Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    Свештеник др Оливер Суботић: Да нам дрвеће не заклони шуму: o „дарвинистичком“ спору из другачије перспективе

    Када ме је претпрошле године један свештеник обавестио о покретању иницијативе више десетина академских грађана Србије који траже да се Дарвинова теорија еволуције живота у школама убудуће изучава са критичким предзнаком, одмах сам даo свој потпис за ту петицију. Допала ми се њена основна идеја: да се у наставном процесу јасно наведу и слабости наведене теорије, као и да се деца упознају са чињеницом да постоје и другачија гледишта о свету и човеку. Потпис сам, у то време, дао у знак подршке афирмацији критичког мишљења у српском образовном систему, с обзиром да би развијање таквог мишљења требало да буде једна од његових основних одлика. Са друге стране, предавати деци било коју научну теорију као непорециви аксиом – управо онако како се у пракси данас предаје Дарвинова теорија еволуције у нашим школама – не само да није исправно, него је и опасно, будући да шаље поруку да је критика непожељна у неким темама.

     

    Постоји низ питања која бих и данас желео да поставим онима који заступају мишљење да деци треба некритички предавати ову теоријy. Зашто се на часовима биологије не помињу и очигледне слабости теорије еволуције? Зашто се на часовима историје не изучава друштвени утицај поменуте теорије, попут страшних историјских последица дарвинизма примењеног као теоријска подлога за тоталитарне друштвено-политичке моделе власти у 20. веку? Зашто се у старијим разредима, који имају социологију као предмет, не отвори расправа о томе у којој мери је социо-дарвинизам имао утицаја на појаву „учених мајмуна” (израз Павла Евдокимова) који су направили, а потом и искористили атомске бомбе на Хирошими и Нагасакију? На та и слична питања волео бих да чујем смислен одговор. До сада га нисам добио од оних који мисле другачије када је ова тема у питању.

    maxresdefault.jpg

     

    Када се поменута иницијатива у виду јавног документа-петиције појавила, доживела је лавину негативних реакција у српском друштву. Потписници су у медијима етикетирани као фундаменталисти, незналице, петиционаши... Такве етикете су, нажалост, присутне и данас. У погледу самог текста петиције, критичари су се усмеравали на слабости у формалном смислу (које су несумњиво постојале), али не и на његову суштину, која се тицала (поновимо то још једном) потребе за критичким ставом према Дарвиновој теорији еволуције.

    Оно што је, међутим, било крајње изненађујуће за мене лично јесте полемика која је убрзо настала у српским богословским круговима на ову тему. Још више ме је изненадила чињеница да та полемика и даље траје – тако је ових дана у живој дискусији у интернет простору наведен и део из моје књиге О Камену одбаченом, у коме сам детаљно изложио свој став о овој теми. Томе што сам већ написао немам шта да додам или да одузмем, осим што ћу за потребе овог текста навести само то да је центар богословског спора који још увек тиња у томе да ли се човек и животињски свет разликују суштински или по степену развоја (питање Творца није домен у коме се споримо јер Дарвинова теорија еволуције нема капацитет да о томе уопште говори, ма колико је припадници новоатеистичког покрета употребљавали за ту сврху).

    Имајући у виду овај феномен, али и друге богословске потресе које православље доживљава на глобалном нивоу, осетио сам потребу да напишем текст који се тиче ширег богословског контекста целе проблематике, онако како га лично доживљавам, крајње искрено и отворено. Сматрам да је тај шири контекст неупоредиво важнији од саме полемике која се тиче Дарвинове теорије еволуције и да је од неизмерног значаја за будућност наше помесне Цркве.

      

    За почетак, направио бих једну малу дигресију. У време док сам био студент информационих технологија на ФОН-у, професори су нас често упозоравали да приликом пројектовања информационих система (а касније и самог процеса програмирања у ужем смислу) не изгубимо целовиту слику проблема који решавамо и да нам се не деси да од дрвећа (многих детаља) пропустимо да видимо шуму (проблем у целини). Тако је и у животу - некада човек мора да застане мало, да се мислено одаљи и занемари детаље, да би имао целовиту представу о неком питању. Када је реч о очигледном неслагању у српским академским богословским круговима у погледу става према Дарвиновој теорији еволуције, као и потреби њене критичке опсервације, лако се може десити да од дрвећа нећемо видети шуму и да се изгубимо у гомили детаља и аргументације коју ова полемика са собом носи. Наиме, суштински проблем у целој овој полемици није сâмо неслагање српских академских богослова у погледу Дарвинове теорије еволуције – то је „дрвеће“ односно појединачни детаљ који открива симптом нечега далеко дубљег. А то дубље је „шума“ коју ћу у наредним пасусима покушати да скицирам.

     

    За почетак, навешћу догађај који се десио на Светој гори средином 20. века, а записан је у књизи о Старцу Јосифу Исихасти коју је написао његов верни ученик, о. Јефрем Филотејски. Једнога дана, у скит старца Јосифа Исихасте дошао је непознати посетилац. Старац је том посетиоцу рекао да код њега постоји неки озбиљан проблем, иако га је први пут видео у животу. Рекао је и то да не може рећи конкретније о чему је реч и затражио је да дође до његове келије после поноћи, пошто се он помоли Богу. Те вечери се кроз духовни разговор са Старцем открило да је посетилац био академски богослов који је написао књигу у којој брани теорију еволуције. Када му је то исповедио, упитао је старца Јосифа како је знао да уопште постоји проблем, а овај му је одговорио да је осетио велики смрад од њега чим му се приближио. После разговора, старац Јосиф га је оштро укорио за јерес, рекавши му да није добродошао у његову келију све док се не одрекне свог неправославног става.

     v-predavanje-digitalni-izazov-svestenika-dr-olivera-subotica-u-kripti-sabornog-hrama-u-podgorici-1545593661-507-1080x675.jpg

    Шта можемо закључити из овог чудесног догађаја? Облагодаћени светогорски Старац је енергијама свог ума директно прозрео какав је „мирис“ Дарвинове теорије еволуције и колико је опасан покушај да се она подржи или оправда од стране академског богословља, тачније оне врсте богословља која се ослања примарно на разум. Управо ту се налази одговор на питање дубљег узрока дебате која је још увек актуелна међу српским теолозима: она се суштински тиче метода академског богословља којим оно долази до истине.

    Криза која је у нашем времену очигледна има нечег сличног са оном која се десила у време Светог Григорија Паламе. Да је којим случајем Варлаам Калабријски наш савременик, уверен сам да би он захтевао да се Дарвинова теорија еволуције апсолутно уважи од стране теологâ, будући да је Варлаамов богословски метод било заснован на примату разума и философском приступу. Истовремено, Варлаам би био признат за „прогресивног теолога“ од стране лево-либералних медија и интелектуалне елите савременог друштва. Са друге стране, уверен сам да би Свети Григорије Палама, попут Јосифа Исихасте, својим молитвено-облагодаћеним умом прозрео оно што се у теорији еволуције не види разумом и указао на опасност од појаве да се она богословски оправдава. У поменутој јавној сфери би, сасвим сигурно, био окарактерисан као заостали светогорски калуђер.

     

    Суштинска тема о којој данас треба да разговарамо није толико конкретан богословски спор који се тиче једне научне теорије, већ однос ума и разума у православном предању, а следствено томе, њихов поредак у православном богословљу. Наиме, тек када је срце очишћено од страсти и ум од помисли, односно када је човек на ступњу просвећења и када ум функционише на природан начин, тада и разум добија своје право место у богословљу и терминолошки прецизно уобличава претходно стечено искуство богопознања. Ако ум, као око душе, није на ступњу просвећења (што је случај код већине нас) и не испуњава услов за чисто богословствовање, онда је неизмерно важно да човек верно следује искуству оних који су тај ступањ достигли и које је Црква препознала као поуздане руководиоце у области богословља. Уколико, супротно томе, разум има претензије да преотме трон облагодаћеног ума, онда се отвара широк пут ка рационализму у вери, чије су последице страшне и можемо их јасно видети на западној теологији после Великог раскола.

     

    Претходно речено не значи да је академско богословље само по себи штетно, напротив. Аутор овог текста је толико тога научио управо током академских богословских студија и овај текст не треба учитавати као борбу против научно стеченог знања или оспоравање научног метода у домену проучавања историје богословске мисли. Академско богословље је несумњиво потребно и корисно, поготово пастирима Цркве у 21. веку, али оно ни у коме случају није довољно, још мање може бити примарни израз хришћанске вере, а нипошто не сме себи дозволити да се одвоји од благодатног опита Цркве. Пример равнотеже у том погледу је у наше време показао блаженопочивши игуман Григоријата, о. Георгије Капсанис, у чијој су личности подвижништво и професура били спојени на крајње складан начин. Нажалост, такви примери су реткост – сведоци смо да савремено академско богословље све више постаје философски дискурс који нема силу да исцељује човека, чиме је његов сотириолошки аспекат под великим знаком питања. У крајњем случају, уколико се потпуно одвоји од благодатног опита Цркве, оно води директно у јерес.  

     

    Када све претходно речено имамо у виду, у неку руку је и добро што се јавила поларизација ставова међу српским богословима када је реч о Дарвиновој теорији еволуције. Таква ситуација је, на један посредан начин, поставила важно питање професорима богословских наука: да ли су спремни да у својим богословским ставовима верно следе Светитеље, једине истинске богослове Цркве, људе који (по речима Светог Григорија Паламе) имају искуство разликовања створених од нестворених енергија? А они су сви одреда - почевши од Светог Теофана Затворника, Јована Кронштатског, Нектарија Егинског све до Луке Војно-Јасенецког, Јована Шангајског, Николаја Жичког, Јустина Ћелијског и Пајсија Светогорца – изразили јасно негативан став када је реч о теорији еволуције, конкретно оном њеном делу који се тиче односа човека и животињског света.

    Овом приликом ми у сећање долази чувена мисао Достојевског, који је једном приликом рекао да би уз Христа остао чак и када би му неко [научно – прим. О. С.] доказао да истина није са Христом. Упитајмо се сви које себе сматрамо православним хришћанима: да ли смо и сами спремни да својим личним ставом будемо уз облагодаћене људе који су стекли ум Христов (ср. 1Кор 2, 16), чак и ако нас искушавају научне теорије које говоре супротно? Пред тим питањем треба да се испита сваки хришћанин, а пре свега сваки „учитељ Израиља“ (уп. Јн 3, 10).

     

    У вези са свим претходно написаним, навео бих на крају и важно запажање архимандрита Софронија Сахарова, једног од ретких истинских богослова 20. века, човека који је успео да споји јак интелект и облагодаћен ум, учећи се богословљу на „пустињској катедри“ Светог Силуана Атонског. У једној од последњих беседа пре свег упокојења, Софроније говори о парадоксу да је у женевском Светском савезу цркава присутно око 200 доктора теологије, али да сваки има неку своју теорију које се међусобно не слажу. Свети Старац ту илустрацију користи да би своја духовна чада усмерио ка истинитом методу богогословља: оном који не извире из диплома и докторатâ, већ из благодатног опита Цркве.

    Имајући то у виду, уместо исхитрене апологије разних научних теорија у жељи да се направи мост према науци по сваку цену, академско богословље данас треба да покаже мало више смирења и приклони главу „пустињском универзитету“ и његовим „професорима“, облагодаћеним људима просвећеног ума. Јер, нагласимо то још једном: православље није вера професорâ (то је протестантизам) већ Светитељâ – примарни израз наше вере дали су људи који су стекли просвећен ум, очишћено срце и разум који се смирио пред Тајном Оваплоћеног Бога.

    *

    Пред Српском Црквом данас, када славимо 800 година аутокефалије, нема већег задатка од тога да бројаница и богословље опет постану јединствена целина. С тим у вези, као свештенослужитељ коме је наша помесна Црква дуже од једне деценије поверила вођење неколико мисионарских структура, осећам личну одговорност да исповедим да је мисионарски задатак од првокласног значаја за нашу Цркву формирање једне монашке обитељи у престоном граду Србије у којој би се неговао исихастички метод молитве. Ми још увек имамо монахâ који су искусни у умном делању и који су дорасли том позиву. У једној таквој београдској „Оптини пустињи“ студенти Православног богословског факултета би пре и после академске наставе могли да се уче ономе што у школским клупама не могу наћи, а то је метод умне молитве, налажење духовног срца и његово чишћење од страсти.

    Уколико наши студенти - будући пастири Цркве ту главну „лекцију“ савладају, све друго ће им се само по себи додати (ср. Мт 6, 33), а наша Црква у будућности неће имати богословских спорова попут овог на који трошимо своје снаге већ пуне две године.

     

     

     

    О празнику Светог пророка Мојсеја Боговидца,

    Београд, лета Господњег 2019.

     

    Презвитер Оливер Суботић

    парох жарковачки,

    главни уредник Православног мисионара и

    заменик мандатног епископа задуженог за Мисионарско одељење СПЦ  

     Извор: Поуке орг

    Измењено од Поуке.орг инфо




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 1 минут, grigorije22 рече

    Krajnje nategnuto tumacenje

    То није тумачење него сам анализирао текст и његове импликације и дао разне варијанте.

    пре 2 минута, grigorije22 рече

    ako uzmemo i starca Pajsija koji je bio savremenik starca Josifa. On je isto tvrdio

    То што су савременици не значи да су истомишљеници. Могуће и да јесу. Међутим, ја сам анализирао само текст а ви даље можете и текст и анализу да тумачите како хоћете. Ваша ствар.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 24 минута, Александар Милојков рече

    То је занимљиво запажање. Заиста се те чињенице налазе у самом библијском тексту. Када је Каин послат у прогонство, плашио се да ће га убити ко га сретне. Ко ће га то срести, ако нема других људи осим њега, Адама и Еве?

    На једној од ранијих тема Милан је предложио, као што и сада пише, да су Адам и Ева дошли из палог тј. колабираног прото-универзума у овај наш (из њега експлодирани) и да се та телепортација десила пре око 10.000 година и да су они зачели цивилизацију међу еволуираним људима.

    Мој предлог за дискусију је био да се врт и Адам директно, као што каже Писмо, стварају пре око 150.000год. и након пада укључују у еволутивни ток.

    Била је интересантна разграната дискусија која се протезала на више тема и ево доспела и овде :) 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 часа, Vladan :::. рече

    На једној од ранијих тема Милан је предложио, као што и сада пише, да су Адам и Ева дошли из палог тј. колабираног прото-универзума у овај наш (из њега експлодирани) и да се та телепортација десила пре око 10.000 година и да су они зачели цивилизацију међу еволуираним људима.

    Мој предлог за дискусију је био да се врт и Адам директно, као што каже Писмо, стварају пре око 150.000год. и након пада укључују у еволутивни ток.

    Била је интересантна разграната дискусија која се протезала на више тема и ево доспела и овде :) 

     

    Немамо у библијском тексту никакве трагове "телепортовања", али имамо показатеље постојања других људи. Е сад, која је ту поента, то је питање тумачења. Зато мислим да овде није потребно инсистирање на строгом буквализму. Неки прелаз из метаисторијског у историјско постоји, али он је описан само као "изгон из раја", тако да детаље тешко да можемо знати.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Vladan :::. @Александар Милојков 

    I sad vidite i sami - sta je problem forumskog razgovora na ovakve teme? Pre i iznad svega to sto se mnogi ljudi temeljno nepismeni za ovakvu pricu umesaju i drze bukvicu sa visine svima redom, a bez i najmanje spremnosti da pitaju i bilo sta (bilo sta!) nauce.

    Gledajte samo ovu i prethodnu stranu - pokusavam da procitam vas dvojicu i onda odjednom eto opet nekolicine koja uleti i lepo isutira celu temu.

    Prosto neverovatno kolika kolicina nadmenosti i samoumisljenosti.

    A Oci odavno neprestano ponavljaju da se citanju i razumevanju Pisma pristupa uvek neizmerno pazljivo, na prstima, uz veliko predznanje i jos vecu skromnost, i sve sto uz to ide. I ko ih je ovde poslusao? Pa samo oni koji i jesu ucili skolu za to, od ostalih apsolutno niko.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 23 минута, obi-wan рече

    Gledajte samo ovu i prethodnu stranu - pokusavam da procitam vas dvojicu i onda odjednom eto opet nekolicine koja uleti i lepo isutira celu temu.

    Па имају људи боговиђења, не замерај. :)

    • Хахаха 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 28 минута, Nikola Stojanovic рече

    А и ако имате чколе и знање големо, а нема љубави међ вама, за шта ће вам га? ?? Која је ту појента, шта кажу свети оци?

    Па поента је да је такво знање јалово, бескорисно, надимајуће све и да је то знање у свему тачно.

    Али ми овде не говоримо о томе ко овде на форуму има или нема љубави, то свако има да види за себе, него покушавамо на основу знања која имамо (из Писма и Отаца) да дамо најбоље могуће одговоре на савремене проблеме односа Писма и науке.

    То су исто (између осталог) и свети Оци радили у своје време.

    (Не кажем, наравно, да смо ми (као) свети Оци него само да по угеду на њих улажемо труд и подвиг у том знању и учењу на изграђивање Цркве.)

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ајде да ми неко од учених (ове су "титуларни" Влада и Лесандро) да један, само један аргумент ш т а ће или шта би човечанство имало од евентулане потврде ТЕ? Шта је смисао читаве мамунолигије? Лек од рака? Лакше спасење? Екологија? Технолошки развој - шта?

    И госн Оби, ајде ми наведи једног "стручњака", Максима, Давида, Зорана, Вана или Бана, једног и шта га чини стручним? Па Александар не може да објасни како Зизјулас не сме да саслужује са његовим епископима да може прелаз из мета и историско, или Влада са својим грчикм који порче Оце а мозга сам о Писму.

    Само један смислени разлог приче о мамунологији! Да га чујем(о). Поред милијарде прпблема које људе окрушује, постоји општа помама за мамунологијом. И лепо је Боган рекао, све је то интелектуални примитивиза.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Александар Милојков рече

    Немамо у библијском тексту никакве трагове "телепортовања"

    То за телепортацију види са @Milan Nikolic.

    Пре сат времена, Александар Милојков рече

    али имамо показатеље постојања других људи. Е сад, која је ту поента, то је питање тумачења. Зато мислим да овде није потребно инсистирање на строгом буквализму. Неки прелаз из метаисторијског у историјско постоји, али он је описан само као "изгон из раја", тако да детаље тешко да можемо знати.

    Све се слажем осим подвученог јер бих ја то другачије форумулисао али у принципу ту је негде.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Vladan :::. рече

    одговоре на савремене проблеме односа Писма и науке.

    Да, а "наука" је ТЕ? И ти си стручњак за Писмо? Па ти и Боки се не можете сложити око темеља вере. Што не аналитирате изјаву старца Софоронија да 200 доктора теологије има 200 теорија о вери?

    Што мора дарвин бити представник "науке"? Однос Цркве и науке се више него познат - препознат (хипербола). Шта има да расправља Милојов о Дарвину кад не зна, ајде ако зна, да каже где је омашка еклисиологије теолога на коме је магистрирао? Не одричем ја никоме ни знање, надзнање, нити Милану опит, ајде ви сте препамени а он је преподобан, добро де - него вхатс поинт оф ал тхис шит дискашн? Спасење на бржи начин? Имаћемо боље ајфонове, чистији ваздух? Ко пилићи у кудељама кљуцате а не знате о чем кљуцате. Кава бре ТЕ и "наука".

    Ето ти реши - што 200 доктора теологије има 200 теорија о вери? Што толики екуменизам до веде да и Правсолавље пукне? Што је на страни оних који су произвели раскол данапњице нацитиранији теолог данашњице? Је л' му рецепција еклисиологије раскол? И сад летс аск Дарвин? То је бесмисао погоршених умова.

    И ти Оби, ајде шта ти знаш паметно макино, да га мајка љуби у умни мозак? Поред Убунтуа...ајде пипи да научимо...смешни сте бре понеки. Смешније је ваше "знање" него Миланови "опити". Човек их је доживео па макар плест била. Ја са њим ни у чему скоро не слажем, али више ценим него пар многпамтила које претендује да реши нерешиво. Ето Влада егзегета, бољи од Отаца, ће да нам рече о Адамовом претку, или прелазу из метаисторије у ову каљугу...која је то (не говорим сад Влади) свеукупно болештина.

    Фаца се слика крај мамунског графита, све са зеленим панталонама, и критикује свој Синод "затуцани", ето не зна он, али зна начин како треба. Ма баш ме брига за зеленим панталонама, него могао је жуту кошу да обуче, пинк чарапе па да буде, лепо, у тренуди. Ек, како сам осуђивач и немам љубави..љуби мајка преподбне наше. Ма цмока!

    Бре оладите са беспамећу која сматра да нешто зна...а брат зуцне реч одма бан. Шта ико од вас зна о Дарвину и ТЕ, или Максим. Не знате ништа. Колико и ја или ма ко...а о теологији видело се код многих и великих, камоли вас ученика. Вхатс поинт витх мајмунологија шит?

    Одговор је дао интелктуалц, један од можда једва 10-так у Српству, Драгослав бокан: показивање интелектуланог Примитивизма!

    И, Владо "библисто" где је библистика протестанка завршила? У поповима педерима и лезбејкама...не да венчавају, него су и сами то...ето ти па тумачи...све на Поукама.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 38 минута, Vladan :::. рече

    То за телепортацију види са @Milan Nikolic.

    Све се слажем осим подвученог јер бих ја то другачије форумулисао али у принципу ту је негде.

     

    То је и владика Давид наводио, када је тумачио Оце (Григорија Ниског највише). Ту очигледно постоји нека призма преламања метафизике и физике, односно метаисторијског и историјског. То је и разлог више да не упадамо у беспотребну ватру са природним наукама.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 22 часа, Ćiriličar рече

    Једно огромно трошење енергије од стране кога? Теолога и клирика. На шта? на будалаштине! Али сад је ватра упаљена, ваља гасити. Дакле поре небројних ужасних појава у друштву које Црква треба да лечи, убачено јој је ово булажњење, а све друге појаве, погубне, друштвене промичу неопажено.

    пре 16 часа, Ćiriličar рече

    Вараш се, растужио сам се. Пази, да поредам(о) неке догађаје: теолози дробе о дарвинизму

    Павле је решавао друптвене проблеме и те како, од робовласништва, преко блуда па надаље...

    пре 12 минута, Ćiriličar рече

    Ајде да ми неко од учених (ове су "титуларни" Влада и Лесандро) да један, само један аргумент ш т а ће или шта би човечанство имало од евентулане потврде ТЕ? Шта је смисао читаве мамунолигије? Лек од рака? Лакше спасење? Екологија? Технолошки развој - шта?

    И госн Оби, ајде ми наведи једног "стручњака", Максима, Давида, Зорана, Вана или Бана, једног и шта га чини стручним? Па Александар не може да објасни како Зизјулас не сме да саслужује са његовим епископима да може прелаз из мета и историско, или Влада са својим грчикм који порче Оце а мозга сам о Писму.

    Само један смислени разлог приче о мамунологији! Да га чујем(о). Поред милијарде прпблема које људе окрушује, постоји општа помама за мамунологијом. И лепо је Боган рекао, све је то интелектуални примитивиза.

    На ово сам ти већ једном одговорио али будући да ме опет прозиваш ево цитирао сам више места где о томе говориш да не мислиш да офрље одрађуем одговор.

    Ја те разумем. Има мноштво проблема. Неки забијају главу у песак за једне, неки за друге, неки за треће проблеме. Ти би да забијеш главу у песак што се тиче неслагања у цркви око односа теологије и науке. Али то забијање главе у песак не решава проблем. Можеш да се правиш Тоша као да тог проблема нема али тиме само правиш ствари горим, и губиш поверење.

    Свако у Цркви има неку службу, свако може да допринесе решавању неког проблема. Ако сви све проблеме одједном решавају то је хаос. Дакле, свако би требало да решава оно где нешто може корисно да допринесе.

    Поред тога, луксуз забијања главе у песак имају верници, лаици, народ. Међутим, они који су, да тако кажем, на првој линији фронта, свештеници и вероучитељи, они тај луксуз немају. Они немају луксуз да их је баш брига шта се дешава, да немају појма малтене ни о чему, да на све проблеме одмахну руком. Наравно, могу они то раде, и има их који то раде, али тиме своју службу коју им је Црква поверила занемарују. Сакривају таланте. Нису чак ни залудне слуге које су урадиле што су дужне. У опасности су да чују оне страшне речи: "Зли и лењи слуго...".

    Теби највише боду очи теме око еволуције, неком око педера, неком око фанариота, неком око Максима, неком око патриотизма, неком око Амфилохија, неком око мешања у политику итд. итд.

    Свако би да нешто стави под тепих а главу у песак и да маше крилима... Али ако сви то ураде онда мислим да нам нема спаса.

    Ни као народу ни као држави ни као помесној Цркви.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 27 минута, Ćiriličar рече

    Вхатс поинт витх мајмунологија шит?

    Објасних ти горе.

    За остало што си (између осталог и о мени) исписао у тој поруци иди на исповест. Нешто те дебело жуља у целој овој причи, наступаш проповеднички и као форумски духовник, просветитељ и отрезнитељ. Не знам шта те гони да се постављаш у такву позицију у односу на људе који те не прозивају ни за шта. Твоја ствар, ради како хоћеш, али не изгледа добро. Ја ти то кажем отворено јер верујем да се искрено бринеш за Цркву.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...