Jump to content
  • Дејан
    Дејан

    Проблем са крајностима еволуционизма и креационизма

      Највећи проблем у бескрајној расправи између еволуциониста и креациониста јесте у томе што се и једни и други држе искључивих ставова. Упорни еволуционисти који су већином и атеисти виде у теорији еволуције како је они разумеју оправдање за одсуство Бога и еволуцију тумаче пре свега тако да рационално могу да објасне тајне живота и уопште постојања. С друге стране креационисти који иду у крајност већином то чине зато да би оправдали себи и другима своју веру у Бога и једно дословно (буквалистичко) тумачење Светог писма, што њихови противници еволуционисти исмевају. Тај непомирљиви сукоб не може никада да се оконча пре свега зато што све тајне живота и постојања не могу да се докажу научно, али исто тако што ни постојање Божије не може да се докаже методама емпиријске науке. 

    Мислим да је за нас православне хришћане веома важно да разумемо да повест о стварању Божијем које је описано у књизи Постања није научни трактат који треба стално поредити са научним теоријама ни у афирмативном ни у негативном смислу. Ми верујемо да је Бог створио све што постоји, све је привео у постојање својом вољом и све је створио да постоји вечно кроз Сина Његовог Јединородног. На известан начин процес стварања још није завршен иако је Бог све створио као добро. Потребно је било да човек као једино словесно биће изрази сагласност са Божијим планом и то је остварено у последња времена кроз Богочовека Исуса Христа у коме и кроз кога сва творевина бива сједињена и на крају времена биће у Христу предата самом Богу Оцу да буду сви једно у Христу (уп. Гал 3.28; 1Кор 15.28 итд). На крају времена, Бог ће (пре)саздати ново небо и земљу, све ће се променити. То је коначни циљ стварања света и пре свега човека кроз кога васцела твар улази у вечно постојање у Богу. 

    Проблем са крајностима еволуционизма и креационизма који набрајају аргументе и цитате јесте у томе да се рационално докучи начин како је Бог створио свет. Да ли јеврејски ЈОМ значи дан од 24 часа или неодређено дуг временски период потпуно је ирелевантно питање јер Бог све што хоће може да уради без икаквих временских ограничења. Уосталом он је у самом почетку створио небо и земљу, дакле, васцели невидљиви и видљиви свет. Извештај о стварању само говори о даљем обликовању видљивог света без улажења у детаље како се процес одвијао. За онога који гледа из ширег контекста на Божије стварање света није зато толико важно да ли је једна врста настала из друге или их је Бог одједном створио онакве какве јесу. И једно и друго је могуће, јер је Бог свемогућ. Оно што је суштински важно јесте да смо сви повезани и да се у нашим телима одвијају слични биохемијски процеси који показују да човек није неко надземаљско биће које је спуштено у свет, већ да смо суштински повезани са свим оним што постоји, и штавише да је по својим душевним својствима човек сродан и анђелима. Наравно, за онога који хоће да рационално све објасни и да докаже себи и другима или ригидни еволуционизам или буквалистички креационизам, овакав одговор није довољан. У томе је суштински проблем, јер човек жели по сваку цену да Бога смести у ограничене оквире свог разума, што није ништа друго него да сам овлада Богом, односно да сам постане Бог без Бога, што је суштина човековог пада. Отуда су ове недоумице последица падног стања човековог, јер човек је створен да живи у најнепосреднијој заједници са Богом, а не да га објективизује као неког другог кога треба испитати и протумачити. 

    Зато процеси еволуције које је наука донекле испитала и доказала нису суштински супротни нашој вери и учењу о Божијем стварању света јер ипак је на почетку Бог морао да све уведе у постојање. Ми смо сви саздани од оног материјала који је створен у самом почетку када су се формирала сазвежђа и галаксије. Бог није наново стварао оно што је настајало после и видимо врло конзистентну употребу глагола у јеврејском језику који указују на стварање (односно, обликовање) од онога што је већ створено. У том контексту могућност да је све ишло по неком чудесном Божијем софтверу (логосности) не само да није супротна нашој вери, већ штавише, утврђује нас у вери да све бива по Божијем предвечном благовољењу. Размишљајући у овим координатама ни најмање не доводимо у питање да је Бог све створио или улазимо у безбожну идеју да нешто може настати само од себе или механички мимо Божије воље да постане нешто друго. Овакво тумачење еволуције је дубоко погрешно, као што је с друге стране један буквалистички креационизам који негира динамику Божијег стварања и међусобну повезаност свега створеног у крајњем смислу засновано на негирању Божије свемоћи и одсуству вере у Бога, на један или други начин.

    Човек је врхунац Божијег стварања јер је човек једино словесно биће у универзуму и зато је сам Син Божији постао човек да би кроз њега све ушло у ипостасну (личну) заједницу са Богом. Зато је човек микрокозмос и биће које повезује видљиви и невидљиви свет. Чињеница да човек рекапитулира  све што је створено и са њим је непосредно повезан суштински је важна за нашу веру и разумевање домостроја спасења (оцелотворења) свега у Христу Исусу. Зато ово веровање треба да буде полазана тачка за свако размишљање не ову тему. Стварање света можемо зато разумети само из перспективе коначног циља и смисла зашто је Бог све створио, а то нам је открио сам оваплоћени Син Божији, Христос Богочовек. 

     

    Архимандрит Сава Јањић

     

    Извор

    Измењено од Дејан




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 5 минута, cloudking рече


     

    Ne trpaj me u isti kos sa tobom. Ja pitam, dobijem odgovor i to pitanje je za mene odgovoreno tako da nema potrebe da pitam na svakoj stranici teme jedno isto pitanje... verovatno ocekujes da ces kad tad dobiti odgovor koji ti se svidja pa ne odustajes :D

    Nemoj da mislis da ti se rugam licno, to sto radis ti rade rade svi "dizajneri" narocito starozavetni ko rapsa...

    No problem, imas svoj stav i principe i nacin gledanja na stvar. 
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Bokisd рече

    Mogu i ja nesto da kazem.

    Koliko se secam, epizoda sa medvedima se tice proroka Jeseja i dece koja su vredjala i bila vrlo navalentna u tim uvredama na racun proroka. Posto se u starom Izrailju mnogo cenila rec proroka i autoritet njihovih reci i dela, nikako ta deca po svojem vaspitanju i obicajima Jevreja, nisu trebala da vredjaju Bozjeg coveka, ....jer, poznato je iz starije istorije Izrailja sta se dogadjalo njihovim ocevima kada su na neki nacin svojim postupcima vredjali Bozije dostojanstvo i njegovu brigu za svoje izabrane ljude, koji su bli propovednici vrline i pravednosti medju njegovim narodom.

    Sa te strane, nikako ta deca nisu trebala to da rade , jer je jasno da nisu mogla ocekivati neku dobru  sudbinu , u odnosu na  slicne situacija koje su se ranije desavale nekim drugima koji su cinili slicne  stvari. Bar je tako i samo' po spoljasnjim i slovnim predanjem Izrailja. Samo to ih samo po sebi osudjuje, da ne govorimo o sudovima pravednosti i vrline  koje moraju da se postuju, u svakom narodu, ne samo kod starih Jevreja.



     

    Ovo je monstruozno sto si napisao.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 21 часа, GeniusAtWork рече

    Те приче о тачкици у почетку су глупости из популарне науке. Нико не мисли да је постојала било каква тачкица, нити да је нешто екплодирало.

    Иначе, сам назив 'Велики прасак' је подругљиво име које је теорији дао један научник који није веровао у њу. Али ето, задржао се све до данас.

    Па да, зато кажемо да је ту у питању класика. Ако ћемо стварно о експанзији свемира, онда ћемо пре о бозонима, Хигзовим варијантама.

    И то није била тачкица, него ''грудвица'' које може бити читаво постојање, јер класична теорија Великог праска не говори о првобитном почетку.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 минута, cloudking рече

    Ovo je monstruozno sto si napisao.

    Zivot je lep i radostan , ali, ponekad je i surov i nepredvidljiv, cak i danas u nasem savremenom i tolerantnom dobu i drustvu.

    Da li mozes da zamislis kako je bilo u ranijim godinama i vekovima, kada su uslovi samog zivota bili, po spoljasnjem zivljenju, bili , mnogo, mnogo suroviji i neizvesniji i kada su uslovi vaspitanja i discipline bili mnogo suroviji, ...jer, su i ljudi bili 'suroviji' i zesci i temperamentiji.

    Sta, citas po novinama, kakvi se monstruozni zlocini cine, pa, ljudi za takve stvari , kazu,...ma,  zasluzuje najvecu mogucu kaznu, za svoje delo. Ali, zivimo u vremenu tolerancije.  Tako je , kako je , za svaku  stvar postoji vreme i mesto.


     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Bokisd рече

    Zivot je lep i radostan , ali, ponekad je i surov i nepredvidljiv, cak i danas u nasem savremenom i tolerantnom dobu i drustvu.

    Da li mozes da zamislis kako je bilo u ranijim godinama i vekovima, kada su uslovi samog zivota bili, po spoljasnjem zivljenju, bili , mnogo, mnogo suroviji i neizvesniji i kada su uslovi vaspitanja i discipline bili mnogo suroviji, ...jer, su i ljudi bili 'suroviji' i zesci i temperamentiji.

    Sta, citas po novinama, kakvi se monstruozni zlocini cine, pa, ljudi za takve stvari , kazu,...ma,  zasluzuje najvecu mogucu kaznu, za svoje delo. Ali, zivimo u vreme tolerancije.  Tako je , kako je.


     

    Ko te pita za danasnje vreme.

    Ja pricam o tome da je bog poslao medvede da masakriraju decu zato sto su nekom coveku rekla da je celav. Tvoja interpretacija tog dogadjaja bi mogla da se parafrazira kao "pa dobro, sta da se radi"

     

    Kako mozes da volis takvog boga? To nije bog to je zlocinac.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 17 минута, cloudking рече

    Ko te pita za danasnje vreme.

    Ja pricam o tome da je bog poslao medvede da masakriraju decu zato sto su nekom coveku rekla da je celav. Tvoja interpretacija tog dogadjaja bi mogla da se parafrazira kao "pa dobro, sta da se radi"



     

    Kako mozes da volis takvog boga? To nije bog to je zlocinac.

    E, sad, izmasakrirao  si moj odgovor, skroz na skroz.

    Naravno da postoji problem gledanja na vreme i mesto, u kojima se neka stvara odigrala. Kada je dete malo i nerazumno, vaspitanje savetom i ucenjem ne daje uvek rezultate, takva je priroda deteta. Neki put moraju da se primene i ostrije mere, zbog toga sto dete svojim postupcima dovodi sebe u neke nezavidne situacije. Kasnije kad malo poraste i umno sazri, vaspitni metodi kroz savete i pricu i ucenje su mnogo efikasniji.

    Tako je i sa grupnom ljudskom psihologijom. Postoji detinjstvo, kada se u nekim situacijama moraju primenjivati strozije mere, ali, kako ljudksi rod sazreva i civilizacija napreduje, razumski zakoni i postavke vise dolaze do izrazaja. Takve postavke prati i pravno zakonodavstvo kroz vekove.

    Valjda je to savim logicna i prirodna stvar.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 часа, Bokisd рече

    Okey je to, mogu da razumem takve stvari, nije sporno, .....ali, reci da je sve nastalo iz tacke, a u stvarnosti uciti potpuno drugacije, deluje, pomalo neuskladjeno.

    U stvari, koja je onda, najnovija teorija postanka svemira, ako nije Veliki Prasak ? Ako smem da pitam, posto vidim da mi zameraju na pitanjima.

     

    Не постоји теорија о настанку свемира. Велики прасак је популаран назив за тренутак када једначине Опште теорије релативитета које се користе у космологији почињу да дају бесмислене резултате. И то је све. Значи математика и физика које данас познајемо ту не могу да нам помогну и реше било шта. Једино што знамо да пре тог тренутка није могло да постоји простор-време које чини свемир у коме живимо, као ни материја од које се све састоји у свемиру. Да ли је време постојало пре тога зависи од модела до модела: неки предвиђају да је и оно почело са ВП-ом, неки да је постојало одувек.

    Шта је било пре ВП-а, да ли је нешто било уопште, да ли свемир има узрок и слична питања су апсолутно ван домета науке. А и питање је да ли ће на њих икада и моћи да да одговор.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, GeniusAtWork рече

    Не постоји теорија о настанку свемира. Велики прасак је популаран назив за тренутак када једначине Опште теорије релативитета које се користе у космологији почињу да дају бесмислене резултате. И то је све. Значи математика и физика које данас познајемо ту не могу да нам помогну и реше било шта. Једино што знамо да пре тог тренутка није могло да постоји простор-време које чини свемир у коме живимо, као ни материја од које се све састоји у свемиру. Да ли је време постојало пре тога зависи од модела до модела: неки предвиђају да је и оно почело са ВП-ом, неки да је постојало одувек.

    Шта је било пре ВП-а, да ли је нешто било уопште, да ли свемир има узрок и слична питања су апсолутно ван домета науке. А и питање је да ли ће на њих икада и моћи да да одговор.

    Vrlo zanimljivo. Deluje pomalo kao i neka metafizika.

    Narocito mi se svidja, ovo da mozda nisu postojali vreme i prostor, takodje ni materija,  od koje se sve sastoji u svemiru. Hvala.
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Bokisd рече

    E, sad, izmasakrirao  si moj odgovor, skroz na skroz.

    Naravno da postoji problem gledanja na vreme i mesto, u kojima se neka stvara odigrala. Kada je dete malo i nerazumno, vaspitanje savetom i ucenjem ne daje uvek rezultate, takva je priroda deteta. Neki put moraju da se primene i ostrije mere, zbog toga sto dete svojim postupcima dovodi sebe u neke nezavidne situacije. Kasnije kad malo poraste i umno sazri, vaspitni metodi kroz savete i pricu i ucenje su mnogo efikasniji.

    Tako je i sa grupnom ljudskom psihologijom. Postoji detinjstvo, kada se u nekim situacijama moraju primenjivati strozije mere, ali, kako ljudksi rod sazreva i civilizacija napreduje, razumski zakoni i postavke vise dolaze do izrazaja. Takve postavke prati i pravno zakonodavstvo kroz vekove.

    Valjda je to savim logicna i prirodna stvar.

     

     

    Da valjda jeste.

    Ali nista ne postizes time sto skreces temu. Bog  u koga verujes je poslao MEDVEDE da RASKOMADAJU cetrdesetoro dece. Rapsi i tebi je to OK. Meni je monstruozno da iko moze da misli da je komadanje male dece OK.

     

    valjda je to sasvim logicna stvar...

     

    Objasni mi kako mozes da trazis opravdanje za boga koji je uradio takvu stvar? Zar nije monstruozno ne osuditi takav postupak vaseg boga?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Bokisd рече

    Vrlo zanimljivo. Deluje pomalo kao i neka metafizika.

    Narocito mi se svidja, ovo da mozda nisu postojali vreme i prostor, takodje ni materija,  od koje se sve sastoji u svemiru. Hvala.
     

     

    Jaooooo kolki si ti trooooool! :D:D:D 

     

    Polako, provalice te  i ostali, samo lagano ;)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Bokisd рече

    Narocito mi se svidja, ovo da mozda nisu postojali vreme i prostor, takodje ni materija,  od koje se sve sastoji u svemiru. Hvala.

    Ne da nisu možda postojali vreme, prostor i materija. Vreme, prostor i materija sigurno nisu postojali i to se vrlo jednostavno može dokazati matematički. Sledi dokaz:

    1) Prostor i vreme ne postoje nezavisno od materije i obratno.

    2) Materija ne postoji nezavisno od prostora i vremena (sledi iz 1).

    3) Vreme može biti ili konačno ili beskonačno u prošlosti. (zakon isključenja trećeg).

    4)Ukoliko je vreme beskonačno u prošlosti, onda je i materija večna (sledi iz 1,2,3).

    5) Ukoliko je vreme beskonačno u prošlosti, onda se ono sastoji od beskonačno mnogo vremenskih intervala.

    6)Mi postojimo u jednom od tih intervala (sledi iz 1 i 2).

    7) Ali ukoliko je vreme beskonačno u prošlosti, onda se iza našeg intervala, u prošlosti prostire beskonačno mnogo drugih vremenskih intervala.

    8) Interval koji se sastoji od beskonačno mnogo podintervala je i sam beskonačan. (sledi iz principa da se konačna celina ne može sastojati izbeskonačno mnogo delova).

    9) Iza našeg vremenskog intervala u prošlost se prostire beskonačni interval (sledi iz 5,6,7,8)

    10) Beskonačni interval ne može da istekne.(sledi iz principa da se beskonačni interval ne može izbrojati niti preći u konačno mnogo koraka).

    11) Dakle naš interval (interval u kome mi postojimo) još nije nastupio, jer prethodni beskonačni inteval nije istekao. (sledi iz 9 i 10)

    12) Mi ne postojimo van vremena (sledi iz 1)

    13) Dakle, mi ne postojimo. ( sledi iz 11 i 12). Kontradikcija!

    14) Ali mi postojimo (svođenje na apsurd tvrdnje pod brojem trinaest).

    15) Dakle, sledi da je vreme konačno u prošlosti. (sledi iz 13)

    16) Ali materija ne postoji van vremena ( sledi iz 2).

    17) Dakle, materija nije večna (sledi iz 15 i 16). Isto zaključivanje primeni i na prostor.

    18) Dakle, nemoguće je večno postojanje materije, prostora i vremena.

     

     

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, cloudking рече



     

    Da valjda jeste.

    Ali nista ne postizes time sto skreces temu. Bog  u koga verujes je poslao MEDVEDE da RASKOMADAJU cetrdesetoro dece. Rapsi i tebi je to OK. Meni je monstruozno da iko moze da misli da je komadanje male dece OK.



     

    valjda je to sasvim logicna stvar...



     

    Objasni mi kako mozes da trazis opravdanje za boga koji je uradio takvu stvar? Zar nije monstruozno ne osuditi takav postupak vaseg boga?

    Ne skrecem sa teme. Itekako ovo objasnejnje ima smisla i kontekstualno je povezano sa epizodom sa' decom i medvedom. I naravno, taj moj post se nadovezuje na predhodne postove i cini smislenu i logicku celinu.

    Jednostavno, pedagogija koja se primenjuje u vaspitanju dece, je vrlo slicna sa pedagogijom kojom Bog vodi svoj narod kroz nepoznat svet , prepun opasnosti po Izrailj, kako na fizickom planu, tako i na duhovno - moralnom. Razni su tu stepeni i razne su palete vaspitnih mera kojima se sluzi Bog i koijma vodi ( Izrailj ) na putu ka  Obecanoj zemlji , gde ih cuva i pazi.

    Uostalom, procitao sam celu glavu ove epizode i nije bas to tako jednostavno kako si predstavio ovu stvar. Ali,  ne zelim da ulazim u dublja tumacenja cele price, mislim, da je i ovakvo predstavljanje stvari sasvim dovoljno. :ok:


     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Ivan Marković рече

    Ne da nisu možda postojali vreme, prostor i materija. Vreme, prostor i materija sigurno nisu postojali i to se vrlo jednostavno može dokazati matematički. Sledi dokaz:

    1) Prostor i vreme ne postoje nezavisno od materije i obratno.

    2) Materija ne postoji nezavisno od prostora i vremena (sledi iz 1).

    3) Vreme može biti ili konačno ili beskonačno u prošlosti. (zakon isključenja trećeg).

    4)Ukoliko je vreme beskonačno u prošlosti, onda je i materija večna (sledi iz 1,2,3).

    5) Ukoliko je vreme beskonačno u prošlosti, onda se ono sastoji od beskonačno mnogo vremenskih intervala.

    6)Mi postojimo u jednom od tih intervala (sledi iz 1 i 2).

    7) Ali ukoliko je vreme beskonačno u prošlosti, onda se iza našeg intervala, u prošlosti prostire beskonačno mnogo drugih vremenskih intervala.

    8) Interval koji se sastoji od beskonačno mnogo podintervala je i sam beskonačan. (sledi iz principa da se konačna celina ne može sastojati izbeskonačno mnogo delova).

    9) Iza našeg vremenskog intervala u prošlost se prostire beskonačni interval (sledi iz 5,6,7,8)

    10) Beskonačni interval ne može da istekne.(sledi iz principa da se beskonačni interval ne može izbrojati niti preći u konačno mnogo koraka).

    11) Dakle naš interval (interval u kome mi postojimo) još nije nastupio, jer prethodni beskonačni inteval nije istekao. (sledi iz 9 i 10)

    12) Mi ne postojimo van vremena (sledi iz 1)

    13) Dakle, mi ne postojimo. ( sledi iz 11 i 12). Kontradikcija!

    14) Ali mi postojimo (svođenje na apsurd tvrdnje pod brojem trinaest).

    15) Dakle, sledi da je vreme konačno u prošlosti. (sledi iz 13)

    16) Ali materija ne postoji van vremena ( sledi iz 2).

    17) Dakle, materija nije večna (sledi iz 15 i 16). Isto zaključivanje primeni i na prostor.

    18) Dakle, nemoguće je večno postojanje materije, prostora i vremena.


     


     

    Dakle, brate Ivane, jedna velika dokaziva hipoteza logickog zakljucivanja.  :dobro:

    Posle, da ne kazemo, da smo stvoreni po slici vrhovnog  Logosa svih stvari. 
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...