isplivati iz svih tih peripetija iskorištavajući svaku pogodnu situaciju za to jer sve je podložno promjenama i sve se mjenja, okolnosti, lideri, stranke, politička klima itd. Zato ne treba potpisivati ništa nikome! Dokle god se budete zavaravali tim bajkama da je neko drugi dužan da vas brani, odbrani ili vam (za)garantuje bilo šta dotle ćete biti u velikoj zabludi i teško stradati! Naučite se da vaša odbrana i odbrana vaših interesa mora zavisti samo od vas i to je samo vaša dužnost i ničija druga ni tudja da sami sebi zagarantujete sve to što mislite da su vaši interesi jer niko drugi vam nije dužan garantovati bilo šta i ne mora garantovati (a ni ne garantuje kako je vidjet) aposlutno ništa! 

    Ovo su te "garancije" koje spominješ?

    https://tinyurl.com/ybsyfcs4

    https://tinyurl.com/y9r7s8lv

    https://tinyurl.com/y7cw5d4q

    Човече, схваташ ли да млатиш празну сламу? Мислим да или не разумеш добро српски или уопште не капираш о чему се ради или волиш да будеш паментан. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...