Jump to content
  • Драгана Милошевић
    Драгана Милошевић

    Свештеник Оливер Суботић: У вези са текстом о Новаку у данашњем издању Српског Телеграфа

      По препоруци колега из Информативне службе СПЦ, јуче сам контактиран од стране новинара Српског телеграфа са молбом да кажем нешто о ставу Цркве према јоги и о томе шта то и на који начин у духовном смислу практикује Новак Ђоковић.

     

    После кратког разговора са новинаром, у коме сам, између осталог, нагласио да нашем тенисеру и брату у Христу Господу не желим да шаљем јавне поруке преко новина, већ да бих волео да лично поразговарам са њиме о тим темама, договорили смо се да пошаљем кратку изјаву електронском поштом, са молбом да буде објављена у целости и без измене.

    У данашњем броју Српског телеграфа је изашао текст о коме је реч, али се његовим читањем стиче другачији утисак. Наслов текста изражава уреднички став, у тексту се наводи да шаљем јавну поруку Новаку (иако сам нагласио сасвим супротно), док је моја изјава достављена електронском поштом у неколико битних момената скраћена, а негде и измењена, тако да се губи њена прецизност и обухватност. Из наведених разлога сматрам да је потребно моју изјаву пренети у целости и без измене, што чиним овом приликом.

    Ауторизована изјава послата Српском телеграфу:

    Став Православне Цркве о јоги је веома прецизно изразио Архиепископ Анастасије Јанулатос, један од најпознатијих православних теолога данашњице и један од највећих стручњака из области историје религије. Јанулатос истиче да вежбе у оквиру система јоге, ма колико у почетку неутрално деловале, ипак представљају део хиндуистичког наслеђа и да су својеврсна етапа у духовности која није спојива са православним хришћанством. Поготово су спорне  медитативне технике јоге које су резултат чисто људских напора и не ослањају се на благодат Божију која једина може да препороди и просвети човека. Православним хришћанима такве јоги-технике нису ни потребне, јер ми имамо исихастички метод умне молитве који даје истински мир и спокој. Унутрашња, умно-срдачна молитва, се вековима практикује у Православној Цркви, а пре свегам на Светој Гори, и велика је штета што је то непознаница великом броју православних који мир траже у далекоисточним медитативним техникама које нису ни сенка онога што је исихастичко молитвено искуство.

    Што се тиче Новака Ђоковића и актуелне теме у јавности у погледу тога шта сада носи око врата, ко му је нови тренер и чему га он учи, да ли су му медитативне технике кундалини јоге помогле или одмогле... мислим да је за свештеника у најмању руку непристојно да говори о томе јавно јер је то повезано са унутрашњим животом једног изузетног човека. Због тога бих волео да попричам са нашим шампионом приватно о тим темама, а не преко новина. С обзиром на степен његове интелигенције и отвореност, мислим да би за почетак било довољно само три минута приватног разговора да Новак повеже неке ствари и направи преокрет на духовном плану, а самим тим, разуме се, и на терену.

    Порука је јасна: Ноле, уз тебе смо, а волели бисмо и да помогнемо, свако у свом домену и на свој начин.

    свештеник Оливер Суботић,
    главни и одговорни уредник часописа Православни мисионар, званичног мисионарског гласила Српске Православне Цркве

     

     

    СПЦ




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    1 hour ago, Драгана Милошевић рече

    Претпостављам да су новира упућени на о.Оливера јер су тражили "стручно мишљење" у вези јоге.

    И опет су изврнули изјаву. О. Оливер није имао намеру да се јавно обрати тенисеру.

    Sve je to lepo , ali se bojim da to nije strucno misljenje ... Pravoslavni nisu ni u kakvom dijalogu sa joginima ... Nemaju nista zajednicko . I veoma je tesko slusati takve tvrdnje od strane nekoga ko verovatno nikad nije imao neko slicno iskustvo ... Zaista . 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Није ми уопште до пискарања на форуму, али осећам потребу да станем у одбрану о.Оливера.

    Ово што овде пишете уопште није на месту. О.Оливер је и људска и духовна величина и човек с ким би се свако нормалан поносио.

    Свашта више...

    Мада њега сигурно не дотиче што га ви овде нападате и као "браните" Новака. Није Новак угрожен ни на који начин, њему је остављена слобода да бира којим путем ће да крене.

    Јога није у православном духу, а камоли да човек има гуруа, као што га Новак има у свом тиму. Шпанац Пепе, причају да је вођа неке секте... То јесте забрињавајуће, јер је тренутно исти тај лик на 1.месту у Новаковом стручном тиму.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    3 hours ago, Anika рече

    Није ми уопште до пискарања на форуму, али осећам потребу да станем у одбрану о.Оливера.

    Ово што овде пишете уопште није на месту. О.Оливер је и људска и духовна величина и човек с ким би се свако нормалан поносио.

    Свашта више...

    Мада њега сигурно не дотиче што га ви овде нападате и као "браните" Новака. Није Новак угрожен ни на који начин, њему је остављена слобода да бира којим путем ће да крене.

    Јога није у православном духу, а камоли да човек има гуруа, као што га Новак има у свом тиму. Шпанац Пепе, причају да је вођа неке секте... То јесте забрињавајуће, јер је тренутно исти тај лик на 1.месту у Новаковом стручном тиму.

     

    Управо је то поента.

    О.Оливер је исправно поступио и није ми јасно што нападате човека.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Чудно би било очекивати од Телеграфа да веродостојно пренесе текст.Ако је неко већ препоручио о.Оливера за разговор о Новаку,онда није баш својом вољом ушао у ту причу.Не знам зашто би то била некаква самопромоција,питање је како људи читају неки текст,и неретко оно како нешто или некога протумаче припишу протумаченом.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 9/11/2016 at 13:28, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Niti je korektno niti je za novine.

    Посебно овај део текста:

    On 9/11/2016 at 13:07, Драгана Милошевић рече

    С обзиром на степен његове интелигенције и отвореност, мислим да би за почетак било довољно само три минута приватног разговора да Новак повеже неке ствари и направи преокрет на духовном плану, а самим тим, разуме се, и на терену.

    свештеник Оливер Суботић,
    главни и одговорни уредник часописа Православни мисионар, званичног мисионарског гласила Српске Православне Цркве

    СПЦ

    View full Странице

    Оче Оливер Твист за мене сироту нема потребе за три минута приватног разговора, пошаљите ми само линк о овој страници:

    Свештеник Оливер Суботић: Зашто је православно хришћанство неспојиво са јогом

    5. јула 2015. - 1:36

    У том смислу сам замољен од стране администрације мисионарског портала Поуке, чланице Мисионарског одељења СПЦ, да појасним свој став о јоги изречен на телевизији N1 пре неколико дана, што чиним овом приликом.

    http://www.mitropolija.com/svestenik-oliver-subotic-zasto-je-pravoslavno-hriscanstvo-nespojivo-sa-jogom/

    On 9/11/2016 at 13:07, Драгана Милошевић рече

    мислим да је за свештеника у најмању руку непристојно да говори о томе јавно јер је то повезано са унутрашњим животом једног изузетног човека. Због тога бих волео да попричам са нашим шампионом приватно о тим темама

    свештеник Оливер Суботић,
    главни и одговорни уредник часописа Православни мисионар, званичног мисионарског гласила Српске Православне Цркве

    СПЦ

    View full Странице

    Поздравља вас изузетна Тања1. Мислим, стварно, 5. јула 2015.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ево овако.

    Хтевши да разјасним(о) неке ствари, које су изазавале и овде полемику, а још већу на друштвеним мрежама, назвао сам оца Оливера и поразговарао са њиме у вези овог текста који је изазвао велику позорност.

    Да кренемо редом.

    О оцу Оливеру знамо доста, те нема потребе посебно га представљати, али треба нагаласити да се човек својевољно повукао из јавне медијске сфере. Како каже, нити прати штампу, нити телевизијски програм. Додаје, да је једина три пута прекршио ову одлуку, два пута када је са благословом Патријарха српског и на његову иницијативу учествовао на неким трибинама (помену да је једна била у Матици српској) и ево овога пута...

    Али!

    Како каже, био је потпуно затечен позивом извесног новинара из "Српског телеграфа" који се опет позвао на препоруку Информативне службе СПЦ. Касније је отац Оливер, како каже, и контактирао колеге из ИС СПЦ и они су потврдили заиста да је позив био упућен из "Српског телеграфа", те да се новинар интересовао да ли га они могу упутити на некога из СПЦ ко би имао нешто да каже о ставу Цркве према јоги. И упутили су га на оца Оливера. 

    Након уводног дела приче са новинаром, разјашњавања одакле му телефонски број и сл., отац Оливер га је упутио на његова ранија писања о јоги и напоменуо да нема шта ново ту да каже, тим пре што је у том тексту рекао све оно што је православна црква имала рећи о јоги и напослетку и став како он и не жели да прича за новине, јер се повукао из медија. Но новинар је наставио са питањима и изнебуха је "уплео" и Новака Ђоковића и објасни укратко оцу зашто се интересује за његов одговор. Напоменувши опет да не жели да прича са Новаком путем медије, поменуо је неформално и та "три минута", као афирмативну доскочицу гледе Новака, а не да би не дај Боже величао себе! Дакле, у контексту свега овога што се о Новаку прича, те крстић, те неко драго камење око врата, те јога, ово, оно, ако је заиста то истина, Новак је довољно интелигентан дечко којем требају само "три минута" да схвати како је, ако је заиста "ушао у те воде", јога као начин духовног живота, медитација и сл, тотални промашај за њега као православног и да насупрот томе има молитву... И то би му могао рећи било који свештеник СПЦ, а не Оливер Суботић...

    Пошто је поред црквене и човек из ИТ сфере, негде пред крај разговора је недвосмислено закључио да се разговор снимао и онда је и поред тога што је замолио да се разговор са њиме не објављује, него да се у неком антрфилеу позову на већ знан свима текст о јоги, ипак одлучио да пошаље кратко саопштење у којем би се онда и позвао на Новака и на та "три минута" изречена у необавезном разговору...

    Тако је и било...

    Но наше новинаре не зове Басара џаба "новинџијама"; углавном од кратке изјаве (коју и можете видети на почетку ове теме), "озидане" су читаве две стране са виралним насловом и потписом испод фотографије оца Оливера, где "испаде" да је отац Оливер неки "супер" духовник, који решава проблеме за "три минута"...

    15002325_1197895300257226_88054259292170

    А то и јесте суштина читаве приче... Не "три минута" оца Оливера, него "три минута" Новака Ђоковића. Не само са оцем Оливером, него разговора са било којим свештеником СПЦ.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ovo je ono kada te novinari totalno ukopaju, mimo dogovora, izokretanjem, skraćivanjem, vađenjem iz konteksta delova tvoje izjave !
    Baš nekorektno od "Srpskog Telegrafa", a i autor nije izjavu dao kao Oliver Subotić, sveštenik iz Žarkova, nego kao - sveštenik Oliver Subotić, glavni i odgovorni urednik časopisa "Pravoslavni misionar", zvaničnog misionarskog glasila Srpske Pravoslavne Crkve, što, priznaćete, nije isto.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...