Jump to content
  • Иван Ивковић
    Иван Ивковић

    Зоран Ђуровић: Евергетинос - Нема митарстава

    Сатана се указа једном брату који је пао у грех и рече: "Ти ниси хришћанин."

    "Ко год да сам", - одговори брат, "ти си још гори."

    „Тачно је, бићеш у паклу“, рече Сатана поново.

    "Ти ниси мој судија," - одговори брат, "а ни Бог за мене."

    А сатана, ништа не постигавши, повуче се. А брат приневши Богу искрено покајање, поста опитним подвижником.

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Мученици су нам узор, почев од Св. Стефана, па даље...:sunce:

    Буквално су скршили главу ђаволу.

    Цитат

    54. Кад ово чуше разјарише се врло у срцима својима, и шкргутаху зубима на њега. 55. А он, пун Духа Светога, погледа на небо и виде славу Божију и Исуса где стоји с десне стране Богу. 56. И рече: Ево видим небеса отворена и Сина Човечијега где стоји с десне стране Богу.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Da, prosto u trenutku shvatiš šta je Život.

     

    пре 12 часа, Вукашин рече

    Мученици су нам узор, почев од Св. Стефана, па даље...:sunce:

    Буквално су скршили главу ђаволу.

     

    Благо нама кад св. Јустин Ћелијски и други нису знали шта је живот а ви данашњи велики богослови знате па се радујемо да нам то знање пренесете.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 минута, Просечан србенда рече

     

    Благо нама кад св. Јустин Ћелијски и други нису знали шта је живот а ви данашњи велики богослови знате па се радујемо да нам то знање пренесете.

    Наравно, Марко је ту негде као и  Атанасије Велики, Јован Златоусти, Јустин Поповић.... Они су Оци Цркве, али то нема везе, он има своје мишљење и то је у истој равни. Њега не обавезује то шта Оци мисле. И мисли да може на православном форуму мртав ладан да каже да душа није свесна после смрти, и да је и даље православан... 

    Свето Предање и Оци не постоје у главама новокомпонованих. Они и њихови нови учитељи су мерило истине. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    А урушавање Светог Предања и Отаца Цркве је у формули "па сви су они грешили". И тако сада имамо све у истој равни - оне који су праглашени Учитељима Цркве јер су били просветљени Духом Светим, и ове који се батргају у сопственим спекулацијама и умовањима. 

    Такви никад неће изјавити да Предање не поштују, јер би то био скандал. Али то је само декларативно, реда ради.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Да ли су понеки  Оци у понечему нешто погрешили? Да. Па шта? Да ли су све Моцартове (Бахове/Бетовенове...) композиције увек на врхунском нивоу? Да ли мајстору кулинарске уметности може да се омакне и да му неко јело не испадне како треба? Наравно да може. Али то не значи да је неки локални композитор једнак Моцарту или кувар у биртији једнак Карапанџи. 

    Свети Серафим Саровски је рекао да је увек грешио када је мислио по своме. А овде имамо "врхунске" теологе који се готово увек и у свему ослањају на своју мисао. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

     @Родољуб Лазић Пробај да изађеш из свог рова. Нико не покушава да те преуми. Разговарамо.

    Душа постаје свесна свог изгледа-стања у часу смрти, тј. онога чему стреми. Немој да спинујеш. Али то остави на страну, сад да причамо о тумачењу тих слика која се називају митарствима.

    Видимо да их не пролазе сви (Св. Архиђакон Стефан, Покајани Разбојник, Свети Макарије - коме демони нису смели да се приближе...).

    Ако већ причамо о митарствима. како изгледају? Да ли су то буквално 20 царинарница, или су то само слике-приближавање ономе коме се приповеда? Логичније ми је да се неко препозна као Христов, или као туђ Христу у смртном часу, него да му се на кантар мери свако добро, или свако лоше дело, па да неки рачун ту превагне.

    Оно што је поента код Ђуровића и видеа који коментаришемо - нека ђавола нека клевећу, подмећу...нека раде свој посао. Ја сам 100% убеђен у постојање тих демона, имам и нека искуства о којима не бих сада...али дај да се окренемо ка Христу. Покајање нам је остављено као једини пут, и то каже и Јован Крститељ и Христос. Са тиме почињу.

    Не уздам се ја много у своју праведност и доброту и нека добра дела која ће на кантару да превагну.

     

     

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Друга ствар данас је поплава те некакве демонологије где год се окренеш. Те антихрист, те рептили-ванземаљци...само неки ђаволи.

    Иако се зовемо Хришћанима почињемо да се бавимо само овим ђаволима, што је тужно.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Просечан србенда рече

     

    Благо нама кад св. Јустин Ћелијски и други нису знали шта је живот а ви данашњи велики богослови знате па се радујемо да нам то знање пренесете.

    Немој као Родољуб из рова :D

    Мученицима се открио Живот! Имали су искуство Љубави које изгони сваки страх и отишли су право у Очев загрљај.

    Немој мислити да су својим снагама успели да издрже мучења.

    Замисли Стефана коме ломе кости камењем, крв му шишти из лобање, а он се моли за мучитеље. 

    У таквој ситуацији не мисли на себе, већ сажаљева и воли мучитеље. Зашто - зато што му се открио Живот.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Вукашин рече

    Немој као Родољуб из рова :D

    Мученицима се открио Живот! Имали су искуство Љубави које изгони сваки страх и отишли су право у Очев загрљај.

    Немој мислити да су својим снагама успели да издрже мучења.

    Замисли Стефана коме ломе кости камењем, крв му шишти из лобање, а он се моли за мучитеље. 

    У таквој ситуацији не мисли на себе, већ сажаљева и воли мучитеље. Зашто - зато што му се открио Живот.

    Ма ок. Само опуштено, што би рекли ко на четрдесет дана...:D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 часа, Благовесник рече

    Има ту и  добрих момената... 

    Ima, i treba da ima,.... 0703_read .... samo sto mislim da ne treba striktno i nedvosmisleno da odbacuje mitarstva,..... ako ne verujes, okey, ali pusti druge, svako stoji i pada pred Bogom svojom verom i savescu i dobrim delima i slicno.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, Родољуб Лазић рече

    ега не обавезује то шта Оци мисле. И мисли да може на православном форуму мртав ладан да каже да душа није свесна после смрти,

    Nisam rekao da duša nije svesna posle smrti, već da ja verujem samo u Vaskrsenje, te da duševno telo umire(duša) i da vaskrsava u duhovno telo. Verujem kako je to nov duh, duh Svetoga Duha. Naravno da ovim mislim kako ličnost Vaskrsa.

    Ovo ti je poslednje upozorenje,od sada ću te i ja čekati za ćoškom.

    Pratiću.

    Nije lepo zaista.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...