Jump to content
  • JESSY
    JESSY

    Мајкл, 12-годишњи дечак са Свете Горе

       

       

      ПУСТИТЕ ДЕЦУ ДА ДОЛАЗЕ К МЕНИ
      И НЕ БРАНИТЕ ИМ ЈЕР ЈЕ ТАКВИХ ЦАРСТВО БОЖИЈЕ Лк.18,16

       

       

       

       

       

      Мајкл Перлеа има 12 година. Рођен је на Криту и живео у Риму све до ове године.Његова мајка Корина је из Пасканије у Румунији, док је његов  отац Димитрије из  Браиле у Румунији. У Риму има сестру Рафаелу и друга два брата Ефраима Николаса и Габриела. Сви су млађи од њега.

      Мајкл би помагао италијанском владици Силуану у светињи када је имао пет година. Чим је први пут угледао  Атонске  монахе ( из скита Часног Претече ) , Данила и Герасима, жеља за Богом је запламтела у њему и он је одлучио да се пресели на Свету Гору.

                                                   mihail-pirlea-avva-damaschin-prodromou-2

    Најтеже му је било да се одвоји од своје браће и сестре.Ово су његове речи:

    „ Да ли ти недостаје мајка?“, питао сам га.

    „Овде ме теши Панагија (Свесвета Богородица) и моја носталгија за њом нестаје“, одговорио је док смо ходали око скита Претече.

    „Шта је са школом?“

    „Тренутно учим грчки седам сати дневно. Затим ћу пратити наставу средње школе.“

    „Зар то није претерано?“

    „Ионако морам да научим грчки.“

    „Ко ти је сачинио одећу?“

    „Отац Атанасије“

    Под тим је мислио на о. Атанасија Продромитиса, што значи да су оци Скита Претече овде његови родитељи и брину о њему.

    „Чија је била  идеја да дођеш у школу на Свету Гору? Твојих родитеља?“

    „Не. То је моја идеја.“

    „Одлучио си сам?“

    „Да. Отац Герасим  ми је испричао о Атониади и ја сам одлучио да дођем на Свету Гору.“

    „Немој се љутити на мене што ти постављам толико много питања, али ја једноставно желим да пишем о теби. Не толико о теби, колико о твом избору. Ти знаш да те ми сви волимо. Одмах ћу ти рећи зашто. Свако открије Бога у неком тренутку и враћа се Њему. Што се брже то деси, то мање грехова имамо.Стога, када видимо како си ти то изабрао са 12 година, наша срца су испуњена радошћу што је неко тако брзо схватио како ствари стоје у животу. Види, ја ћу то написати  а ти ћеш касније то прочитати и упамтити.“

    „Добро. Хоћете ли ићи у Дадфни сутра? Можете ли ме повести до Кареје?“

    „Да. Да ли идеш у Сараи ( Скит св. Андреја ) у школу?“

    „Да.“

    Али следећег дана он није пошао са нама. Ми смо морали да кренемо у седам ујутро а Божанствена Литургија се још није завршила.

    Једно дете је благослов од Бога, али верујуће дете је чудо...Тако сам размишљао осврнувши се на  своје изгубљене године.

     

    7b51ecbcd5874d479723241e8303d528.png

    Са енглеског за Поуке.орг  превела Јасна Глумац




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 3 часа, PredragVId рече

    Да разрешимо недоумицу. ДЕЧАК НИЈЕ МОНАХ. У горе споменутом Скиту Светог Андреја Првозваног, (апостола), преко лета се одржава Атонаида - школа за монахе и за многе настројене црквеном животу. Слично Светогорској веронауци. У биографији старца Митрофана Хиландарца можете прочитати да је и он био полазник ове школе, па и многи свети монаси. Прелепо је видети на трајекту, који води на Свету Гору, ову малу дечицу од 10-ак година обучену у мантије који су полазници ове школе. Ако Бог да поставићу неку слику.

    Међутим, постоје и млади монаси овог узраста. Једног сам видео прошле године у манастиру Есфигмен код зилота. Међутим, Света Гора има око 1.700 монаха и готово је сигурно, да овакве деце монаха подвижника има, нарочито по скитовима и келијама пошто је малолетној деци забрањен приступ на свету гору без присуства родитеља или старатеља. Свети Порфирије Катунакијски, дошао је на Свету Гору у овом узрасту али у присуству монаха келиота, који су потврдили да су његови "стричеви".

    :skidamkapu:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, PredragVId рече

    Помало збуњује ова реченица. Монаси се обично не враћају са Свете Горе у средњу школу.

    у то нисам упућена, али додатно објашњење за Мидл скул, како је они зову је следеће:

     

    Средња школа  је образовна фаза , која постоји у неким земљама, и одвија се између основне школе и средње школе . Концепт, регулација и класификација средњих школа, као и покривена старост, варирају  у разним земљама. земљама.

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, JESSY рече

    Средња школа  је образовна фаза , која постоји у неким земљама, и одвија се између основне школе и средње школе . Концепт, регулација и класификација средњих школа, као и покривена старост, варирају  у разним земљама. земљама.

    :skidamkapu:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Уз овај коментар брата @PredragVId, додао бих то да је Атонијада данас "класична" средња богословска школа у којој се учи редовно градиво као и у другим богословским школама. Њу похађају сасвим "обична" деца која касније школовање настављају по разним другим факултетима, првенствено богословским, мада то није увек случај. Дакле, полазници Атонијаде немају никакве везе са искушеништвом, сем наравно ако се неко од деце у међу времену не одлучи на такав корак. Мада, колико сам упознат, веома мали број њих остаје на Св. Гори и одлучује се на монашки живот.

    Међутим, у данашње време међу светогорским оцима није уобичајено, као некада, монашити малу децу (малолетнике уопште), већ се за то, итекако, чека одређена зрелост коју духовник процењује (а то су озбиљни људи са "вертикалном комуникацијом"). Иначе, у Св. Гори је јако, јако редак случај да неко од монаха напусти монашки живот и врати у свет, без обзира у ком узрасту је био замонашен, што је за монаштво ван Атоса,на жалост, и не тако ретко.

     

    Овде о Атонијади, кога интересује:

    http://www.hilandar.info/strana.php?strana_id=281

    http://svetogorac.blogspot.rs/2015/02/blog-post_28.html

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Својевремено је и при манастиру Острогу постојала монашка школа гдје су се момци од својих 15 година припремали за монаштво. Школа је била активна до 70-тих година, ако се не варам. Сад је у тој школи конак за поклонике. Из ње су изникли игуман Морачки Рафаило, пок. Никодим из Ђурђевих Ступова у Беранама и многи други.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 часа, Дејан рече

    Biti monah ne znači biti genije i ako se monasi često ponašaju kao da su genijalci, sveznajući i neka viša klasa.

    Да, ово је често истина, на жалост. Мада, монахиње су често пример суште супротности. Тако да се ово више осноси на мушко монаштво. Али, у сваком случају, они калуђери који су наследили озбиљне духовнике и примили њихов печат немају ту прелест. На пример, братство (и сестринство) манастира у Есексу је сасвим лишено те монашког елитизма. 

    Цитат

    E sada, uzimati pojedinačne primere kao pravilo je u praksi pokazalo da je pogrešno

    Па сад... Ми не знамо да ли је баш ово дете тај појединачан пример. То јест да ли је оно изузетак; као, на пример, Св. Савва Освештани који се замонашио у 7. години, или пак Симеон Дивногорац.

    Цитат

    To što je sveti Jovan Kroštatski bio beli monah ne znači da je to pravilo.

    Св. Јован Кроштантстки није био бели монах. Он је био свештеник, ожењени свештеник. То што није упражњавао телесне односе са својом супругом не чини га монахом. 

    Бели монаси су заправо они људи који су у време комунистичке тортуре у Русији крили свој монашки идентитет и кретали се у јавности као обични мирјани. Зато и назив "бели", јер нису носили уобичајену монашку одећу, већ обичну световну. Но, сви ти "бели" монаси и монахиње су заправо били прави пострижници јер је над свима њима обављена Св. Тајна монашења. На жалост, данас се чест погрешно разуме шта је то "бело монаштво", па се белим монасима називају они појединци који воде живот наликујући на монашки. Међутим, бели монаси и монахиње су искључиво они над којима је извршен монашки постриг и који услед прогона крију свој монашки идентитет.

    Цитат

    Meni se ova priča ne dopada, daj Bože da sve na kraju bude kako treba , vreme će pokazati.

    Мислим да не морамо бринути. Нико га неће монашити још ихахај... И, оно што је најбитније, нити ће олако бити замонашен, нити само да би тамо остао, нити то иде тако лако у Св. Гори.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Хвала оцу Васијану на подацима и на допуни нашег више него сиромашног знања о Свето Гори. Иначе, "скит" Светог апостола Андреја Првозваног у којој ради ова Светогорска богословска школа је највећи од 5 светогорских скитова. Најлепши поглед, дефинитивно, се пружа из наше келије Патерица. Слике којима фотографишете овај скит личе на једну небеску насеобину - са поносом истиче наш докторант богословије, хиландарац отац Доситеј.  Испод цркве, налази се трпезарија за госте и бројне монахе. Спаваоне овог манастира су огромне. Мислим да могу да приме преко 500 гостију. Срба скоро увек има на послушању, махом добро говоре грчки и ту су да помогну. Гостопримство вам неће ускратити, а најлепше је то што је Кареја препуна келија које можете обићи. Изнад Кареје је и наш отац Рафаило.

     

     

    У предходном посту поменух и оца Митрофана Хиландарца:

     

    Затим, испосница светог Саве и отац Никодим:

     

    Јеромонах Доситеј Хиландарац:

     

     

    Пријатно вам било гледање драга браћо и праштајте.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, PredragVId рече

    Ко може први да се сети имена наших монаха који су као деца отишли у манастир?

    О. Јован Радосављевић и Вл. Јован Шумадијски, има сигурно још доста, тренутно ми застао мозак :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Васијан рече

    манастира у Есексу

    Оче Васијане, имам сестру у области Есекс, да ли би сте знали како би могли стићи до овог чувеног манастира ако би ишли у овом правцу? Чули смо о манастиру и волели би га обићи. Има ли неког материјала о њима на интернету или неког србина тамо? Или уопште неког контакта? Добро би нам дошло.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Васијан рече

    О. Јован Радосављевић и Вл. Јован Шумадијски, има сигурно још доста, тренутно ми застао мозак :)

    Vladika sremski Vasilije, umirovljeni vladika Kačavenda

    Sve teške životne priče, 10 dete u familiji, siromaštvo veliko pa ga daju u manastir da ima šta da jede.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...