Jump to content
  • "Зла у Цркви долазе због недостатка молитве" - Надбискуп Ладариа Ферер, нови перфект ватиканске Конгрегације за вјероучење (доктрину)

      Наш драги брат, форумаш-католик @kopitar, скренуо нам је пажњу на значајну промјену у изузетно важној ватиканској Конгрегацији за доктрину (наук вјере): подсјетимо се кардинал Рацингер потоњи папа ју је водио за вријеме Јована Павла II. Поуке новог "чувара учења" католика, мислимо да су значајне и за нас православне и зато их радо преносимо и на дан молитвеног спомена Светог угодника Јована Битољског, Шангајског и Сан-Франциског.

    PROMJENE U VATIKANU

    Tko je mons. Luis Ladaria Ferrer – novi prefekt Kongregacije za nauk vjere?

    “Zla u Crkvi dolaze zbog nedostatka molitve. Moramo obnoviti svoj odnos s Bogom jer on pokreće naš život”, riječi su novog prefekta Kongregacije za nauk vjere, španjolskog isusovca mons. Luisa Ladariu Ferrera.

    Ladaria-e1498917515503.jpg?w=800&ssl=1

    Foto: alfayomega.es

    Nakon pet godina službe, njemačkog kardinala Gerharda Ludwiga Müllera na čelu Kongregacije za nauk vjere naslijedit će španjolski isusovac, 73- godišnji nadbiskup Luis Francisco Ladaria Ferrer.

    Ovaj “ljubazni” i “pouzdani” isusovac, kako su ga okarakterizirali njegovi studenti i kolege profesori s Papinskog sveučilišta Gregoriana, rođen je 1944. godine u španjolskom gradu Manacoru (Majorca). Nakon studija prava na Madridskom sveučilištu 1966. godine, mons. Ladaria ulazi u Družbu Isusovu, te odlazi u Frankfurt gdje na isusovačkoj filozofsko-teološkoj školi svetog Jurja završava studij teologije. Doktorirao je na Papinskom sveučilištu Gregorijana 1975. godine s disertacijom “Duh Sveti kod sv. Hillarija iz Poitiersa”, a ljubav prema crkvenim ocima zahvaljuje svojim profesorima, izvrsnom poznavatelju patrologije i mentoru ocu Antoniu Orbeu, te o. Juanu Alfaru i Zoltanu Alszeghyju.  Važnost crkvenih Otaca za njega je neizreciva budući da je riječ o “izvoru koji izvire odmah nakon apostolskog razdoblja”, a njihovo proučavanje pomaže nam pristupiti svježini evanđeoske poruke, Isusu Kristu.

    Po povratku u rodnu Španjolsku o. Ladaria predaje povijest dogmi na Papinskom sveučilištu Comillas. Godine 1984. postaje profesor na Gregorijani, a od 1986. do 1994. godine obnaša i službu vicerektora Sveučilišta. Od 1992. godine sudjeluje u radu Međunarodne teološke komisije, a tri godine kasnije, odlukom pape Ivana Pavla II., postaje savjetnik Kongregacije za nauk vjere.

    U ožujku 2004. godine o. Ladaria imenovan je generalnim tajnikom Međunarodne teološke komisije, a u srpnju 2009. papa Benedikt XVI. imenuje ga tajnikom Kongregacije za nauk vjere i naslovnim nadbiskupom Tibike.

    Odlazak jednoga od svojih najomiljenijih profesora studenti Gregorijane dočekali su s tugom, a za oca Ladariu profesorska služba na ovom glasovitom isusovačkom sveučilištu bila je od neizmjerne važnosti jer je, kako kaže, “životom u međunarodnom okruženju, sa studentima iz stotine različitih zemalja, različitih jezika, rasa i kultura”, iskusio “zajedništvo u ljubavi prema studiju, ali iznad svega u ljubavi prema Gospodinu i Njegovoj Crkvi”.

    Tijekom svoje službe u Kongregaciji za nauk vjere, mons. Ladaria bio je savjetnik u Kongregaciji za biskupe, te Papinskom vijeću za promicanje jedinstva kršćana, a od 2009. godine sudjeluje i u razgovorima s Društvom svetog Pija X. Papa Franjo imenovao ga je predsjednikom Povjerenstva koje bi trebalo proučiti pitanje đakonisa u Crkvi.

    Teološki opus ovog izvrsnog teologa i vrsnog poznavatelja otačke teologije uključuje preko 20 knjiga i oko 90 znanstvenih članaka. Njegov teološki profil možda najbolje ocrtava odgovor koji je dao u razgovoru za magazin 30 Giorni, a u kojemu je na pitanje smatra li se umjereno konzervativnim teologom centra, kako ga mnogi opisuju, odgovorio:

    “Moram reći kako ne volim ekstremizme – bilo progresivne, bilo tradicionalističke. Vjerujem kako postoji via media (srednji put), kojim ide većina profesora teologije – kako rimskih tako i u Crkvi općenito – što smatram ispravnim, premda svatko od nas ima svoje posebnosti, jer, Bogu hvala, ne kopiramo (ponavljamo), nismo klonovi.”

    U istom razgovoru mons. Ladaria naglasio je kako je zadaća Kongregacije za nauk vjere “promicanje i zaštita katoličke vjere”, ali najprije promicanje, a potom, ako je neophodno, njezina zaštita.

    Osobito vrijedno pozornosti je njegovo razmišljanje o krizi koju Crkva prolazi u vremenu snažne sekularizacije, a čiji je glavni uzrok nedostatak molitve  Crkvi.

    “Živimo u vremenu sekularizacije u kojem se čini da je molitva beskorisna, i to je veliki problem. Potrebno je vratiti se temeljima, razumjeti što je molitva i što znači naš odnos s Bogom… Zla u Crkvi dolaze zbog nedostatka molitve. Moramo obnoviti svoj odnos s Bogom jer on pokreće naš život. “Pravednik će od vjere živjeti”, kaže sveti Pavao citirajući Habakuka, a ta vjera izražava se u molitvi”, kazao je u razgovoru za španjolski portal Alfa y Omega.

    Komentirajući skandale koji potresaju Crkvu, mons. Ladaria rekao je kako oni imaju veliki utjecaj na kršćanski život jer predstavljaju negativan primjer.

    “Svi znamo važnost primjera. Dobrog puta i lošeg puta. Moramo nastojati ostaviti dobar primjer… Moramo moliti Gospodina da nam pomogne svjedočiti… a promjena započinje našom promjenom. Bog kroz molitvu mijenja ljude, a time i svijet”, kazao je mons. Ladaria.

    Molimo Gospodina da blagoslovi našeg novog pročelnika Kongregacije za nauk vjere i podari mu mudrost, ustrajnost i odvažnost u njegovu radu!

    Miodrag Vojvodić | Bitno.net

    Измењено од александар живаљев




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 56 минута, Леон Професионалац рече

    Брате, с друге стране, и ми треба од нечега да живимо.:))

    А ја сам до сад био у заблуди и мислио да од "водица" живите  12:smeha:

    оних срБских (или боље срБИЈАнских) водица 

    :))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 58 минута, Православни Србин рече

    Па ја претпостављам да је то због онога што је Христос рекао фарисејима да, сем ако је прељуба у питању, нема ниједног разлога за развод брака. И Христос је рекао тада фарисејима да је то савршенство, а да је Закон који је Мојсије дао Јеврејима дат ,,по тврдоћи срца њихова", а да је у почетку било другачије и да је то савршенство. Јер муж и жена браком постају једно тело и то не може да се раскида, сем ако се не деси прељуба, јер тада су они сами то раскинули. Зато, само у случају прељубе се дозвољава развод, више ни у ком другом случају нема развода.

    И Римокатоличка Црква се доследно држи тога. Једино не знам како се понашају у случају да супружници не желе децу или да не могу да имају децу, да ли тада разводе бракове, пошто знам да је Римокатоличкој Цркви рађање деце један од најважнијих циљева брака.

     

    Bilo bi dobro da Isus nije ono rekao.." osim preljuba" mada ni to ne uvažava KC kao razlog rastave.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Vedran рече

    А ја сам до сад био у заблуди и мислио да од "водица" живите  12:smeha:

    оних срБских (или боље срБИЈАнских) водица 

    :))

    То ,,срБски" кад чујем одмах се најежим. Додуше, до скоро нам је у патријарховој титули стајало ,,ариепископ пећски".:cheesy3:

    Слаба вајда од водицa, нема народ свест за нешто тако насушно.12:smeha:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Леон Професионалац рече

    Слаба вајда од водицa, нема народ свест за нешто тако насушно.12:smeha:

    Мислио сам оно, венчање не можеш смислити да буде баш сваке године, а водице можеш. Као на пример рецимо, измислиш „васкршње" водице па онда базаш по селу у сред велики пост, и испијаш кафе и једеш „посни" колачи и слушаш „исповести" о томе шта комшије раде, и још те на крају за све то плате. Ем ручкао, ем чуо аброве, ем добио пара! 12:smeha:

    Тако да, море бити да народ нема свест за нешто тако насушЧно, али зато попови имају! :))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Vedran рече

    Мислио сам оно, венчање не можеш смислити да буде баш сваке године, а водице можеш. Као на пример рецимо, измислиш „васкршње" водице па онда базаш по селу у сред велики пост, и испијаш кафе и једеш „посни" колачи и слушаш „исповести" о томе шта комшије раде, и још те на крају за све то плате. Ем ручкао, ем чуо аброве, ем добио пара! 12:smeha:

    Тако да, море бити да народ нема свест за нешто тако насушЧно, али зато попови имају! :))

    Слаб би Ви поп били. Одавно патентиране васкршње водице, да сте живи и здрави. Озбиљан сам.

    Требало би и божићне да се уведу. 12:smeha:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Леон Професионалац рече

    Слаб би Ви поп били.

    Хаха! Да, да, што јес, јес! 

    П.С. За божићне несам баш сигуран. Има Богојављенска коју су укинули у корист ове „васкршње", а пред Божић је зима као и после Богојављења. Што је довољан разлог за срБски локал типик. :D тј. да нема „богојављенске", а има „васкршње".

    Зими су дани кратки, а попови бизи. Оно прасићи (туциндан) па оно 12 јела што се ваља за Бадњи дан... све то треба спремити. А још и бадњаци, и свшта нешто, итд. Па се заредају црвена слова и славе. Док пред Васкрс су дани дужи, време топлије, а попови онако докони јербо ниђе црвеног слова у календару у то доба. Што одмах значи, то сви знају, да у великом посту „нема" шта да се служи. А кад си кући још мораш да постиш, а оно благочестиво правило за угошћавање не важи кући само кад идеш у госте. Даклем, то време је по свему идеално за по селу. 

    Можда неки други празник, а не Божић?  Ипак су ово егзистенцијална питања. ;) Ето вероватно ја не би био добар поп, али ипак добро разумем неке поповске проблеме. 

    ( на жалост, без шале, некима и јесу егзистенцијална питања :()

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, Vedran рече

    Ето вероватно ја не би био добар поп, али ипак добро разумем неке поповске проблеме. 

    Нисам желео да Вас овом констатацијом увредим. Безвезе је испало! Опростите.

    Оно је требало више под наводницима, неспретно испаде, мислио сам спрам оних којима је то егзистенцијално питање.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Леон Професионалац рече

    Нисам желео да Вас овом констатацијом увредим. Безвезе је испало! Опростите.

    Оно је требало више под наводницима, неспретно испаде, мислио сам спрам оних којима је то егзистенцијално питање.

    Леле! Па кад би се ја тако лако вређао пукао бих начисто! :0201wink:ки балон. Јесам ја осетљива душа, али не баш толико :)

    Ма каква увреда! Схватио сам ја оно Ваше као шалу, и прихватио је као такву. Умем и на свој рачун да се шалим, не само на туђи (поповски :smeh1:) па сам зато то опет поменуо, прихватајући шалу, не зато што нешто спочитавам.

    Али шалу на страну, вероватно ја не бих био добар поп anyway, па чак и да сам озбиљно схватио, а не као шалу, не бих могао да се наљутим.  

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...