Jump to content
  • Дејан
    Дејан

    Проблем са крајностима еволуционизма и креационизма

      Највећи проблем у бескрајној расправи између еволуциониста и креациониста јесте у томе што се и једни и други држе искључивих ставова. Упорни еволуционисти који су већином и атеисти виде у теорији еволуције како је они разумеју оправдање за одсуство Бога и еволуцију тумаче пре свега тако да рационално могу да објасне тајне живота и уопште постојања. С друге стране креационисти који иду у крајност већином то чине зато да би оправдали себи и другима своју веру у Бога и једно дословно (буквалистичко) тумачење Светог писма, што њихови противници еволуционисти исмевају. Тај непомирљиви сукоб не може никада да се оконча пре свега зато што све тајне живота и постојања не могу да се докажу научно, али исто тако што ни постојање Божије не може да се докаже методама емпиријске науке. 

    Мислим да је за нас православне хришћане веома важно да разумемо да повест о стварању Божијем које је описано у књизи Постања није научни трактат који треба стално поредити са научним теоријама ни у афирмативном ни у негативном смислу. Ми верујемо да је Бог створио све што постоји, све је привео у постојање својом вољом и све је створио да постоји вечно кроз Сина Његовог Јединородног. На известан начин процес стварања још није завршен иако је Бог све створио као добро. Потребно је било да човек као једино словесно биће изрази сагласност са Божијим планом и то је остварено у последња времена кроз Богочовека Исуса Христа у коме и кроз кога сва творевина бива сједињена и на крају времена биће у Христу предата самом Богу Оцу да буду сви једно у Христу (уп. Гал 3.28; 1Кор 15.28 итд). На крају времена, Бог ће (пре)саздати ново небо и земљу, све ће се променити. То је коначни циљ стварања света и пре свега човека кроз кога васцела твар улази у вечно постојање у Богу. 

    Проблем са крајностима еволуционизма и креационизма који набрајају аргументе и цитате јесте у томе да се рационално докучи начин како је Бог створио свет. Да ли јеврејски ЈОМ значи дан од 24 часа или неодређено дуг временски период потпуно је ирелевантно питање јер Бог све што хоће може да уради без икаквих временских ограничења. Уосталом он је у самом почетку створио небо и земљу, дакле, васцели невидљиви и видљиви свет. Извештај о стварању само говори о даљем обликовању видљивог света без улажења у детаље како се процес одвијао. За онога који гледа из ширег контекста на Божије стварање света није зато толико важно да ли је једна врста настала из друге или их је Бог одједном створио онакве какве јесу. И једно и друго је могуће, јер је Бог свемогућ. Оно што је суштински важно јесте да смо сви повезани и да се у нашим телима одвијају слични биохемијски процеси који показују да човек није неко надземаљско биће које је спуштено у свет, већ да смо суштински повезани са свим оним што постоји, и штавише да је по својим душевним својствима човек сродан и анђелима. Наравно, за онога који хоће да рационално све објасни и да докаже себи и другима или ригидни еволуционизам или буквалистички креационизам, овакав одговор није довољан. У томе је суштински проблем, јер човек жели по сваку цену да Бога смести у ограничене оквире свог разума, што није ништа друго него да сам овлада Богом, односно да сам постане Бог без Бога, што је суштина човековог пада. Отуда су ове недоумице последица падног стања човековог, јер човек је створен да живи у најнепосреднијој заједници са Богом, а не да га објективизује као неког другог кога треба испитати и протумачити. 

    Зато процеси еволуције које је наука донекле испитала и доказала нису суштински супротни нашој вери и учењу о Божијем стварању света јер ипак је на почетку Бог морао да све уведе у постојање. Ми смо сви саздани од оног материјала који је створен у самом почетку када су се формирала сазвежђа и галаксије. Бог није наново стварао оно што је настајало после и видимо врло конзистентну употребу глагола у јеврејском језику који указују на стварање (односно, обликовање) од онога што је већ створено. У том контексту могућност да је све ишло по неком чудесном Божијем софтверу (логосности) не само да није супротна нашој вери, већ штавише, утврђује нас у вери да све бива по Божијем предвечном благовољењу. Размишљајући у овим координатама ни најмање не доводимо у питање да је Бог све створио или улазимо у безбожну идеју да нешто може настати само од себе или механички мимо Божије воље да постане нешто друго. Овакво тумачење еволуције је дубоко погрешно, као што је с друге стране један буквалистички креационизам који негира динамику Божијег стварања и међусобну повезаност свега створеног у крајњем смислу засновано на негирању Божије свемоћи и одсуству вере у Бога, на један или други начин.

    Човек је врхунац Божијег стварања јер је човек једино словесно биће у универзуму и зато је сам Син Божији постао човек да би кроз њега све ушло у ипостасну (личну) заједницу са Богом. Зато је човек микрокозмос и биће које повезује видљиви и невидљиви свет. Чињеница да човек рекапитулира  све што је створено и са њим је непосредно повезан суштински је важна за нашу веру и разумевање домостроја спасења (оцелотворења) свега у Христу Исусу. Зато ово веровање треба да буде полазана тачка за свако размишљање не ову тему. Стварање света можемо зато разумети само из перспективе коначног циља и смисла зашто је Бог све створио, а то нам је открио сам оваплоћени Син Божији, Христос Богочовек. 

     

    Архимандрит Сава Јањић

     

    Извор

    Измењено од Дејан




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 5 минута, Milan Nikolic рече

    Ajnštajnova teorija (relativiteta) ipak nije stub kvantne mehanike. Otkud tebi to da jeste?

    Нисам нигде рекао да је стуб квантне механике, него квантне теорије поља. Две различите ствари. Квантна теорија поља је најфундаменталнији опис природе који имамо. Стандардни Модел физике, који описује све честице и интеракције у природи путем фундаменталних сила (осим гравитације), је ништа друго него квантна теорија поља. А кв. теорија поља је ништа друго него релативистичка квантна механика, значи спој Специјалне теорије релативитета и квантне механике.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ali takva teorija je danas rak rana fizike. Svi beže od nje kada se dotakne pitanje gravitacije i, što je najvažnije, sam pojam vremena.

    Ovde smo se zaglavili sa raspravom o vremenu. Zato želim da rasvetlim neka pitanja i razvejem neke zablude. Bavim se i ja time, kao i ti, jer me jako zanimaju takve teme.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 18 часа, Рапсоди рече

    Да добро сте рекли у почетку ...

    Какве бре вирусе, пуцали од здравља и живели ...колико беше година.... joooj

    I kako onda nastaše virusi?

     

    Цитат

    Е само нек се јави неко паметан и каже да је дугоживљење старозаветних људи у ствари  једна велика метафора.....

    Ma, jok... stvarno su živeli po par stotina godina... kao i razne ličnosti iz svih svetskih mitologija... samo, ovi tvoji su "stvarno" toliko živeli...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 часа, Milan Nikolic рече

    Ali toliko sam potrešen tvojim insistiranjem da Božije poznanje tvorevine nema veze sa Njegovom voljom.

    Nema.Ne znam šta tu ima da te potresa.Bog poznaje celokupnu tvorevinu kao njen Kreator.Apropo hronologije o kojoj pričaš kako je to jagnje zaklano pre postanja sveta?Sećaš se toga iz Pisma?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 минута, Avocado рече

    samo, ovi tvoji su "stvarno" toliko živeli.

    Oni nisu samo moji, i tvoji su koliko i moji....pa možeš da se praćakaš koliko oš...:))) 

     

    пре 15 минута, Avocado рече

    I kako onda nastaše virusi?

    I kako onda nastade prva ćelija...

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Рапсоди рече

    Oni nisu samo moji, i tvoji su koliko i moji....pa možeš da se praćakaš koliko oš...:))) 

    100%

    Цитат

    I kako onda nastade prva ćelija...

    Ne znam.

    Nego, jel po tvojoj "teoriji" virus nastao evolucijom ili ga je stvorio Bog?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 20 часа, Рапсоди рече

    Па рецимо, рецимооооо да су преживели тако што се нису ни сусрели...а ваша маленкост нека претпостави  зашто се нису никада нашли  у загрљају грипЕ..

    Fantasticno nemoguce objasnjenje. Ako se nisu sreli oni licno sto je naravno potpuno nemoguce, srela su se njihova djeca i potomci, i opet sa bilo koje god strane da krenes nije bilo sanse da prezive u tako malom broju neotporni. 

    Nisam ti spominjao bakterije. Pored virusa, bakterije su eksplicitan dokaz za evoluciju sam po sebi. Bakterije su organizmi ciji je jedini zadatak da razloze uginulu materiju na proste komponente koje se opet kao hrana vracaju u prirodu. Dakle ako nije bilo bakterija u pocetku jer nije bilo smrti, onda ih je Bog morao naknadno stvoriti, ili opet na djelu imamo fantasticno brzu abiogenezu...ali ne ne...Bog je pocinuo do svojih djela jer sve sto je stvorio bijese dobro bez nedostataka, tako nisu bakterije smjele nedostajati...ali bakterije su sluge smrti (za novi zivot)...tako da obrni okreni u slijepoj ste ulici sa svakim svojim iskazom. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 22.12.2016. at 1:24, Ivan Marković рече

    Dogovoreno...sad sam u frci oko nekog ispita (državni, i uopšte nije naivan). Potrudiću se što pre...ako tema u međuvremenu nestane sa glavnog radara, potražiću je u odgovarajućoj rubrici...

    @Avocadoostani još malo da ti bacim neke linkove mojih radova...

    https://www.academia.edu/11117179/Multiverzum

    https://www.academia.edu/20261347/Apstraktni_entiteti

    Konačno dođe i vikend, pa sam našao vremena da pročitam radove i da nastavim diskusiju od pre neko veče... elem...

    Elem, onaj klip kojeg je oblačić postavio sam gledao i ranije ali u njemu se ne govori mnogo o računskim operacijama sa beskonačnim brojevima/skupovima. Nadam se da ćeš kad stigneš napisati ipak nešto više o aritmetici "konačnog i beskonačnog broja".

     

    On 22.12.2016. at 0:57, Ivan Marković рече

    Nisi u pravu...ukucaj aritmetika ordinala i kardinala. Postoje računske operacije u kojima je jedan operand konačan, a drugi beskonačan broj. Inače, postoje različiti beskonačni brojevi...ako te zanima mogu ti obrazložiti, ali mi daj 20 minuta da jedem...

    Sad ti mene ne čitaš pažljivo. Ja nisam rekao da ne postoje računske operacije sa beskonačnim... već:

    "na beskonačno se (koliko znam o matematici, a to nije baš mnogo) ne primenjuju uobičajna pravila računskih operacija..."

    Koliko se sećam, primer kojim se to demonstrira je jednostavan:

    - koliko god da dodaš na beskonačno, rezultat je i dalje beskonačan (∞+2=∞, ∞+7=∞)

    - ako je a=b i b=c, tada je i a=c, stoga: ∞+2=∞+7

    - skloniš ∞ sa obe strane (jer ako je a+b=a+c, tada je b=c) i sasvim jednostavnim matematičkim operacijama (i ispravnim u odnosu na konačne brojeve) si "dokazao" da je 2=7

    - znamo da je to netačno po aksiomima, te smo tvojom omiljenom vrstom argumenta pokazali da se uobičajna pravila računskih operacija ne mogu tek tako primeniti na beskonačno.

     

    E sad, ono što ti pitaš u ovom argumentu (link) je:

    Цитат

    Ako je vreme beskonačno, onda je verovatnoća postojanja traženog vremenskog intervala n/ א gde je n neki konačni interval postojanja, a א ukupan broj intervala koji je beskonačan. Koji je rezultat ovog izraza?

    Svaki konačan broj kada podeliš sa beskonačnim, rezultat je toliko blizu nule, da se gotovo ne razlikuje od 0. Što je veći delilac (1/10, 1/10000, 1/90000000), količnik je sve manji i manje, te je sa beskonačnim deliocem, količnik toliko blizu nuli da bliže ne može biti. To je rezultat ovog izraza, ali ne i rezultat te verovatnoće... jer si tu malo pomešao stvari.

    Izraz koji daješ bi bio tačan za računanje verovatnoće: koja je mogućnost da ako slučajno "nabadam" između beskonačnog broja vremenskih intervala, ubodem baš 1 unikatni interval koji sam hteo da pogodim i to ako imam jedan pokušaj. Tako sa šestostranom tj. klasičnom kockicom za društvene igre imaš verovatnoću 1/6 da dobiješ broj 4 ako jednom bacaš kockicu. Broj unikatnih mogućnosti/broj ukupnih mogućnosti. Ako računaš koja je verovatnoća da dobiješ broj 4 ili broj 3, rezultat je 2/6. Ako imaš više pokušaja, potrebno je da dobijeni rezultat pomnožiš sa tim rezultatom onoliko puta koliko imaš pokušaja.

    Međutim, ti ovde ne postavljaš pitanje verovatnoće dobijanja nekog rezultata, već postojanja tog rezultata unutar skupa mogućih rezultata.

    Dakle, pitanje koje ti ovde postavljaš je zapravo ekvivalentno pitanju: koja je verovatnoća postojanja broja 4 na klasičnoj kockici za društvene igre? Računica tu nije 1/6, već je verovatnoća 1 tj. broj 4 jeste u okviru mogućih rezultata, tj. broj 4 sigurno postoji na kockici.

    Odgovor na pitanje koje si postavio nije matematički izraz koji si napisao, već:

    - ako beskonačan skup (koji si označio sa א) u sebi sadrži i konačni broj koji si označio sa n, onda je verovatnoća postojanja konačnog intervala n unutar tog skupa = 1.

    - ako beskonačan skup (koji si označio sa א) u sebi ne sadrži n, onda je verovatnoća postojanja konačnog intervala n unutar tog skupa = 0.

    U oba slučaja, zaključak:

    Цитат

    14) Dakle, tražena verovatnoća ne postoji. (sledi iz 11, 12, 13).

    nije tačan.

     

    Neću posebno navoditi primedbe kojih si i sam svestan, odnosno, koje si naveo u svom radu, u poslednjem pasusu poglavlja "Račun verovatnoće i prvi mogući reductio ad absurdum MWT", a koje se odnose i na ovu računicu.

     

    Međutim, ono što me najviše iznenadilo je to da si u ovoj poruci, time što si precizirao da se pojam "vreme" u tvom argumentu odnosi samo na aktuelni "prostor-vreme" našeg univerzuma, a ne na metafizički pojam vremena, doveo do toga da tvoj argument dokazuje da je aktuelno "prostor-vreme" našeg univerzuma konačno. Ovo nije ni bilo sporno. Fizika (Big Bang teorija) nam to govori i nema ni potrebe da se to "dokazuje" kreativnim igrarijama sa verovatnoćom i beskonačnim brojevima. Isto važi i za tezu da materija sabijena u singularitet nije materija, te da širenjem iz singulariteta nastaje materija...

    Dakle, iako je iz prethodno navedenog razloga nebitno, samo da razjasnimo i ovo:

    On 22.12.2016. at 19:48, Ivan Marković рече

    Wrong...ne postoji materija bez kretanja...a kretanja nema bez promene položaja tela u odnosu na druga tela. A za sve ovo je neophodno vreme, ili ako se Kratosu više sviđa, promena. Prouči malo zakon o održanju količine kretanja. Jedna od formulacija ovog zakona je da se ukupan impuls svih tela u univerzumu (ili u nekom izolovanom sistemu) ne menja, odnosno da je konstantan.

    Kako bi i zašto bi zakon o održanju količine kretanja koji je "nastao" nakon Big Banga primenjivao na singularitet koji je postojao pre Big Banga?????

     

    On 22.12.2016. at 20:48, Ivan Marković рече

     Иначе, бојим се да наш Авокадо одбија да се суочи са научим чињеницама које се не уклапају у његов концепт стварности. Но добро, можда седне и размисли и препозна исти образац понашања код себе и екстремних библијских буквалиста.

    Problem sa ovom tezom je što ja nemam svoj preferabilni koncept stvarnosti u odnosu na ova pitanja. Ja ne mislim da su vreme, prostor i materija beskonačni. Ne znam da li jesu konačni ili beskonačni, i ne tvrdim ni jedno ni drugo, već samo tvoje argumente u prilog teze da je nemoguće da su beskonačni, ne vidim kao ubedljive...

    Meni se čini da sam ovde zapravo samo dobio kompliment... odnosno, bojim se da ljude koji se ne slažu sa tvojim argumentima, deliš na one koji ne kapiraju genijalnost i istinitost tvojih argumenata i one koji kapiraju genijalnost i istinitost tvojih argumenata ali emotivno odbijaju da ih prihvate. Guranje u ovu drugu kategoriju mogu samo da shvatim kao kompliment...  no dobro, možda nekad sedneš, razmisliš i shvatiš da koliko god pametan i obrazovan bio, nekada neuspeh da drugog uveriš u neke svoje tvrdnje, može da ima i još neke uzroke...

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...