Jump to content
  • Значајно
    Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Епископ Сергије: Вирус „Корона“ – између вјере и маловјерја

    FB_IMG_1583924775399.jpg
     
    Црква је одувијек била прибјежиште, уточиште од зла овога свијета, а осим своје заштитничке улоге за све оне тлачене, обесправљене и прогоњене, Црква је била и остала Дарохранилница вјечних добара – Крви и Тијела Христовог, захваљујући чему смо могли, можемо и моћи ћемо присајединити се са Распетим и Васкрслим Христом, а тиме надвладати смрт, сагласно ријечима Господњим: „Заиста, заиста вам кажем: ако не једете тијело Сина Човјечијега и не пијете крви Његове, немате живота у себи. Који једе Моје Тијело и пије Моју Крв има живот вјечни; и ја ћу га васкрснути у посљедњи дан“ (Јн. 6, 53-54). 
     
     
    У цјелокупној историји људског рода, Христос је једини залог вјечности. Није Господ Марти, сестри Лазаревој, узалуд упутио ријечи: „Ја сам васкрсење и живот; који вјерује у Мене ако и умре, живјеће. И сваки који живи и вјерује у Мене неће умријети вавијек. Вјерујеш ли ово?“ (Јн. 11, 25-26).  
     
    Питајући Марту, Христос пита све нас, у свим временима и у свим нараштајима, испитујући снагу наше вјере, желећи да разбије окове наше сумње. 
     
    Један велики мислилац је рекао да ђаво управља свијетом тако што га обесмишљава. Ја бих још додао да нас Нечастиви плаши, страхом нас поробљава, желећи да нас зидом  сумње одвоји од вјере. Тако је било у прошлим вијековима, а ни данас није другачије. 
     
    Вирус познатији као Корона или Ковид 19 није ништа друго до испит наше вјере. Многи нас плаше да ће се вирус проширити и на нас ако приступимо Светој Чаши, ако путем исте кашичице примимо Свето Причешће након некога ко је, евентуално, заражен поменутим вирусом. 
     
    На нивоу атеистичког размишљања ово би становиште имало своје мјесто, али за сваког вјерујућег хришћанина овај став је лишен било каквог смисла. Напротив, бесмислен је јер је ван Смисла. 
     
    У дугој историји није никада забиљежен случај да је било ко икада заражен тако што је примио Свето Причешће, па чак ни онда када је куга односила у наручје биолошке смрти хиљаде наших сународника. 
     
    Имајући на уму бројна историјска искуства у вези са многобројним заразним болестима, блаженопочивши патријарх Павле је записао: „Кад би се преко Причешћа ширила зараза, то би већина свештеника, особито физички слабијих, боловала од најразличнијих заразних болести и многи од њих већ давно помрли. Међутим, стварност показује сасвим друго. Велики број њих доживљава дубоку старост и умире од болести које нису заразне. У просјеку свештеници су дуговјечни људи. А тако је било и у старије доба кад су, прије увођења кашичице, сви вјерни,  причешћујући се, пили из истог путира“. 
     
    Уосталом, зар није Свети Порфирије Кавсокаливит велики дио живота провео исповједајући, храбрећи и причешћујући многобројне болеснике на Атинској поликлиници, па је поживио у свијету 85 година.  
     
    Примјера је много, а нама чак није потребан ниједан од њих, под условом да вјерујемо Христу и у Христа. Ако Му не вјерујемо, наше Причешће је потпуно бесмислено. Ако Му вјерујемо, питања која се све чешће провлаче кроз медије неће дотаћи наше срце које пребива у Господу. 
     
    Уосталом, зар није Христос, унапријед познајући нашу слободну вољу, избројао наше земаљске дане, рекавши: „Не продају ли се два врапца за један новчић? Па ни један од њих не падне на земљу без воље Оца вашега. А вама је и коса на глави сва избројана. Не бојте се, дакле: ви сте бољи од много врабаца“ (Мт. 10, 29-31). 
     
    Вирус Корона, највјероватније вјештачки створен и проширен са злом намјером, неће поколебати нашу вјеру нити ће нас удаљити од Светог Причешћа, али ће свакако одвојити жито од кукоља, вјерујуће од невјерујућих, продубљујући већ предубок јаз између Добра и Зла. 
     
    Остајући у вјери, као првој и посљедњој овоземаљској Тврђави нас хришћана, не остаје нам ништа друго него да заблагодаримо Господу на свему, па чак и на искушењима какво је ово, да бисмо сачували своју вјеру, као једино истинско богатство.
     
     



    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 20 часа, Bokisd рече

    Pa, ono, ako virus potraje nekoliko meseci i vise - sta da radimo. Ako je praksa tokom vekova pokazala da ako se licnom verom i dobrom savescu pricescujemo, vernici, i narocito svestenici (koji imaju vise rizika za primanje nekih virusa i bakcila i bolesti) onda i ne razmisljamo o nekim bolestima, .... onda, neka tako i ostane, .... mislim, bilo je tokom ovih vekova i jacih i nezgodnijhih virusa i bolesti brrr pa su se svi pricescivali koji su se duhovno spremali .... Veliki je post, idu mnogobrojne sluzbe i liturgije, stize Vasks - smisao i cilj nase vere i sta onda,.... da se pricescujemo ili ne,.... mislim da se odgovor sam namece, sa strahom i verom i ljubavlju i dobrom savescu se pricescujemo i direct se pricescujemo samim Bogom, ali,  ako neko ima neku malu sumnju i savest mu neda mira neka vidi sta ce.......  i nema vise tu neke price sta je sa tim nekim koroncicem virsurcicem... :trtmilo:....  pa poslem neka laganica neka se pazi covek.... :!: 

    Не обраћати пажњу на римског опсенара! Ја сам се причестио јутрос и још целивао икону...из ината секуларистичким екстремистима. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Ivan Marković рече

    Не обраћати пажњу на римског опсенара! Ја сам се причестио јутрос и још целивао икону...из ината секуларистичким екстремистима. 

    Celivanje je kod vas dozvoljeno ili si ti opet nešto na svoju ruku?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ко нема неки грех који га враћа у ред оглашених, треба да се причешћује на свакој литургији. Да пости колико може и у договору са свештеником. Све остало игнорисати а ван литургије се понашати опрезно и одговорно, али са свешћу да као свети (светиње светима) не треба да се бринемо. На лупетања псеудоправославних секулариста и циркузирање римског папе и англиканаца не треба обраћати нимало пажње. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Celivanje je kod vas dozvoljeno ili si ti opet nešto na svoju ruku?

    Наравно да је дозвољено. Храм светог Димитрија на НБГ. Дођи и виђи:ani_biggrin:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Ivan Marković рече

    Наравно да је дозвољено. Храм светог Димитрија на НБГ. Дођи и виђи:ani_biggrin:

    Ne znam u drugim Crkvama je zabranjeno, nadam se da ne insistiraš kako je kod vas jedino ispravno pravilo.

    (Priznaj da insistiraš)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, grigorije22 рече

    A post od sedam nedelja? Lekari kažu da nije preporučljivo zbog mogućnosti pada imuniteta. 

    Наравно да сам мислио на тај пост, али се у оквиру њега могу направити ублажења. А савршено ми се ј... шта веле лекари. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Ivan Marković рече

    Наравно да сам мислио на тај пост, али се у оквиру њега могу направити ублажења. А савршено ми се ј... шта веле лекари. 

    Kakva ublaženja? Jel može pilećina i goveđina? :ani_biggrin:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Ivan Marković рече

    Наравно да сам мислио на тај пост, али се у оквиру њега могу направити ублажења. А савршено ми се ј... шта веле лекари. 

    Ma nema lekara vernika, to je samo mit.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, grigorije22 рече

    Kakva ublaženja? Jel može pilećina i goveđina? :ani_biggrin:

    Ок. Разумевам да сам дошао у ситуацију да одређеној животињској врсти сејем бисере. То би било то. Нећу да погазивши бисерје, окрену се и растргну ме...овер енд аут.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Ivan Marković рече

    Ок. Разумевам да сам дошао у ситуацију да одређеној животињској врсти сејем бисере. То би било то. Нећу да погазивши бисерје, окрену се и растргну ме...овер енд аут.

    Seješ ti jednoumlje i ne odgovaraš na činjenicu, da su u drugim hramovima iste crkve uveli predostrožnost izmedju kojih je i zabrana celivanje ikona.

    Tvoj sklop ne dozvoljava drugačiju misao, zato se raspadaš duhovno bez Drugog.

    Braneći svoj stav je obaveza ponekad ali ne tako što ismejavaš drugačiji stav jedne te iste Crkve.

    Nagon valjda šta znam šta je ali da je zdravo insistirati, nije.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Ivan Marković рече

    Не обраћати пажњу на римског опсенара! Ја сам се причестио јутрос и још целивао икону...из ината секуларистичким екстремистима. 

    Ти верујеш оштећеном Бокситу? Нигде нисам написао да се забрани причешће. Имаш сада на насловној мој текст. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...